Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
29
Каде беше на 09.05.2015 година и зошто не беше да го браниш Куманово ? Кога веќе не се плашиш и си спремен да одиш во војна не гледам како за тебе би било проблем да учествуваш во 48 часовна престрелка.
Другар си го научил датумот ама не си научил дека за тоа не викаат рандом граѓани да учествуваат во 48 ч престрелка :) коти ова кантер страјк да е еден хост и повикува играчи да си играат камај како што нашите "патриоти" би кажакле! И да другар спремен сум да идам и да војувам за сопствената татковина доколку има било каква агресија од соседна држава
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.664
Поени од реакции
26.189
Платформата беше смислена и напраена тука во Македонија,то со Еди Рама беше само провокација.
Па и јас мислам така, гледајќи ги испадите на зајо во последните 2 години во врска со „Албанските права“.... Ко лично и персонално он да ја смислил платформата.
 
A

Avenger99

Гостин
Аххххх тајмингот е проблем. Извини тогаш те молам..... имаш право, треба да се прифати Тиранската платформа, обелоденета лично од Еди Рама на Божик 2017 година. И ради тоа не треба да се обелоденуваат бомбите, да не ги налутиме случајно ДУИ.
Видиш, тебе тајмингот ти е погрешен. Диво насеље се деси во екот на бомбите, така да, за Диво насеље нема бомби. Еве што изјави Заев
-- новата влада ќе се посвети на целосно расветлување на кумановските настани од 9 и 10 мај 2015 и на откривање на иницијаторите и позадината на целиот случај. Ќе побараме и меѓународна поддршка во истрагата за обезбедување на релевантни информации, рече Зоран Заев.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.286
Поени од реакции
1.734
Па и јас мислам така, гледајќи ги испадите на зајо во последните 2 години во врска со Албанското прашање.... Ко лично и персонално он да ја смислил платформата.
Прифаќање на платформата е неминовно ако сака Заев да дојди на власт,со нови избори дебело губи и муе паднат рејтинго нема да ја има та еуфорија ко пред неколку месеци и невервам да има избори ќе стагнираме уште година сигурно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Дали грујо негде рече дека има снимки? А и ако имал дали би ги криел снимките од зајо и компанија ?
добро, нели ти досади вакви муабети да пишуваш. Да тврдиш дека без да знае власта била увезена опрема за снимање и прислушкување, во државни органи од највисок степен на тајност и контрола, дека биле држани и складирани стотици илјади разговори итн итн. И притоа биле користени и други компании. За на крај истите снимки да не му ги даваат на сјо, а опремата да ја уништат...и ти со цел памет велиш дека не знаеле. Дај те молам, не си дете вакви муабети да пишуваш. Многу едноставно прашав. Ако не знаеш, не знам зошто се мачиш да одговориш.
 
Последно уредено:
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Они не се за војна кога се амнестираја хашките случаи, кога се палеа автобуси во Скопје, кога македонски генерали се поклонија пред споменици на УЧК, кога го поставија орелот во Чаир, кога цела Македонија беше обоена црвено црно со албански знамиња, кога тепаа македонци по автобуси, кога имаше закон за знамиња итн инт..
Они се за војна тогаш кога ќе се донесе закон за јазиците, што не ти е јасно?
Ај пак македонски генерали не де поклонија туку талат ист оној кој хо спремаат за президент..
Чаир го направија со теритотијална поделба..
Зошто хашките случаи не ги процесираа него ги вратија никако да објасниш..
Околу палење автобуси и останато доста е попуштање и затоа луѓето се надвор против платфотма а ти шиљи го на грујо и на зајко...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Другар си го научил датумот ама не си научил дека за тоа не викаат рандом граѓани да учествуваат во 48 ч престрелка :) коти ова кантер страјк да е еден хост и повикува играчи да си играат камај како што нашите "патриоти" би кажакле! И да другар спремен сум да идам и да војувам за сопствената татковина доколку има било каква агресија од соседна држава
Па зарем има потреба вас ‘‘патриотите‘‘ да ве викне некој за да ја браните државата ? Вие треба сами да отидете и да докажете дека не сте јаки само на уста, но проблемот е во тоа што кога се пука да речеме во Куманово на вас ви е страв на кафе во Скопје, Велес или Битола да излезете. И не само што не си спремен туку и не ни знаеш како да ја браниш државата со оружје...или планираш од кога се ќе се заврши да излезеш на плоштад во Скопје и да ја браниш државата со тоа што ќе и дадеш поддршка на полицијата ? На страна тоа што нема ниту една соседна држава која што е спремна да војува со било кој.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Имаше доброволци во многу мал број да земиме сега од 100.000 шо се излезени онде на протести од нив глата ја клавам дека сигурно прекусила ќе прифатат само 5-10.000 да одат доброволци.Државата во курац ние ојдена граѓаните станаја пиуни на ВМРО цела Македонија ја вработија и ја држат под конец.Сега му пречи Талат Џафери,а до вчера министер го имаја клаено,Груевски пробваше албански да збора да се прај космополит сега му смета албанскио јазик?Се чудам дали народо воопшто мисли денес?Познавам другари побогати така Мијалков му ги затвори татковците и мајките трауми живеат децата,кој ќе му ги врати годините кај шо немал татко да се потпри да си ги искажи мислењата како и сите останати,прајте тие да бидат зависни од вас не вие од нив оти вака ќе живејте за еден сендвич на протест и нема да можите да си ги искажите мислењата.
Кој тоа е затворен дај неколку примери..
Државата е во опасност од секој кој ќе ја прифати платформата небитно дали е вмро или сдсм..
Што побрзо ви влезе во празните шупелки побрзо и ке се реши кризата..
Оваа важи за Македонци оние кои не се ги боли стап за платформата нив и така нема да ги преименуваат...



Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.664
Поени од реакции
26.189
добро, нели ти досади вакви муабети да пишуваш. Да тврдиш дека без да знае власта била увезена опрема за снимање и прислушкување, во државни органи од највисок степен на тајност и контрола, дека биле држани и складирани стотици илјади разговори итн итн. И притоа биле користени и други компании. За на крај истите снимки да не му ги даваат на сјо, а опремата да ја уништат...и ти со цел памет велиш дека не знаеле. Дај те молам, не си дете вакви муабети да пишуваш. Многу едноставно прашав. Ако не знаеш, не знам зошто се мачиш да одговориш.
Не бе ок е, да не го спориме тоа, да речеме дека си во право..... знаеле и све тоа, прилушкувале, уништувале и така натаму. Ама еве, нели, дпмне се криминалци и узурпоатори на власта. Правеле криминали и треба да лежат затвор. Додека пак еве зајо носи промени. И како што најави се бори против криминалот и злоупотребата.

Мене ме интересира зошто зоуран, како таков, фер и демократски борец против криминалот и неправдата, не ги објави еве бомбите за Смилковци и за браќата по криминал, и наместо тоа коалицираше со нив ? Да го оставиме настрана Диво Насеље, пошто не сум сигурен дека најавил бомби за тоа.
 
A

Avenger99

Гостин
Ај пак македонски генерали не де поклонија туку талат ист оној кој хо спремаат за президент..
Чаир го направија со теритотијална поделба..
Зошто хашките случаи не ги процесираа него ги вратија никако да објасниш..
Околу палење автобуси и останато доста е попуштање и затоа луѓето се надвор против платфотма а ти шиљи го на грујо и на зајко...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Се поклони Фатмир Бесими и униформирани генерали на АРМ. Наредната година се поклона и Талат, кој патем беше и министер за одбрана таа година. Чаир и без територијалната поделба беше мнозинско албанска средина, зошто не одите вие мажите од Скопје и Куманово во Чаир да протестирате и да го тргнете тој споменик? За хашките случаи све е јасно ко ден. Така е, утре пак да запалат автобус, бабите и дедовците од пред собрание ќе одат ќе се тепаат со клетите ш иптари.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Видиш, тебе тајмингот ти е погрешен. Диво насеље се деси во екот на бомбите, така да, за Диво насеље нема бомби. Еве што изјави Заев
-- новата влада ќе се посвети на целосно расветлување на кумановските настани од 9 и 10 мај 2015 и на откривање на иницијаторите и позадината на целиот случај. Ќе побараме и меѓународна поддршка во истрагата за обезбедување на релевантни информации, рече Зоран Заев.
Онаа меѓународна која избегнува да не нарече Македонци и државата Република Македонија?
Истата која не ја осуди Тиранската платформа?
Таа која ќути кога у Тирана не нарекуваат длавомакедонци?
Или кога викаат оваа е илирида?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.664
Поени од реакции
26.189
Видиш, тебе тајмингот ти е погрешен. Диво насеље се деси во екот на бомбите, така да, за Диво насеље нема бомби. Еве што изјави Заев
-- новата влада ќе се посвети на целосно расветлување на кумановските настани од 9 и 10 мај 2015 и на откривање на иницијаторите и позадината на целиот случај. Ќе побараме и меѓународна поддршка во истрагата за обезбедување на релевантни информации, рече Зоран Заев.
Ок тогаш, еве го повлекувам прашањето за Диво Насеље, остануваат другите две....
 
A

Avenger99

Гостин
Не бе ок е, да не го спориме тоа, да речеме дека си во право..... знаеле и све тоа, прилушкувале, уништувале и така натаму. Ама еве, нели, дпмне се криминалци и узурпоатори на власта. Правеле криминали и треба да лежат затвор. Додека пак еве зајо носи промени. И како што најави се бори против криминалот и злоупотребата.

Мене ме интересира зошто зоуран, како таков, фер и демократски борец против криминалот и неправдата, не ги објави еве бомбите за Смилковци и за браќата по криминал, и наместо тоа коалицираше со нив ? Да го оставиме настрана Диво Насеље, пошто не сум сигурен дека најавил бомби за тоа.
Абе сигурен беше, ама од кога виде дека не е така, оддеднаш стана несигурен :) Иначе, ако добро се сеќавам Заев рече дека бомбите за Смиљковско ги дал во СЈО.[DOUBLEPOST=1491842143][/DOUBLEPOST]
Онаа меѓународна која избегнува да не нарече Македонци и државата Република Македонија?
Истата која не ја осуди Тиранската платформа?
Таа која ќути кога у Тирана не нарекуваат длавомакедонци?
Или кога викаат оваа е илирида?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Во таа меѓинародна сме со официјално име БЈРМ, така и не нарекуваат, со официјалното име. Јасно е на сите кого осуди меѓународната, мене едно не ми е јасно.. Вие како подржувачи на ДПМНЕ, нели сте анти ЕУ анти НАТО, а ВМРО вика дека тоа се нивни најголеми приоритети? Нели ве ебе во здрав мозок? Oh wait.. здрав мозок..
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Се поклони Фатмир Бесими и униформирани генерали на АРМ. Наредната година се поклона и Талат, кој патем беше и министер за одбрана таа година. Чаир и без територијалната поделба беше мнозинско албанска средина, зошто не одите вие мажите од Скопје и Куманово во Чаир да протестирате и да го тргнете тој споменик? За хашките случаи све е јасно ко ден. Така е, утре пак да запалат автобус, бабите и дедовците од пред собрание ќе одат ќе се тепаат со клетите ш иптари.
Додека постојат такви како тебе не може..
Ке ти забијат нож во грб прво расчистување во свој двор..
Кои генерали наведи ги со име и презиме..

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.664
Поени од реакции
26.189
Абе сигурен беше, ама од кога виде дека не е така, оддеднаш стана несигурен :) Иначе, ако добро се сеќавам Заев рече дека бомбите за Смиљковско ги дал во СЈО.
Види јас за ништо не сум сигурен, нит сум ги видел нит сум ги чул.... Јас не верувам дека постојат бомби за егзекуцијата на Смилковско Езеро, ниту пак за Диво Насеље.... Меѓутоа вие бевте бајаги сигурни и не уверувавте дека постојат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom