Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
У мое време Бојевци двапута Др.Др..немаше, Ниту интернет , ниту Алибаба....само сурова наука и такви исти професори.., на кои им се стануеше кога влезеа во амфитеатар......Вијуга тоа ти е оној набор на мозочната кора што ја прави разликата меѓу човек и топка за баскет....., ја отприлика скромни 2.5 милиона нето, после даноци, ситна рибица... ...,но одовде гледам како се једиш, а лиги ти течат... :) :)
Ја да земам 3500 евра месечно нема да го знам форумов дека постои. Барем лажи со усул.
Вршиш овде некоја конкретна работа, спроведуваш агенда, ама повеќе ми личи дека си уценет за да глумиш главен кловн во темава, отколку дека си платен. Нешто интуитивно ми кажува дека ич не веруваш во говнава на режимов, ама толку си расипан, да од некои ситни лукративни побуди тераш инает. Антиглобализам и поддршка на локален режим во сопствена земја се две тотално неспоиви работи, а ти ги пееш ко песна секој ден, ко глуп папагал.
И 100 пати сум ти кажал дека работам у приватна фирма и не ме занимаат пари од политика, нечесно стекнати, со крадење...па тебе да ти завидувам :facepalm:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ја да земам 3500 евра месечно нема да го знам форумов дека постои. Барем лажи со усул.
Вршиш овде некоја конкретна работа, спроведуваш агенда, ама повеќе ми личи дека си уценет за да глумиш главен кловн во темава, отколку дека си платен. Нешто интуитивно ми кажува дека ич не веруваш во говнава на режимов, ама толку си расипан, да од некои ситни лукративни побуди тераш инает. Антиглобализам и поддршка на локален режим во сопствена земја се две тотално неспоиви работи, а ти ги пееш ко песна секој ден, ко глуп папагал.
И 100 пати сум ти кажал дека работам у приватна фирма и не ме занимаат пари од политика, нечесно стекнати, со крадење...па тебе да ти завидувам :facepalm:
...глупандер не верува дека има умни луѓе, лоповчуга дека има чесни, необразувани не сваќаат што е знаење, квислинзите дека има домољуби ..итн. Дрчен за пара, а неспособен сонува... за 500 евра за да лежи по кафичи ,вози половен џип и работи диско цуци....,за 150 лежи на форум и јаде сорос трици. Кај може тој да свати дека некој тоа може да прави нешто и од причини на добра можност за мерење на глупоќата на квислинзите, соросоидите и другите овдешни изроди...:) :) :)
Almeida како бе опстануваш у приватна фирма??? Во овие услови на економски вмровски хорор на чиј прецизен опис и хронологија го користиш секој слободен момент, во кои ниеден превеан белосветски приватњак не би се одржал ни 30 секунди??? Ти или нешто лажеш или благо речено ја извртуваш вистината...Да не е благословениот запад , јас не би можел ни три кога би биле такви какви ги кажуваш.....
Антиглобализам и поддршка на локален режим во сопствена земја.., ај бе седни среди мисли ....прочитај се...
 
S

silmarillion

Гостин
До каде сме со набавка на панцири и шлемови и дали секое работоспособно девојче е научено да меси леб во вонредни ситуации? За кога е договорена средбата со руските сили во Ниш и дали ќе има презентација како се прави боршч во скривница?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Викаш не краделе Грујо, Гоца, Ставре, Сашо и останатата компанија?
Според тебе овие Ристе ќе треба апостоли да ги праи.
...тоа за сега никој не го докажал, се само разни гласина на основа на некакви сомнителни звучни записи од нејасни извори и очигледна желба на мурто да стане курто.Но индиција е само индиција , додека не се докаже и судски потврди како е ред..,
Значи прво се скока па се вика оп.
Спротивното може да биде многу нездраво за општата душевна и физичка состојба на скокачот...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.860
Епа како сега ви одговара дебата за платформата која нема да се прифати, а ви смета дебата за знамето што исто нема да се смени туку само ќе се дебатира? Знаеш ли што е демократија воопшто? Нели партијата ви е демократска, или сепак не?

Posto sdsm neli nema istorija na menuvanje znaminja, ime i vitkanje kicma. Bas oni treba da pregovaraat po moznost u svicarska...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.745
Поени од реакции
35.318
...тоа за сега никој не го докажал, се само разни гласина на основа на некакви сомнителни звучни записи од нејасни извори и очигледна желба на мурто да стане курто.Но индиција е само индиција , додека не се докаже и судски потврди како е ред..,
Значи прво се скока па се вика оп.
Спротивното може да биде многу нездраво за општата душевна и физичка состојба на скокачот...
Да не ги браниш за работи кои се очигледни, тој што нема навистина правено глупости ќе дозволи без проблем да се направат проверки и ќе објави јавно контра докази.
Јавна тајна е дека крадеа каде ќе стигнат, не беа потребни ни бомби за доказ на тоа.
Вработување на неписмени, вработување на лица кои не се ни појавуваат на работа, а земаат плата (вакви само јас познавам лично 2ца), местење на тендери, пумпање на цени за тендери, анекси и какви не работи се правеа на секој чекор.
http://centarnews.net/HQ/mk/index.php/news/mk/item/48707-video-miloshoski-gi-prizna-bombite-najavuva-li-smena-na-nikola-gruevski
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.837
Поени од реакции
83.707
Еден мошне интересен текст за една од највпечатливите точки во албанската платформа..."албанскиот геноцид":toe:

Каде имало геноцид? Koј е геноциден?

Јас колкушто знам никој на балканот не знае за тој наводен геноцид во периодот од 20-тите до 50-тите години на минатиот век. Докази, слики, некое скапано ливче, или некоја колумна во некои од странските весници од тој период да докаже дека нешто се случувало на овие простори?

И сеа доаѓаме до оние другите прашања... еве ако навистина се усвои и се донесе одлука дека тука имало некаков геноцид, дали покрај србите и ние македонците ќе бидеме осудени за тиранија врз угнетеното население? Модерната македонска држава постои од 1944 и беше во склоп на една цела република составена и од други држави... дали тоа значи дека ќе се осудат и босанците, хрватите, словенците и црногорците?

Ај сеа малце да ја свртиме приказната... што е со Балистите? Нигде не се спомнуваат, а знаеме што правеле во текот и после завршетокот на втората светска војна во Западна Македонија. Сите знаеме за Џемо балистот, знаеме и за тоа што му правеле на сето НЕалбанско население во тој период. Убивања, протерувања од своите родни огништа и мачења на сите НЕалбанци. Еве јас лично имам дедо (лесна му земја) кој со неговите браќа во текот на втората светска војна биле задолжени за тој западен дел од државава, и често покрај другите окупатори се бореле и против Балистите... лично тој ми го има зборено ова. Дали сега јас мојот дедо да го прогласам за херој кој не го штедел својот живот за слободата на државата и населението, или пак да го сметам за монструм и убиец на едно население кој и покрај тој "геноцид" нивниот број постојано растел.


Ова веќе не спаѓа во категоријата на политички препукувања, ДПМНЕ VS СДСМ, крадења, перење пари или што ти јас знам.... ова се сериозни обвнинувања луѓе. Како сега одеднаш од нигде и никаде се појави овој геноцид кој верувам да ги прашавте албанците овде пред една година, сигурно и тие ќе креваа раменици како ние сега.

Ако ја усвојат оваа точка од албанската платформа, без разлика дали тоа бил СДСМ или ДПМНЕ, ондак нека си ебат мамата, јас завршувам со оваа земја... тоа е директно плукање кон нашите дедовци и прадедовци кои го положиле својот живот за нас.

Сепак да се надевам дека ова е само...

Но, тука не треба да се заборави и елементот пазар - резолуцијата за геноцидот да биде само дел од планираното пазарење за формирање на идната влада или пак доведување на преговорите во ќорсокак и повторно да дојдеме до единствениот наметнат излез од политичката криза - предвремени парламентарни избори.
 
V

viktora

Гостин
Еден мошне интересен текст за една од највпечатливите точки во албанската платформа..."албанскиот геноцид":toe:

Каде имало геноцид? Koј е геноциден?

Јас колкушто знам никој на балканот не знае за тој наводен геноцид во периодот од 20-тите до 50-тите години на минатиот век. Докази, слики, некое скапано ливче, или некоја колумна во некои од странските весници од тој период да докаже дека нешто се случувало на овие простори?

И сеа доаѓаме до оние другите прашања... еве ако навистина се усвои и се донесе одлука дека тука имало некаков геноцид, дали покрај србите и ние македонците ќе бидеме осудени за тиранија врз угнетеното население? Модерната македонска држава постои од 1944 и беше во склоп на една цела република составена и од други држави... дали тоа значи дека ќе се осудат и босанците, хрватите, словенците и црногорците?

Ај сеа малце да ја свртиме приказната... што е со Балистите? Нигде не се спомнуваат, а знаеме што правеле во текот и после завршетокот на втората светска војна во Западна Македонија. Сите знаеме за Џемо балистот, знаеме и за тоа што му правеле на сето НЕалбанско население во тој период. Убивања, протерувања од своите родни огништа и мачења на сите НЕалбанци. Еве јас лично имам дедо (лесна му земја) кој со неговите браќа во текот на втората светска војна биле задолжени за тој западен дел од државава, и често покрај другите окупатори се бореле и против Балистите... лично тој ми го има зборено ова. Дали сега јас мојот дедо да го прогласам за херој кој не го штедел својот живот за слободата на државата и населението, или пак да го сметам за монструм и убиец на едно население кој и покрај тој "геноцид" нивниот број постојано растел.


Ова веќе не спаѓа во категоријата на политички препукувања, ДПМНЕ VS СДСМ, крадења, перење пари или што ти јас знам.... ова се сериозни обвнинувања луѓе. Како сега одеднаш од нигде и никаде се појави овој геноцид кој верувам да ги прашавте албанците овде пред една година, сигурно и тие ќе креваа раменици како ние сега.

Ако ја усвојат оваа точка од албанската платформа, без разлика дали тоа бил СДСМ или ДПМНЕ, ондак нека си ебат мамата, јас завршувам со оваа земја... тоа е директно плукање кон нашите дедовци и прадедовци кои го положиле својот живот за нас.

Сепак да се надевам дека ова е само...
Имало геноцид,и те каков.Но не врз албанците.
"Бројот на Албанците на оваа територија во 1931 година бил 70.983, во 1948 година 95.900, 1953 година имало 162.500 и 1971 година 279.900 Албанци. Во 1981 - 377.208 (19,8%), а според пописот од 2002 година како Албанци се декларирале 509.083 или 25,17% од целокупното население. Бројките покажваат постојан раст на бројот на Албанците на македонска територија, дури и во периодот кога според платформата на трите партии на Албанците во Македонија (1912-1956) тврдат дека имало геноцид. Каде е тука „намерното целосно или делумно уништување на национална, етничка, расна или верска група“?"
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.881
Поени од реакции
15.838
Еден мошне интересен текст за една од највпечатливите точки во албанската платформа..."албанскиот геноцид":toe:

Каде имало геноцид? Koј е геноциден?

Јас колкушто знам никој на балканот не знае за тој наводен геноцид во периодот од 20-тите до 50-тите години на минатиот век. Докази, слики, некое скапано ливче, или некоја колумна во некои од странските весници од тој период да докаже дека нешто се случувало на овие простори?

И сеа доаѓаме до оние другите прашања... еве ако навистина се усвои и се донесе одлука дека тука имало некаков геноцид, дали покрај србите и ние македонците ќе бидеме осудени за тиранија врз угнетеното население? Модерната македонска држава постои од 1944 и беше во склоп на една цела република составена и од други држави... дали тоа значи дека ќе се осудат и босанците, хрватите, словенците и црногорците?

Ај сеа малце да ја свртиме приказната... што е со Балистите? Нигде не се спомнуваат, а знаеме што правеле во текот и после завршетокот на втората светска војна во Западна Македонија. Сите знаеме за Џемо балистот, знаеме и за тоа што му правеле на сето НЕалбанско население во тој период. Убивања, протерувања од своите родни огништа и мачења на сите НЕалбанци. Еве јас лично имам дедо (лесна му земја) кој со неговите браќа во текот на втората светска војна биле задолжени за тој западен дел од државава, и често покрај другите окупатори се бореле и против Балистите... лично тој ми го има зборено ова. Дали сега јас мојот дедо да го прогласам за херој кој не го штедел својот живот за слободата на државата и населението, или пак да го сметам за монструм и убиец на едно население кој и покрај тој "геноцид" нивниот број постојано растел.


Ова веќе не спаѓа во категоријата на политички препукувања, ДПМНЕ VS СДСМ, крадења, перење пари или што ти јас знам.... ова се сериозни обвнинувања луѓе. Како сега одеднаш од нигде и никаде се појави овој геноцид кој верувам да ги прашавте албанците овде пред една година, сигурно и тие ќе креваа раменици како ние сега.

Ако ја усвојат оваа точка од албанската платформа, без разлика дали тоа бил СДСМ или ДПМНЕ, ондак нека си ебат мамата, јас завршувам со оваа земја... тоа е директно плукање кон нашите дедовци и прадедовци кои го положиле својот живот за нас.

Сепак да се надевам дека ова е само...
Дека имаше поедини акции на партизаните против цивилно албанско население, имаше...ама тоа беше од револт и веднаш беше стопирано од штабот на ЈНА... на пример, една случка, балистите заробиле партизанка, ја мачеле, силувале, па ја расекле и со нејзините црева ја врзале на дрво да умире бавно...дошле партизаните, им удрило во глава и се одмаздиле во најблиското албанско село ... Но тоа е редок инцидент, а и ден денес западњаците
кога исламисти ќе им фатат војник после на некое село ќе истурат бомби, со таа разлика што партизаните биле дома а западњаците се окупатори во Сирија, Ирак.. итн...
А патем , по обичен пограничен инцидент меѓу Грција и Албанијапред 20-на години Грција употреби Фантоми и бомбардираше и длабоко во Албанија па нема никаде за геноцид...
Нешто рипаа албанците за геноцидот врз Чамите, пред ВВ2 ама ги замолчаа бидејќи зависат од Грција околу преговорите за влез во гЕУ...
толку од реалноста и објективноста...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.112
Поени од реакции
18.324
Сега ќе ви пишат штабските пацови од другата страна како платформата е единствениот пат до плата од 500 евра и подобар живот, правда, соживот, ЕУ, НАТО ...
E aјде де пацовите од десниот блок кога ќе напишат некој партиски извештај ќе дојде еден добро познат лик ќе им напише некоја безсмислена финта и ќе ги собере лајковите.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Ако Груевски владеел според Платфромата, а сега го оправдувате Заев ако владее по неа, тогаш за кој кур шетавте лани по улиците ?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Ако Груевски владеел според Платфромата, а сега го оправдувате Заев ако владее по неа, тогаш за кој кур шетавте лани по улиците ?
Заради криминалот, прикривањето на убиства, местење судии, кражба на народни пари. И не е ако владеел Грујо според платформата туку тој владеел според платформата, без ако. Ако не ти е јасно како тогаш погледни ги двојазичните патокази, двојазичните табли во градови каде нема Албанци. Ако ни тогаш не ти е јасно тогаш заеби ти нема спас.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.112
Поени од реакции
18.324
Ако Груевски владеел според Платфромата, а сега го оправдувате Заев ако владее по неа, тогаш за кој кур шетавте лани по улиците ?
Погоемиот дел од нив се знае за државна цицка.Исто како овие кои лепеле плакати 10 години па се вработиле и у слободно време глумат патриоти во некое здружение.
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
Заради криминалот, прикривањето на убиства, местење судии, кражба на народни пари. И не е ако владеел Грујо според платформата туку тој владеел според платформата, без ако. Ако не ти е јасно како тогаш погледни ги двојазичните патокази, двојазичните табли во градови каде нема Албанци. Ако ни тогаш не ти е јасно тогаш заеби ти нема спас.
И сега тие што владееле со него, што местеле судии, краделе народни пари, прикривале убиства со нив заедно, ќе станат фини дечки и нема да го прават тоа ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom