Идеја за сопствен бизнис

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.934
Поени од реакции
1.802
не му го разбираш стилот на поетот. јас колку што разбрав по доктори ги дава парите. да му го одложат датумот за кај св Петар

ако и ја не го разбрав тогаш јбг, не разбира поезија секој
Хаха ,ваква е работава concrete си добиваше тендерчиња од ДПМНЕОВСКАТА-ЛОПОВСКА влада,ама последниве години Гвујо(Џингис хан)не ги дупит повеке потрчковците и concrete ке си чекат подобри времиња.[DOUBLEPOST=1472712816][/DOUBLEPOST]
..што тоа бунцаш жити бога, да не почнаа некои луди крапои да ручаш, ко оние пираните од Дојран???

Орелски крилја как да си метнам,подалеку од лудиве дпмнеовци да прелетнам.
Е мој concrete џабе си растел у центар у Скопје и џабе студираше во Београд,кој мангуп си ти да те сјебит баграта дпмнеовска.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Хаха ,ваква е работава concrete си добиваше тендерчиња од ДПМНЕОВСКАТА-ЛОПОВСКА влада,ама последниве години Гвујо(Џингис хан)не ги дупит повеке потрчковците и concrete ке си чекат подобри времиња.[DOUBLEPOST=1472712816][/DOUBLEPOST]
Е па ако стварно таква е работата тогаш тоа е ризикот на правење бизнис со матни зделки. Тендерчиња наместени и за 2 години од нула газда стануваш. Но штом престанат тендерџињата брзо на нула се враќаш. Сами, без „помош“ тие „бизнисмени“ за ништо не ги бива.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
не му го разбираш стилот на поетот. јас колку што разбрав по доктори ги дава парите. да му го одложат датумот за кај св Петар

ако и ја не го разбрав тогаш јбг, не разбира поезија секој
....која бе поезија не заебаај, црна проза невидена , башка па ја чоек од поезија, да те чуе некој ќе се ваља од смеење. А ориѓани ко ориѓани..толку им дал господ. Еве бидејќи е муабетов за бизнис и работа да го замоли човек ohrid66 да напраи список на сите транзицирани, читај умртвени, па опљачкани капацитети у Охрид и Стуга , нема да знае, ама затоа знае да тумачи "поезија"....и после две три чашки му се гледаат наместени тендерчиња ко бели мишеви....или розе слонови... :) :)
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.934
Поени од реакции
1.802
....која бе поезија не заебаај, црна проза невидена , башка па ја чоек од поезија, да те чуе некој ќе се ваља од смеење. А ориѓани ко ориѓани..толку им дал господ. Еве бидејќи е муабетов за бизнис и работа да го замоли човек ohrid66 да напраи список на сите транзицирани, читај умртвени, па опљачкани капацитети у Охрид и Стуга , нема да знае, ама затоа знае да тумачи "поезија"....и после две три чашки му се гледаат наместени тендерчиња ко бели мишеви....или розе слонови... :) :)
ЕМО го сјеба дпмне,ОТЕХ -дпмне,ОХРИДСКА ТРГОВИЈА -Ламбе Арнаудов бивш пратеник од Дпмне,Трудбеник -Ацо Спировски бивш пратеник од Дпмне....требит уште да бројам...сите кои имаат мали бизниси а не се блиски до власта се рекетирани со огромни суми......
ЗАРЕМ НЕКОЈ СЕ ЗАПРАШАЛ ЗОШТО ОД НАЈУБАВИОТ ГРАД НА БАЛКАНОТ ОХРИД СЕКОЈА ГОДИНА НАЈМНОГУ СЕ ИСЕЛУВААТ,НАРОЧИТО ПОСЛЕДНИВЕ 8 ГОДИНИ?
СЕ ДОДЕКА НА ВЛАСТ Е МОНГОЛСКАТА БАНДА НА ДПМНЕ ИСЕЛУВАЊЕТО КЕ ПРОДОЛЖИТ СО ИСТО ТЕМПО.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
@valvoline Јас рабирам дека има ризик и проблеми и така натаму.

но генерално јас би му дал пари на некој тип на човек што планира да земи кредит од банка, и наместо да го прави тоа, јас би бил оној кој би му ја дал инвестицијата.

Ако некој е спремен да земи кредит од банка јас верувам дека верува во себе и во својата идеа.

Јасно е дека тоа што некој верува во себе незначи дека ке успее но еве јас би ризикувал.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
@valvoline Јас рабирам дека има ризик и проблеми и така натаму.

но генерално јас би му дал пари на некој тип на човек што планира да земи кредит од банка, и наместо да го прави тоа, јас би бил оној кој би му ја дал инвестицијата.

Ако некој е спремен да земи кредит од банка јас верувам дека верува во себе и во својата идеа.

Јасно е дека тоа што некој верува во себе незначи дека ке успее но еве јас би ризикувал.
стани лихвар
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Лихвар е интересна професија, но јас не сум за тоа.
Јас неможам да крадам од најсиромашните.

А кога сме на таа тема уште не ми е јасно како успеаа да креираат толку многу 'легални' лихвари како кредитисимо, форца итн. кои даваат кредити од по ~10 000 денари со крајно безобразни камати...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.782
Поени од реакции
39.044
Лихвар е интересна професија, но јас не сум за тоа.
Јас неможам да крадам од најсиромашните.

А кога сме на таа тема уште не ми е јасно како успеаа да креираат толку многу 'легални' лихвари како кредитисимо, форца итн. кои даваат кредити од по ~10 000 денари со крајно безобразни камати...
па и банките се легални лихвари, на ист принцип, само тука не чекаш со месеци да те одобрат, парите ги добиваш одма и се разбира за дебела камата
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
Лихвар е интересна професија, но јас не сум за тоа.
Јас неможам да крадам од најсиромашните.

А кога сме на таа тема уште не ми е јасно како успеаа да креираат толку многу 'легални' лихвари како кредитисимо, форца итн. кои даваат кредити од по ~10 000 денари со крајно безобразни камати...
еве и кај нас се појавија овие онлајн лихвари
и на тв се рекламираат
се е бизнис
 

Kajgana Shop

На врв Bottom