Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
W

wicked_1

Гостин
:pos::pos:

Прво да се погрижиме за естетиката дечки, најбитно е сето ова како ќе изгледа, ефектот не е толку битен.

Ако може дури треба да се разгледа и опцијата без боја, зградите не ни згрешиле ништо.
Втор чекор е да се одземе локацијата на Илинденска пред Влада оти е многу прометна улицата и од јавен интерес е да е слободна.
Здравје понатака ако може само до 6 до 6ипол да траат штрајковите, вести има од 7 на сител.

Гледаме веќе подолго време како протестите кај нас се коректив и политичарите слушаат, па само прашање на време е коа ќе преземат одговорност дечките, не мора да имаме вакви бруталности со фрлање на боја.
Да бидеме коректни, и така не сме у брзање. (y)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Јас те сфаќам целосно ама и ти го испинува муабетов :)

Од кога почнаа студентскиве протести па до ден денес ниеден политичар не е излезен да се соочи со демонстрантите, се кријат под на мајка им сукњата. Лесно е ти да отидеш по селана кај што има фаланга старци што се палат на ПАТРИОТИ ПОСЛУШАЈТЕ. Вината што досега никој од нив не бил посрамотен може треба да се бара исто и во постарите генерации. Пак ќе ти кажам, јас се кладам во што сакаш дека во овој момент да излезе некој од главнава групација аболицирани пред демонстрантите или во близина, ќе јаде боја по глава.А и не знам што мења ова кога се мие со една вода у леѓен.
Ама па и тогаш ова полицајче што го стави, ќе крене пендрек по тој што ќе мавне. И тогаш ќе го жалиме дека тоа му било работа и вака до немајкаде.
Они се кријат од демонстрациите, не доаѓаат на дело да се соочат со нив ама тоа не значи дека ги нема нигде, дека се кријат по канцеларии и не излагаат на терен. Тој што сака да му залепи ПОРТОКАЛОВА боја во фаца на некој од оваа власт, може да го најде. Знае за сите каде живеат, знаат каде е влада, каде е собрание, сфе се знае. Чекај ги, ден и ноќ, ќе излезат. Само што ние сакаме да протестираме со ден пауза, пази Фрос, ден за ОДМОР. Како да те сфатат сериозно?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.633
Поени од реакции
30.233
Д
Н
О
ДНО
Се апелираше да не се изживува врз полицијата и повторно и повторно се наоѓа СТОКА од народ во таморот на демонстрантите кои што од група, задскриени со вакви пичкарски потези фрлаат со боја врз полицијата.
Д Н О
Не ја исклучувај и можноста дека некои од нив се и платеници, со инструкции да ја провоцираат полицијата да дојде до ескалација. Одлична пропаганда, тоа.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не ја исклучувај и можноста дека некои од нив се и платеници, со инструкции да ја провоцираат полицијата да дојде до ескалација. Одлична пропаганда, тоа.
Ванлок, не ја исклучувај опцијата да бидеш исклучен од темава за вакви масонско платенички мислења.
 
S

silmarillion

Гостин
Полицијата ќе бранела обичен граѓанин... У кој свет живеете вие? У кое општество полицијата е во служба на народот???
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Не ја исклучувај и можноста дека некои од нив се и платеници, со инструкции да ја провоцираат полицијата да дојде до ескалација. Одлична пропаганда, тоа.
Сите се тие платеници. Секој е платеник на некој друг. Сите се прислушкувани. Сорос. Гуштери. Невладини организации. Корисни идиоти. Хаос.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.878
Поени од реакции
24.413
Брат, драматизирам можеби ама сакам да кажам дека сме народ без муда и тешки хипокрити. Еднаш треба да трпи полицијата, еднаш ги жалиме за 2001ва, еднаш ако им е што ги гаѓаат со камења, еднаш жалиме зошто им го сместија Куманово. Како така си менуваме ставови? Тоа ти е исто како да кажеме „абе добар е гвујо, недела не работиме“ за после „ама лош е, многу пари испра“ па после добар да биде зошто правел улици па лош да биде зошто биле неквалитетни.

Да излезе маса од 200000 луѓе а не дудлачи на форум и останати социјални мрежи, без боја, јајца, камења ќе се бутне властта. Вака, со 5-10-20к на 2 милиона народ може само да се надеваме и да си праиме паузи за одмор во недела, да не се протестира.

Вчера 500 луѓе, денес одмор. Од утре, нов ден, револуционерен.
Народ без МУДА кој си бара изговори за неуспесите.
Да не се сфатиме погрешно, ја не сум да се мава и тепа по џандарите. Они за ништо не се криви, за ова барем се согласуваме. Дека сме ПИЧКА од народ и за ова се согласуваме. Ама изгледа народов уште може да трпи, затоа и вака се одвиваат протестите. Три години протестираме, било за што да е поводот за протест и цело време се иде со мирни протести и цело време е истото, статус кво.
Али тоа е зашто колку и да не сакам, дел од протестиве се организирани од страна на СДСМ или нивни активисти и не смее да се постапува насилно на протестите зашто ќе се остави лоша слика кај меѓународната заедница и копиљињата ќе си изгубат политички поени. Јебига, се е политика. Таква држава сме, плитка.

А за тоа дека не се мавало по политичарите, еве размисли. Ако го сретнам ја Грујо и го нападнам, одма добивам кривична пријава за напад врз лице и лежам затвор. Од друга страна, он ја испокраде цела држава и не лежи, туку е аболициран. Каде е тука правдата и еднаквоста? Како ја него да го нападнам и да лежам затвор, а он да си краде државни пари и да си свирка?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Да не се сфатиме погрешно, ја не сум да се мава и тепа по џандарите. Они за ништо не се криви, за ова барем се согласуваме. Дека сме ПИЧКА од народ и за ова се согласуваме. Ама изгледа народов уште може да трпи, затоа и вака се одвиваат протестите. Три години протестираме, било за што да е поводот за протест и цело време се иде со мирни протести и цело време е истото, статус кво.
Али тоа е зашто колку и да не сакам, дел од протестиве се организирани од страна на СДСМ или нивни активисти и не смее да се постапува насилно на протестите зашто ќе се остави лоша слика кај меѓународната заедница и копиљињата ќе си изгубат политички поени. Јебига, се е политика. Таква држава сме, плитка.

А за тоа дека не се мавало по политичарите, еве размисли. Ако го сретнам ја Грујо и го нападнам, одма добивам кривична пријава за напад врз лице и лежам затвор. Од друга страна, он ја испокраде цела држава и не лежи, туку е аболициран. Каде е тука правдата и еднаквоста? Како ја него да го нападнам и да лежам затвор, а он да си краде државни пари и да си свирка?
За првиот дел се согласуваме, 100%

За вториот дел, не се согласувам дека тоа би влијаело негативно врз европа и есаде зошто мислам дека зајеф има далеку поголема поддршка од меѓународна заедница, за разлика од грујо. И едните и другите гледаат да го тргнат пастиров од власт, им смета, се вообрази и се курчи, мисли дека може сам.

Во врска со мавањето, да, ќе имаш кривична ама ако си спремен да се БОРИШ за слобода, бори се и жртвувај нешто. Тука пак доаѓаме до тоа, дај да мавнам скриен, да не ме видат, наместо во лице да покажам КОЈ СУМ И ШТО СУМ, да не' видат СИТЕ и СИТЕ да го направиме истото. 300.000 луѓе ли ќе пикнат во станици? Нека те пикнат тебе, цел твој круг ќе излезе на улица, нека ме пикнат мене, сите мои ќе излезат, нека пикнат 1000 луѓе, ќе видиш како 50.000 плус ќе излезат на улица.
Само што пак доаѓаме до тоа што ти го напиша погоре, народ без муда, пички, народ кој не сака да превземе одговорност и да ризикува, за да добие нешто. Само сигурица, плус недела одмор со протестирање, да не претераме.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Да се секиравте за вашите пари кога се трошат на барок и врби, како што се секирате за полицаец испрскан со боја, супер ќе беше. Да се креневте против бруталноста на 5ти мај, протув Мартинни пендраците, че беше народ од нас. Вака не знам како ова ДНО ќе де среди на хемиско. Може да не искочи бојата :/

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Да се секиравте за вашите пари кога се трошат на барок и врби, како што се секирате за полицаец испрскан со боја, супер ќе беше. Да се креневте против бруталноста на 5ти мај, протув Мартинни пендраците, че беше народ од нас. Вака не знам како ова ДНО ќе де среди на хемиско. Може да не искочи бојата :/

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Така е брате, вмрофски потег. Ако си против нешто што го прават демонстрантите, одма си со позицијата али затоа боли гзот кога ќе те обојат како „комуњар“ зошто имаш свое мислење и сакаш да си го искажеш.

Исти курац потези се прават од двете страни.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Така е брате, вмрофски потег. Ако си против нешто што го прават демонстрантите, одма си со позицијата али затоа боли гзот кога ќе те обојат како „комуњар“ зошто имаш свое мислење и сакаш да си го искажеш.

Исти курац потези се прават од двете страни.
Ајде доста не ме ставај у таков кош никаде не беше кажано дрка ако критикуваш си вмро.

Али да критикуваш БОЈА која не е директно фрлена туку прсканици што се одбиле од ѕид, а да не де отвори уста за апсења на студенти, тепања на мајки, апсење на неистомидленици, брутално малтретирање на уапсените е во најмала рака лицемерно.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Мислам дека меѓународната заедница ја заболе кур за искористените методи. Низ цел свет има јако млатење, па се поддржуваат оние од кои се има интерес. И сето тоа може лесно да се релативизира. Ако не им одговара да се има револт, ќе кажат „овие се хулигани, глеј што и прават на полицијата, треба да се спречат“. Ако им одговара да се има револт, ќе кажат „ете, чим се волку револтирани и исфрустрирани да мора вакви методи да преземаат, значи стварно се незадоволни од владата која очигледно не владее ко што треба и таму треба нешто да се смени“. Све је то геополитика бајо мој.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.878
Поени од реакции
24.413
За првиот дел се согласуваме, 100%

За вториот дел, не се согласувам дека тоа би влијаело негативно врз европа и есаде зошто мислам дека зајеф има далеку поголема поддршка од меѓународна заедница, за разлика од грујо. И едните и другите гледаат да го тргнат пастиров од власт, им смета, се вообрази и се курчи, мисли дека може сам.

Во врска со мавањето, да, ќе имаш кривична ама ако си спремен да се БОРИШ за слобода, бори се и жртвувај нешто. Тука пак доаѓаме до тоа, дај да мавнам скриен, да не ме видат, наместо во лице да покажам КОЈ СУМ И ШТО СУМ, да не' видат СИТЕ и СИТЕ да го направиме истото. 300.000 луѓе ли ќе пикнат во станици? Нека те пикнат тебе, цел твој круг ќе излезе на улица, нека ме пикнат мене, сите мои ќе излезат, нека пикнат 1000 луѓе, ќе видиш како 50.000 плус ќе излезат на улица.
Само што пак доаѓаме до тоа што ти го напиша погоре, народ без муда, пички, народ кој не сака да превземе одговорност и да ризикува, за да добие нешто. Само сигурица, плус недела одмор со протестирање, да не претераме.
За третиов дел искрено САКАМ ова да се деси, ама знаеш што е работата што ја коа ќе мавнам и ќе ме приведат никој друг после мене нема да мавне. Никој. По тоа се глеа и на протестиве, значи првите 2-3 дена кога беше така да кажам потензичен, еден чекор ќе се затрчаше полицијата и сама паника во народот се ствараше. Одма почињаат да бегаат, девојче пред мене падна да не ја креневме со другарот ќе ја согазеа.
Ти викам ја се надевам и сакам ова да се деси што си го напишал ти, али коа ќе ми текне дека сме МАКЕДОНЧЕ и каков пичкарски народ уствари сме, си се враќам во реалноста и си сфаќам дека мавање по фасади со бои е најреволуционерното нешто што ќе го направиме.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.103
Поени од реакции
12.505
Што е идејава со протестите, моменталните криминалци да се заменат со другите плави криминалци?
Ајде доста не ме ставај у таков кош никаде не беше кажано дрка ако критикуваш си вмро.

Али да критикуваш БОЈА која не е директно фрлена туку прсканици што се одбиле од ѕид, а да не де отвори уста за апсења на студенти, тепања на мајки, апсење на неистомидленици, брутално малтретирање на уапсените е во најмала рака лицемерно.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom