Емотивна или телесна врска?

Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Не ретко се спомнува "платонска љубов" како синоним за нешто што е не-телесно, љубов во коа нема сексуална привлечност, туку не привлекува "душата" на другата личност. Се поврзуваме со таа личност на емотивно ниво и не толку многу ни е битен телесниот контакт, се додека сме "на иста фрекфенција" со партнерот.

Од друга страна пак, ги имаме нашите животински инстинкти, реакции на она што го гледаме, реакции на допирот, страст и сексуална привлечност спрема некој. Физичка потреба за секс.

Ако би можеле да бирате, што би одбрале? Што е побитно во една врска, според вас?

Дали кога сте во врска повеќе се поврзувате на емотивно ниво, се запознавате со партнерот, разговарате или повеќе сакате да се гушкате, да имате било каков физички контакт, да имате секс?

Дали мислите дека е можно со некој да си емотивно поврзан, а твоето тело да не "посакува" физички контакт, и обратно, да имаш телесен контакт со некој и да не се поврзете емотивно?

Споделувајте и искуства, а не само размислувања :)
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
ако имаш со некој “платонска љубов“ увек ке бараш дополнување од некој за телесна љубов, и обратно. Најубаво е нели кога ке најдеш склоп 2у1.
 
D

Daedalus

Гостин
Романтична атракција според мое искуство, го прави сексот најбоље. Сите сензации се екстремно јаки, атмосферата е интензивна, реалноста што ја доживувам е нешто неописливо и све тоа. Ништо не е споредливо со таков секс. Не ми се десило да сакам некоја „платонски“, а да не сакам да ја ебам.
Од друга страна, може да постои секс без романтични елементи и тогаш ми доаѓаат некои други емоции и нагони што не ми се дешава со некоја што ја сакам. Најчесто у таков секс, сакам да доминирам и да пробуем поперверзни работи врз нејзе, а одма после сексот најчесто се чувствуем грдо, виновно и типката ми е антипатична.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.769
Поени од реакции
24.496
Најчесто у таков секс, сакам да доминирам и да пробуем поперверзни работи врз нејзе, а одма после сексот најчесто се чувствуем грдо, виновно и типката ми е антипатична.
А зошто тогаш ми рече дека ме сакаш? :(
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Мислам дека е редок феномен.
А и многумина често ја поистоветуваат платонската љубов со неостварена, што е погрешно.
 
Член од
22 септември 2015
Мислења
170
Поени од реакции
65
Романтична атракција според мое искуство, го прави сексот најбоље. Сите сензации се екстремно јаки, атмосферата е интензивна, реалноста што ја доживувам е нешто неописливо и све тоа. Ништо не е споредливо со таков секс. Не ми се десило да сакам некоја „платонски“, а да не сакам да ја ебам.
Од друга страна, може да постои секс без романтични елементи и тогаш ми доаѓаат некои други емоции и нагони што не ми се дешава со некоја што ја сакам. Најчесто у таков секс, сакам да доминирам и да пробуем поперверзни работи врз нејзе, а одма после сексот најчесто се чувствуем грдо, виновно и типката ми е антипатична.
"Од друга страна, може да постои секс без романтични елементи и тогаш ми доаѓаат некои други емоции и нагони што не ми се дешава со некоја што ја сакам. Најчесто у таков секс, сакам да доминирам и да пробуем поперверзни работи врз нејзе, а одма после сексот најчесто се чувствуем грдо, виновно и типката ми е антипатична."

Примени го сето ова во романтична врска, и се ќе се одвива како што треба.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Платонска љубов мене ми е оксиморон. Мора да се искова нов израз при дефинирањето на таквата појава. Инаку, на прашањето што би избрал, мене за една одлична, функционална и здрава врска - едното не мора и не ми го исклучува другото. Но, од искуство и преференца, бирам секогаш емотивно. Никогаш не ми било доволна инстант страст и прскање врз некоја непозната, one night stand, па дури и кога истиот ќе се пролонгира поради предобрата поназад споменета страст и преминало у fuck buddies, ако не се создаде некоја интима, емоционална поврзаност & oтвореност, блискост и емоции - таа страст од поназад многу брзо согорува, барем кај мене, и значително губам интерес, привлечност. Џабе здрава цицка и што голта у превод кажано, но, од друга страна пак едвај ми се има кренато за секс со типка, но одпосле седната у јога позиција, завиена со мое ќебе, при распакување на нејзините проблеми, желби и слични отварања за малку ќе си ја фатев за женска. Сексот се вежба, не е страшно. Можеби е геј но мене ми е секундарен, додаток на нешто повкусно. Резултат на. Така би функционирал. Во обратно сценарио не.

dzesika, sakam da te ispotam od guskanje <3
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Знаев дека темава мора џеси да ја отворила :)

Ја поише сакам да се гушкам :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Vo moe vreme,moja generacija imavme emotivna ljubovna vrska
i po nekolku godini se do svadbata, pipkanje-fizicki kontakt,jok,
toa moze tek otkako ke se ispratat gostite, no obicno vo pveketo
slucaevi nevestata za vreme na svadbata bese so stomak do zabi,
e pa sega vie svatete ja taa nasa skromnost i postenost od 2 strani.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.646
Поени од реакции
1.895
Прашањево е како да прашаш дали повеќе го сакаш патлиџанот во шопска или сирењето. Целата магија е во комбинацијата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
то емотивно е тинкање после состанок а телесно е клецкање на состанок?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Не согласувам во суштина со насловот на темата
Не постои некаква „ платонска врска “ или некаква „телесна врска “
Цел и смисол на секоја љубовна врска е сексуален контакт.
Од карактерите и личните особините на љубовниците и карактерот на врската зависи дали сексуалниот контакт ќе биде по кусо или по долго време.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Не согласувам во суштина со насловот на темата
Не постои некаква „ платонска врска “ или некаква „телесна врска “
Цел и смисол на секоја љубовна врска е сексуален контакт.
Од карактерите и личните особините на љубовниците и карактерот на врската зависи дали сексуалниот контакт ќе биде по кусо или по долго време.
Ok eve da receme, imaat seks po kratko vreme i ja ispolnile celta na vrskata.
I sega?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom