Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.238
Поени од реакции
21.550
Со какви методи ти предлагаш да се решава криминал на највисоко ниво каде е утврдено дека се корумпирани сите видови на власт?
Тоа е многу тешко прашање оти нема лесно решеније. Проблемот не може од внатре да се реши и нема да се реши место едните другите да дојдат на власт. Истиот проблем ќе го имаме после некоја година пак.[DOUBLEPOST=1459462767][/DOUBLEPOST]
Сега на власт е коалиција ДПМНЕ - СДСМ :icon_lol:
Гробарите на Македонската држава.
 
W

wicked_1

Гостин
Тоа е многу тешко прашање оти нема лесно решеније. Проблемот не може од внатре да се реши и нема да се реши место едните другите да дојдат на власт. Истиот проблем ќе го имаме после некоја година пак.
Ако не ти се јасни работиве а те интересира, поарно информирај се повеќе, вака неповрзани реченици трупаш..
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.975
Поени од реакции
8.092
Тоа е многу тешко прашање оти нема лесно решеније. Проблемот не може од внатре да се реши и нема да се реши место едните другите да дојдат на власт. Истиот проблем ќе го имаме после некоја година пак.[DOUBLEPOST=1459462767][/DOUBLEPOST]

Гробарите на Македонската држава.
ovaa vlada e neustavna, ne e ramkovna .[DOUBLEPOST=1459464910][/DOUBLEPOST]
На гласање имав намера неважечко ливче да пуштам ама за инат на сдс ќе гласам за дпмне
. Jas nesto slicno, posleden pat glasav pred 10tina godini, za pretsedatelskite Kedev - Branko, sega najvervatno pak ke glasam protov crpnative.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Некако веќе видено сценарио од криминалното дуо во власта, сепак се партнерс ин крајм синс 2008, да не се лажеме. Разликата од претходните предизборни периоди е што сега ситуација е далеку поделикатна, имаме започнати процеси, едно друго, да не кажам, почна им тече низ ногавица.

@Fringe Кажи ми, има судска одлука за Зоран Заев во случајот „Глобал“. Не ти барам правосилна да е.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ова со ДУИ може да значи две работи - или проверено сценарио по кое пак ќе се фрлат во прегратките на ДПМНЕ, или бегаат од бродот што тоне. Времето ќе покаже, и тоа многу брзо.

Сепак ситуацијата е многу поделикатна од онаа во 2014, кога правеа циркузи за „консензуален претседател“. Сега секој од политичките играчи ептен темелно го анализира секој потег, па ДУИ имаат „намирисано“ нешто за да донесат ваква одлука. Ако не е смислено сценарио, ова е нов фатален удар за пастириве.

За Ставрески не знам дали е вистина. Но, прилично сум сигурен дека кога Груевски ќе падне, Ставрески ќе му стане еден од најголемите критичари. Некаде од САД ќе пишува мемоари за тоа како бившиот шеф му бил ѓубре.... Му се чита на човеков од лице веќе дека едвај издржува...
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.159
Поени од реакции
20.641
Не се добиваат избори само со демотивирање на досегашните гласачи на Дпмне... треба да ги мотивираат и да гласат за Сдсм, а тие тоа сеуште не го направиле, затоа се плашат.
Нека побрзаат со мотивација, бидејќи ако почне СЈО да апси високи функционери, контра ефект ќе има. Ќе се предомислат гласачите, ќе си гласаат пак за ДПМНЕ. :D

Да се разбереме, народот има проблем со врхушката на ДПМНЕ, со тие неколку луѓе кои ја узурпирале партијата, а не со ДПМНЕ како партија. Дали бил Чавков министер, или поштена Брколинда, на народот не му е толку важно. Важно му е криминалците да завршат таму каде што им е место, а со тоа да се проветри партијата.

Искрено, не знам колку ќе успеат да ги натераат вмровците да гласаат за СДС. Како да ти кажам, вмровците ги боли кур дали имало изборни нерегуларности и "човечиња" од Пустец. СДС се тие кои се оштетени - партијата која додека била на власт, ги дотерала до питачки стап, ги соголела до гола кожа. Им вршела рекет, ги бркала од работа, полнела гласачки кутии, шиткала државни интереси. Се свртело тркалото, дошле други времиња, дошле и фактури за наплата. Сето ова што им се случува/ше на комуњарите во изминативе 9 години, им е по заслуга. Не знам дали си чул за "Бог простува, ВМРО не"? :D

А црпковци, ако планираат да мотивираат вмровци со 500 евра минимална плата и други смешни популистички мерки како она легендарното "по еден вработен од секое семејство", или па влез во ЕУ и НАТО за шест месеци, би им кажал само едно - среќно, и продолжете така. :D
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ахам. Како што смртната казна попречува да има криминал. Муабетот ми е дека е малку глупо ова што се дешава во државава да се прави со аргумент дека со тоа ќе се врати правната држава (хаха). Да не бидам погрешно сфатен: Ја сум за да се гони секој криминал што е направен ама не со методи нои не се покриени од правото. И да падне оваа гарнитура во иднина ќе биде исто срање со друго пакување.
Кои се тоа методи што се користат во моментов, а не се покриени од правото?
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Има интересна работа што сум ја научил, а тоа дека угледот треба да се брани со живот. Во случајов, углед има само ВМРО бидејќи иако покажува слабост пред своите членови го почитува се она што е договорено. Но и мора да знаеме дека ВМРО е најдоброто нешто што го има Македонија во моментов. Голема плејада на млади луѓе обрзовани и добри играчи на шах. :). Немаат комуњарски товар и можат слободно да работат и да придонесуваат за Македонија. Порано еден професор тешка комуњара, викаше дека ВМРО незнаат да владеат, му даваат премногу и му дозволуваат се на овој народ. Така не се владее..... Е таа комуњара заборава дека тој народ е македонски и дека конечно има држава, а тој е обучен да биде Југословен каде ќе балансира меѓу народите конкретно србите-хрватите. Овде се работи за Македонија, не ни требаат такви испрани мозоци. Се што ќе направам е да имам повеќе за себе, за децата и за Македонија. Тоа го правеа моите, тоа го правам и јас. А кога ќе ме прашаат зошто ВМРО, доволно е само едно. Ми го вратиа семејниот имот, сопственост на моето семејство повеќе од 200 години. Тоа е фер. А зошто не СДСМ, ги заробиа сите девизи на моите родители. Сега одам од личен пример за да докажам дека обичниот гласач тоа го памти. Џаба ти Армани, Поршеа и јахти, коа ќе дојдат избори, обичниот човек знае што кружи. На народот не му може ништо Чадорот, партиите не се вечни, ама Македонија да и Македонците. Ова е само дел од мозаикот на битката за тотално решавање на Македонското прашање. Предавници секогаш сме имале!
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Cudna e momentalnata sostojba Dui-Dpmne.

- Dui izbegnuva da glasa zakon za. ZKP,izleguva od vlada. Se toa se slucuva vo period koga pagja prviot pritvor, koga od ustaven e pifaten toj pritvor. Dali svakjat deka se pocnuvu da se vrti protiv rezimot duri i najbliskite sorabotnici, dali se izlozeni pod ogromen pritisok,DALI pocustvuvaja deka pravdata i vistinata gi gazi, i eden den ke zavrsat kako Goran Gruevski, ostanuva da vidime za mnogu brzo.


Sepak, stojam na stavot deka ne se raboti za dogovor so familijata. Ne veruvam koga vekje e rasklinkan rezimot od site strani,tie da seat dopolnitelen strav i nesigurnost kaj narodot deka konecno ovaj rezim e gotov i uste poveke da go rasklinkuvaat so vakvi odluki. Sho ne mu odi vo korist na glasacite na dpmne.
 
Последно уредено:
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Cudna e momentalnata sostojba Dui-Dpmne.

- Dui izbegnuva da glasa zakon za. ZKP,izleguva od vlada. Se toa se slucuva vo period koga pagja prviot pritvor, koga od ustaven e pifaten toj pritvor. Dali svakjat deka se pocnuvu da se vrti protiv rezimot duri i najbliskite sorabotnici, dali se izlozeni pod ogromen pritisok,DALI pocustvuvaja deka pravdata i vistinata gi gazi, i eden den ke zavrsat kako Goran Gruevski, ostanuva da vidime za mnogu brzo.


Sepak, stojam na stavot deka ne se raboti za dogovor so familijata. Ne veruvam koga vekje e rasklinkan rezimot od site strani,tie da seat dopolnitelen strav i nesigurnost kaj narodot deka konecno ovaj rezim e gotov i uste poveke da go rasklinkuvaat so vakvi odluki. Sho ne mu odi vo korist na glasacite na dpmne.
Ова е само за да има избори на 5ти Јуни
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Cudna e momentalnata sostojba Dui-Dpmne.

- Dui izbegnuva da glasa zakon za. ZKP,izleguva od vlada. Se toa se slucuva vo period koga pagja prviot pritvor, koga od ustaven e pifaten toj pritvor. Dali svakjat deka se pocnuvu da se vrti protiv rezimot duri i najbliskite sorabotnici, dali se izlozeni pod ogromen pritisok,DALI pocustvuvaja deka pravdata i vistinata gi gazi, i eden den ke zavrsat kako Goran Gruevski, ostanuva da vidime za mnogu brzo.


Sepak, stojam na stavot deka ne se raboti za dogovor so familijata. Ne veruvam koga vekje e rasklinkan rezimot od site strani,tie da seat dopolnitelen strav i nesigurnost kaj narodot deka konecno ovaj rezim e gotov i uste poveke da go rasklinkuvaat so vakvi odluki. Sho ne mu odi vo korist na glasacite na dpmne.
Mafo, едноставно е, искача дуи од влада, ја викам дека е поради што избори ќе има на 5ти, да нема одлагање веќе, ете ти што викаш да се дистанцираат од вмро...
што мислиш, кој е тој Македонец што ќе го гласа сдсм, за да има влада сдсм+дуи+дпа ?
па нема таков Македонец што ќе си гласа против своја земја, не се луди до толку и во сдсм да се здружат со 2 албански партии за да дојдат на власт.
Затоа спремајте си се избори, искачајте на терен, мотивирајте народ, тоа е...друго не останува,
не чекајте СЈО да ви заврши работа, бидејќи нема и не може сјо да ве донесе на власт.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.532
Поени од реакции
5.720
Ова со ДУИ може да значи две работи - или проверено сценарио по кое пак ќе се фрлат во прегратките на ДПМНЕ, или бегаат од бродот што тоне. Времето ќе покаже, и тоа многу брзо.

...
Ситуација со ДУИ, по мое ( знаејки дека тие се посервилни кон странците, отколку ВМРО, па треба да читаме меѓу редови ) значи 2 работи
- или се формира терен за влада од широка коалиција, со некоја намера од странциве
- или е јасно дека успешно продолжување на судски процеси не е можно да има, па странциве иницираат криза и побрзи избори како нивна проценка дека поголеми шанси сега за буткање на ВМРО од власт

Помала веројатност ( ама не и неможна ) ми има дека ова со ДУИ е договор со ВМРО, односно ВМРО проценува дека СЈО ќе гази се појако и појако и дека поголема шанса им е сега на брзи избори отколку да чекаат
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.690
Поени од реакции
18.195
Има интересна работа што сум ја научил, а тоа дека угледот треба да се брани со живот. Во случајов, углед има само ВМРО бидејќи иако покажува слабост пред своите членови го почитува се она што е договорено. Но и мора да знаеме дека ВМРО е најдоброто нешто што го има Македонија во моментов. Голема плејада на млади луѓе обрзовани и добри играчи на шах. :). Немаат комуњарски товар и можат слободно да работат и да придонесуваат за Македонија. Порано еден професор тешка комуњара, викаше дека ВМРО незнаат да владеат, му даваат премногу и му дозволуваат се на овој народ. Така не се владее..... Е таа комуњара заборава дека тој народ е македонски и дека конечно има држава, а тој е обучен да биде Југословен каде ќе балансира меѓу народите конкретно србите-хрватите. Овде се работи за Македонија, не ни требаат такви испрани мозоци. Се што ќе направам е да имам повеќе за себе, за децата и за Македонија. Тоа го правеа моите, тоа го правам и јас. А кога ќе ме прашаат зошто ВМРО, доволно е само едно. Ми го вратиа семејниот имот, сопственост на моето семејство повеќе од 200 години. Тоа е фер. А зошто не СДСМ, ги заробиа сите девизи на моите родители. Сега одам од личен пример за да докажам дека обичниот гласач тоа го памти. Џаба ти Армани, Поршеа и јахти, коа ќе дојдат избори, обичниот човек знае што кружи. На народот не му може ништо Чадорот, партиите не се вечни, ама Македонија да и Македонците. Ова е само дел од мозаикот на битката за тотално решавање на Македонското прашање. Предавници секогаш сме имале!
ДПМНЕ не е Македонија, али затоа Пастирот ви е олицетворение на ТИТО. Демагогијата која ја користиш ти е типично комуњарска, вие сте една квазимодо партија составена од гревови што не работеле еден ден поштена работа во живот. Од што сте неспособни и криминал коа праите не знаете да излажете или да скриете докази.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom