Терористички напади во светот

Т

Триптико

Гостин
@Realen. Русија ги бомбардирала опозициските сили, Америка ги бомбардирала позициите на Асад. Кој ги бомбардирал ИСИС? Никој! Што тресеш зелени?
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
@Realen. Русија ги бомбардирала опозициските сили, Америка ги бомбардирала позициите на Асад. Кој ги бомбардирал ИСИС? Никој! Што тресеш зелени?
Кој рече дека САД не ги бомбардираше позициите на ИСИС ? Американците по пасивно почнаа да се понашат во Сирија поради глупостите на Путин. Русија по секоја цена не сакаше да се интервенира во Сирија. Без копнена операција нема шанси ИСИС целосно да се исчезне. Но за жал Русија не сака да се влезе во Сирија.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Не треба да бидеш лицемерно и лажно загрижен, но не треба да изиграваш и циркузант, ако Ван Хојте ја покажа целата своја некултура со некои свои постапки не треба и ние одма покусо да останеме, сепак нели сме поцивилизирана нација од Белгииците.
Според нив не сме понецивилизирани така да како што око не ми трепна за Французите така око не ми трепнува ни за Белгијците нити за било кој од нив. Ке речи некој невини жртви ова она. Оти кај нас беа виновни? Белгиски живот вреди повеќе од Македонски? Сега треба да ставам белгиско знаме на фб во знак на незнам што и да глумам загриженост и сочувство. Кој ги еба, дури и малце им е. Нека заигра мечката малце и во нивниот двор и не само во нивниот. Колку повеќе се занимаваат сами со себе со кашата која сами си ја замешаа толку порајат ние ке бидеме. Нити тронка сочуство немам кон нити еден загинат ма колку и да бил невин од вооружената група која им ровари низ ЕУ. И нејќам да останам покусо, кој го еба и Ван Хојте и мачките негови. Карма јбг. Пак нека постира мачки и нека си трга сеир. Да видам сега каква мачка ке стави. Црна можеби.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.073
Поени од реакции
6.691
интересно е да се види какви се реакциите по медиуми , јавноста , обичниот народ како реагира за дрмањето на Европската престолнина, никој не успее да пренеси реакции од таму...........
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Според нив не сме понецивилизирани така да како што око не ми трепна за Французите така око не ми трепнува ни за Белгијците нити за било кој од нив. Ке речи некој невини жртви ова она. Оти кај нас беа виновни? Белгиски живот вреди повеќе од Македонски? Сега треба да ставам белгиско знаме на фб во знак на незнам што и да глумам загриженост и сочувство. Кој ги еба, дури и малце им е. Нека заигра мечката малце и во нивниот двор и не само во нивниот. Колку повеќе се занимаваат сами со себе со кашата која сами си ја замешаа толку порајат ние ке бидеме. Нити тронка сочуство немам кон нити еден загинат ма колку и да бил невин од вооружената група која им ровари низ ЕУ. И нејќам да останам покусо, кој го еба и Ван Хојте и мачките негови. Карма јбг. Пак нека постира мачки и нека си трга сеир. Да видам сега каква мачка ке стави. Црна можеби.
Браво за тебе, одлично размислување, јас пак гледам малце пошироко од твојот светоглед, напади и немири во еу нема да донесат повеќе стабилност во Македонија, напротив, кризи во ЕУ (од економски до секакви други) ќе имаат директни последици кај нас, секое патување, одмор, екскурзија по европа тове или на твое дете, роднина или пријател ќе биде проследено со многи повеќе загриженост и немир од претходно.

Али нема везе, битно мечката у нивен двор заиграта, дали мечката и нас ќе не изеде, кој ја ебе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.879
Поени од реакции
15.838
Браво за тебе, одлично размислување, јас пак гледам малце пошироко од твојот светоглед, напади и немири во еу нема да донесат повеќе стабилност во Македонија, напротив, кризи во ЕУ (од економски до секакви други) ќе имаат директни последици кај нас, секое патување, одмор, екскурзија по европа тове или на твое дете, роднина или пријател ќе биде проследено со многи повеќе загриженост и немир од претходно.

Али нема везе, битно мечката у нивен двор заиграта, дали мечката и нас ќе не изеде, кој ја ебе.
жалосно е невини луѓе да загинат било каде, а дека ЕУ води подла и лицемерна политика сите знаат... ете , многу тешко се влегува во УК, дури луѓе со покана не добија виза... но затоа имаат таму и индијци и кинези ама и нигеријци, па и нисиловци...
ама ние сме им биле Баук
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.018
Поени од реакции
14.868
Според нив не сме понецивилизирани така да како што око не ми трепна за Французите така око не ми трепнува ни за Белгијците нити за било кој од нив. Ке речи некој невини жртви ова она. Оти кај нас беа виновни? Белгиски живот вреди повеќе од Македонски? Сега треба да ставам белгиско знаме на фб во знак на незнам што и да глумам загриженост и сочувство. Кој ги еба, дури и малце им е. Нека заигра мечката малце и во нивниот двор и не само во нивниот. Колку повеќе се занимаваат сами со себе со кашата која сами си ја замешаа толку порајат ние ке бидеме. Нити тронка сочуство немам кон нити еден загинат ма колку и да бил невин од вооружената група која им ровари низ ЕУ. И нејќам да останам покусо, кој го еба и Ван Хојте и мачките негови. Карма јбг. Пак нека постира мачки и нека си трга сеир. Да видам сега каква мачка ке стави. Црна можеби.
Иако е бездушно, се согласувам со ова. Па нека видат и тие малку беља . да сме мажи ние сега и да ги повикаме на употреба на `пропорционална сила` и никако да не ги исклучуваат ``разумните преговори`` се со цел мирно решавање на проблемот
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Според нив не сме понецивилизирани така да како што око не ми трепна за Французите така око не ми трепнува ни за Белгијците нити за било кој од нив. Ке речи некој невини жртви ова она. Оти кај нас беа виновни? Белгиски живот вреди повеќе од Македонски? Сега треба да ставам белгиско знаме на фб во знак на незнам што и да глумам загриженост и сочувство. Кој ги еба, дури и малце им е. Нека заигра мечката малце и во нивниот двор и не само во нивниот. Колку повеќе се занимаваат сами со себе со кашата која сами си ја замешаа толку порајат ние ке бидеме. Нити тронка сочуство немам кон нити еден загинат ма колку и да бил невин од вооружената група која им ровари низ ЕУ. И нејќам да останам покусо, кој го еба и Ван Хојте и мачките негови. Карма јбг. Пак нека постира мачки и нека си трга сеир. Да видам сега каква мачка ке стави. Црна можеби.
Апсолутно си во право, инаку има една лицемерна работа. Пази, се случува терористички напади во Франција, цел свет станува на нозе. Се случува терористички напади во Белгија, светот повторно станува на нозе. Се случува исто така тероризам во Турција, поново светот станува на нозе и се прави голема галама во западните медиуми. А кога се случија кај нас нападите во Куманово никому ништо. Едноставно ко ништо да не се случило. Ни во странски медиуми ништо неможеше да се најде освен во регионалните телевизии. Плус немаше никакви осуди од САД и ЕУ. Исто беше и со случајот Смилковско.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Браво за тебе, одлично размислување, јас пак гледам малце пошироко од твојот светоглед, напади и немири во еу нема да донесат повеќе стабилност во Македонија, напротив, кризи во ЕУ (од економски до секакви други) ќе имаат директни последици кај нас, секое патување, одмор, екскурзија по европа тове или на твое дете, роднина или пријател ќе биде проследено со многи повеќе загриженост и немир од претходно.

Али нема везе, битно мечката у нивен двор заиграта, дали мечката и нас ќе не изеде, кој ја ебе.
Кај нас мечката оддамна има заиграно и тоа по нивна заслуга. Незнам каков ти е светогледот но додека европа беше стабилна нас мамето ни го ебаваше ( и ни го ебава ) на сите можни начини истата таа европа која јас сега треба да ја жалам и да се надевам дека нема да се дестабилизира. Ако ти е за одмор и шопинг па немора да одиш во Европа. Има и други континенти и држави. И Тунис , Турција и Египет беа туристички дестинации . Што не одиш таму на одмор од кога ги демократизираја.
Не можам да жалам некого кога истиот тој или тие се ситеа на нашата мака. Ти ако сакаш покажи им и сочувство и стави белгиско знаме , и црно носи ако сакаш. Јас како за промена овој пат ке гледам како мечката игра во нивниот двор. Во нашиот доволно ја гледавме. Не мислиш ти така? Не мислиш дека подобро е да игра таму отколку тука веќе ако мора да игра некаде ?
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Кај нас мечката оддамна има заиграно и тоа по нивна заслуга. Незнам каков ти е светогледот но додека европа беше стабилна нас мамето ни го ебаваше ( и ни го ебава ) на сите можни начини истата таа европа која јас сега треба да ја жалам и да се надевам дека нема да се дестабилизира. Ако ти е за одмор и шопинг па немора да одиш во Европа. Има и други континенти и држави. И Тунис , Турција и Египет беа туристички дестинации . Што не одиш таму на одмор од кога ги демократизираја.
Не можам да жалам некого кога истиот тој или тие се ситеа на нашата мака. Ти ако сакаш покажи им и сочувство и стави белгиско знаме , и црно носи ако сакаш. Јас како за промена овој пат ке гледам како мечката игра во нивниот двор. Во нашиот доволно ја гледавме. Не мислиш ти така? Не мислиш дека подобро е да игра таму отколку тука веќе ако мора да игра некаде ?
И во Израел може да се оди и таму има демократија.:icon_lol:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.405
Поени од реакции
22.972
skako deka ima i toa ne se obicni borci ,kako nastana ISIS ,eden moj blizok vraboten vo svetskoto MNR bese kaj mene letoska i pravevme muabet okolu ova ,coekot mi kaza deka 2 pati go posetil MI6 vo london i bil del od eden proek vo koj trebalo da gi ubedat ovie migrantive da ne idat kon evropa ,vidov deka coekot e dosta zapoznat i deka ne kazuva se ,uz muabetot trgnavme kon temava za ISIS coekot mi kaza deka vnatre vo mrezata na ISIS ima 3 agenti na MI6 od koi edniot veke bil likvidiran od niv dobivale dosta precizni informacii ,i kaza kao nastanale vika na samiot pocetok koga amerikancite go rusile od vlast sdam husein negovata sunitska administracija i negovite generali ostanale bez rabota masovno napustajki go bagdad del od generalite formiraat organizacija koja se bori protiv seitskata nametnata od amerikancite vlast ,tie se mnogu skolovani generali pretezno vo SSSR i okolu sebe sobiraat pogolema masa na revoltirani od novata vlast luge ,ova na amerikancite im dogja vo prvicnot moment kako kec na desetka zatoa sto irackata vlada im go vrti grbot vednas stom ja povlekoja vojskata ,taka amerikancite preku Saudiska Arabija finansiski gi podrzuvaat ovie na pocetokot militanti no kako sto saudijcite vleguvaat so pari ti vleguvaat i so teska serijatska ideologija cija krajna cel e kalifat ,na amerikancive toa vopsto togas ne im smeta tuku tie vo toa gledaat na na najsojuznik istoto ko fotokopiraat vo Libija i Sirija ,no kade zapna rabotata zosto modelov ne im uspea ,vo prasanje se skolovanite generali na Sadam ,ovie luge im smetaja na amerikancite pa moraa da bidat zameneti posto znaea amerkancite deka tie nema sekogas da igrat po nivnoto oro taka i dadoja zadaca na Saudiska Arabija da infiltrirat nejzini luge koi ke ja prezemat celokupnata kontrola i se ke im e kako podmackano Saudijcite gi ispratija svoite najradikalni islamisti natopuvajki gi site tamu so ekstremen radikalizam generalite na sadam bea ubieni kako kucinja i organizacijata ja prevzemaat radikalistite koi rabotat isklucivo po nalog na RIJAD i den denes seuste rabotite stojat vo ovoj kontekst Rijad nikogas nema da se otkazi od svoeto cedo , i da vo isis ima dobro obuceni vojnici komandosi strucnaci za hemiski i bioloski oruzja (ovie za hemiski i bioloski oruzja bea likvidirani vo celost) no ima golem broj strucni lica za sozdavanje na konvencionalni eksplozivni napravi
Добар аватар, уште подобар ник ама помалце Џејмс Бонд и Полат Алендар филмови.[DOUBLEPOST=1458689937][/DOUBLEPOST]
Браво за тебе, одлично размислување, јас пак гледам малце пошироко од твојот светоглед, напади и немири во еу нема да донесат повеќе стабилност во Македонија, напротив, кризи во ЕУ (од економски до секакви други) ќе имаат директни последици кај нас, секое патување, одмор, екскурзија по европа тове или на твое дете, роднина или пријател ќе биде проследено со многи повеќе загриженост и немир од претходно.

Али нема везе, битно мечката у нивен двор заиграта, дали мечката и нас ќе не изеде, кој ја ебе.
Еве лично. Ни ја ни моето дете нема шо да бараме у Париз и у Брисел додека на тајните служби и МВР-то не им текне да си го средат градот и државата. За муџи ако треба да идам да гледам ке идам у Чаир. Барем поефтино ке ме фати.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.390
Апсолутно си во право, инаку има една лицемерна работа. Пази, се случува терористички напади во Франција, цел свет станува на нозе. Се случува терористички напади во Белгија, светот повторно станува на нозе. Се случува исто така тероризам во Турција, поново светот станува на нозе и се прави голема галама во западните медиуми. А кога се случија кај нас нападите во Куманово никому ништо. Едноставно ко ништо да не се случило. Ни во странски медиуми ништо неможеше да се најде освен во регионалните телевизии. Плус немаше никакви осуди од САД и ЕУ. Исто беше и со случајот Смилковско.
Да де кај нив само терористи, кај нас борци за слобода, вооружени групи и тук и таму по некој пацифист. И јас сега треба да ги жалам и да сочуствувам со нив оти имало невини жртви. Божем кај нас мачки тепаја а не луѓе. Или ние по дифолт од раѓање сме виновни за нешто. Совеста ми е доволно чиста со самото тоа што знам дека ние како народ и држава со ништо не допринесовме ова да се случува кај нив( што не можам да речам дека ова важи и во обратна насока) , дотолку повеќе што и сами си ја замешаја кашата. Нити тие не жалеја нас и нашите невини жртви, нити јас ке ги жалам нивните. За мене еден македонски живот вреди повеќе од 100 белгиски или било кој друг живот, невин или не.[DOUBLEPOST=1458690882][/DOUBLEPOST]
Иако е бездушно, се согласувам со ова. Па нека видат и тие малку беља . да сме мажи ние сега и да ги повикаме на употреба на `пропорционална сила` и никако да не ги исклучуваат ``разумните преговори`` се со цел мирно решавање на проблемот
За бездушно не е со оглед што нас ни прават веќе со години. И нема потреба да се правиме мажи, доволно е само да си зафатиме убава положба и да си фаќаме забелешки како тоа треба да се однесуваме со вооружените групи, терористите и борците за слобода ( кој како си сака да ги нарекува и да ги доживува, секако едно те исто се).
П.с сега таму невладините и опозицијата ке излезат со сценарио како тоа е дело на владата и дека местенка било. Или нема:cautious:
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Кај нас мечката оддамна има заиграно и тоа по нивна заслуга. Незнам каков ти е светогледот но додека европа беше стабилна нас мамето ни го ебаваше ( и ни го ебава ) на сите можни начини истата таа европа која јас сега треба да ја жалам и да се надевам дека нема да се дестабилизира. Ако ти е за одмор и шопинг па немора да одиш во Европа. Има и други континенти и држави. И Тунис , Турција и Египет беа туристички дестинации . Што не одиш таму на одмор од кога ги демократизираја.
Не можам да жалам некого кога истиот тој или тие се ситеа на нашата мака. Ти ако сакаш покажи им и сочувство и стави белгиско знаме , и црно носи ако сакаш. Јас како за промена овој пат ке гледам како мечката игра во нивниот двор. Во нашиот доволно ја гледавме. Не мислиш ти така? Не мислиш дека подобро е да игра таму отколку тука веќе ако мора да игра некаде ?
Не можам да ти забранам да имаш таков свој став, ниту ти мене мојот. Одморот и шопингот беше ставен како пример како и нормални актвности во ненормална ситуација стануваат опасни, ваљда логично е дека како жител на европски континет поголема е веројатноста да патувам во европа него ли во Индија, исто како што криза во европа поверојатно е да има последици кај нас него ли криза во Индија.

Јас сепак ако морам да бирам меѓу две зла, повеќе би сакал европски бирократи во свое опркужување отколку наоуржани шеријатски лудаци. За мечката искрено не би сакал да игра никаде северно и западно од Анкара.[DOUBLEPOST=1458692142][/DOUBLEPOST]
Еве лично. Ни ја ни моето дете нема шо да бараме у Париз и у Брисел додека на тајните служби и МВР-то не им текне да си го средат градот и државата. За муџи ако треба да идам да гледам ке идам у Чаир. Барем поефтино ке ме фати.
Ни у Париз, Брисел, Минхен, Виена, Мадрид, Лондон, Стокхолм, Москва, Ст.Перерсбург, Варшава, Истамбул, никаде?
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Сите муслимански верски објекти во Брисел се под опсада... тврди Нонковиќ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom