Лондон - работа, живот, авантура

Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Што мислите за Литлехемптон како место,ми се укажа шанса да отидам тамо па да попитам.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Дечки ме интересира дали доколку јас со бг пасош влезам во УК и почнам да работам таму било каде не мора во Лондон, дали би можела јас како еу државјанин да го повлечам и брачниот другар да живее со мене бар 10 месеци, не мора да работи за тој период, ова го прашувам зошто со сопругот сме 10 месеци разлика со пасошиве, т.е јас би требало да добијам бг пасош 10 месеци порано од него, а не би сакала да заминуваме Германија туку желбата ми е да одам во УК, постои ли таква можност, енибади?
Прашањево ми е конкретно за колку тешко оди издавањево визи, зошто за Германија знам имам пријатели дека оди лесно процедурата, таму дури може и двајцата да работиме со 1 пасош, но за Англија некој ако знае да одговори? би била многу благодарна може и во пп(y):)
Може и тој да живее со тебе и да работи.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Може и тој да живее со тебе и да работи.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
Но дали ќе има проблем околу издавањето виза? Знам дека Британциве прават проблем по тоа прашање, благодарам на одговорот :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Но дали ќе има проблем околу издавањето виза? Знам дека Британциве прават проблем по тоа прашање, благодарам на одговорот :)
Не би требало. Имам другари на кои партнерките немаа бг пасош и откако се венчаа си добија виза.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Но дали ќе има проблем околу издавањето виза? Знам дека Британциве прават проблем по тоа прашање, благодарам на одговорот :)
Јас имам таква виза, лесно даваат и се чека околу 2 недели. Откако ќе добие виза си иди со тебе и можи да си извади привремена лична карта како брачен партнер, за ова се чека до 3 месеци. Визата има важност од 6 месеци до една година, но на граница ми рекоја дека не морало да ја продолжвам иако пишувало дека е само за 6 месеци.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
nekoj da se naoga vo oblasta Kent ili potocno Tounbridge wells? ako ima nekoj neka pisha tuka ili vo inbox.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Nekoj so e otiden preku Opimum Hr agencijata za Anglija ako ima ovde da se javi da go prasam nesto?
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Nekoj so e otiden preku Opimum Hr agencijata za Anglija ako ima ovde da se javi da go prasam nesto?
imav kontakt so niv, ama nekako mnogu odednash baarat za posreduvanjeto, aj i da ne se tolku bitni parite sakame so devojkami da odime zaedno a tie posreduvaat samo za vo magacini i neznam kolku bi bilo tesko za zensko da raboti vo magacin, ako ima nekoj nekoe mislenje da spodeli!!
 
Член од
5 ноември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
27
Me interesira, akonekoj znae, nasinci vo London koi posreduvaat za stan. Naskoro mislam da zaminam no bi bilo podobro ako najdan stan predvremeno. Blagodaram za pomosta.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Me interesira, akonekoj znae, nasinci vo London koi posreduvaat za stan. Naskoro mislam da zaminam no bi bilo podobro ako najdan stan predvremeno. Blagodaram za pomosta.
Стан да земеш предвремено е скоро невозножно.Почни со соба прво, ама најпрво ќе ти треба банкарска сметка.Евентуално ако најдеш некој што прима кеш, ама тоа баш не го препорачувам.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
660
Што мислите за Литлехемптон како место,ми се укажа шанса да отидам тамо па да попитам.
Убаво мало место на обала. Има и фамилии македонци таму.Оди за промена, незнам колку има работа, но препорачувам летно време.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Убаво мало место на обала. Има и фамилии македонци таму.Оди за промена, незнам колку има работа, но препорачувам летно време.
Има и македонски ресторан... Вардар :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom