Сакам да зготвам: ... помош!

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.504
Поени од реакции
14.678
Има ли некој правено домашен чиа пудинг и притоа да му успее?
Правев според рецепт од интернет и не ми нарасна семето.
2 мали лажички во 200 мл цеден портокал. Оставаш околу 1-2 саати и повремено размешуваш. Нема утка.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Дали е можно свежо исцеден сок да се зачува за пиење до зима? Ми останаа 100 килограми круши, сакам некаков сок од нив да направам, ама не знам како :D Или свежо исцеден или некако поинаку направен..... знае некој? :D
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Дали е можно свежо исцеден сок да се зачува за пиење до зима? Ми останаа 100 килограми круши, сакам некаков сок од нив да направам, ама не знам како :D Или свежо исцеден или некако поинаку направен..... знае некој? :D
Па свежо исцеден не можеш да го зачуваш, но можеш да го конзервираш во домашни услови. Или да направиш слатко, компот, мармалад од нив.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Па свежо исцеден не можеш да го зачуваш, но можеш да го конзервираш во домашни услови. Или да направиш слатко, компот, мармалад од нив.
Не знам ништо за конзервирање, како се прави тоа? Дали ке се смени вкусот на сокот, до кога ќе може да се користи...... А може и да се направи некакво слатко, само сакав и сок да пробам :D
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Дали е можно свежо исцеден сок да се зачува за пиење до зима? Ми останаа 100 килограми круши, сакам некаков сок од нив да направам, ама не знам како :D Или свежо исцеден или некако поинаку направен..... знае некој? :D
Сок од круши не е вкусен.
Подобро направи си компот
Во тегла нареди исчистени и излупени парчиња круша, за тегла од литар додај 2-3 супени лашици шекер и малки лимонтус.
Теглите со круши, налиј ги со вода да се прекријат крушите и стави ги во тава и во рерна ( тавата служи ако пукне некоја тегла )
Во рерна нека зовријат и додека се топли затвори ги со капаче херметично
И во текот на зимата ќе уживаш во мирисите на летото!
Наместо во рерна теглите можат да се зовријат во тенџере со вода )
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
I

[In]kognito

Гостин
Баба ми правеше многу убава пита (штрудла) со тиква, ама бев многу мала и сеќавањата ми се избледени како ја правевме порано. Знам дека сама ги правеше корите, а за филот ја рендаше тиквата и понатака имам дупка. Прашањето ми е дали ќе биде убава со готови кори затоа што до сега не сум правела кори и дали филот треба да го пржам/варам?! Како да ми стои во сеќавање дека со шеќер во прав го вареше во вода?! Помош како да направам :)
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.321
Поени од реакции
17.764
Баба ми правеше многу убава пита (штрудла) со тиква, ама бев многу мала и сеќавањата ми се избледени како ја правевме порано. Знам дека сама ги правеше корите, а за филот ја рендаше тиквата и понатака имам дупка. Прашањето ми е дали ќе биде убава со готови кори затоа што до сега не сум правела кори и дали филот треба да го пржам/варам?! Како да ми стои во сеќавање дека со шеќер во прав го вареше во вода?! Помош како да направам :)
Ти личи на таа во ќошот? :D Таа обично ја правиме за бадник, дека посно. Само што ја правиме со рендани јаболка и цимет. Со готови кори во глобала.
Секоја кора се попрскува прво со зејтин, а потоа со кисела вода (само не многу кисела вода да не омекне премногу. Секоја трета кора се филува и се витка во ролат. И на крај шеќер во прав. За со тиква не знам... :D
 

Attachments

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.504
Поени од реакции
14.678
Баба ми правеше многу убава пита (штрудла) со тиква, ама бев многу мала и сеќавањата ми се избледени како ја правевме порано. Знам дека сама ги правеше корите, а за филот ја рендаше тиквата и понатака имам дупка. Прашањето ми е дали ќе биде убава со готови кори затоа што до сега не сум правела кори и дали филот треба да го пржам/варам?! Како да ми стои во сеќавање дека со шеќер во прав го вареше во вода?! Помош како да направам :)
Баба ми ја вареше тиквата ама не скроз. Па ја пасираше со она за компири и ставаше млеко одприлика, шеќер во прав и ванилен шеќер и ја враќаше на шпорет да се направи како крем. Варењето на тивко.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Баба ми правеше многу убава пита (штрудла) со тиква, ама бев многу мала и сеќавањата ми се избледени како ја правевме порано. Знам дека сама ги правеше корите, а за филот ја рендаше тиквата и понатака имам дупка. Прашањето ми е дали ќе биде убава со готови кори затоа што до сега не сум правела кори и дали филот треба да го пржам/варам?! Како да ми стои во сеќавање дека со шеќер во прав го вареше во вода?! Помош како да направам :)
Питата ќе биде убава и со готови кори и со домашни, клучот е во филот. Јас еднаш правев со тиква и колку што се сеќавам мислам дека малку ја запржив тиквата со шеќер и ванила. На маж ми му се допадна, но за мој вкус не беше нешто идеална. Дали од ванилата доби различен вкус или не, незнам.

Во секој случај ако ја направиш питата и го погодиш рецептот слободно споделиго тука со нас :).
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Купив зачин италијанска мешавина од тинех, дали некој знае за што се користи најдобро?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.504
Поени од реакции
14.678
Купив зачин италијанска мешавина од тинех, дали некој знае за што се користи најдобро?
Дај состав, вака тешко дека некој ќе ти помогне.
Иако, сите тие под "италијански зачини" се за пици и тестенини.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
Дај состав, вака тешко дека некој ќе ти помогне.
Иако, сите тие под "италијански зачини" се за пици и тестенини.
има: јодирана сол, рузмарин, мајчина душица, пиперка, јужноамерикански црвен бибер, босилок, острагон, чубар, горушица.
Јас го ставив денеска во чорба (пилешка), па ќе видиме како ќе биде. :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Рецепт за полнети мини гамби, ама да има и павлака? По интернет барав има само со урда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom