Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Луге вака сега имам климатизер http://setec.mk/ST-HS-35A-VG-12000BTU66972 лани го користев на греење и бев задоволен во постигнатата температура од 23 24 степени и на - 10 12 степени греев соба од 16квадрати сега е преместен киматизерот просторот е 20квадрати е сега прашњето ми е следното примарно греење ке ми биде пилевина(дрвени струготини) но имам проблем кога ми догорува полњето и треба замена со ново паѓа температурата планот ми е климата да ми е константо вклучена и подесена на пример на 24 степени , кога ке се намали примарното греенје да одржава температура некој пола саат саат втреме дали би било тоа штетно по климатизерот на температури пониски од - 7 степени ?
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Некој да сподели искуство со Beko inverter? Ми нудеа модел 121. Ми треба највеќе за греење 40 м2, со пвц прозори и изолација стиропор 8цм
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Da si cital kako so vikas ti tolku vreme ja koristam tata mata klima .gleas stalno ima propusti;-)
Tata Mata klima ? Za tvojata FTXN 5.5ka li zboris?
Луге вака сега имам климатизер http://setec.mk/ST-HS-35A-VG-12000BTU66972 лани го користев на греење и бев задоволен во постигнатата температура од 23 24 степени и на - 10 12 степени греев соба од 16квадрати сега е преместен киматизерот просторот е 20квадрати е сега прашњето ми е следното примарно греење ке ми биде пилевина(дрвени струготини) но имам проблем кога ми догорува полњето и треба замена со ново паѓа температурата планот ми е климата да ми е константо вклучена и подесена на пример на 24 степени , кога ке се намали примарното греенје да одржава температура некој пола саат саат втреме дали би било тоа штетно по климатизерот на температури пониски од - 7 степени ?
Aj sto e stetno nego i nema da ti uspee planot da gree vo pauzite, ova e On/Off klima i taa koga prethodno bila iskljucena i na ladno nadvor od -1 i pod toa dur pocne da duva topol vozduh ke i trebaat sigurno edno 15-20minuti, vo megjuvreme ke duva laden do mlako topol vozduh. Pretpostavuvam za tie 20min veke ja napolnis peckata so nova pilevina i ednostavno ke ti kasni klimava za toa sto mislis da go postignes. Na potoplo moze i da ti posluzi no cim padne minus nadvor ke i treba vreme da postigne maksimalen kapacitet.
Edino da ja pratis kolku vreme i treba da duva jako toplo pa da ja pustas pola cas do cas pred da ja potrosis pilevinata.
A toa sto lani postigala na -10 da dade 24 vo sobata postigala ama ne si ja gasel voopsto vo tekot na denot....i treba vreme da zalaufa i postigne maximalen toplinski kapacitet.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Епа вака сега и тоа е изводливо но јас не сакам да ја гасам сакам да си биде се вклучена и пример ако сакам собна темптература 24 степени ако климата касни
да ја подесам на 25 и таман кога печката ке намали климата да има време да постигне инаку лани да не ја гасев само менував зададена температура .
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Епа вака сега и тоа е изводливо но јас не сакам да ја гасам сакам да си биде се вклучена и пример ако сакам собна темптература 24 степени ако климата касни
да ја подесам на 25 и таман кога печката ке намали климата да има време да постигне инаку лани да не ја гасев само менував зададена температура .
PA taka moze da funkcionira ke probas so temperaturite dali 25 dali 26 pa da ukljuci....a stetnosta mislam ti e jasna, moze da smrzne uljeto na mnogu ladno i ko sto sigurno nema greac na kompresorot koj bi go zgreal uljeto moze da ja sjebes ako ukljuci....nautro e kriticniot moment togas e najladnoto a odvecer neznaes kolku ke e sabajleto ladno, vecerta moze da e +1 ama sabajle da e zivra -10. Vo ladniot period edino da ja ostavas i preku nokj na nekoja pomala temperatura od 20 da stoi ukljucena
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Да така правев лани ја меств на 20 некогаш и на 19 степени и најчесто после 4 часот се вклучуваше и солидно работеше е сега не ми е проблем температурата да ја постигне само ми е да не ја расипам климата .
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
a sto mislite so opcijata na obicna klima da se stavi grejac na kompresor?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Сака да ја смени зошто наводно оваа не и ладела веќе убаво.. Пред две години и полнеа фреон, работела добро 2 години и сега пак не и се дава 2.000 за тоа, подобро нова да купела. (инаку мене ми изгледа дека лади ОК) Плус од оваа година е пензионерка и ќе биде цел ден дома, па сака да има поекономично греење од панелката што до сега ја користеше..
Тоа „полнењето“ фреон повеќе пати сме го зборувале овде, ама нејсе на страна тоа - од ова досега кажаново разбирам дека мајка ти воопшто не ја користела климата за греење. Штета, можеби и таа клима ќе успееала да се носи со потребите на мајка ти за греење.
Ама чим сака ново, зошто да не. Само кажи го буџетот, и сигурен сум дека ќе има доволно идеи и предлози...
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Tata Mata klima ? Za tvojata FTXN 5.5ka li zboris?

Aj sto e stetno nego i nema da ti uspee planot da gree vo pauzite, ova e On/Off klima i taa koga prethodno bila iskljucena i na ladno nadvor od -1 i pod toa dur pocne da duva topol vozduh ke i trebaat sigurno edno 15-20minuti, vo megjuvreme ke duva laden do mlako topol vozduh. Pretpostavuvam za tie 20min veke ja napolnis peckata so nova pilevina i ednostavno ke ti kasni klimava za toa sto mislis da go postignes. Na potoplo moze i da ti posluzi no cim padne minus nadvor ke i treba vreme da postigne maksimalen kapacitet.
Edino da ja pratis kolku vreme i treba da duva jako toplo pa da ja pustas pola cas do cas pred da ja potrosis pilevinata.
A toa sto lani postigala na -10 da dade 24 vo sobata postigala ama ne si ja gasel voopsto vo tekot na denot....i treba vreme da zalaufa i postigne maximalen toplinski kapacitet.
Pa valjda za mojata ne na komsijata
 
Член од
5 август 2015
Мислења
11
Поени од реакции
26
Сaмo зa лaдење е кoристенa стaрaтa.. Буџетoт зa нoвa 30.000 ден
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Некој да сподели искуство со Beko inverter? Ми нудеа модел 121. Ми треба највеќе за греење 40 м2, со пвц прозори и изолација стиропор 8цм
Druze so obicen split Beko imam iskustvo imam doma raboti ok za ladenje iskreno za greenje slabo e pustan ama za inverter beko valjda nekoj ima na forumov so ke ti prenese mislenje.
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
83
Поени од реакции
27
Za Daikin Tata-Mata se ovie pri vrvot , tvojata ko sto e na dnoto e jedva Comfort klasa preplatena pred 3 godini sigurno nad 70000den...slabo si cital druze;)
Abe druze toa e problemot megu tebe i mene jas nikogas ne pretplakam tehnika cisto informativno 48000 so montaza pred 3 godini ,a dali e dnoto toa jas znam so smetkite ti ne moes posto imas drug brend;-)[DOUBLEPOST=1439040151][/DOUBLEPOST]
Za Daikin Tata-Mata se ovie pri vrvot , tvojata ko sto e na dnoto e jedva Comfort klasa preplatena pred 3 godini sigurno nad 70000den...slabo si cital druze;)
Abe druze toa e problemot megu tebe i mene jas nikogas ne pretplakam tehnika cisto informativno 48000 so montaza pred 3 godini ,a dali e dnoto toa jas znam so smetkite ti ne moes posto imas drug brend;-)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Сaмo зa лaдење е кoристенa стaрaтa.. Буџетoт зa нoвa 30.000 ден
За тие пари само Гри или Вивакс, или уште подобро да и објасниш дека не е лошо да го подигне буџетот за некои 15тина илјади и да го земе тој Даикинот што го зборат овде, или уште некоја илјада повеќе па Тошиба/друг јапонски бренд.
Алтернативата (најевтина) е да се обиде есенва да види сегашниот Самсунг како ќе грее.

Меѓу Гри и Вивакс, не знам баш што да кажам - и двете компании имаат нови модели за кои немаме информации од прва рака како работат. Но со оглед дека Вивакс до сега добрите модели му беа ремаркирани Гри, и дека се зборува дека одсега продаваат ремаркирени Мидеа... Гри за мене би бил посигурен избор.
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
72
Поени од реакции
10
Го земав сепак даикинот, 42 000 со монтажа, па ќе видиме зимоска дали правилно сум одлучил :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom