Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Word документ напишан во официјална форма:
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ____________,
В'в вр'зка с отправеното от Вас запитване по електронната пошта до Дирекција "Централен д'ржавен архив" (ЦДА) за издирване на документи за Вашија прадјадо ХХХХХХХХХ от __________, бе изв'ршен преглед на с'хранјаванија в ЦДА архивен фонд No _____ "Б'лгарска екзархија". В ___________ е записан ХХХХХХХХ, отговарјашт на посочените от Вас данни.

Во продолжение се излистани и услугите за кои должам пари, со цена за секоја од нив одделно, како и банкарска сметка на која треба да ги уплатам парите, и на крај листа на сѐ што ќе добијам по пошта откако ќе ги уплатам. Инаку вкупно за плаќање нешто помалку од 15 евра, претпоставувам дека банката ќе наплати и провизија до 5 евра, значи вкупно околу 20 евра максимум.
Благодарам за несебичниот одговор. Имај убав ден.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
44
Поени од реакции
28
Ma niv nikoj ne gi prasa za intervju tuku za sovet vo nasite novi dokumenti so gi vademe od maticna sluzba sto pise nacionalnost makedonec dali imal nekoj iskustvo so toa i dali pravat problem ali jas gi razgraniciv u eden moj post posto se rasprasav a sea oni sto se raspisuvaa ne mozete da i zabranite znaci toa e plus nesto.

Znaci sakas da kazes site vrateni na dopolnitelna se padnale na intervju.
taman rabota ,voopsto ne mislev taka . samo sakav da gi razgranicime poimite i toa deka mkd dokumenti se site isti, isto taka sakav da pojasnam sto prasuvaat na intervjuto vo vrska so grazdanstvo i narodnost zasto na mnogu luge ne im e jasno, , izvini ako me svati pogresno[DOUBLEPOST=1425020962][/DOUBLEPOST]nekoj prethodno prasuvase kolku najmnogu se ceka za ukaz, moj rodnina vo 2012 vo vremeto pred da se smeni situacijata so dopolnitelni dokumenti,toj go fati posledniot voz no cekase 3 meseca za potpis na ukazot
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
BATE OVA JAS GO POSTIRAV PRED DVA DENA,I PRASANE KADE MU E KANCELARIJATA GLAVEN E VO VMRO BND ZA DA SE ZACLENAM NO NIKOJ NE MI ODGOVORI A NA INTERNET GRYEVSKI GO IZBRISAL TAKA DA NEZNAM KADE E..
Јас колку што прочитав во штип имааат канцеларија.[DOUBLEPOST=1425022333][/DOUBLEPOST]
BATE OVA JAS GO POSTIRAV PRED DVA DENA,I PRASANE KADE MU E KANCELARIJATA GLAVEN E VO VMRO BND ZA DA SE ZACLENAM NO NIKOJ NE MI ODGOVORI A NA INTERNET GRYEVSKI GO IZBRISAL TAKA DA NEZNAM KADE E..
Еве ти другар линк за контакт
https://www.facebook.com/petar.kolev.585?ref=ts&fref=ts
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Може некој да ми каже колку време се чека за превод на документи, а колку време за легализација во БГ амбасадата во Скопје?
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Може некој да ми каже колку време се чека за превод на документи, а колку време за легализација во БГ амбасадата во Скопје?
Druze za prevod cekas nekolku saati, a za legalizacija ako gi sakas odma za eden den plakas 30€ od dokument, a za sledniot den ako cekas 15€, od tebe zavisi kolku ke cekas!![DOUBLEPOST=1425031352][/DOUBLEPOST]
Koga se javiv jas mi rekoa 15 evra i mi gi davaat istiot den.A prevod ne znam oti ke odam preku preveduvac ovde vo stip.
Neznam jas koga bev pred nekoja ned taka bese!
 
Член од
12 април 2008
Мислења
17
Поени од реакции
22
Мoже ли кaкo дoкaз дa се oднесе незaверенa кoпијa oд бугaрскa личнa кaртa, бидејќи oригинaлoт е веќе дaден кaј нив oд брaтучед ми уште вo нoември a уште не му е врaтен?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Мoже ли кaкo дoкaз дa се oднесе незaверенa кoпијa oд бугaрскa личнa кaртa, бидејќи oригинaлoт е веќе дaден кaј нив oд брaтучед ми уште вo нoември a уште не му е врaтен?
Да, копија од лична карта или пасош не се заверува.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
A sto ima tipov da se zaclenam I jas kaj site turci tam I gol asan.
Мислам дека има друштво на Бугари. Инаку има проблем со татко му не му даваат државјанство така да е запознат со нашиот проблем -член е во партијата на каракачанов од поодамна и еве сега конечно добива и функција да се надеваме дека ке биде од корист на сите нас.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Мислам дека има друштво на Бугари. Инаку има проблем со татко му не му даваат државјанство така да е запознат со нашиот проблем -член е во партијата на каракачанов од поодамна и еве сега конечно добива и функција да се надеваме дека ке биде од корист на сите нас.
Да, Колев е за лесно давање државјанства на Македонци. Исто како неговата партија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom