Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Тањушка напиша:
Абе какви рецепти, не се лажете! Најдобриот „лек“ за ќелави или проќелави мажи е скроз кратко истрижена коса! Не мора „лустер“, ама онака, „на тројка“:wink: . И изгледаат бомбонче :helou: .
Vo red e toa za mazite.Ami zenite koi imaat problem so kelavosta, a gi ima dosta.
Za niv perika mu e majkata a?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Па зависи што е проблемот...
Полошо е женска ќелавост. Ама таа најчесто е предизвикана од болест, додека кај мажите генетски е тоа...и е лечиво...пресадување на коса.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Ќелавоста е губење на коса кај мажи и кај жени.


Симптоми: Отпаѓање на коса, обично при миење на коса. Овој феномен е пропратен и со истенчување на влакното. Овој проблем најчесто се јавува во средната возраст и кај постари луѓе.


Причини: Најчести причини се: насобирање на маснотии Или перут на косата и блокирање на порите во кои се лоцирани фоликулите. Несоодветна грижа за косата го зголемува проблемот.
Друга причина може да биде недостаток на соодветни витамини и протеини потребни за растот на косата.
Исто така, губењето на коса е почесто кај лице кое е под огромен стрес, пати од анорексија нервоза, или ја фарба косата.


Препорачан третман: 1. Мијте ја косата секојдневно со шампон на база на Алое Вера и јојоба, кој го втривате во скалпот, ова помага во отворање на порите и отстранување на првутот.
2. Пуштете топла вода да тече директно на косата неколку минути. Ова ќе помогне да се отворат порите.
3. Масирајте ја косата со притисок со прстите врз кожата. Ова помага да се отстрани маснотијата и да се отворат порите.
4. Земете мултивитемини, пчелен поллен и мулти-минерали.
Хранливи состојки кои требаат за Вашата коса да расте исправно и да има добар сјај: калциум пантотенат, пантотенска киселина или Витамин Б-5. Овие елементи им помагаат на фоликулите на косата да го искористат бакарот.
1. Бакар: Недостатокот на бакер предизвикува појава на кршлива, сува и неодржлива коса.
2. Инозитол и холинг: ова помага во растењето на косата.
3. Витамин Б12: помага во растењето на косата.
4. ПАБА: Пара-аминобензоеска киселина, помага во одржувањето на бојата и мекоста на косата
5. Јод: превенира губење на косата.
6. Железо и манган: помага во одржувањето на исправна исхрана и раст на косата преку подобрување на крвната циркулација.
7. Ниацин (Витамин Б3): Никотинската киселина помага на крвната циркулација.
8. Цинк: неопходен за раст на косата.калциум пантотенат, пантотенска киселина или Витамин Б-5. Овие елементи им помагаат на фоликулите на косата да го искористат бакарот

Исто така се потребни:
Протеини и амино киселини: Кожата е составена од 98% протеини. Како и да е, ако споменатите витамини и минерали не се присутни, телото не може да ги искористи протеините.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Инаку да прашам ....... користи ли некој Велформ на форумов? Баш ме интересира дали успева тоа! Ако успева големо откритие е тоа. Не дека сум ќелав или нешто, така само прашувам.
 

Волшебник

....твој избор....
Член од
16 мај 2007
Мислења
220
Поени од реакции
4
Абе коса на паметна глава нестои.......Нема за тоа лек.....
 
Член од
24 април 2007
Мислења
251
Поени од реакции
2
житит рецептите.не ги имат напраено периките за габе треба да се употребуват
 
Член од
21 март 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
еее украс е синко ама не ми се будали море тие третмани се за успорување на растот на влакното на косата..а сепак по некое време ке ти падне ,па така да скрати и ги маките по совреме:toe:
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
od genetska strana opagjanjeto se vlece po zenskata linija.. bilo koj doktor prvo prasuva vujko ti ima li kosa? :)

uste ne sum keljav ama zabrzano odam natamu :P, ali barem se tesam demek sme nesto poveke maco nego ova zalizanive niz grad :)))))

Sto e tuka e, ako nekoj ne moze da zivee so toa neka poveli pa neka sadi kosa ! Kanadjanecot obico doagja za sadenje i presaduvanje vo avgust/septemvri ako se sekavam od edno prijatelce bese okolu 50-ina evra cm kadraten
:)
 
Член од
27 февруари 2007
Мислења
195
Поени од реакции
3
miswam deka retko se naoga lek protiv keljavost..a mozi i gresam..znam tatko mi nema kosa uste od mn mal..mu padnala..pa pak mu porasnala..mu padnala i nikogas ne mu porasnala poike...nego mu e od stres...miswam kaj maskite nisto strashno da se bez kosa..ama kaj zenskite...oh...uzasno zvuci:(:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Искрено келавоста не ми смета. А луѓе што се келави и ја прикриваат келавоста со капчиња фризури ова она ме нервираат. Едноставно биди си онаков каков што си.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Ќелавоста мислам дека е наследна, а се предизвикува со негрижа на косата, Мене лично не ми пречи келавоста, повеке ме нервира некое машко со перика или слично...
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Hah, na mojta golema glava uste tava i fale, da ostanam bez kosa =))
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ќелавоста мислам дека е наследна, а се предизвикува со негрижа на косата
Незнам, некако нема многу ќелави Црнци во Африка, сите имаат коси ко четки, а немаат Хед енд Шолдерс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom