Погоди ги сите држави во Европа без да згрешиш

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Гибралтар е држава и не е повеќе под капата на Англија..и јас истата грешка со нив ја напрајв
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Farskite ostrovi dosta dolgo se veke avtonomna drzava,no se uste spagaat pod Danska.Treba da se smeta kako drzava.

Slicna situacija kako San Marino i Vatikan.

A za Gibraltar tocno e.Tie se se uste pod britanska kapa,i tesko deka nekogas ke se odvojat.A i sto ako se odvojat,kolku Demir Hisar se.:icon_mrgr:
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Farskite ostrovi dosta dolgo se veke avtonomna drzava,no se uste spagaat pod Danska.Treba da se smeta kako drzava.

Slicna situacija kako San Marino i Vatikan.

A za Gibraltar tocno e.Tie se se uste pod britanska kapa,i tesko deka nekogas ke se odvojat.A i sto ako se odvojat,kolku Demir Hisar se.:icon_mrgr:
Гибралтар се премали иначе си имаат устав,правосудство,полиција и здравство што се скелетот на една држава..сите кадри од Англија му се...само бројката ги спречува да бидат држава иначе ќе беа нешто како Јужна Африка кои до ден денес се Англиска колонија иако се сметаат како посебна држава
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Косово е частично призната д'ржава, но е там. - Приднестровието, Абхазија и јужна Осетија са во Европа и са исто частично признати, но не постојат.
Малта географски спада кон Африка, а Кип'р кон Азија, но са там. - Азербајджан има исто малка територија во Европа, а Казахстан има 10 пати повеке европејска територија от Турција, но ги нема. Тоа са грешките, кои најдов јас.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.823
Ако на европско во Фудбал играат квалификации значи мора да се држава
По таа логика и Англија, Шкотска, Велс и Северна Ирска се држави. А Обединетото Кралство не постои.

И Израел е европска држава.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Овие па со 100% демек од прва се погодиле а кој знае колку пати рефреш направиле :D



1 рефреш, кликнав на Faroe Islands. I needed to come clean :D. Ми снема време, али ќе утнев сепак, ќе го кликнев она Great Britain за малку заборавајќи дека веќе ми е кликнато како UK. А Лихтенштајн сосема по грешка ко кликнав во редоследот не знаејќи дека е држава, да си посочам на незнаењето :D.

Која е проклетата друга држава што остана?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.345
Поени од реакции
79.170
Ја ги погодив сите од прва. Али ја не се рачунам, ја сум друга класа. Одамна ги знам сите главни градови и знамиња на сите европски држави. Ова квизов не е кој знае што. Има доста поотешки географски квизови на нет.

Ја викам дека од прва погодив све, али притоа рачунам дека овие што го прават квизов, баш и не знаат многу-многу. Имено, Фарски Острови СЕ посебна држава, више некое време.
После, Transmistria уопште не постои. Требале Transnistria да пишат. Другите топоними им се ОК.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Овие па со 100% демек од прва се погодиле а кој знае колку пати рефреш направиле :D



1 рефреш, кликнав на Faroe Islands. I needed to come clean :D. Ми снема време, али ќе утнев сепак, ќе го кликнев она Great Britain за малку заборавајќи дека веќе ми е кликнато како UK. А Лихтенштајн сосема по грешка ко кликнав во редоследот не знаејќи дека е држава, да си посочам на незнаењето :D.

Која е проклетата друга држава што остана?
Прашај го папата
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
151
Поени од реакции
52
Не се независни држави, туку составен дел од Обединетото Кралство.
Исто како да се независни кога една Шкотска има право да спроведе референдум за излез од ЕУ без никаква дозвола од ГБР
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.823
Исто како да се независни кога една Шкотска има право да спроведе референдум за излез од ЕУ без никаква дозвола од ГБР
Како може Шкотска да спроведе референдум за излез од ЕУ кога не е членка на ЕУ? Туку UK е членка на ЕУ. Референдумот во Шкотска беше за тоа дали да излезе од рамките на UK и да стане независна држава.

Исто како референдумот во Македонија 1991, со таа разлика што лани во Шкотска не успеа. Според твојава логика, Македонија била независна држава и пред 1991, бидејќи нели имала право да спроведе референдум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom