Купување преку интернет (генерална дискусија)

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Кај нас лицата со отворен пејпел за одредена заработка т.е извршените трансакции и плаќаат одреден данок на државата а таа ги потпомага со предобри поволности - се во категорија Правни лица
Пааа не би се согласил затоа што кај нас ретки се тие кои со отворен paypal заработуват толку за да и плаќаат данок на државата, инаку за да и плаќаш данок не мора да си правно лице.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Пааа не би се согласил затоа што кај нас ретки се тие кои со отворен paypal заработуват толку за да и плаќаат данок на државата, инаку за да и плаќаш данок не мора да си правно лице.
Ако остваруваш профит некаков на територијата на РМ не и е битно дали онлајн продаваш или не...битно продаваш од РМ и мора да си правно регулиран за да обавуваш таква дејност сите мора да се регистрирани во судски регистер(освен тие што изработуваат мануфактурни производити односно шо немаат сериска производња тука се мисли на занаетчии и такви некои слични ...има различни видови даноци..различно плаќаат физички различно правни лица... а и да се таму регстрирани како физички лица ако им дозволува законот...тоа за кај нас не важи...сигурно не се будали на царина пола Македонија да има роднини у Кина или било каде шо им праќаат поштенски пратки...
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
3
Јас никако да го сфатам ова што е со попустов на 11.11 на алиекспрес.
Купив 3 купони.(еден од 300 coins, од 1500 coins и од 5000 coins)
И сеа на тој од 5000 coins пишува us $10 a min $69 order.. И тоа значи дека треба да порачам нешто што е 69 долари и ќе имам попуст 10 долари на тоа или??
Може некој подетално да објасни ако знае?
 
K

kalimer0

Гостин
Ако е пратена по обична пошта постои можност и никогаш да не ја добиеш. Пак ќе ти кажам најмногу зависи од каде ќе биде порачана и како ке биде испратена.
Многу точно, ми се случи на Ebay и таблетот никогаш не стигна. Претпоставувам заглавил на царина бидејќи беше над 45 евра ама не бев известен.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Многу точно, ми се случи на Ebay и таблетот никогаш не стигна. Претпоставувам заглавил на царина бидејќи беше над 45 евра ама не бев известен.
Како го реши проблемот? Ти ги вратија парите, таблетот воопшто не се појави?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
За жал останав и без пари и без таблет. Чекајќи го таблетот поминал рокот за жалба.
Жалам :( За жал тоа е проблемот со обичната пошта, од Ѓорче до Центар се губат пратки а не па од Кина.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Јас никако да го сфатам ова што е со попустов на 11.11 на алиекспрес.
Купив 3 купони.(еден од 300 coins, од 1500 coins и од 5000 coins)
И сеа на тој од 5000 coins пишува us $10 a min $69 order.. И тоа значи дека треба да порачам нешто што е 69 долари и ќе имам попуст 10 долари на тоа или??
Може некој подетално да објасни ако знае?
Да треба да купиш некој поединечен производ над таа сума за да можеш да го искористиш купонот.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
decki znae nekoj zoso od vcera mi stio statusov na narackata od ebay od trakingot:

Receive item at office of exchange (Inb)

Pratkata mi dava deka e stignata vo sk vcera okolu 16:40 casot, I ottogas nema novo na trakingot, t.e nitu deka zaglavila nekade na carina, nitu deka e ispratena kon lokalnata posta.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
decki znae nekoj zoso od vcera mi stio statusov na narackata od ebay od trakingot:

Receive item at office of exchange (Inb)

Pratkata mi dava deka e stignata vo sk vcera okolu 16:40 casot, I ottogas nema novo na trakingot, t.e nitu deka zaglavila nekade na carina, nitu deka e ispratena kon lokalnata posta.
Не заглавила никаде него во рок од 24h ги процесираат пратките т.е ги апдејтираат. Може и да нема апдејт а ти веќе да ја добиеш дома. Да отидеше на царина ке беше веке известен.

еве ти кај мене како беше
Receive item at office of exchange (Inb) 15-10,2014 16:04
Send item to domestic location (Inb) 16-10-2014 12:07

дома на врата ми стигна во саботата на 18.10 во 9:30
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Decki sakam da poracam tel od ebay 180 dolari, kolkavi se sansite da mi stigne baranje za plakanje na carina i kako odi seto toa?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Decki sakam da poracam tel od ebay 180 dolari, kolkavi se sansite da mi stigne baranje za plakanje na carina i kako odi seto toa?
Шансите да те царинат и одданочат се 99%. Ке ти стигне писмо од цариската управа дека имаш пратка за царинење, ке ти ја напишат сумата ке си платиш, ќе си ја подигнеш пратката и тоа е тоа. Е сега последно време имаше некој перипетии доколку е копија со законот за индустриска сопственост. Имаше случаеви каде што тие што порачуваа Note3 и Samsung Galaxy S4 и S3 им стигаше писмо од К&К дека телефонот ке треба да се ,,уништи" затоа што е поврдено правото на индустриска сопственост со копијата.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Не заглавила никаде него во рок од 24h ги процесираат пратките т.е ги апдејтираат. Може и да нема апдејт а ти веќе да ја добиеш дома. Да отидеше на царина ке беше веке известен.

еве ти кај мене како беше
Receive item at office of exchange (Inb) 15-10,2014 16:04
Send item to domestic location (Inb) 16-10-2014 12:07

дома на врата ми стигна во саботата на 18.10 во 9:30
obicno ova : Send item to domestic
location (Inb) odese pobrzo, nekogas so razlika od 1-3 casa pratkata se preprakase kon lokalnat posta. moze ako imaat mnogu pratki, I dodeka mojava dojde na red za procesiranje treba vreme. fala sepak. :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
obicno ova : Send item to domestic
location (Inb) odese pobrzo, nekogas so razlika od 1-3 casa pratkata se preprakase kon lokalnat posta. moze ako imaat mnogu pratki, I dodeka mojava dojde na red za procesiranje treba vreme. fala sepak. :)
Чим си ја видел дека дошла на територијата на РМ можеш слободно да дишеш :)
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
nikogasne se znae so nasive lopovi vo postite I carinata. dodeka ne ja imas vo raka nisto ne e sigurno. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom