Лондон - работа, живот, авантура

Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Значи зависи што искуство имаш, ако одиш да работиш ниско квалификувана работа (угостителство, градежништво...) не би ти препорачал од проста причина што нема да тргниш многу пари настрана, или таму ќе треба да живееш со се минимално.
Ако имаш искуство во некој домејн можиш да се пробаш да аплицираш за пониски позиции кој што се платени 1800-2000.
kolku e danocna stoapka na danok od ovie 1800-2000 ili 21600-24000 godisno
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
gledam sobi za iznajmuvanje vo London 600f pa do 850funti zavisi koja zona , pa so ogled deka raboten saat e 6.5 funti jas skoro i ne bi mozel nisto da zastedam so 45 casovna rabotna nedela, ke rabotam za jadenje i kirija. Imali nekoj informacija dali e slicno vo pomalite gradovi da se odi.
А да кажеш што сакаш да работиш тука?иначе соба ко за самец(single bedroom) и ко за почеток би нашол за околу 400 фунти а и гледај да ти е поблизу до работа за да не плаќаш многу за превоз,т.е гледај да не минеш низ сите зони за да стигнеш на работа.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Колку е платен еден келнер у ресторан ? Одприлика ... би вадел ли доволно за кирија/превоз храна, плус да останува некој денар.....
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
А да кажеш што сакаш да работиш тука?иначе соба ко за самец(single bedroom) и ко за почеток би нашол за околу 400 фунти а и гледај да ти е поблизу до работа за да не плаќаш многу за превоз,т.е гледај да не минеш низ сите зони за да стигнеш на работа.

Jas ne biram rabota eve moze vo restoran,market ili druga slicna rabota sto ne treba licenca ne prebiram za pocetok inaku nemozam prvo rabota da baram, a posle smestuvanje iako e taka najubavo bidejki mora da imam adredsa za smetka vo banka i NI kade da mi stigne, a zatoa mi treba ispravna adresa i soba odma da zemam ili garsonjera. Sega kako sto slusam deka se ceka i do 9 nedeli za NI ke zaglavam pobajagi na nekoja adresa namesto da ja biram spored mestoto kade ke rabotam.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Одземи 10к од годишната сума и на тоа пресметај 27%. Толку е данок, здравствено,пензиско.
txn gade toa i ne e taka mnogu za danok, effektifna stapka e 15% moze i ke moze da se prezivee za pocetok . Dobiv mail od edna agencija vo UK sto sreduva za NI velat deka nemora da cekas NI da ti stigne za da rabotis, mozes da pocnes odma samo sto rabotodavacot ke odbiva najvisoka stapka na danok, koga ke stasa NI brojot samo ke podneses za usoglasuvanje i parite ke se prebijat nazad. Ova ga pisam za site sto baraat nekakvo info okolu NI brojot.
Isto mnogu banki od minatiot mesec ja priznavaat korespondncijata pomegu agencijata koja go izdava NI brojot kako potvrda za adresa ili pismoto vo koe vi stignuva NI brojot se nosi vo banka za otvaranje smetka, samo sto treba da se cekam okolu 2-3 meseci za da stasa oti imaat dosta guzva vo izdavanjeto, ako nekoj vadel od skoro vo London NI broj moze da dade potocen info za vreme na cekanje NI.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
txn gade toa i ne e taka mnogu za danok, effektifna stapka e 15% moze i ke moze da se prezivee za pocetok . Dobiv mail od edna agencija vo UK sto sreduva za NI velat deka nemora da cekas NI da ti stigne za da rabotis, mozes da pocnes odma samo sto rabotodavacot ke odbiva najvisoka stapka na danok, koga ke stasa NI brojot samo ke podneses za usoglasuvanje i parite ke se prebijat nazad. Ova ga pisam za site sto baraat nekakvo info okolu NI brojot.
Isto mnogu banki od minatiot mesec ja priznavaat korespondncijata pomegu agencijata koja go izdava NI brojot kako potvrda za adresa ili pismoto vo koe vi stignuva NI brojot se nosi vo banka za otvaranje smetka, samo sto treba da se cekam okolu 2-3 meseci za da stasa oti imaat dosta guzva vo izdavanjeto, ako nekoj vadel od skoro vo London NI broj moze da dade potocen info za vreme na cekanje NI.
Не ти треба агенција за НИ бројче.ќе ти земат 100ина фунти за нешто што ти следува без пари.и очигледно таа агенција те лаже дека се чека 2-3 месеца за НИ број,напротив чекаш само 4-5 недели.Точно е тоа дека можеш да работиш без НИ доколку имаш ЕУ пасош или виза,али ќе те стават на почеток на emergency tax.Иначе сметка у банка е прво нешо што треба да го напраеш,затоа што плата на сметка ти стига,освен ако работиш за кеш на црно.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
35 funti baraat mislam ne e mnogu, za otvaranje na bankarska smetka bez nikakov dokument za adresa samo pasos oni se javuvat kako garancija odat so tebe na intervju vo bankata samo treba vistinska adresa da kazes kade kartickata da ti ja ispratatat izbor na banki 3 ( Metro Bank, Barlcyes.... ) i ti potpolnuvaat i zakazuvaat intervju za NI koju mozes sam da go napravis sekako ama plus go prakjaat cv vo agenci da mozes odma da pocnes da rabotis koga ke pristignes.

I oni vikaa deka se vadi za 2-3 nedeli eve sega poslednoto velat deka se ceka dopolnitelni nedeli oti ima zastoj poradi obemna rabota....

Dear clients
Please be aware the Department of Work and Pensions (DWP) is currently experiencing a backlog in the issuing of National Insurance numbers. This means that it can take up to an additional six to eight weeks longer than standard for it to be issued.
Rest assured, we will order your forms from the DWP within 24 hours................................
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
dragi prijateli , ako nekoj nov saka da vleze vo Anglija podobro e da odi nadvor od London , nekoj drug grad, nekolku meseci , da sredi so dokumenti , i da si najde rabota sto ke mu odgovara , ..

i posle kako novopecen Englez moze sam da izbere sto e podobro za nego , a odnapred da planira kolku ribi ke fati , ne e preporaclivo ... parite se relativni ...taka .
Ako znae solidno Jazik ke se snajde , ima zelba da raboti , ako ima nekoj specijalnost - nema sto da izgubi .

ako nema nekoe znaenje ili specijalnost ili ke raboti za mali pari ili ke uci, ama bitno e deka ke ima sansa da uspee ,

vo london ima i mnogu bogati , sredna klasa.... ima i ulicari , ..najbitno e zdravje i pamet drugoto si doaga ...

vo prethodnive strani se e objasneto taka da nema sto da se plasite ,.... sekoj den doagaat mnogu romanci , bugari , poljaci spanci kubanci ......
zasto da ne ima poveke Makedonci . !!!!!!

Nema potreba od strav , samo pozelno e prvo da pobarate rabota pred da dojdete , bilo kakva za pocetok ...[DOUBLEPOST=1414964259][/DOUBLEPOST]pozdrav ja sum blisko Brent Cross i golders green , kaj evreite :)
Ја сеа сум HA7, Stanmore.
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
dragi prijateli , ako nekoj nov saka da vleze vo Anglija podobro e da odi nadvor od London , nekoj drug grad, nekolku meseci , da sredi so dokumenti , i da si najde rabota sto ke mu odgovara , ..

i posle kako novopecen Englez moze sam da izbere sto e podobro za nego , a odnapred da planira kolku ribi ke fati , ne e preporaclivo ... parite se relativni ...taka .
Ako znae solidno Jazik ke se snajde , ima zelba da raboti , ako ima nekoj specijalnost - nema sto da izgubi .

ako nema nekoe znaenje ili specijalnost ili ke raboti za mali pari ili ke uci, ama bitno e deka ke ima sansa da uspee ,

vo london ima i mnogu bogati , sredna klasa.... ima i ulicari , ..najbitno e zdravje i pamet drugoto si doaga ...

vo prethodnive strani se e objasneto taka da nema sto da se plasite ,.... sekoj den doagaat mnogu romanci , bugari , poljaci spanci kubanci ......
zasto da ne ima poveke Makedonci . !!!!!!

Nema potreba od strav , samo pozelno e prvo da pobarate rabota pred da dojdete , bilo kakva za pocetok ...[DOUBLEPOST=1414964259][/DOUBLEPOST]pozdrav ja sum blisko Brent Cross i golders green , kaj evreite :)
Fala za optimizmo koj go vlevas. Koi gradovi bi gi preporacal kako opcija osven London.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Кој ќе те прими од тука. Никој. Работа се бара на лице место. А за БУГАРИ таму НЕМА работа.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Ne e bitno koj grad, ama pa nemoj da e selo. I probaj da baras rab. /soba
Prakaj cv. Kontaktiraj, prasuvaj sto baraat komu iciraj. Uci...
:) i samo optimisam
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
@gade ti trebalo nekogash landlord written permission(za internet)?dali znaes kaj da najdam sample ali od UK?se utepav barajki na net,se mi naogja od amerika ili avstralija.Kupiv net+tv+ phone line(big kahuna paketot) od virgin media(ke instaliraat na 22 noemvri) i sea gleam im trebalo permission to drill lol.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
@gade ti trebalo nekogash landlord written permission(za internet)?dali znaes kaj da najdam sample ali od UK?se utepav barajki na net,se mi naogja od amerika ili avstralija.Kupiv net+tv+ phone line(big kahuna paketot) od virgin media(ke instaliraat na 22 noemvri) i sea gleam im trebalo permission to drill lol.
Jas posto go rentam stanot preku agencija tie mi dadoja written permission za internet.
Virgin nema da se nafatat voopsto da busat ako nemas permission.
Ne ti treba sample, objasni mu na landlord kakva e rabotata i neka ti prati potpisano pismo so dozvola za rabota.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.490
Jas posto go rentam stanot preku agencija tie mi dadoja written permission za internet.
Virgin nema da se nafatat voopsto da busat ako nemas permission.
Ne ti treba sample, objasni mu na landlord kakva e rabotata i neka ti prati potpisano pismo so dozvola za rabota.
Malku e komplicirano u mojot slucaj,ne mozam ja da mu baram nisho. Kaj nas vekje ima dupka u zid od sky. Ali koj gi znae dali ke sakat u istata dupka. Za toa sakav da napisam i ispecatam permission kao demek od landlord,ali mi treba sample :)). Taka da ako ushte go cuvash tvoeto kazi sho e napishano,mozes i u pp da pratis :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom