Дали ако слушаме рок/метал сме неверници?

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
За неверник незнам,али треба да ти фали жичка или да си со значително оштетен/намален слух за да уживаш во метал.И дај не го ставајте стариот добар рок во иста реченица со тоа срање.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Jas si slusam od maiden i zeppelin do faith no more pa se do godsmack i da vi kazam deka uzivam mnogu i vo klasicniot rok i vo noviot rok , a za vernik , DA golem vernik sum i sum gord pravoslaven hristijanin koj go ljubi boga povekje od svoeto cedo .

Muzika e muzika ... Vera e vera .
Ateizmot se pojavuva kaj masata koja ja slusa taa muzika konkretno vo zapadniot svet bidejki katolicizmot uci na edni vrednosti i pomalku ima za cel da go priblizi bozjoto slovo do taa populacija dokolku ortodoksniot nacin na ziveenje preku tradicionalnite pozitivni vrednosti ne uci da go ljubime boga i dobrite dela.ateizmot e samo pomodarstvo i nisto povekje .
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ateizmot se pojavuva kaj masata koja ja slusa taa muzika konkretno vo zapadniot svet bidejki katolicizmot uci na edni vrednosti i pomalku ima za cel da go priblizi bozjoto slovo do taa populacija dokolku ortodoksniot nacin na ziveenje preku tradicionalnite pozitivni vrednosti ne uci da go ljubime boga i dobrite dela.ateizmot e samo pomodarstvo i nisto povekje .
Boldiranoto:
1.Ovoa zapadno bozje slovo li e ... ili srbive moz ne se ortdoxni? Ili pupu nevazi sea!

2.Taka e... se sto ne razbirame e pomodarstvo!
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Тајната на водата, научен експеримент кој што ја покажува способноста на водата за меморија. При микроскопирање на водата која била изложена на соодветни стимули се добиени следниве кристали-
-Христијанство(кажување на зборот)

-Христијанска молитва

-Благодарам

-Хард рок

-Демон

-Те мразам

Разликите меѓу првите три од една страна, и последните три од друга се очигледни.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Тајната на водата, научен експеримент кој што ја покажува способноста на водата за меморија. При микроскопирање на водата која била изложена на соодветни стимули се добиени следниве кристали-
-Христијанство(кажување на зборот)

-Христијанска молитва

-Благодарам

-Хард рок

-Демон

-Те мразам

Разликите меѓу првите три од една страна, и последните три од друга се очигледни.
Водата нема емоции, луѓето се тие што имаат.
Ако некој несака метал, ќе чуствува одбивност, истото може да се добие и од човек што има одбивност кон христијанството.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Водата нема емоции, луѓето се тие што имаат.
Ако некој несака метал, ќе чуствува одбивност, истото може да се добие и од човек што има одбивност кон христијанството.
Никаде не реков дека има емоции, а способност за меморија.
Резултатите од меморијата добиени при соодветните стимулации ги виде погоре.(кај резултатот од рок е пуштање на соодветната музика, има исто и тестови со класична музика резултатите се слични со првите три слики погоре).
 
Член од
17 август 2014
Мислења
74
Поени од реакции
42
Контрадикторен си, не гледам можност за дискусија со тебе. Еднаш велиш дека судбина не постои и самите сме "ковачи" на нашата судбина, друг пат велиш ништо не е случајно и се е според божја промисла.....каша попара.
Ти не разбираш некои работи. Тебе, мислам јас, треба некој и со дела да ти покаже за да знаеш и повторно не верувам дека ќе ги видиш. Јас кажав дека Божјата Промисла се состои во тоа што Бог се грижи за сите луѓе и сака сите да бидат добри. Тој ги воведува низ тој пат за да го спознаат, а судбината се гледа, пак, (иако ја нема, бидејќи не постои, туку ти ја правиш) во тоа што, како ти ќе возвратиш на тоа со твојата слободна волја која те прави човек (Божји образ). Незнам ти дали имаш дома Свето Писмо и дали некогаш си го толкувал по православно гледиште, а ако твојот одговор е да, тогаш треба да знаеш за создавањето на човекот и за дадениот Божји образ, а и за зададеното подобие.
Образот се отсликува во: слободата на човекот, во љубовта на човекот, во мудроста на човекот и така натаму, а подобието е тоа што ти треба да се воздигнеш духовно кон Бог и да се стремиш кон Него.

Ако не си разбрал сега, тоа е до тебе, а не до мене бидејќи јас силно верувам дека се' е по Божја промисла, ама и до мене зависи јас како ќе ја изиграм мојата улога. Пример: Божја промисла е јас да одам на одмор, но сепак, јас сметам дека е подобро надвор во Македонија (на некој остров ;)), ама се случува Бог да ги заплетка работите (иако тие си се прави) и јас да останам во Македонија. По два дена слушам дека авионот кој полетувал од аеродром се урнал и загинале сите патници и екипаж (не дај Боже). Е тогаш треба да ги отвориме очите и да видиме дека не секогаш нашите планови се исполнуваат бидејќи не се по Таа Божја Промисла.
Совршена Божја Промисла се јавува кога твоите идеи се исти како на Бог, но не значи дека ти не можеш и друго да правиш, освен она што е како дел од Божјата Промисла. На пример: убиството. Ти имаш пиштол и сакаш да пукаш и треба да избериш дали ќе пукаш на некој човек или во воздух (е сега се случуваат и несреќи, но се' е тоа до нас). Ако пукаш во човек, па и во воздух тоа не е Божја Промисла, но тоа зависи до тебе.

Колку си разбрал толку, сега треба и ти да сфатиш. :).
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Никаде не реков дека има емоции, а способност за меморија.
Резултатите од меморијата добиени при соодветните стимулации ги виде погоре.(кај резултатот од рок е пуштање на соодветната музика, има исто и тестови со класична музика резултатите се слични со првите три слики погоре).
За да биде еден резултат валиден, потребно е сите аспекти да бидат опфатени. Зошто нема пример од човек што сака хеви метал и мрази молитви? Па да видиме какви резултати ќе има во тој случај?[DOUBLEPOST=1408464401][/DOUBLEPOST]
Ти не разбираш некои работи. Тебе, мислам јас, треба некој и со дела да ти покаже за да знаеш и повторно не верувам дека ќе ги видиш. Јас кажав дека Божјата Промисла се состои во тоа што Бог се грижи за сите луѓе и сака сите да бидат добри. Тој ги воведува низ тој пат за да го спознаат, а судбината се гледа, пак, (иако ја нема, бидејќи не постои, туку ти ја правиш) во тоа што, како ти ќе возвратиш на тоа со твојата слободна волја која те прави човек (Божји образ). Незнам ти дали имаш дома Свето Писмо и дали некогаш си го толкувал по православно гледиште, а ако твојот одговор е да, тогаш треба да знаеш за создавањето на човекот и за дадениот Божји образ, а и за зададеното подобие.
Образот се отсликува во: слободата на човекот, во љубовта на човекот, во мудроста на човекот и така натаму, а подобието е тоа што ти треба да се воздигнеш духовно кон Бог и да се стремиш кон Него.

Ако не си разбрал сега, тоа е до тебе, а не до мене бидејќи јас силно верувам дека се' е по Божја промисла, ама и до мене зависи јас како ќе ја изиграм мојата улога. Пример: Божја промисла е јас да одам на одмор, но сепак, јас сметам дека е подобро надвор во Македонија (на некој остров ;)), ама се случува Бог да ги заплетка работите (иако тие си се прави) и јас да останам во Македонија. По два дена слушам дека авионот кој полетувал од аеродром се урнал и загинале сите патници и екипаж (не дај Боже). Е тогаш треба да ги отвориме очите и да видиме дека не секогаш нашите планови се исполнуваат бидејќи не се по Таа Божја Промисла.
Совршена Божја Промисла се јавува кога твоите идеи се исти како на Бог, но не значи дека ти не можеш и друго да правиш, освен она што е како дел од Божјата Промисла. На пример: убиството. Ти имаш пиштол и сакаш да пукаш и треба да избериш дали ќе пукаш на некој човек или во воздух (е сега се случуваат и несреќи, но се' е тоа до нас). Ако пукаш во човек, па и во воздух тоа не е Божја Промисла, но тоа зависи до тебе.

Колку си разбрал толку, сега треба и ти да сфатиш. :).
Пак ја утнуваш поената што е многу едноставна - Ако за се има причина, тогаш од аспект на Бог неможе да постојат непотребни или погрешни - зли нешта! Може од твоја, моја или нечија друга перцепција да има погрешни и лоши исходи, од битие кое е семоќно, сезнајно и совршено, неможе да постојат погрешни исходи! Токму затоа таков Бог е нелогично и контрадикторно да повикува на одговорност и да казнува, бидејќи се потекнува од него. Ако го прави тоа, ако суди, тогаш не е совршен и не потекнува се од него.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
За да биде еден резултат валиден, потребно е сите аспекти да бидат опфатени. Зошто нема пример од човек што сака хеви метал и мрази молитви? Па да видиме какви резултати ќе има во тој случај?
Пак нечиташ.
Резултатот од сликата со хард рок, како и класична музика, не се во резултат на кажување на содветниот збор од човек што ја сака или несака соодветната музика, а од пуштање(дејство, пеење) на истата музика.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Пак нечиташ.
Резултатот од сликата со хард рок, како и класична музика, не се во резултат на кажување на содветниот збор од човек што ја сака или несака соодветната музика, а од пуштање(дејство, пеење) на истата музика.
Не е точно, водата сама по себе ништо не прави.
Без свесен субјект што ќе ја восприема таа музика, не се можни никави резултати.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
74
Поени од реакции
42
Ipsissimus ти велиш дека од Бог доаѓаат сите работи, но јас знам дека злото не доаѓа од Бог туку од нас како понесовршени битија. Можеме овде многу да пишуваме, ама ако ти сметаш дека Бог е зло е тогаш се лажеш. Разбери: се' добро доаѓа од Бог, но сепак ние со нашата слободна волја тоа го правиме зло и така грешиме.
И точно дека некои работи се добри пред Бог, а лоши пред луѓето (смртта, сиромашни и богати), но сите тие се со намера (богатите треба да им даваат на сиромашните, но и сиромашните не треба денес да безделничат. Смртта е дадена да се скине ширењето на гревот и слично).
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Ipsissimus ти велиш дека од Бог доаѓаат сите работи, но јас знам дека злото не доаѓа од Бог туку од нас како понесовршени битија. Можеме овде многу да пишуваме, ама ако ти сметаш дека Бог е зло е тогаш се лажеш. Разбери: се' добро доаѓа од Бог, но сепак ние со нашата слободна волја тоа го правиме зло и така грешиме.
И точно дека некои работи се добри пред Бог, а лоши пред луѓето (смртта, сиромашни и богати), но сите тие се со намера (богатите треба да им даваат на сиромашните, но и сиромашните не треба денес да безделничат. Смртта е дадена да се скине ширењето на гревот и слично).
Ако има нешта што не доаѓаат од Бог, значи дека Бог не е творец на се што постои, а тоа го прави демијург.
Колку е апсурдно творецот да ја префрла вината на креацијата го отсликува примерот што многу пати сум го постирал на форумов.
Кога ќе купиш производ од продавница што не функционира, и ќе одиш да се пожалиш кај производителот, дали е ок тој да ти каже дека тоа е вина на производот а не негова?
Бог што ги дели нештата на добри и лоши не е Бог, бидејќи дуализмот е особина на луѓето, Бог е над дуализмот.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Никаде не реков дека има емоции, а способност за меморија.
.
Vodata nema memorija...Experimenot potvrduva deka molekularnata struktura na vodata se menuva od vibraci,muzika,misli etc..! Sostavena e od mnogu lesno menliva substanca koja lesno se prilagoduva na razlicni sredini.Again vodata nema Memorija.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
74
Поени од реакции
42
Ако има нешта што не доаѓаат од Бог, значи дека Бог не е творец на се што постои, а тоа го прави демијург.
Колку е апсурдно творецот да ја префрла вината на креацијата го отсликува примерот што многу пати сум го постирал на форумов.
Кога ќе купиш производ од продавница што не функционира, и ќе одиш да се пожалиш кај производителот, дали е ок тој да ти каже дека тоа е вина на производот а не негова?
Бог што ги дели нештата на добри и лоши не е Бог, бидејќи дуализмот е особина на луѓето, Бог е над дуализмот.
Па кој рече дека Бог не е Творец на се' што постои, јас само велам дека ние имаме слободна волја (незнам колку разбираш, ама мислам ич не разбираш) за вршење на добро или на зло.
Единствен непријател и апсолутен злодетел е само ѓаволот, а секој друг се учи од него (човекот е добро битие), односно ја менува својата природа бидејќи е релативно битие (човекот). Јас не реков дека човекот е лош, туку има слобода да стане лош.

А за тие што сакаат да разговараат до бескрај убаво рекол свети апостол Павле: „Празни и суетни разговори одбегнувај“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom