Пубертет

Член од
3 октомври 2009
Мислења
36
Поени од реакции
2
пубертет хахаххаха "улавите години" иако сега сум полош :kez:
 
S

smart ass

Гостин
Еј гледате амерички комедии кај шутракот ја фаќа најјаката типка...:pos2:
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
131
Поени од реакции
26
Ја во пубертет, они во климакс ... Ама нема некоја разлика ... се е исто, освен тоа што сега сум за нијанса поопуштена...
Гадно беше кога брат ми беше во пубертет... Цело време намрштен, страв ми беше да му се доближам ... скоро и да не правевме муабет...
 
Е

експерт

Гостин
Родителите нека не го земаат овој период на нивните деца здраво за готово, тука се формира сѐ.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Коа ги гледам тинејџерите на форумов, се мислам дали и јас сум бил толку во облаци и толку умислен дека сум вистински вундер кинд. Џабе ќе барам одговор, сосема е возможно, ама ми црвенеат образите кога ќе ми текне дека некој можеби ги слушал моите глупости ако размислувањата и идеите сум ги кажувал јавно. Фала богу што никогаш повторно нема да бидам во тинејџерските години туку само во тинејџерките во години. God bless 21 century, and may the same one have mercy on me... us.
:pop:
 

vidra_sk

Баш ми е гајле :P
Член од
22 април 2010
Мислења
35
Поени од реакции
1
Во пубертет влегов некаде на 12 години. Во почеток си мислев дека пубертетот е обичен период од животот, но подоцна се појавија мозолчиња (кои толку и не ми пречат), физички и психички промени. Некакви мисли и што ти ја знам, но не ми се допаѓа. Што убаво ми беше додека не бев во пубертет. Но, од друга страна се осеќам некако важно во пубертет хехе. Незнам што да кажам. И ми се допаѓа пубертетов и не ми се допаѓа :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
34
Поени од реакции
2
Децата во пубертетот си живеат во посебен свет..тогаш гледаат кон светот со други очи..мислат дека никој не може да ги разбере. и секој проблем го сфаќаат премногу сериозно...повеќето се си ставаат при срце..и стануваат поемотивни...мислаТ дека нема крај на проблемите За кои подоцна сигурно би се смееле...Се тоа се случува како резултат на недоволна подршка од повозрасните....кои сметаат дека пубертетот е ситница..но сепак Детето во пубертетот се гради како личност и го стекнува својот карактер...За тоа разговорите со поголемите добро би им влијаело...:)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
Пубертетот е преодна фаза од дете кон возрасен и независен човек... Тој период е специфичен за сите деца, се менуваат, тоа е периодот кога секој се пронаоѓа себе си и од тука почнува да се гради како единка...
Во овие години ги правиме сите погрешни нешта пробуваме се` што е забрането, правиме грешки од кои и учиме...
Можеби нема да сакаме да се сеќаваме на овој период бидејќи не ни носи пријатни спомени...
Родителите треба да водат посебна грижа за детето во пубертет, затоа што ако не ги прима правите совети може да направи фатални грешки кои нема да може да ги поправи...
 

2Pacalypse_Life

the crack seller around the block
Член од
12 мај 2010
Мислења
47
Поени од реакции
4
Имам си 17 години и уште сум си во пубертет :back:...Во принцип сум смирен,ама кога ќе ја исклучи ЕВН струјата (читај:ќе ми пукне жичката у главата),се’ околу мене си онаде матер...у најлош случај јас му ја онадам :pipi: и убаво ми е така...
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
znachi jas sum 16,5 god :vozbud: i nekako i ubo i neubo mi e vo PUBERTETOV :D , oti tolku sum smiren a i otkachen sum tresam gluposti edno drugo , filozofiram ,ama primer ako mi zakochi netot na sred igra ttolku mnogu zdivuvam sho se akam pred mene :D
 
M

MacedoniaGirl

Гостин
Па може да се каже дека сум во пубертет :)
Некако не сум како повеќето пубертетлии, не ме нервираат акните, не ме нервира се живо и диво околу мене, не им контрам на родителите од чист инает (само по потреба), не се нервирам лесно, смирена сум, мразам пороци и никогаш нема да пробам, не ме интересираат трач муабети, ме интересираат некои посериозни теми (политика, историја, филозофија, компјутери) и сум многу позрела од многу мои врсници. Поголемо знаење имам од повеќето врсници на многу теми што нив не ги ни интересираат :nesvest:
Еднаш низ разговор со неколку мои врсници, неможев да поверувам дека незнаат кои се десница а кои левица, незнаат што е тоа форум и администратори :nesvest::pos2::pos2:
Неможам да поверувам на каков глупав начин пишуваат по фејсбук, тотална неписменост и некултура.

Не викам дека јас баш СЕ знам, ама неможам бре да соџвакам таква неписменост, толкаво незнаење за некои работи, а со оправдување: не ме интересира. Па тоа се работи кои треба да се знаат од општа култура!

Само ме нервира што се замарам за секакви непотребни глупости :)
И така, уште сум на почетокот на пубертетот, ќе видиме понатаму како ќе биде :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom