Скопје дефинитивно ќе добие трамвај

  • Креатор на темата Hip.Hop_MKD
  • Време на започнување
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Eптен благородно. И мене ме нервира Скопје, нервирај ме слободно, ќе вииш чушките и френките по колко ќе ги плаќаш!
Пазарна економија сме, инаку ако не ги купам од наше село зошто се прескапи од увоз се поефтини. Во тоа е убавината на пазарната економија. Па другпат ќе гледате да бидете конкурентни и со цена и квалитет. Зошто ќе сфатите дека светот не се врти околу вас:)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.520
Поени од реакции
33.700
Пазарна економија сме, инаку ако не ги купам од наше село зошто се прескапи од увоз се поефтини. Во тоа е убавината на пазарната економија. Па другпат ќе гледате да бидете конкурентни и со цена и квалитет. Зошто ќе сфатите дека светот не се врти околу вас:)
Секако. Увоз пластики и гуми од место каде ние извршуваме извоз, дека пластиките и гумите не им се по стандард, па сакаат квалитет.

Скопје со барок и трамвај колку сака нека глуми Прага, единствен проблем увезима сообраќај е тоа што уште ни го дужат земјоделскиот аеродром.

Ама сега кога ќе направиме трансфер од сини дресови, во вашите, се надевам и тоа ќе се случи, оо моќни скопјаништа. :)
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Ама сега кога ќе направиме трансфер од сини дресови, во вашите, се надевам и тоа ќе се случи, оо моќни скопјаништа. :)
Јас имам само еден дрес а тоа е црвено црн дрес. Плави дресови хммммм за Ренова си? Напредок? Брегалница:D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Јас сум за Метро , но кога ќе видам дека Цеца зошто во нејзино село не градат трамвај се буни зошто во Скопје ќе се гради трамвај. И јас сакам да прави трамвај , чисто онака сите што ги нервира Скопје , уште повеќе да ги нервира.:cool:
На Цеца главата не смрди на гомна ако е од провинција, од друга страна пак ти корнеш труеш на фекалии затоа што цел живот го имаш поминато во нечиј шупак. Излези помирисај свеж воздух. :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.743
Поени од реакции
9.870
Дали Скопје го спореди со град со еден од најорганизираните јавни транспорти во Европа? :pos:

Скопје има прости возачи. Го има сообраќајот за голем град, ама нема култура. Нема да видиш давање предност, ако законски не е регулирано. Прага има народ како цела наша држава, преку 2 милиони па е повеќе организирана од Скопје наутро, не во гужва. Прага штом слеташ од аеродром и се качиш во автобус, можеш цела да ја возиш 3-4 дена и секогаш ќе имаш место за седење, дури во најголемите гужви. По случајност навистина да се погоди, во тие гужви истиот автобус минува за 2 минути. Па нема оптоварување, па да не најдеш евентуално место. Пола од автобуската организираност да ја постигне Скопје, би било чудо. Инаку системот со трамваите се преголем залак дури како сон. I pity the fool што спомна метро пак..



Eптен благородно. И мене ме нервира Скопје, нервирај ме слободно, ќе вииш чушките и френките по колко ќе ги плаќаш!
Не го споредив де,со Прага ли ќе го споредувам..него како за пример како функционира тоа таму..и широчината на улиците. А културата на нас како возачи ни е на очајно ниво.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.738
Поени од реакции
7.992
Охрид - Прилеп - Битола - Струмица и ајде да не набројувам веќе мали градови се?

Не зборувам за трамвајот јас само општо за се.
Струмица? Не ме смеј, 15 минути е патот да тргнеш пешки од едниот крај, до другиот крај од градот.

И доста ја форсирате таа Струмица, катастрофа е, реално. Мал и грд (по убавина) град сме, не така безвеза им правете филмови на оние кој не стапнале у Струмица.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Што се жалите секоја година ви даваат земјоделски субвенции
Фасцинантно е како успевате да ги делите луѓето на форумот. Добра ти е проценката дека сум земјоделец и дека земам субвенции.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
На Цеца главата не смрди на гомна ако е од провинција, од друга страна пак ти корнеш труеш на фекалии затоа што цел живот го имаш поминато во нечиј шупак. Излези помирисај свеж воздух. :)
Ти смрдиш на простилук, незнаење и примитивизам. Ако за тебе и сличната тајфа на форумот образец за успех во живото е пикање во нечиј шупак, без разлика дали сте успеале или не успеале во тоа, не значи дека треба вашите фрустрации и и комплекси , да ги лечите со тоа што ќе пробате поуспешните од вас да ги ставите во вашиот ринг на кал и :гомце:. Јас го мирисам убаво воздухот и мирно спијам, на никој не му должам мојот успех а најмалку на некоја партија или роднинска врска, се што имам постигнато во животот имам сам постигнато. Зад мене стојат резултати, не јадење бурек. Јас ќе бидам успешен и во Македонија и на Запад, зошто вредам. А твоето мислење за мене не ме интересира. Затоа ти ќе си остнеш ти а јас ќе си останам, јас. Кога ваков профил на луѓе јадат бурек за мене , тоа ми добар знак дека се движам кај што треба, вакви како тебе ако ме тапшаа по рамо ќе требаше да се преиспитам дали се движам во вистински правец. Инаку без разлика што под провинцијалец се мисли на човек од друг град . За мене провинцијалец е ментален склоп на понашање, под кое се подрзабира простотилук , примитивизам ,селски навики итн. Некој што е и роден во Скопје и тој може да е провинцијалец а некој што не е роден во Скопје може да не биде провинцијалец. Ти за мене си провинцијалка, не заради тоа што не си родена во Скопје тоа е најмал проблем туку заради твојот провинцијалски ментален склоп.
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
2.263
Поени од реакции
5.081
Никој не те праша да ја образложиш својата срцепарателна "успешна" приказна. Образложувај на некој кој не те знае кај работиш и што си. ;)

Он топик: За трамвајот, секако дека нема да го има во скоро време, пак ќе се повторам: се останува на ЌЕ. Ти продолжи да веруваш дека ќе се реализира.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Не видов што дискутирате али гледам мешате други градови. Според мене - трамвај треба во друг град, пример Битола или Охрид, што имаат стара архитектура повеќе. На Скопје не му треба трамвај, на Скопје ништо не му треба, на другите градови им треба, а тоа што им треба се луѓе. Ебате централизираноста, се во Скопје веќе.

П.С. Ѓорчепетровец.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Никој не те праша да ја образложиш својата срцепарателна "успешна" приказна. Образложувај на некој кој не те знае кај работиш и што си. ;)

Он топик: За трамвајот, секако дека нема да го има во скоро време, пак ќе се повторам: се останува на ЌЕ. Ти продолжи да веруваш дека ќе се реализира.
 
F

FARANG

Гостин
Па пешки се изодуваат за 20 мин. Нема потреба од трамвај. Аутобус 2-3 линии и такси се доволно.
--- надополнето: 24 февруари 2013 во 07:32 ---
И Грција е колку едно градче во САД, па нејзиниот глас е последен за влез на Македонија во Нато, т.е е рамноправна со САД :)
Слична е и ситуацијата во органите на ЕУ...
Рамноправност по ист статус, а не по број на население.
И твојот глас на избори е вреден колку и мојот. Мешаш баби и жаби. Дали Лерин има метро ко што има атина? Дали во меин има а неколку аеродроми ко во Нујорк? Бројот на население ја диктира инфрастуктурата секаде. Само будала гради инсфраструктура кај што нема потреба.
--- надополнето: 24 февруари 2013 во 07:38 ---
Фасцинантно е како успевате да ги делите луѓето на форумот. Добра ти е проценката дека сум земјоделец и дека земам субвенции.
Не ми беше цел да ги делам луѓето него да објаснам дека владата гледа да обезбеди тоа што е потребно во секој предел на МКД. Во СК требаат некој работи па се градат. Во внатрешноста за да се подобри стандардот и да се обезбеди работа потребни беа субвенции, откупи, кредити, што ти јас знам и еве се обезбедуваат. Јас до сега не сум видел еден скопјанец што реално нема никаква корист од се тоа да се побуни. Напротив мило ми е што ви помагаат. Не сваќам што има толку да љубоморите дека се гради нешто во единствениот поголем град во македонија.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Не ми беше цел да ги делам луѓето него да објаснам дека владата гледа да обезбеди тоа што е потребно во секој предел на МКД. Во СК требаат некој работи па се градат. Во внатрешноста за да се подобри стандардот и да се обезбеди работа потребни беа субвенции, откупи, кредити, што ти јас знам и еве се обезбедуваат. Јас до сега не сум видел еден скопјанец што реално нема никаква корист од се тоа да се побуни. Напротив мило ми е што ви помагаат. Не сваќам што има толку да љубоморите дека се гради нешто во единствениот поголем град во македонија.

Да се разбереме, јас воопшто не љубоморам затоа што повеќе се гради во Скопје отколку во некој друг град во Македонија. Напротив, мило ми е што се гради и што гледам дека нешто конечно тргнува напред во оваа држава. Подобро да се гради отколку да се руши или крадат кој стигне, уствари не дека сега и покрај градењето не крадат ама ај да прегледнеме низ прсти. Ако на Скопје стварно му треба трамвај и лица кои се задолжени за инфраструктурата процениле дека треба тогаш јас немам ништо против нека се изгради. Ако треба и метро нека се изгради јас радо би ги дал моите пари од данок за градење и подобрување на инфраструктурата и животот на сите граѓани. Она што мене ми пречи и ме нервира е простата маса невоспитана која сеуште во 21 век се замара кој бил провинцијалец, кој "градски" а уствари да го погледнеш неговото минато сигурно и тој влече "провинцијалски" корени. Секаде во светот ја има таа појава каде луѓето од помали градови и села МИГРИРААТ во поголемите градови поради подобрите услови за живот односно подобра заработка. Ако од другите градови доаѓаат во Скопје и ги нарекуваат провинцијалци и ги делат а сепак се исти народ, тогаш има случаи каде од селата се селат и низ другите градови во Македонија. Еве на пример знам милион примери каде луѓе од село доаѓаат да живеат во Струмица, како треба ние да ги нарекуваме нив? Провинцијалци? Сељаци? Простаци? Тоа се оние глупави споредби и поделби кои Македонскиот народ уште долго нема да може да ги искорини од својата ДНК. Значи никој не забранил да можеш ти да живееш каде сакаш и да се преселуваш, па така и одредени лица не треба да ги занима и да се замараат дали некој што ќе го сретнат на улица дошол од Струмица во Скопје да живее и работи или од некое село дошол во Струмица итн.
 
F

FARANG

Гостин
Да се разбереме, јас воопшто не љубоморам затоа што повеќе се гради во Скопје отколку во некој друг град во Македонија. Напротив, мило ми е што се гради и што гледам дека нешто конечно тргнува напред во оваа држава. Подобро да се гради отколку да се руши или крадат кој стигне, уствари не дека сега и покрај градењето не крадат ама ај да прегледнеме низ прсти. Ако на Скопје стварно му треба трамвај и лица кои се задолжени за инфраструктурата процениле дека треба тогаш јас немам ништо против нека се изгради. Ако треба и метро нека се изгради јас радо би ги дал моите пари од данок за градење и подобрување на инфраструктурата и животот на сите граѓани. Она што мене ми пречи и ме нервира е простата маса невоспитана која сеуште во 21 век се замара кој бил провинцијалец, кој "градски" а уствари да го погледнеш неговото минато сигурно и тој влече "провинцијалски" корени. Секаде во светот ја има таа појава каде луѓето од помали градови и села МИГРИРААТ во поголемите градови поради подобрите услови за живот односно подобра заработка. Ако од другите градови доаѓаат во Скопје и ги нарекуваат провинцијалци и ги делат а сепак се исти народ, тогаш има случаи каде од селата се селат и низ другите градови во Македонија. Еве на пример знам милион примери каде луѓе од село доаѓаат да живеат во Струмица, како треба ние да ги нарекуваме нив? Провинцијалци? Сељаци? Простаци? Тоа се оние глупави споредби и поделби кои Македонскиот народ уште долго нема да може да ги искорини од својата ДНК. Значи никој не забранил да можеш ти да живееш каде сакаш и да се преселуваш, па така и одредени лица не треба да ги занима и да се замараат дали некој што ќе го сретнат на улица дошол од Струмица во Скопје да живее и работи или од некое село дошол во Струмица итн.
Секој што се доселил од страна во некој друг град треба да се потруди да се адаптира на ритамот на живеење и говорот таму. Последниве 20 год живеам во повеќе метрополи во Австралија и југоисточна азија па секаде сум се трудел да живеам како и нив. When in Rome do as the Romans. Проблемот е што тоа не се дешава во Скопје. Во времето на прошлата држава имавме цел куп војни лица што си цепаа српски иако цел живот го пројдоа во Скопје. Сега имаме сограѓани од секој дел на државата што се вработиле по партиски линии (да има исклучоци ама тоа е најчесто) дошле и тешко им е оти сепак ова е поголем град поразлично од дома. Навиките не ги менуваат така брзо некој па не ги мења ич и констанотно плукаат по Скопје во секоја можна прилика иако тука лебот го јадат. Сето тоа нормално иритира. Крајно време е да одлучат или ќе се однесуваат и ќе пробаат да живеат ко нас или нека си се вратат од кај што дошле. Нас искрајно ни е сеедно, никој нема време да се замара со нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom