Македонски фудбалски приказни

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.997
Поени од реакции
6.298
Години претходно игравме во корист на Скопје, па за да им го пуштиме мечот кај нас ни донесоа неколку гајби мандарини :icon_mrgr:
Ама затоа една година не сакаа да платат па беше доста жестоко.
Дојдоа и Пирати од Автокоманда да го бодрат Скопје.
Ние имавме неколку играчи што ептен косеа, Зоран Сурлов познат како Сурла во Скопјево ни играше бек и особено предничеше во тепањето :D
Па така на мечот со Скопје се уби од мавање. Доаѓа еден од Пирати до ограда и му вика ајде уште еднаш мавни ќе ти видиш што ќе ти направам. Зема Сурла мава уште еднаш. Пак доаѓа тој, ај уште еднаш мавни го другар ми ќе видиш што ќе ти направам. Зема пак го мава :D Работава седи друже немој да ме браниш :D
Не само што го измава другар му туку после мечот ќотек си изеде и тој што му се курчеше од навивачиве на Скопје :) На тој меч утнавме пенал, еден од играчиве шутирање кофата крај аут линија, летање млазов вода директно врз татко ми. Човекот после 10 години дојде на утакмица и мораше жива вода да си оди дома :icon_mrgr:
До ден денес се смеам кога ќе ми текне.
ај ај ај сурла :pos: која легенда чоече .... сега шофер во јсп така , мислам дека го видов на тв ја возеше 22-та кога беше масовната тепачка.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Ете да допишам и уште нешто. Пред 8 години редовно одев на натпревари на ФК Негорци и бев еден од „лудите„ навивачи. Прво коло игравме против најсилниот тим кој содржеше фудбалери кој денеска играат во Беласица, Охрид 2004 итн. Тие имаа „звезди„ а ние младинци до 19 години и немавме резерви на клупа па се повреди еден и мораше навивач да влезе в игра што и се случи и замислете, постигна погодок што му донесе минимална победа на ФК Негорци.

Трето коло игравме против Миравци кој исто беа добар тим. Изгубивме од нив 2:0 но не беа два пенали досудени за нас па потоа дознавме дека судијата бил платен од Миравци и ем јадеше ќотек и ем ни ја дадоа службена.

Во четврто коло отидовме само со 8 играчи за Марвинци па моравме тројца навивачи да влезат во игра од кој едниот бев јас. Тогаш памтам ги победивме 5:2 и не пријавија дека не сме биле регистрирани како играчи на тој клуб но тоа не влијаеше на резултатот и домашните фудбалери кога дојдоа во Негорци ем го кркаа ем изгубија 1:0.

Таа година завршивме трети памтам. Следната година имаше многу интересни случки бидејќи се направи регионална лига и учествуваа Оп. Валандово, Оп. Гевгелија и Оп. Струмица. Ние бевме во најнискиот ранг.

Игравме во Струмица со Дабиле ФК и ги победивме со 13:0 но прет тоа играчите беа платени па си постигнаа 5 автоголови и тоа на домашен терен. А се сеќавам коа еден стар дедо пукаше со пушка среде утакмица во Струмица :pos: и коа почнаа сите да бегат. Но не беше ниту луд а ниту пијан, туку неговиот тим губеше 2:1 од нас па мораше да го одложат натпреварот.

Имам уште многу случки но тие друг пат.
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.997
Поени од реакции
6.298
Yup, даваше и изјава:icon_mrgr:
многу луд човек , памтам кога играше за балкан играа локално дерби со бутел во гости кај што рањо жареше и палеше нормално сите играа со страв освен сурла. сам против сите.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.235
Поени од реакции
16.207
Eeeee, vreminja bea koga Renova dobijashe utakmici za 11 para kopachki i 3 topki, koa Kalc igrashe u treta liga za Metalurg i Skopje i beshe najvechi mafijash, koa se motiviraa navivachi da navijaat za 2-3 lubenici. E toa bea vreminja...
 
Член од
23 октомври 2007
Мислења
1.034
Поени од реакции
1.022
многу луд човек , памтам кога играше за балкан играа локално дерби со бутел во гости кај што рањо жареше и палеше нормално сите играа со страв освен сурла. сам против сите.

E da si mi ziv i zdrav kaj ti tekna za Ranjo!
Ovaa tema bez nego ne bi smeela da pomine!
Ekipata Butel (popoznata kako Udarnici) , palese i zarese (vo prava smisla na zborot) vo Treta Liga Severno Poloshki krajot na devedesetite. Koj ima igrano tamu vo gosti, znae za sto zboram.


P.S.

Mala"trivia" :) I ozoglaseniot Surla igrase edno vreme za Udarnici so banditite :)))) ... Conka, Ranjo, Duche, Shvaba .po,po, po DREAM TEAM! :pos:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.096
на иститот натпревар го удрија еден наш играч и лежеше се жалеше го удрија по јајца.... и од страна друго бате вика: судија фати го за јајца види дали му се сматци :D
Колку пати имам одено само да слушам бисери од публика. Чудно како судиите и противничките играчи кои доаѓаа прв пат во Охрид мислеа којзнае колку ќе биде добро, немаа поим дека доаѓаат во најголемиот опинок. Се беше забегано од играчи, управа па навивачите... Пред почеток на секој натпревар на трибини беа собрани информации за судиите - дали се женати, што работат, ќерки дали имаат за да се знае што треба да се пцуе а што не.

Охрид играше со Миравци еднаш па кон крајот почна да врне дожд, се собраа неколку батиња да одат да го тепаат четвртиот судија затоа што заврнал дожд.

Ланската сезона кога Охрид беше во прва лига играше против Металург дома и тогашниот тренер на Металург добиваше смртни закани од постари охриѓани што му памтеле нешто "од пред 10 години". Излезе од стадион со пет полицајци околу иначе ќе јадеше ќотек.
Често пати се дешавало тренери од противнички тимови да се вртат накај трибинава и да се пцујат со нас.

Во трета лига на натпревар, судија даде црвен картон на наш играч, овај го плукна со еден шлајм колку цело лице, судијава не можеше да се избрише, нас мачно ни стана во стомациве од ситуацијата.

Кој судија ќе судеше пенал против нас или доделеше картон, на полувреме му држеа лекции "ти уш еднаш заборај езеро и капење" и во второ абе играч да умреше овај фаул немаше да суди.
 

Дејмон

Night butterflies dating for special occasions
Член од
17 мај 2011
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.886
Кај нас болничарите цареви се бе.

Пред две три години ми се чини беше, Напредок играше во втора лига и незнам не ми текнува со кој тим играше ама се повреди играчов и има еден Бањаре го викаат болничар е. Тој и уште еден што ги викаат од децата што тренираат во тимот демек болничари да изиграваат на меч, појдоа да го кренат повредениов. Го кренаа што го кренаа и го носат го носат и им падна сред терен пак. Го доповредија мајката му ебаа на чоекот.

Поодамна било ова незнам баш точно, исто пак се повредил некој и болничарот незнаел што да му прави и нашол во кутијата некое ѓеврече и го прашал повредениов
-Сакаш ѓеврече? :facepalm: Едно десет минути се смееле и играчите и тренерите.

Пак исти случај, се повредил некој и побарал вода. Ама за несреќа им била расипана чешмата на стадион и фатил болничарот зел струмка му понудил на повредениот.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
џимеј Едно големо браво за тоа што ја отвори темава. Од сабајлево се утепав од читање и смеење.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.567
Поени од реакции
69.659
E da si mi ziv i zdrav kaj ti tekna za Ranjo!
Ovaa tema bez nego ne bi smeela da pomine!
Ekipata Butel (popoznata kako Udarnici) , palese i zarese (vo prava smisla na zborot) vo Treta Liga Severno Poloshki krajot na devedesetite. Koj ima igrano tamu vo gosti, znae za sto zboram.


P.S.

Mala"trivia" :) I ozoglaseniot Surla igrase edno vreme za Udarnici so banditite :)))) ... Conka, Ranjo, Duche, Shvaba .po,po, po DREAM TEAM! :pos:
Рањо сеуште е фаца во третата лига, од такви како него пропаѓа фудбалот во Македонија :)

Има казна од две години условно, не смее да биде доле на терен, али он на трибини е уште поопасен.
Лани во Бутел влезе во терен, зошто еден наш играч (Славија) направил поостар старт врз играч за Бутел и сакаше да се пресмета со нашиот играч. Како поминавме годинава несакам ни да зборувам, боксови, клоци, маја герици, гол со рака на кој и Марадона може да му позавиди, на крај на меч Славија 6 жолти картони, Бутел 1, а пола состав ни го повредија.
Што е уште потрагично Рањо е делегат во лигата :rolleyes:
Пред некоја година изедоа таков ќотек во Драчево, што на ССК не им текна веќе да гостуваат во Бутел :D
Имено Бутел воделе, фановите на ССК и домашниот состав се пуштија да се тепаат со гостите од Бутел кои играа претерано остро. Јадеа ќотек како магариња гостите, а да биде апсурдот поголем во записник делегатот напиша дека гостите ја прекинале утакмицата и ССК победи со 3-0 службени :icon_mrgr:

Чекич Сурла се фураше на домашен терен, ама на гости беше помирен од јагне :)
Едино може тогаш против Бутел се курчел, пошто он живее во Бутел и не смее да го пипнат таму.
Али дома газеше, на мечот со Скопје што го спомнав погоре му влезе на еден со крената копачка директива во јајца :icon_mrgr:

Сурла последно играше за ССК некаде во 2008 или 2009. Кога играа Славија-ССК за 5 минути во игра успеа да добие жолт, беше на раб на црвен, направи пенал и го извадија од игра :)

Што е најжалосно беше тренер на млчадите катеогории на ЈСП :D Мислам дека на еден што тренираше успеа да му скрши нога на тренинг :facepalm:

Заборавив уште некои моменти хахаха
Сурла успеа во ист ден да закаже пријателски утакмици со две екипи за пионерите хахаха
Договорено беше да играме пријателска ЈСП-Балкан, и во исто време на стадион доаѓаат и Балкан и Вардар, Сурла заборавил дека прво во ист термин закажал пријателска и со Вардар хахаха
Па прво изигравме со Балкан, и без пауза изигравме пријателска и со Вардар :icon_mrgr:
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.878
Поени од реакции
1.092
Рањо сеуште е фаца во третата лига, од такви како него пропаѓа фудбалот во Македонија :)

Има казна од две години условно, не смее да биде доле на терен, али он на трибини е уште поопасен.
Лани во Бутел влезе во терен, зошто еден наш играч (Славија) направил поостар старт врз играч за Бутел и сакаше да се пресмета со нашиот играч. Како поминавме годинава несакам ни да зборувам, боксови, клоци, маја герици, гол со рака на кој и Марадона може да му позавиди, на крај на меч Славија 6 жолти картони, Бутел 1, а пола состав ни го повредија.
Што е уште потрагично Рањо е делегат во лигата :rolleyes:
Пред некоја година изедоа таков ќотек во Драчево, што на ССК не им текна веќе да гостуваат во Бутел :D
Имено Бутел воделе, фановите на ССК и домашниот состав се пуштија да се тепаат со гостите од Бутел кои играа претерано остро. Јадеа ќотек како магариња гостите, а да биде апсурдот поголем во записник делегатот напиша дека гостите ја прекинале утакмицата и ССК победи со 3-0 службени :icon_mrgr:

Чекич Сурла се фураше на домашен терен, ама на гости беше помирен од јагне :)
Едино може тогаш против Бутел се курчел, пошто он живее во Бутел и не смее да го пипнат таму.
Али дома газеше, на мечот со Скопје што го спомнав погоре му влезе на еден со крената копачка директива во јајца :icon_mrgr:

Сурла последно играше за ССК некаде во 2008 или 2009. Кога играа Славија-ССК за 5 минути во игра успеа да добие жолт, беше на раб на црвен, направи пенал и го извадија од игра :)

Што е најжалосно беше тренер на млчадите катеогории на ЈСП :D Мислам дека на еден што тренираше успеа да му скрши нога на тренинг :facepalm:

Заборавив уште некои моменти хахаха
Сурла успеа во ист ден да закаже пријателски утакмици со две екипи за пионерите хахаха
Договорено беше да играме пријателска ЈСП-Балкан, и во исто време на стадион доаѓаат и Балкан и Вардар, Сурла заборавил дека прво во ист термин закажал пријателска и со Вардар хахаха
Па прво изигравме со Балкан, и без пауза изигравме пријателска и со Вардар :icon_mrgr:
Сурла е сега шофер во ЈСП, пази да не налеташ негде на него, вози исто како што и играше фудбал :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.567
Поени од реакции
69.659
Сурла е сега шофер во ЈСП, пази да не налеташ негде на него, вози исто како што и играше фудбал :)
Знам знам, ме возеше пред некој месец :D
Пола од тие што играа за ЈСП сега се шофери, мада и тогаш си работеа како шофери паралелно што играа фудбал :icon_mrgr:
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Сурла е сега шофер во ЈСП, пази да не налеташ негде на него, вози исто како што и играше фудбал :)
Тој што го примил да вози во ЈСП нека се убие. Ебаго како местен да е секој пат кога се возам налетувам на него. Кривината ја фаќа ко во филмовите.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
.
Во трета лига на натпревар, судија даде црвен картон на наш играч, овај го плукна со еден шлајм колку цело лице, судијава не можеше да се избрише, нас мачно ни стана во стомациве од ситуацијата.
На Грашница исто трета лига (или втора не сум сигурен), пред десетина и кусур години, играше Воска со Шкендија Арачиново...судијата исто вака го гаѓаа од публика со шлајм неколку пати и на крај се најде некој го гаѓаше со плашици и му викат: Свири пичка ти матер, те спремаме за печење со рибиве :pos:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.567
Поени од реакции
69.659
На Грашница исто трета лига (или втора не сум сигурен), пред десетина и кусур години, играше Воска со Шкендија Арачиново...судијата исто вака го гаѓаа од публика со шлајм неколку пати и на крај се најде некој го гаѓаше со плашици и му викат: Свири пичка ти матер, те спремаме за печење со рибиве :pos:
Втора лига, порано Воска играше во втора лига. Има сигурно над 12 години од тогаш :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom