ANDROID (OS и телефони) vs APPLE (iOS и iPhone)

Кој (според вас) е подобар?

  • Android

    Гласови: 154 78,2%
  • Apple iPhone

    Гласови: 43 21,8%

  • Вкупно гласачи
    197
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Од пред недела, станав Андроид и можам да кажам дека е доста не оптимизиран оперативен, а и life cycle на многу апликации од маркетот не е среден т.е и по напуштање на апликацијата некој сервиси од апликацијата си работат во позадина. За IOS не знам баш што е како е не сум користил многу IOS. Не ја знам процедурата за објавување на апликација во маркетот на google, но знам дека дека кај windows phone маркетот една од најважните работи за примање на вашата апликација е нејзината оптимизација и life cycle на самата програма.
За оптимизација на Андроид, нема веќе време оперативнито се прошири доста брзо, и се произведува од најразлични компании(најразлични идеи, и реализации), и просто е настанат преголем хаос со целиот ОС.
Јас пак не сум користел WinOS за да го знам тој маркет, па еве ќе ти кажам за Android и iOS маркетите.

Пред една година, App Store беше како да си влегол во Југотон кај нас и бараш игри. Имаше се, квалитетно, убаво, средено, оптимизирано. Но, во последно време почнаа да се котат чкарт апликации, но сеуште се држи маркетов.

Google Play пак, до пред година беше како да си отишол на Бит-пазар и бараш оригинал Најк патика. Ужас мени, ужас сортирање и најужас апликации. Кинески срања, детски работи...се што е пријавено, се прошло и се нашло на маркетов.
Година дена подоцна, уште бетер е маркетов со апликации - како од Бит-пазар на бувљак да си отишол. Секогаш има некоја добра апликација, ама треба низ милион гомна да скролаш.

Да не збориме ако сакаш live wallpaper да симнеш, повеќето се неоптимизирани или пак за специфични телефони со помали екрани. Изгледаат катастрофа. Во последно време, 8 од 10 live wallpapers продолжуваат да работат во позадина (иако не се активни) и откако ќе го заклучиш телефонот, екранот сам се активира.

Симни си AppBrain за Андроидот, боље сортирање него оригиналниот маркет ќе имаш.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
А да дадете одговор iphone јусерите, што ОС можете да ставите на iphonot ? Колку е тој подложен на кастомизација ?
И андроид не е правен исклучиво за одреден хардвер, додека девелоперите на iphone апликациите знаат на кој хардвер ќе им работи апликацијата и нема место за грешки.
Јас неможам да замислам да користам ист ром два месеца, брзо ми досадува. Еве во комшии имам закоравен iphone јузер со кого редовно го меревме чив е подолг :P , па еве го, од 4с ке се префрла на СГС3. Се е тоа индивидуално, некој сака да има ист ОС без промени, некој сака понапредни можности на својот телефон

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 
Член од
21 април 2012
Мислења
128
Поени од реакции
39
Што ако имаат различен броузер, кога споредуваме корисничко искуство? Знаеш што е user experience со телефон? :)

Значи според тебе не може да се споредат ниту Firefox и Chrome, зашто се различни броузери. Welcome to the land of Zocc.
Вака, ќе ти објаснам за последен пат сликовито:

1. Кога некој ќе купи ајфон или HTC, купува смартфон.
2. Кога јузерот како јузер, го користи телефонот, него му е битно за колку време се отвара некоја страница, колку брзо иде камерава, ако стисне Messages за колку време ќе се пушти апликацијата. Односно, него му е апсолутно небитно кој код одоздола е оперативниот и зашто на неговиот HTC иде поспоро сурфањето него на ајфон.
3. Од гледна точка на корисникот, битно е само искуството со телефонот. Кога тој корисник купил HTC One X со quad-core, он сака брзина. Иде на кафе со другарчето кое има 4s и гледа како HTC-во е КАТАСТРОФА во споредба.
4. Затоа, твоите теории на различен browser, оперативен, мобилен - паѓаат во вода. Кога се споредува, се иде neck-to-neck.

Брзината не се мерела? Очигледно не ти го пуштил видеото погоре твојот Android телефон. :icon_lol:
Sto si se fatil za toa deka sgs3 ili one x ima quad core i ne rabotele dobro. Probaj go SGS3 pa zbori.
Telefonite se extra. Rabotat super. Imam SGS3 i mozam da ti kazam deka ne se sporeduva so iPhone. E sega za noviot iPhone 5 ke dades 1000 dolari i ke dobies dual core i 4 incen ekran, a za pola cena ke dobies android so quad i so preubav display. Toa ti smeta?
Pa celiot iPhone e pomal od ekranot na SGS3. Ne se sporeduva vo nisto.
Za update na iphone da ne zborime, Siri ili notification bar, smeski.
A i Samsung moze da se kaze deka dobro go optimizira androidot i inovacii ima vo SGS3 stvarno. Interesni funkcii.
Kako sto spomna user experience, go probav SGS3 i user experience petka.
Probaj go i ti, pa posle se zali zasto imal quad core.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Sto si se fatil za toa deka sgs3 ili one x ima quad core i ne rabotele dobro. Probaj go SGS3 pa zbori.
Telefonite se extra. Rabotat super. Imam SGS3 i mozam da ti kazam deka ne se sporeduva so iPhone. E sega za noviot iPhone 5 ke dades 1000 dolari i ke dobies dual core i 4 incen ekran, a za pola cena ke dobies android so quad i so preubav display. Toa ti smeta?
Pa celiot iPhone e pomal od ekranot na SGS3. Ne se sporeduva vo nisto.
Za update na iphone da ne zborime, Siri ili notification bar, smeski.
A i Samsung moze da se kaze deka dobro go optimizira androidot i inovacii ima vo SGS3 stvarno. Interesni funkcii.
Kako sto spomna user experience, go probav SGS3 i user experience petka.
Probaj go i ti, pa posle se zali zasto imal quad core.
Рендерираш на квадот или играш Asphault 7 HD? :)

Гледај ја целата поента па после збори. Реков во друга тема, новиот ајфон ќе биде 6500 евра, не 1000 долари.
--- надополнето: 20 август 2012 во 10:52 ---
А да дадете одговор iphone јусерите, што ОС можете да ставите на iphonot ? Колку е тој подложен на кастомизација ?
И андроид не е правен исклучиво за одреден хардвер, додека девелоперите на iphone апликациите знаат на кој хардвер ќе им работи апликацијата и нема место за грешки.
Јас неможам да замислам да користам ист ром два месеца, брзо ми досадува. Еве во комшии имам закоравен iphone јузер со кого редовно го меревме чив е подолг :P , па еве го, од 4с ке се префрла на СГС3. Се е тоа индивидуално, некој сака да има ист ОС без промени, некој сака понапредни можности на својот телефон

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
Mac OS X можете да ставите?
 
Член од
21 април 2012
Мислења
128
Поени од реакции
39
Рендерираш на квадот или играш Asphault 7 HD? :)

Гледај ја целата поента па после збори. Реков во друга тема, новиот ајфон ќе биде 6500 евра, не 1000 долари.
--- надополнето: 20 август 2012 во 10:52 ---


Mac OS X можете да ставите?
Zboris za user experience, a ako sakas cinicno da komentirame, kazi.
Toa ti e kako nekoj da ti dava PC so i7 za 400 evra, a ti vikas ne daj mi apple so dual core za 600 evra. Toa sakav da ti kazam, se zalis sto dobivas pojak hardware.
A OS koj kako mu se dopadja, mene androidot mi e top. iOS dosaden. Toa e.
Sekogas imalo cepidlacenje i ke ima. A ne go ni probal telefonot, ama neizlezeniot iphone5 e podobar neli. Cenata ja znaes na noviot iPhone?
Kazi mi kakvo ke bide vremeto za mesec dena, ama ne gledaj na aplikacija na tvojot prebrz iPhone :).
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Zboris za user experience, a ako sakas cinicno da komentirame, kazi.
Toa ti e kako nekoj da ti dava PC so i7 za 400 evra, a ti vikas ne daj mi apple so dual core za 600 evra. Toa sakav da ti kazam, se zalis sto dobivas pojak hardware.
A OS koj kako mu se dopadja, mene androidot mi e top. iOS dosaden. Toa e.
Sekogas imalo cepidlacenje i ke ima. A ne go ni probal telefonot, ama neizlezeniot iphone5 e podobar neli. Cenata ja znaes na noviot iPhone?
Kazi mi kakvo ke bide vremeto za mesec dena, ama ne gledaj na aplikacija na tvojot prebrz iPhone :).
Ја знам цената. Иди на apple.com и види ги цените за 4s, истите ќе бидат и за 5-ката кога ќе излезе. Ако не знаеш, подобро не нагаѓај безвезе.

Проблемот со овој твој муабет е дека не ти дава некој i7, туку ти плаќаш. Зашто би плаќал квад-кор кога за помала цена можам да земам dual-core (не iPhone, него One S) кој ќе лета исто толку брзо?
Брзо било, епа да. Ама исто толку брзо е и на послабиот модел.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
А да дадете одговор iphone јусерите, што ОС можете да ставите на iphonot ? Колку е тој подложен на кастомизација ?
И андроид не е правен исклучиво за одреден хардвер, додека девелоперите на iphone апликациите знаат на кој хардвер ќе им работи апликацијата и нема место за грешки.
Јас неможам да замислам да користам ист ром два месеца, брзо ми досадува. Еве во комшии имам закоравен iphone јузер со кого редовно го меревме чив е подолг :P , па еве го, од 4с ке се префрла на СГС3. Се е тоа индивидуално, некој сака да има ист ОС без промени, некој сака понапредни можности на својот телефон

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk


Сликиве се од ајфон, а за твикови имаш цела Cydia со бесконечно многу работи.


Zboris za user experience, a ako sakas cinicno da komentirame, kazi.
Toa ti e kako nekoj da ti dava PC so i7 za 400 evra, a ti vikas ne daj mi apple so dual core za 600 evra. Toa sakav da ti kazam, se zalis sto dobivas pojak hardware.
A OS koj kako mu se dopadja, mene androidot mi e top. iOS dosaden. Toa e.
Sekogas imalo cepidlacenje i ke ima. A ne go ni probal telefonot, ama neizlezeniot iphone5 e podobar neli. Cenata ja znaes na noviot iPhone?
Kazi mi kakvo ke bide vremeto za mesec dena, ama ne gledaj na aplikacija na tvojot prebrz iPhone :).
Прво, двата телефони можеш да ги најдеш за (скоро) исти пари.
Второ, што ако ти дава добар хардвер кога НЕ СЕ КОРИСТИ НИ ПОЛА од тоа?

Освен за да кажеш на другарчињата дека имаш квад кор и 2 гига рам на телефонот..... за што друго е хардверот?
Пример ајфонот кој е “2-3 пати послаб од SGS2/3" дава исти дури и подобри/побрзи перформанси. Зашто е тоа така?
 
Член од
21 април 2012
Мислења
128
Поени од реакции
39
Ја знам цената. Иди на apple.com и види ги цените за 4s, истите ќе бидат и за 5-ката кога ќе излезе. Ако не знаеш, подобро не нагаѓај безвезе.

Проблемот со овој твој муабет е дека не ти дава некој i7, туку ти плаќаш. Зашто би плаќал квад-кор кога за помала цена можам да земам dual-core (не iPhone, него One S) кој ќе лета исто толку брзо?
Брзо било, епа да. Ама исто толку брзо е и на послабиот модел.
A sega sporeduvas dva androidi so cena?
Jas ti sporediv iPhone so cena i Android.
Jas pomalku plakam za android so quad otkolku ti za iPhone so dual. Ama ke go imas jabolceto pozadi, fraer ke si neli.
Tebe ti smeta zasto androidi ima so quad. Epa sakaat, mozat i stavile i poeftin e od iPhone so dual.
A kazi mi dali go proba SGS3 i kakov ti e user experience? Ili na pamet zboris?
--- надополнето: 20 август 2012 во 11:14 ---


Сликиве се од ајфон, а за твикови имаш цела Cydia со бесконечно многу работи.




Прво, двата телефони можеш да ги најдеш за (скоро) исти пари.
Второ, што ако ти дава добар хардвер кога НЕ СЕ КОРИСТИ НИ ПОЛА од тоа?

Освен за да кажеш на другарчињата дека имаш квад кор и 2 гига рам на телефонот..... за што друго е хардверот?
Пример ајфонот кој е “2-3 пати послаб од SGS2/3" дава исти дури и подобри/побрзи перформанси. Зашто е тоа така?
Boldiranoto si go procitaj uste ednas. Koj ti go kaza toa :). Ili procita na nekoj iPhonefanclub forum.
A slikite sto si gi stavil, toa seto go imas na nerutiran fabricki android. A za iPhone treba jailbreak da napravis da dobies takva kastomizacija. Kako neznam sto da sakas da napravis. Da stavis widget-jailbreak. Bravo za iOs.
A za falenjeto e bas iPhone-ot, da go stavis na masa i da se gleda jabolceto :).
E ovoj ima iPhone...brej.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Корун, остај овие така ги учеле - за нови работи и твикови мора да мењаш оперативен систем. :D
 
Член од
21 април 2012
Мислења
128
Поени од реакции
39
Hehe, novi raboti? Widgeti i temi...
Pa da, toa e novo kaj iOS..izvini ;)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
A sega sporeduvas dva androidi so cena?
Jas ti sporediv iPhone so cena i Android.
Jas pomalku plakam za android so quad otkolku ti za iPhone so dual. Ama ke go imas jabolceto pozadi, fraer ke si neli.
Tebe ti smeta zasto androidi ima so quad. Epa sakaat, mozat i stavile i poeftin e od iPhone so dual.
A kazi mi dali go proba SGS3 i kakov ti e user experience? Ili na pamet zboris?
--- надополнето: 20 август 2012 во 11:14 ---

Boldiranoto si go procitaj uste ednas. Koj ti go kaza toa :). Ili procita na nekoj iPhonefanclub forum.
A slikite sto si gi stavil, toa seto go imas na nerutiran fabricki android. A za iPhone treba jailbreak da napravis da dobies takva kastomizacija. Kako neznam sto da sakas da napravis. Da stavis widget-jailbreak. Bravo za iOs.
A za falenjeto e bas iPhone-ot, da go stavis na masa i da se gleda jabolceto :).
E ovoj ima iPhone...brej.
Секогаш зборувам/пишувам од искуство.
А ова дека ајфон имаш колку да имаш ајфон е многу проста генерализација. Како кога ќе те заебе дечко/девојка, после да кажеш сите се исти :)

И не ми одговоривте, што е поентата андроид да има квад кор кога не се користи? Дај во гепек во џип да ставам уште еден V8 мотор, нека стои, џипот ќе ми е со 2 мотори, ѕвер!
--- надополнето: 20 август 2012 во 14:08 ---
Мислев дека знаеш да разликуваш теми од оперативен систем....
Нели праша за “кастмизација“?
 
Член од
21 април 2012
Мислења
128
Поени од реакции
39
Секогаш зборувам/пишувам од искуство.
А ова дека ајфон имаш колку да имаш ајфон е многу проста генерализација. Како кога ќе те заебе дечко/девојка, после да кажеш сите се исти :)

И не ми одговоривте, што е поентата андроид да има квад кор кога не се користи? Дај во гепек во џип да ставам уште еден V8 мотор, нека стои, џипот ќе ми е со 2 мотори, ѕвер!
--- надополнето: 20 август 2012 во 14:08 ---


Нели праша за “кастмизација“?
I vie ne mi odgovorivte dali ste go probale i kakov vi e user experience na sgs3. a zborite svasta deka nemalo potreba od ova, od ona. zosto? zatoa sto toa go nema na iphone.
a so toj quad sto go ima sgs3 dobivas ne samo performansi, tuku i podolgo traenje na baterija. znaci ne ja cica baterijata. taka da dosta so toa bla bla ne se koristi quad za nisto, a go stavile.
taka bese i so cpu za pc-a, pa pocnaa da se koristat.
imas ekran zver na sgs3, a baterijata trae 2 dena so maltretiranje na sekakvi aplikacii,mail,exchange,wifi non stop uklucen so 4.8 inci preubav display.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
I vie ne mi odgovorivte dali ste go probale i kakov vi e user experience na sgs3. a zborite svasta deka nemalo potreba od ova, od ona. zosto? zatoa sto toa go nema na iphone.
a so toj quad sto go ima sgs3 dobivas ne samo performansi, tuku i podolgo traenje na baterija. znaci ne ja cica baterijata. taka da dosta so toa bla bla ne se koristi quad za nisto, a go stavile.
taka bese i so cpu za pc-a, pa pocnaa da se koristat.
imas ekran zver na sgs3, a baterijata trae 2 dena so maltretiranje na sekakvi aplikacii,mail,exchange,wifi non stop uklucen so 4.8 inci preubav display.
Имам пробано, телефонот е перверзии, голем екран, батеријата на ICS ептен долго држи. Мислам дека тоа е така затоа што не ги користи сите јадра, инаку не би траела толку многу.
Не ми смета мене да има и 8 јадра, само ме интересира ЗАШТО има квад кор?

И не сум американец или шмизла тинејџер па да ми правиш муабети од стилот “затоа што кај вас (на ајфонот) нема ова... нема она... во кафич на маса.....“
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Имам пробано, телефонот е перверзии, голем екран, батеријата на ICS ептен долго држи. Мислам дека тоа е така затоа што не ги користи сите јадра, инаку не би траела толку многу.
Не ми смета мене да има и 8 јадра, само ме интересира ЗАШТО има квад кор?

И не сум американец или шмизла тинејџер па да ми правиш муабети од стилот “затоа што кај вас (на ајфонот) нема ова... нема она... во кафич на маса.....“
За да држи цена затоа му се сите тоа работи, стварно е не разбирливо за софтвер од 150мб тие перформанси :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom