Правење на Curriculum vitae (CV)

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
ама малце глупо е на 15 години да незнаеш што е CV. ипак од општа култура е тоа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Предмет: Искрено CV
До: XXXX ДОО

Потполно неподготвен за работа под притисок и прекувремена работа освен ако не сум дебело платен.

Искрено, ме заболе за целите на вашата компанија ако со платата не можам да ги покријам сите тековни трошоци, плус и да ми остане за гардероба, книги, патување, излегување и спорт.

Функционирам според принципот “Колку пари – толку музика.“

Исто така, не ме интересира што сте во пробеми и очекувам сите обврски кои ви се предвидени со закон да ги извршите на време, како и тоа да ги почитувате сите празници и годишниот одмор.

Факт е дека ќе ве напуштам штом ми се пружи подобра шанса.

Комуникативен сум со пристојни и љубезни личности, за заебанти имам краток фитил.

Пцујам на неколку светски јазици.

Студирав 100 години, но сметам дека е успех што воопшто и завршив факултет во оваа земја, каква што е.

Се усовршувам постојано и без вас, затоа што сум љубопитна личност и мислам дека животот има смисла и без скапување на работа.

Реагирам само на позитивна стимулација. Немојте да ме гушите со тестирање и тим билдинг глупости. Ако веќе се притресувате на такви западњачки фори, тогаш понудете и западњачка плата и услови за работа. Тоа што сте посетиле два, три семинари – не ве прави образована личност.

Што не знам – ќе научам. Не сум дебил.

И да, постојат работи кои во животот сум ги правел од чист ентузијазам, но жалам што морам да ве информирам дека тоа не важи и за работата која Вие ја нудите.

Со почит,
XXXX XXXXX
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
........................
Реагирам само на позитивна стимулација. Немојте да ме гушите со тестирање и тим билдинг глупости. Ако веќе се притресувате на такви западњачки фори, тогаш понудете и западњачка плата и услови за работа. Тоа што сте посетиле два, три семинари – не ве прави образована личност.

Што не знам – ќе научам. Не сум дебил.

И да, постојат работи кои во животот сум ги правел од чист ентузијазам, но жалам што морам да ве информирам дека тоа не важи и за работата која Вие ја нудите.

Со почит,
XXXX XXXXX
Исто и CV е западњачка фора...... стално сум давал предност на изразот.... Професионална биографија:toe:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Исто и CV е западњачка фора...... стално сум давал предност на изразот.... Професионална биографија:toe:
Јас на интервју давам предност,очи во очи:)Се друго е глупости во боја.
Ама на дечково кој го смислил ова му пуштам рака:)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.717
Поени од реакции
12.145
Со почит,
XXXX XXXXX
Трипл Икс, Сивито на Вин Дизел :)
Стварно, CV, пред да се ориентираме европски се нарекуваше поинаку -кратка или професионална, зависно од фирма и периодот.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.968
Поени од реакции
5.563
ама малце глупо е на 15 години да незнаеш што е CV. ипак од општа култура е тоа.
Студенти на дваесетина години не знаат што е CV, а камоли некое девојче кое има само 15 години...

Јас на интервју давам предност,очи во очи:)Се друго е глупости во боја.
Ама на дечково кој го смислил ова му пуштам рака:)
Ме интересира дали во Македонија интервјуата повеќе се водат на македонски, или на англиски? :raz: Знае некој :raz:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ме интересира дали во Македонија интервјуата повеќе се водат на македонски, или на англиски? :raz: Знае некој :raz:
Зависи. Најчесто е на македонски. Со тоа што често се поставува прашање на англиски, а прашањето е во глобала лично за нас, карактеристики ова она. Барем од лично искуство ова.
А на англиски комплетно интервју има поретко. Ако е странска фирмата може тоа да се случи или пак работата ти бара комуникација пред се на англиски. Е тогаш англиско интервју.

Ама додека не седнеш на интервју немаш поима како истото ќе се одвива и на кој јазик. :)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Зависи. Најчесто е на македонски. Со тоа што често се поставува прашање на англиски, а прашањето е во глобала лично за нас, карактеристики ова она. Барем од лично искуство ова.
А на англиски комплетно интервју има поретко. Ако е странска фирмата може тоа да се случи или пак работата ти бара комуникација пред се на англиски. Е тогаш англиско интервју.

Ама додека не седнеш на интервју немаш поима како истото ќе се одвива и на кој јазик. :)
Убаво ти кажала Росоњерка, ама никогаш неможеш да знаеш на кој јазик ќе се одвива интервјуто, на пример во државна агенција за рурален развој имаше интервјуа кои беа потполно на англиски јазик. Затоа бидете спремни и за двете опции - но ништо страшно, само едноставни и кратки прашања се поставуваат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ме интересира дали во Македонија интервјуата повеќе се водат на македонски, или на англиски? :raz: Знае некој :raz:
Зависи каде одиш.Ако си во странска институција (ИФЦ,ЕБРД) или невладин сектор интервјуто е задолжително на англиски.Ако си во фирма со странски капитал,росонерка објасни,само општо за себе да се претставиш на англиски.
Ако си во домашна компанија...нема ни А од англиски:))
Пиши ако одиш некаде,можеби сум била,ќе споделам впечаток:)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Зависи каде одиш.Ако си во странска институција (ИФЦ,ЕБРД) или невладин сектор интервјуто е задолжително на англиски.Ако си во фирма со странски капитал,росонерка објасни,само општо за себе да се претставиш на англиски.
Ако си во домашна компанија...нема ни А од англиски:))
Пиши ако одиш некаде,можеби сум била,ќе споделам впечаток:)
Не ме прочита на претходна изгледа :)
 
Член од
18 мај 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
http://jas.mk е веб сервис кој ви овозможува брзо и лесно креирање на Ваше CV, кое потоа можете да го симнете во вид на PDF или Word документ, а исто така ке го имате достапно онлајн и во било кое време ке може да го промените и да го праќате на други во вид на линк (www.jas.mk/korisnicko-ime)
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
Во еден оглас, ми бараат пријава за работа + CV...CV се снајдов, но каква е таа пријава за работа НА АНГЛИСКИ јазик?
Благодарам однапред!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Пријава за работа исто како и на македонски само напишана на англиски и на латиница.
А кого сакаш да го пријавиш,што работи тој што сега ти ке го пријавуваш а ?
 
К

Кики.

Гостин
Во еден оглас, ми бараат пријава за работа + CV...CV се снајдов, но каква е таа пријава за работа НА АНГЛИСКИ јазик?
Благодарам однапред!
А да не се работи за писмо, а не за пријава? Ако се работи за писмо во пп пиши ми меил, ќе ти пратам пример.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom