Принудна работа за сите невработени !

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Е како да не. На пр. јас сум завршил факултет, сум невработен, а утре со овој закон во сила ја да одам да чистам улици, јавни WC, градам мостови и така натака. Да сакав таква работа немаше да одам на факултет, просто ке си го ладев дома, и ке барав ваква работа.

Овој закон може пратениците да го донесат само за своите деца...
Ќе одиш и песна ќе пееш.
Башка и ќе те плаќаат 8 илјадарки месечно ејјјјјјјјјјјјјј !
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
Овај закон ти е погоден за некои личности што ги познавам, ем ќе го викнат да го платат, ем ќе прчи кур таму за тоа. И мислиш некој ќе го натера него со лопата асфалт да тура на 40 степени а? Ами психо е и со документи и без документи :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
 
G

galaxy

Гостин
Добар, а можеби за жал и единствен начин во државава да се намали процентот на невработеност.
Повеќе ќе коментирам кога ќе биде закон, а не само предлог на некое душебрижничко за работата на младите, неВладино здружение.

Наместо да влегува во проекти кои само бесцелно ќе одлеваат пари од буџетот, државата нека се грижи за отворање на бизниси, како на пример со проектот со давање кредити за отворање бизниси.

Само не разбрав убаво, или немаше убаво објаснето. Кој ќе те натера га гасиш пожар во шума????? Како што знам за тоа треба квалификации, курсеви и подготовки.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
1. Секој има право да одбие работа ако не му се допаѓа без да сноси последици. Државата не треба да ги казнува тие што бираат работа.
2. Секој има право да си најде работа што одговара на неговите квалификации. А не да му се дава присилно некој работа.
Ништо нема да се постигне во овој закон само пари ќе се потрошата на плати за некој непродуктивни професии кој никој нема да ги претвори во продуктивен бизнис. Уште една непродуктивна буџетска ставка е ова.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Па не сме робови, ај баш да видам кој е тој што ќе ме натера лопата да фатам.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Она што го предлагав јас !

- Се залагаме за доаѓање на странски инвеститори што ќе отворат фабрики и ќе вработуваат што повеќе луѓе - нагласува Давитковски.
Браво бе дечки ме изнасмеавте добро со постот јака фора нема што само како може да работиме кога

Да речеме курва зема више пари со нејзината работа отколку некој што чека работа во завод ,а тој шо не работи и боље за него бе се усреќил .
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.324
Поени од реакции
7.785
- Се залагаме за доаѓање на странски инвеститори што ќе отворат фабрики и ќе вработуваат што повеќе луѓе - нагласува Давитковски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom