Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Кај мажите предвременото трајно губење на косата се поврзува најчесто со себорејата, која настанува од прекумерното лачење лој, со замастување на косата и со чести инфекции на главата. Така косата многу брзо се масти, кожата на главата е покриена со мрсен филм, се појавуваат големи наслаги од првут, како и чешање. Себорејата ја оштетува косата и трајно ги уништува фоликулите на влакното, а специфично се јавува кај машкиот пол, поради рецепторите за тестостерон, сместени на фоликулите од влакната.

Ситуацијата со опаѓањето на косата кај мене е слично на горенаведеново.Интересно е што кај мене ретчењето на косата е на горниот дел од главата,а на делот кај темето и слепоочниците косата ми е во ред.

совет?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Сите што имате проблем со себореја или воопшто со мрсна коса и првут, купете си РЕКОНАЗОЛ , ефикасен е 100% за такви работи, само со трпение, за 2 недели ке ви помине. После тоа ке го мешате со Фитовал , значи прво шампонирање реконазол па фитовал и ке немате мака, а косата ке ви се обновува.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Сите што имате проблем со себореја или воопшто со мрсна коса и првут, купете си РЕКОНАЗОЛ , ефикасен е 100% за такви работи, само со трпение, за 2 недели ке ви помине. После тоа ке го мешате со Фитовал , значи прво шампонирање реконазол па фитовал и ке немате мака, а косата ке ви се обновува.
Јас пак користев DUCRAY за сабореа, и ALPECIN за обновување, помогнаа..
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Сите што имате проблем со себореја или воопшто со мрсна коса и првут, купете си РЕКОНАЗОЛ , ефикасен е 100% за такви работи, само со трпение, за 2 недели ке ви помине. После тоа ке го мешате со Фитовал , значи прво шампонирање реконазол па фитовал и ке немате мака, а косата ке ви се обновува.
Точно така. Јас употребувам таков шампон повеќе од 1 година. Резултатите со првутот се супер. Немам повеќе првут. Инаку шампонот немора да биде РЕКОНАЗОЛ, туку може да биде од било која фирма доколку шампонот содржи KETOCONAZOLE(која е активна и најважна состојка и во РЕКОНАЗОЛ шампонот) Јас лично користам Nizoral 2% и сум многу многу задоволен. Штета што овој шампон го нема во Македонија, но секогаш е тука интернет купувањето, иако драстично поскапо. Но, тоа е тоа, во Македонија се стигнува последно. Поздрав

Јас пак користев DUCRAY за сабореа, и ALPECIN за обновување, помогнаа..
Можеш ли да ни кажеш нешто повеке за ALPECIN, во каква форма ги употребуваш нивните производи и какви резултати си остварил, зашто колку што јас знам постојат шампони и лосион чија активна состојка е КАФЕИН, кои иако непотврдено од FDA, сепак кај некои луѓе покажале резултати. Однапред благодарам.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
I jas sakav da go probam Alpecin samo cuv deka ne bilo preporaclivo da se kombinira so Rogaine bidejki koga ovie dve bi doshle do kontakt se gubi efektot na obete.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Можеш ли да ни кажеш нешто повеке за ALPECIN, во каква форма ги употребуваш нивните производи и какви резултати си остварил, зашто колку што јас знам постојат шампони и лосион чија активна состојка е КАФЕИН, кои иако непотврдено од FDA, сепак кај некои луѓе покажале резултати. Однапред благодарам.
Моментално го користам шампонот само, поради тоа што дукрејот е доста јак, па почна да ми ја гори косата, немаше првут ни црвенила, ама ми се проретчи доста, па отидов и ми дадоа алпецин а2+ мислам. Доста добро се покажа, за недела и нешто ми се врати назад 80% од косата :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
Мене не ми паѓа ама за превентива користам Фитовал, супер е. Прво си тријеш еднаш косата, после пак и го оставаш да делува 10 минути, во меѓувреме правиш склекови и ете. Се надевам нема да ми падне косата.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
I jas sakav da go probam Alpecin samo cuv deka ne bilo preporaclivo da se kombinira so Rogaine bidejki koga ovie dve bi doshle do kontakt se gubi efektot na obete.
Аааа не така. Пријателот да не ми го чепкаат. Со Rogaine сум стар пријател и постигнав неверојатни резултати со него, па ако треба да се скараме заради Alpecin кусо нека е.:nenene:
Но, сепак ке истражам повеќе и ќе ве известам за евентуалните компликации при употреба на овие два препарати. Поздрав.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
ПАК ЗАПОЧНАВ СО PROPECIA!!!

Се се враќа на почетното ниво. Поминаа 7 дена откако престанав со Propecia и мојата коса почна да опаѓа повторно. Денеска кога го нанесував Rogaine на мојот скалп, од мојата глава опаднаа повеќе од 30 влакна, што не беше случај кога користев Propecia и обично опаѓаа по 4 до 5 влакна. Ме чуди што состојбата со мојата коса се влоши толку брзо по престанувањето со Propecia. Но тоа е тоа. Денес повторно го испив Propecia апчето. И еве пробав на природен начин со чајот кој го опишав и сакав да изигрувам некаков експерт по медицина, но излезе дека не сум бил јас најпаметниот. Но, прочитав дека Hair Multiplication (клонирање на коса) процесот влегол во третата и последна фаза од тестирањата и дека за најмногу 5 години ќе биде готов и достапен за корисниците, па така да Propecia ќе мора да ја употребувам уште 5 години, а не целиот живот како што си мислев порано.

П.С.

Можат да плукаат по неа, да ја оспоруваат, да ја забрануваат и да ја критикуваат, но Propecia НАВИСТИНА ДЕЛУВА И ЕДИНСТВЕНО ТАА ДЕЛУВА!!! Се уверив во тоа денеска.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Се се враќа на почетното ниво. Поминаа 7 дена откако престанав со Propecia и мојата коса почна да опаѓа повторно. Денеска кога го нанесував Rogaine на мојот скалп, од мојата глава опаднаа повеќе од 30 влакна, што не беше случај кога користев Propecia и обично опаѓаа по 4 до 5 влакна. Ме чуди што состојбата со мојата коса се влоши толку брзо по престанувањето со Propecia. Но тоа е тоа. Денес повторно го испив Propecia апчето. И еве пробав на природен начин со чајот кој го опишав и сакав да изигрувам некаков експерт по медицина, но излезе дека не сум бил јас најпаметниот. Но, прочитав дека Hair Multiplication (клонирање на коса) процесот влегол во третата и последна фаза од тестирањата и дека за најмногу 5 години ќе биде готов и достапен за корисниците, па така да Propecia ќе мора да ја употребувам уште 5 години, а не целиот живот како што си мислев порано.

П.С.

Можат да плукаат по неа, да ја оспоруваат, да ја забрануваат и да ја критикуваат, но Propecia НАВИСТИНА ДЕЛУВА И ЕДИНСТВЕНО ТАА ДЕЛУВА!!! Се уверив во тоа денеска.
Uff neli e mn brzo da se sluci toa. btw za kloniranjeto za zal godinava imashe nekoj vesti od niv kako demek imalo rezultat ama ne bile dovolen i treba da ima usovrshuvanje taka da dajboze da gresham ama ne veruvam deka ke ispadne pred 2020. Kako i da e toa mislam deka ke bide konecno vistinsko reshenie za lugeto koj imaat problemi.

Eve i drugi firmi koj isto taka razvivaat tretmani najblisku mislam deka e Follica iako mn ne objavuvaat detali kako ide istrazuvanjeto. Ako se ide spored planiranoto do 2015 treba da bide dostapno.
www.follica.com

http://www.histogeninc.com/products/hsc.htm
Za zal uste ne se pocnati so phase 1, eve sliki od pre klinicite testiranja.
http://www.histogeninc.com/aboutus/news_events.htm#22

Imashe uste edna firma od Italija (Cosmo) koja praeshe topical anti-androgen nesto slicno kako RU. Od site ovie najveke ni odgovara kloniranjeto go pravish ednash i stvarno ne se zamarash duri i onie koj skoro celata kosa im e padnata mozat da si ja vratat kosata. Ne bi se soglasil deka samo Propecia deluva, se nadevam deka do nova godina bi snadbil RU i bi dal report kako funkcinora nekade zdravje idnata prolet.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Би било добро да се заврши до 2015 година, а дотогаш ни останува да ја задржиме онаа коса што ја имаме. Рака на срце мислев дека ќе биде нешто перфектно но според сликите што ги видов, резултатите кај обновувањето се многу полоши од кај Propecia и се движат од 25-40 %.Единствена предност кај клонирањето на коса е тоа што не се третира доживотно. Но мислам дека кога ќе ни кажат колкава ќе биде цената за овој зафат мислам дека ќе ни се наежат и оние малце влакна кои ке ги имаме дотогаш :vozbud:. Мислам дека би било околу 50,000 евра, иако некаде се споменува и цифрата од 70,000 до 100,000 евра.
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Да не праам антиреклама,ама стварно немој да го користите wash n go,поготово на оние кои им опаѓа косата.
venividivici,баш ќе го пробам тој minoxidil штом гарантираш.
А може да објасниш во каква форма е и како се нанесува и колку пати. И ко што напиша пред некој пост погоре дали да земам од 2% или 5%. И кај може да го најдам и колку пари е?
Фала поздрав.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
50.000 eu i ne e mn za pocetok ako se zeme vo predvid deka vo US iskusen doktor za transplantacija ti zima do 5$ od graft a dodeka dokazani doktori kako Armani i do 15$ so edna trasplantacija od 3000-5000 grafta veke mine nad 50.000$. Slikite so se na Histogen ne e transplantacija tuku nesto najverojatno tretman kako propecia/rogaine. Rezultat na kloniranjeto bi bil e ist kako i na transplantacija samo so imash na raspolaganje ne limitiran broj na folikuli. Ako ima objaveno negde sliki pusti da dzirneme.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom