Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
А ти демек ич не знаеше, и ептен случајно се запиша на Економија? :pos:
Hehehe,koleske,me navredi sea sto ne veruvas vo mojata iskrenost:P,inace jas veruvam vo moite kvaliteti,taka da znam deka nieden smer ne bi mi pretstavuval problem,pa zatoa na random go izbrav ovoj,hihihi,a seriozno neznaev,sega go prasuvav bratuced mi koj ima zavrseno pred okolu 4 godini koi predmeti od zadolzitelnite da gi izberam,bidejki site nema da mozam da gi prijavam,od pricina sto imam od prva zaostanati i togas razbrav deka nemam menadzment,a ni on nemal,taka da sakav samo od vas da slusnam dali e toa vistina,deka on ima zavrseno porano,a na web stranata ne i veruvam mnogu,a za slucajno ne se zapisav slucajno,tuku prosekot mi nalagase taka,zosto ne veruvav deka na drug smer ke me primea,nemav bas nekoi najsjajni ocenki u sredno,hahahahaha:):):):):):):):)))))))))
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Леле, овие не се здрави на веб страната што прават :tapp:

За сметководство и ревизија 2ра година, едно време во зимски имаше 2, во летен 4 задолжителни предмети, после сменија и направија 3 со 3, а сега има 4 во зимски, а 2 во летен :vozbud:

Ајде, дај некој од постарите колеги на сметководство нека каже кои предмети се учат во втора година зимски...
И каков изборен е Промоција. :smir:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Леле, овие не се здрави на веб страната што прават :tapp:

За сметководство и ревизија 2ра година, едно време во зимски имаше 2, во летен 4 задолжителни предмети, после сменија и направија 3 со 3, а сега има 4 во зимски, а 2 во летен :vozbud:

Ајде, дај некој од постарите колеги на сметководство нека каже кои предмети се учат во втора година зимски...
И каков изборен е Промоција. :smir:
Те зезат нели гледаш? :pos:

п.с. 3 со 3 се со гаранција :)
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Kolegi,sea koa ja gleav programata na zadolzitelni predmeti na web stranata na ekonomski,vidov deka osnovi na menadzment go imase vo site smerovi vo zadolzitelnite predmeti,samo vo smerot ekonomija go nemase,taka da,kolku se tocno ovie informacii i dali e mozno jas da go nemam osnovi na menadzment:):):):):):):):))))))))))
Нема менаџмент, маркетинг на економија, барем по стара програма беше така.

Од каде ви е тоа дека Економија е најлесен смер? Нормално нема маркетинг и менаџмент да се учат 1000 набројувања без потреба, па остајте ги овие не се измачени. А тоа што 70% од предметите се на пишување, и не се учи маркетинг, менаџмент тука , девизна политика, применета економија, микро економија, значи суштина на економијата.
Не сакам никој да навредам тука да ми објасни некој од каде имате такво мислење. Колку за пример околу 15 предмети има исти со нели најелитниот смер Финансиски менаџмент според овој од јавни професорот како се викаше.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
368
Поени од реакции
219
Нема менаџмент, маркетинг на економија, барем по стара програма беше така.

Од каде ви е тоа дека Економија е најлесен смер? Нормално нема маркетинг и менаџмент да се учат 1000 набројувања без потреба, па остајте ги овие не се измачени. А тоа што 70% од предметите се на пишување, и не се учи маркетинг, менаџмент тука , девизна политика, применета економија, микро економија, значи суштина на економијата.
Не сакам никој да навредам тука да ми објасни некој од каде имате такво мислење. Колку за пример околу 15 предмети има исти со нели најелитниот смер Финансиски менаџмент според овој од јавни професорот како се викаше.


немате маркетинг и менаџмент... ама затоа да ве видам иди положи кај златка 2 предмета... иди положи кај пеце применета на пишување на испит... кај наталија девизна и регинална..... иди положи го економетрија..... економија е еден од потешките смерови
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.017
Поени од реакции
6.042
Како се предметите за Економија од 2 па натаму. Мислам начин на полагање?
Заокружување, пишување? Читам тука нешо, ама слабо капирам
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
1
Леле, овие не се здрави на веб страната што прават :tapp:

За сметководство и ревизија 2ра година, едно време во зимски имаше 2, во летен 4 задолжителни предмети, после сменија и направија 3 со 3, а сега има 4 во зимски, а 2 во летен :vozbud:

Ајде, дај некој од постарите колеги на сметководство нека каже кои предмети се учат во втора година зимски...
И каков изборен е Промоција. :smir:
Мене ми кажаа дека на факултетот на огласната табла во зимски семестар биле ставени основи на менаџмент, финансиско сметководство и сметководство на трошоци. А на веб страната не знам што прават многу информации не им се точни.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Како се предметите за Економија од 2 па натаму. Мислам начин на полагање?
Заокружување, пишување? Читам тука нешо, ама слабо капирам
Трета ти е по тежина како втора, а за четврта барем јас некако полсено поминав. Некој го тупи за економетија во четврта , ама не е толку тешко како што изгледа, плус сега се работни на компијутер, не можеш да правиш грешки во пресметки во споредба ако работиш рачно.
Дали е со заокружување или пишување зависи од предметот, поголем дел се со пишување, што точно те интересира?
 
Член од
24 август 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Kolegi koj znae vo kolku se polaga smestkovodstvo vo ponedelnik I dali kje me pushti so prijava, a :S ?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.017
Поени од реакции
6.042
Трета ти е по тежина како втора, а за четврта барем јас некако полсено поминав. Некој го тупи за економетија во четврта , ама не е толку тешко како што изгледа, плус сега се работни на компијутер, не можеш да правиш грешки во пресметки во споредба ако работиш рачно.
Дали е со заокружување или пишување зависи од предметот, поголем дел се со пишување, што точно те интересира?
Ништо посебно, освен начинот на полагање. Пошо некако поминуев со заокружување, со пишување ќе ми дое у стил Уби Боже.
Сепак, фала.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ништо посебно, освен начинот на полагање. Пошо некако поминуев со заокружување, со пишување ќе ми дое у стил Уби Боже.
Сепак, фала.
Ако си по нова програма, мислам дека е полесно и не е се на пишување, ете како развој на економска мисла, порано беше на пишување сега не е. Предност со пишување ти е ако научиш 90% поминуваш, а оптички ако ги исповртат прашањата и со книга нешто не можеш да поминеш. Јас на пример подобри поени сум вадел таму каде што било со пишување, нормално ако се потрудиш убаво. Кога е оптички сум вложувал помалце труд, треба само да разбереш што како и можеш да одиш на полагање, а со пишување нема едно ќе препознаам дека не е точно, другото на среќа, нешто ќе препшишеш итн.
И двете работи си имаат предости и недостатоци, јас повеќе би одел на оптички, ама тоа е, ако си поминал втора нема веќе од што да се изненадиш за натаму, барем според мене.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ништо посебно, освен начинот на полагање. Пошо некако поминуев со заокружување, со пишување ќе ми дое у стил Уби Боже.
Сепак, фала.
Ако си по нова програма, мислам дека е полесно и не е се на пишување, ете како развој на економска мисла, порано беше на пишување сега не е. Предност со пишување ти е ако научиш 90% поминуваш, а оптички ако ги исповртат прашањата и со книга нешто не можеш да поминеш. Јас на пример подобри поени сум вадел таму каде што било со пишување, нормално ако се потрудиш убаво. Кога е оптички сум вложувал помалце труд, треба само да разбереш што како и можеш да одиш на полагање, а со пишување нема едно ќе препознаам дека не е точно, другото на среќа, нешто ќе препшишеш итн.
И двете работи си имаат предости и недостатоци, јас повеќе би одел на оптички, ама тоа е, ако си поминал втора нема веќе од што да се изненадиш за натаму, барем според мене.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.017
Поени од реакции
6.042
Ако си по нова програма, мислам дека е полесно и не е се на пишување, ете како развој на економска мисла, порано беше на пишување сега не е. Предност со пишување ти е ако научиш 90% поминуваш, а оптички ако ги исповртат прашањата и со книга нешто не можеш да поминеш. Јас на пример подобри поени сум вадел таму каде што било со пишување, нормално ако се потрудиш убаво. Кога е оптички сум вложувал помалце труд, треба само да разбереш што како и можеш да одиш на полагање, а со пишување нема едно ќе препознаам дека не е точно, другото на среќа, нешто ќе препшишеш итн.
И двете работи си имаат предости и недостатоци, јас повеќе би одел на оптички, ама тоа е, ако си поминал втора нема веќе од што да се изненадиш за натаму, барем според мене.
Сега ќе бидам втора, и предметиве што ги имав до сеа во прва, 5+2 сите ми беа со заокружување, освен Е-биз кој имаше малце и со пишување.
Дел имам само положено, 3/7. И ме интересираше онака што како се предметиве. Ми имаат кажувано дека Основи на Економија порано била со пишување, а сеа е со заокружување. Предмет кој го поминав, а и плус сменет бил според тоа порано како бил. И се надевам и многу од другиве се исто сменети
Мене искрено пишивањето некако ми е потешко, поради тоа што бара повеќе труд, а заокружувањето не толку.
Па сеа како се и како ќе бидат предметиве, здравје. Ќе се обидам да ги поминам на било кој од тие 2 начина ги има. А препишување слабо ми оди, и ризик си има и поради тоа не го практикувам
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Те зезат нели гледаш? :pos:

п.с. 3 со 3 се со гаранција :)

Мене ми кажаа дека на факултетот на огласната табла во зимски семестар биле ставени основи на менаџмент, финансиско сметководство и сметководство на трошоци. А на веб страната не знам што прават многу информации не им се точни.
Абе јас знам дека се 3 со 3, така е најлогично, ама ме збудалеа со тоа предметите (според страната, требаше да бирам 2 изборни во зимски, после 1 со 1, и сега морам да му мислам 2 во летен :pos:)

@cancer_f90 Фала за информациите :smir: Не дека многу информации не им се точни, туку некои информации им се точни :uvo:

И сега некој за тоа Промоција како изборен предмет? Да/Не? Зошто?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom