Најдобри другарки сме, затоа што те мразам!

  • Креатор на темата theTinule
  • Време на започнување

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Его бачко и комплекс, кај сите го има тоа сакале да признаеме или не...
ejjjj nema veze, sekoja se trudi da bide sto bolji i bolji za sebe a ne od drugar mu:( nezz ama jas stv nikad ne sum bilaa u taa pozicija da mu zaviduvam onaka bolno(zaso ovde se raboti za bolna zavist) na najdobriot drugar.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Его бачко и комплекс, кај сите го има тоа сакале да признаеме или не...
Его имам и тоа големо. Но кога се работи за другар (зборам за вистински другар, а не од оние за на маса само) его и комплекс не постои кај мене. Мене ми е мило кога некој мој другар успеал и на крај памет не ми паѓа да се натпреварувам со него за да успеам повеќе. Мислам WTF. Јас се радувам на успесите на моите блиски. Не се трудам да ги надминам.Си гледам за мене. Доколку сум успеал во тоа што го сакам, тоа ме прави мене среќен, а не доколку успеам да бидам повеќе од другар ми.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
Его имам и тоа големо. Но кога се работи за другар (зборам за вистински другар, а не од оние за на маса само) его и комплекс не постои кај мене. Мене ми е мило кога некој мој другар успеал и на крај памет не ми паѓа да се натпреварувам со него за да успеам повеќе. Мислам WTF. Јас се радувам на успесите на моите блиски. Не се трудам да ги надминам.Си гледам за мене. Доколку сум успеал во тоа што го сакам, тоа ме прави мене среќен, а не доколку успеам да бидам повеќе од другар ми.
Аааа Терезо...
Да, мене не ми е мило кога мој другар успеал. Јас не се радувам на успесите на моите блиски.
Или требаше да цитирам, да болдирам, и да пишам agree?
И јас си гледам за мене. Конкуренцијата, односно да му се доближиш на некој во нешто (треба да пазам како се изразувам пошто ќе ми се фанеш за некоја ситница, а сеќаам дека во овој термин згрешив) ми е како тајни литл мотив, да терам даље и да успеам.
Добра ноќ.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Аааа Терезо...
Да, мене не ми е мило кога мој другар успеал. Јас не се радувам на успесите на моите блиски.
Или требаше да цитирам, да болдирам, и да пишам agree?
И јас си гледам за мене. Конкуренцијата, односно да му се доближиш на некој во нешто (треба да пазам како се изразувам пошто ќе ми се фанеш за некоја ситница, а сеќаам дека во овој термин згрешив) ми е како тајни литл мотив, да терам даље и да успеам.
Добра ноќ.
Тетај бе Трамп, терај. Ок е. Добра ноќ и тебе.
 
G

Gray Foxx

Гостин
Его имам и тоа големо. Но кога се работи за другар (зборам за вистински другар, а не од оние за на маса само) его и комплекс не постои кај мене. Мене ми е мило кога некој мој другар успеал и на крај памет не ми паѓа да се натпреварувам со него за да успеам повеќе. Мислам WTF. Јас се радувам на успесите на моите блиски. Не се трудам да ги надминам.Си гледам за мене. Доколку сум успеал во тоа што го сакам, тоа ме прави мене среќен, а не доколку успеам да бидам повеќе од другар ми.
Секое суштество е различно конрад. Затоа светот не е монотон, али во најголем дел од случаите сепак се работи за тоа ебано его. Да бидам подобар од сите, па макар во тие сите спаѓа и најдобар другар.
И јас никогаш не љубоморам на другар, али чувството на мала завист секогаш е присутно, и кај тебе го има тоа. Само не го манифестираме ја и ти тоа премногу, додека другаркава во споменатава тема го прави обратното.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Секое суштество е различно конрад. Затоа светот не е монотон, али во најголем дел од случаите сепак се работи за тоа ебано его. Да бидам подобар од сите, па макар во тие сите спаѓа и најдобар другар.
И јас никогаш не љубоморам на другар, али чувството на мала завист секогаш е присутно, и кај тебе го има тоа. Само не го манифестираме ја и ти тоа премногу, додека другаркава во споменатава тема го прави обратното.
Или твоето алтер-его се поистоветува со личноста која ја нарекуваш другар, и тука едноставно доаѓа на дело онаа изрека ученикот да стане подобар од учителот. Завземање на таа негова положба во општеството и стремеж за станување подобар од истата личност заради љубоморни напади за остварување на цели од материјална и социјална природа. Тука нема емоции, тука владее животинскиот инсинкт. Господ не ги истресол од ракав заповедите..... Чиста мисла мирна душа...
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Чистота на една дружба нема врска со годините. Дури е уште пострашно што млади и убави девојчиња наместо да го живеат тинејџерскиот сон, уште од сега се дел од интриги и игри. Многу тажно.
И повторно, случај на различно „одрастани“ деца...

Инаку, како воена тактика ова е добро опробана варијанта: доближи се до непријателот, полесно ќе го контролираш!
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
Да се биде победник во интриги и игри, се тинејџерски сон. Убава девојка сака да влезе во друштво кај што сите се убави и да иде во игра. Во многу случаи неубавата девојка е избркана од друштво зашто не е доволно убава.
Еднаш на една 17 годишна девојка од Скопје и реков: Ја се дружу само сс убави дечки и девојке, кој не е довољно убав за у мое друштво ја му се ни обраќам, игнорирам га како да не постои.
И она ми се отвори скрос во таа тема ми раскажа како она и др. другарки се понашаат со оние неубавите, дури и како што е темата ми раскажа како работете се испроплетени во врска со беќарите, дури ме предупреди да очекувам пуштање од страна на другарките и, али неа не и беше важно тоа дали ке ми се пушта некоја или не него битно беше дали ке ме ќари, ако ме ќари губи ако не добива поен. Значи у тој случај ја бев 2 месеци у нивна игра. Накрај направив сите да се испокараат и си фатив друга девојка.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
^ Ај ај ај детски памет ејјјј...
Абре и ја сум била дете и ја сум била на нивни години па не сум имала вакви црни мисли за другарките...
Ако на некоја другарка и се свиѓа некој тогаш ја таа личност смеам да ја гледам само како пријател ништо повеќе...а и совеста не би ми дозволила да го гледам на друг начин:toe:
 

Кент

Професионалец
Член од
16 февруари 2010
Мислења
255
Поени од реакции
15
Има една книга ваква, кој сака нека си ја прочита :)

Имам две најдобри другарки. Едната е повлечена итра и покварена, а другата е отворена, искрена и наивна. Таа искрената има „дечко“ (не дека е сериозно нешто, 15 години имаме али ај...). Завчера ми се јавува другата и ми вика „ Ми се свиѓа дечкото на *оваа другата*“ И нормално, она си крие дека и се допаѓа, ама пак му се пушта. Јас во несвест!

Имам сретнато еден куп вакви случаи каде другарството се базира на меѓусебно ривалство или конкуренција, само што сите се прават „на Тошо“. Се натпреваруваат меѓу себе кој ќе го земе подоброто. И тоа се случува на секое поле од животот.

Сте биле ли дел од вакво другарство?
Сте биле ли сведок на вакво другарство?
Мислите ли дека можно е ваквите пријателства да опстанат, како што опстануваат тие искрените?
Тоа што го опишуваш не е другарство :)

Кога станува збор за девојките на моите другари, тие се надвор од дискусија. Со нив само муабет најдругарски, без пуштање, па колку сакаат нека бидат привлечни. Не од други причини, туку чисто поради почитување на другарите.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Поправете ме ако грешам, али мислам дека вакви случаи нема кај машки?
Барем јас, искрено, до сеа неам чуено за таков случај.

Инаку, онтопик: Не. Се неам најдено во ваква позиција, внимателно си го бирам друштвото, и имам осет на кого смеам а на кого не да се доверам.
На крај краева, иам некој квази афторитет кај сите познаници и пријатели, па ми изгледа како да "не би се осмелиле" да ме заебат :)
Зошто, незнам.
У секој случај, ми прија. :)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Член сум на така поголемко друштво - а колку повеќе луѓе сте у друштво толку повеќе се зголемува желбата за одвојување и интригите започнуваат. Можеи неко време ќе биде се ок, ама тоа нема да трае долго затоа што тесно друштвенце е топ и не треба да содржи повеќе од 3-4 члена. Барем јас така мислам затоа што така случките ми имаат докажано.
Повеќе другарки, повеќе шанси на 2 или 3 да им се допаѓа ист тип и ретки се оние кои барем малку во себе не биле повредени околу тоа.
Инаку најдобар другар(ка) може да постои само еден (од по двата пола) и толку. Мојата најдобра другарка не ми е најдобра само затоа што сме во ист клас туку затоа што во неа ја открив другата ЈАС. никогаш не помислувам да ја повредам затоа што на тој начин се повредувам себе. Верувам во искрено пројателство и помеѓу 2 женски и меѓу машко и женско.
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
Многу пати имам почуствувано љубомора и завист од страна на другарките а тоа е за следново:

1. Тоа што сум упорна и амбиционзна - факултетот и испитите ги завршив од прва

2. Секогаш сум имала високи критериуми за тоа какво момче сакам да имам за дечко ... и ми се остварувало тоа

3. Тоа што секогаш имам со кого да излезам дури и кога тие не се покрај мене

4. Што сум имала среќа да членувам во разноразни организации и да го прошетам светот

Повеќето од пријателите низ времето ги изгубив - најмногу заради горенаведените причини или заради мојата либералност и непосесивност - сега пријателките ми се класифицирани по категории и си знам со која до каде можам да одам, да очекувам и да и се доверам

Во последно време, не се доверувам многу многу на никој посбно ... сама си ги решавам работите ... сам свој мајстор
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Да да сличното се случува со сите.
Едноставно некогаш другаркиве што се околу нас незнаат што сакаат од светот и себе па сите им се виновни.
На крајот на краиштата повеќе поштувам пријателство со машко отколку со женско затоа што мушко никад нема да те предаде ниту ќе ти расипе врска (зборувам за мн добар пријател и ништо повеќе од тоа) но пријателствата меѓу жените се неизбежни, та сите мора да се прилагодуваме и на она кое не ни се допаѓа. :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom