Primera División 2009/2010

Кој според вас ќе ја освои Primera División во сезоната 2009/2010?


  • Вкупно гласачи
    297
Статус
Затворена за нови мислења.

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
timovite sami se krivi,so k.r ke gi gledam A.Madrid,Valencia,Sevilla koa ke se pokakat protiv slabite timovi,a koa igraat so Barca/Real gz ke ostavat u teren.Posle zaostanuvat 20-30 boda,pa igraj konstantno majku mu
Со 140 милиони годишно од телевизиски права сите би играле константно :tapp:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.571
Поени од реакции
69.700
Се заеба веќе, кажа дека не си го пишувал ти. Друг пат ќути си :)
Не битно, битно да се инфоримираме :)

a sto e toa Baraja(Barcelona),ili toa e od sto ispadna napreden:)
Не си видел убаво, Бараха е заминат и нема клуб, а Виља е во Барселона :)

Сега ќе видите за 2 сезони Малага шампион на Шпанија.
Ќе видиме колку ќе инвестира арапот. Не ми се верува дека некогаш би стигнале до нешто повеќе од пласман во Европа.

timovite sami se krivi,so k.r ke gi gledam A.Madrid,Valencia,Sevilla koa ke se pokakat protiv slabite timovi,a koa igraat so Barca/Real gz ke ostavat u teren.Posle zaostanuvat 20-30 boda,pa igraj konstantno majku mu
Глупости. Па од Реал и Барса они неможат да стигнат до играчи. Види ја распредебата на парите. Тимовите од Шпанија неможе ни да си дозволат да купат некој квалитетен играч од Англија на пример а нивните најдобри играчи заминуваат или Реал или Барса или некој просечен Аглиски клуб. Неправда!
 
B

boki10messi

Гостин
Глупости. Па од Реал и Барса они неможат да стигнат до играчи. Види ја распредебата на парите. Тимовите од Шпанија неможе ни да си дозволат да купат некој квалитетен играч од Англија на пример а нивните најдобри играчи заминуваат или Реал или Барса или некој просечен Аглиски клуб. Неправда!

Шала на страна, стварно ова со распределбата на правата е траги-комично. Не знам кои се шансите ова лето да се промени нешто.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.571
Поени од реакции
69.700
Мајорка е во финансиски колапс и дефинитвно го загуби местото во лига Европа. На нејзино место ќе настапува Виљареал.
Инаку деновиве беше продадена за само 2 милони евра :pos: од страна на некоја група предводена од нивниот екс тренер Сера Ферер.
Инаку Малага доби инвеститор од Катар, и тој е првиот Арап во примера, но за разлика од неговите колеги од Премиер лигата, изјавил дека нема да купува големи имиња.
 
B

boki10messi

Гостин
Кога е извлекувањето за распоредот за наредната сезона???
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.470
Поени од реакции
13.963
Кога е извлекувањето за распоредот за наредната сезона???
Лани беше на 10 јули, оваа година би требало деновиве да биде, кога колку-толку ќе спласне еуфоријата од СП. :)
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Пелегрини ја нападна политиката на Реал Мадрид

Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Мануел Пелегрини верува дека неговите шанси за успех на Сантијаго Бернабеу биле минирани со хаотичната трансфер политка на Флорентино Перез Чилеанецот доби отказ од Реал Мадрид ова лето по сезоната во која клубот заврши без трофеј и покрај тоа што инвестираше 250 милиони евра за засилување на тимот. Пелегрини, кој беше заменет со Жозе Мурињо, признава дека на располагање имал играчи кои се најдобри во светот но додава дека тимот на Реал не бил балансиран.
“Тие ги ангажираа најдобрите играчи, но не најдобрите играчи што ни беа потребни на одредена позиција.” – рече стратегот за весникот од Чиле, El Murcurio.
“Не е добро да имате оркестар со 10 најдобри гитаристи а да немате пијанист – Реал Мадрид ги имаа најдобрите гитаристи, но доколку побарам од нив да свират пијано тие нема да можат да го направат тоа толку добро.”
Додека играчи од типот на Кристијано Роналдо, Кака, Чаби Алонсо и Карим Бензема беа донесени минатото лето, Холанѓаните Аријен Робен и Весли Снајдер беа продадени.
Дуото имаше одлични сезони во Баерн Минхен односно Интер, освојувајќи ги трофеите од домашните шампионите и играјќи во финалето од Лигата на Шампионите кои му припадна на тимот од Милано.
Пелегрини вели дека Робен и Снајдер не требале да бидат продадени.
“Перез продаде играчи кои јас ги сметав за важни. Имавме различни мислење кога е во прашање изградбата на тимот.”
“Не ја освоивме Лигата на Шампионите бидејќи немавме состав со соодветна структура за триумф во Европа – тоа беша моето главно несогласување со Флорентино Перез.”
“Во Купот игравме многу лошо, тоа беше срамно и јас ја превземам одговорноста.”
Стратегот исто така верува дека и со триумф во Ла Лига тој ќе го напуштел Бернабеу ова лето.
“Дури и да ја освоевме титулата во Ла Лига јас ќе добиев отказ. Мојот глас не се слушае во Реал.”


Во право е човеков,Робен и Снајдер требаше да останат :(
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.571
Поени од реакции
69.700
И дефинитивно е потврдено, ждребката за новата сезона ќе биде во вторник на 20 Јули!
 
B

boki10messi

Гостин
Пелегрини ја нападна политиката на Реал Мадрид

Поранешниот тренер на Реал Мадрид, Мануел Пелегрини верува дека неговите шанси за успех на Сантијаго Бернабеу биле минирани со хаотичната трансфер политка на Флорентино Перез.

Во право е човеков,Робен и Снајдер требаше да останат :(
Море дедо Перез е арен чоек. Кој друг би ги исфрлил Снајдер и Робен од тимот за такви бедни пари??:tv:
За ова ќе сум му вечно благодарен.:)

--- надополнето ---

И дефинитивно е потврдено, ждребката за новата сезона ќе биде во вторник на 20 Јули!
Ајмо, ајмо... Очекувам Ел-Класико да падне во првите 5 кола:zlo:
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Море дедо Перез е арен чоек. Кој друг би ги исфрлил Снајдер и Робен од тимот за такви бедни пари??:tv:
За ова ќе сум му вечно благодарен.:)

--- надополнето ---



Ајмо, ајмо... Очекувам Ел-Класико да падне во првите 5 кола:zlo:
Поради она што го направи јас го замразив....

Велиш дека ќе се падни во првите 5 кола.....дај боже...:):):):)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.571
Поени од реакции
69.700
Иначе првото коло ќе се игра на 28-29 Август. Па ако сака некој во пресрет на новата сезона да отвори тема за новата Примера :)
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
^Kaко што рече Фантом,модераторите ќе се договореле за темите,а отворање за нова тема накај 1-ви август....
 
B

boki10messi

Гостин
Поради она што го направи јас го замразив....

Велиш дека ќе се падни во првите 5 кола.....дај боже...:):):):)
Затоа пак, мене ми е еден од омилените во вашиот клуб:tv:

Ами, не би било лошо уште во септември да се одигра Ел Класико.. Последниве сезони се при крајот се игра.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
8.150
Поени од реакции
8.893
Oчекува следната сезона да биде многу поинтересна од оваа....да има неизвесност до самиот крај...и борбата за Трофејот да не биде помеѓу само Реал и барса туку да се приклучат и некои добри екипи како Валенсија,Севиља итн....
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.571
Поени од реакции
69.700
Oчекува следната сезона да биде многу поинтересна од оваа....да има неизвесност до самиот крај...и борбата за Трофејот да не биде помеѓу само Реал и барса туку да се приклучат и некои добри екипи како Валенсија,Севиља итн....
Абе сигурно...
Шпанското првенство се повеќе наликува на Шкотското. Доминираат две екипи а другите немаат шанси ни да мрднат. Во последните 25 години, само 4 титули не завршиле кај Реал или Барселона. Прво види ја распределбата на ТВ права. И јас да составам екипа со 140 милиони евра, ќе имам подобри резултати од реал ако они имаат 15 милиони...

Инаку една интересна случка денеска. На сајтот на Шпанската федерација по грешка која подоцна беше исправена се појави календар за следното првенство. Дали некој ги хакнал и се заебавал, али битно вакви грешки се случуваат и во други земји а не само кај нас :)
Ако ве интересира според тој календар во првото коло двојките би биле:
Barcelona - Valencia
Real Sociedad - Mallorca
Racing - Villarreal
Zaragoza - Athletic
Osasuna - Espanyol
Deportivo - Almería
At. de Madrid - Sporting
Getafe - Málaga
Sevilla - Hércules
Levante - Real Madrid
:)
__________________
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom