Дали државата треба да изгради посебни установи, каде би се лекувале хомосекцуалците?

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
igor108367,
Доколку беше силно католичкото лоби верувај дека хомосексуалноста ќе останеше болест која мора да се лечи или во полош случај ќе ги селеа на некој остров таму да си живеат.
Да не случајно незнаеш што се случи кога католичката црква имаше силна власт?
Се` што напишав може да се провери.
Ќе ти посочам уште една работа.
На почетокот на изучувањето на ДНК некои научници објавиле дека го пронашле генот кој ја прави личноста хомосексуална. Овој податок беше отфрлен бидејки други, без влијание од лоби групи, докажаа дека станува збор за грешка.
Тоа што јас го изнесов не е истото!!!
Дури ни црквата не може да оди против научните тврдења и покрај тоа што и ден денес се обидува да ја омаловажи теоријата на еволуцијата. Знам дека не се работи за истиот пример, а ако за тоа што го кажуваш е вистина можеш да дадеш некој линк, кој и каде ја изработил студијата.

igor108367,
Животните немаат сексуалност. Тие имаат сезона за парење и начини на покажување доминантност за право на повеќе храна и за право на размножување.
Друго, дали не ти е чудно тоа што и покрај сиот развој на науката, кој не е мал, сеуште еволуцијата останува на ниското ниво на теорија?
Е се`а, човекот е различен од животните по тоа што тој/ние ги контролитаме нашите инстинкти наместо тие нас. Значи, кај нас, човекот, повеќе играат улога емоциите, резонот и волјата која ни дава можност да забележиме каузалност и да дејствуваме по наши видувања.
Сложеноста на човекот е огромна, но ни тој не бара сексуален партнер туку репродуктивен партнер ако со партнер мислиш на брак. Значи партнер со кој ќе си го подигне потомството, меѓу другото. Сакал признал или не и хомосексуалците (оние кои се моногамни) бараат репродуктивен, а не сексуален партнер.
Значи потрагата по партнер во кое е вклучено и секс (чинот на репродукција) не е ништо повеќе од потрага по репродуктивен партнер. Тоа што само човекот врши чин на репродукција од задоволство е дел од неговата сложеност.
Не сите животни ко покажуваат хомосексуално однесување го прават тоа само во одреден период. Документирано е и експлицитно понашање на животните во облик на хомосексуално понашање особено во видовите кои имаат само еден животен партнер.

Патем, уште нешто да разјаснам.
Хомо сапиенс сапиенс е по својата природа фобичен. Значи е плашлив, посебно од различното од него. Ова не е негативност за човекот како вид туку позитивност иако, низ историјата, заради таа плашливост се направени многу злодела. Плашливоста не извади од пештерите, не натера да го совладаме оганот, да ја уредуваме својата околина според нашите потреби и многу други работи. Најмногу од се` плашливоста или хомофобството го натера хомосапиенс сапиенс да го уништи неандерталецот и така да се востоличи како главен.
Ad hominemot „хомофоб“ често користен од страна на хомесексуалците кога немаат аргуемнти не е ништо друго освен научен факт но сепак им функционира.
Човекот секогаш го уништува или поправа по свои стандарди тоа што му причинува емотивна или физичка нелагода. Стравот е нелагода.
Плашливоста не не изведе од пештерите туку храброста. А што се однесува до она другото дека се уништува се што е различно можеби не се знаел но таа е главната идеологија на фашизмот. Фашистите имаа добро докумнтирано дека пред се евреите и словените се физиолошки различни од другите народи,и дека нивното уништување и убивање не преставува поголем грев од тоа да убиеш обично животно. Ама за среќа не успеаја да го уништат тоа што нив на нив имбеше страв и нелагода.
Светот денес го градат паметните и храбрите.

поздрав:helou:
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
А што тоа се смени педерството од 16 век со ова денес?
Се модернизира?, Поинакво е ?? Измислени се нови начини на сексање на мажи кои не се така заостанати како оние од пред 2-3 века.

Педерството само по себе не ми смета. Дал дома некој двајца мажи си ги цицаат еден на друг или се наденуваат по некоја шема “Денес е Вторник, денес јас сум на ред да ти се качам а ти ќе одиш на пазар...“ не ми е гфајле. Ми смета што сега желбата на некој маж да прима кур в газ треба да влези во парламентарна процедура и да се озакони и да му се даи ваљда некоја специјална лиценца или картичка дека е легитимен педер со која може да си остварува некои права.
Ti plakjas danok na drzavata? Plakjas..
Pederot plakja danok na drzavata? Plakja..

Drzavata treba da ovozmozi isti prava na tebe i na pederot, vklucitelno i pravoto na brak, bidejki podlegnuvate na isti obvrski...
Drzavata treba da e ednakva koj site nejzini subjekti koi ne go krsat zakonot, bez razlika , na toj koj so kogo spie, koja boja na koza ima, ili vo sto veruva...

Poednostavno od ova zdravje, a ako nemozes da go obrabotis so glavata, togas zalam....
 
R

RAYTHEON23

Гостин
temava e za luge no ne gi sporam implikaciite koi gi imaat zivotnite posebno koga se zloupotrebuvaat i izvitoperuvaat pa da bidat vo polza na homoseksualcite no zarem mozno e da veruvame deka nasata zemja prva ke se osmeli na takov cekor-institucija za lecenje....ako ima nacin da se izleci togas bujrum neka gi lecat.
no vednas ke zovrijat 'ne sme bolni' znaci za da ima i drzavata osnova da deluva ke mora prven greskite od 70-tite da se popravat pa povtorno definiranje kako bolest za da ima osnova za akcija(za sizofrenija na primer ima osnova-bolest e) a ovde pederite ke se bunat za poveke prava i nisto cudno kaj nas nivnoto lobi stanuva se pomokno i pomokno iako ne veruvam nekoj politicar da se osmeli da go ostvari sonot na sekoj peder GAY brak:pos2::pos2::pos2::pos2:
pa da izgubi izbori:pos2::pos2:
taka da tesko deka ke dobijat 'prava'-koi zastranuvaat od ormala najblago receno
vo sekoj slucaj a i NE TREBA DA BARAAT nikakvi prava ako se normalni neka ziveat i neka kutat kako sto pravele i prethodno...iako denes modernoto opstestvo stana da kazam ranlivo na baranje prava ama ne mozam da zamislam NORMALNO semejstvo i dete so dvajca tatkovci ili majki:nenene::nenene::nenene::nenene::nenene::nenene::nenene:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
temava e za luge no ne gi sporam implikaciite koi gi imaat zivotnite posebno koga se zloupotrebuvaat i izvitoperuvaat pa da bidat vo polza na homoseksualcite no zarem mozno e da veruvame deka nasata zemja prva ke se osmeli na takov cekor-institucija za lecenje....ako ima nacin da se izleci togas bujrum neka gi lecat.
no vednas ke zovrijat 'ne sme bolni' znaci za da ima i drzavata osnova da deluva ke mora prven greskite od 70-tite da se popravat pa povtorno definiranje kako bolest za da ima osnova za akcija(za sizofrenija na primer ima osnova-bolest e) a ovde pederite ke se bunat za poveke prava i nisto cudno kaj nas nivnoto lobi stanuva se pomokno i pomokno iako ne veruvam nekoj politicar da se osmeli da go ostvari sonot na sekoj peder GAY brak:pos2::pos2::pos2::pos2:
pa da izgubi izbori:pos2::pos2:
taka da tesko deka ke dobijat 'prava'-koi zastranuvaat od ormala najblago receno
vo sekoj slucaj a i NE TREBA DA BARAAT nikakvi prava ako se normalni neka ziveat i neka kutat kako sto pravele i prethodno...iako denes modernoto opstestvo stana da kazam ranlivo na baranje prava ama ne mozam da zamislam NORMALNO semejstvo i dete so dvajca tatkovci ili majki:nenene::nenene::nenene::nenene::nenene::nenene::nenene:
Се согласувам дека Gay браковите се непотребни и извишни особено затоа што се дефинирани како институција меѓу маж и жена и е создадено специфично за таа цел.
Што се однесува до другите права имаат право да бараат закон за антидискриминација од надворешната околина бидеќи тоа го имаат и сите други националности и раси.
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
ama nacionalnost i rasa ne e isto so seksualna orientacija:smir:
malcinstvo e malcinstvo, bez razlika na koja osnova e vospostaveno :smir:

Sto e za tebe rasa? razlika na boja na koza? zosto bojata na kozata moze da bide osnova za malcinstvo, a seksualnata orientacija nemoze?? I ednoto i drugoto se dadeni od ragjanje...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
malcinstvo e malcinstvo, bez razlika na koja osnova e vospostaveno :smir:

Sto e za tebe rasa? razlika na boja na koza? zosto bojata na kozata moze da bide osnova za malcinstvo, a seksualnata orientacija nemoze?? I ednoto i drugoto se dadeni od ragjanje...
Да.. и педофилите ги дискриминираат. И зоофилите, и некрофилите.

Само зато што се малцинство.

Сите права кои ги има секој норамлен чоек ги има и педер. Нивната борба е да добијат пари од буџетот, директорски фотељи и места во парламентот како некакво си “угнетено“ малцинство.
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
Да.. и педофилите ги дискриминираат. И зоофилите, и некрофилите.

Само зато што се малцинство.

Сите права кои ги има секој норамлен чоек ги има и педер. Нивната борба е да добијат пари од буџетот, директорски фотељи и места во парламентот како некакво си “угнетено“ малцинство.
Pedofilite so svoeto dejstvuvanje, i akt, izvrsuvaat kriminalen akt spored Ustavot na Makedonija, pederite ne izvrsuvaat krivicno delo, taka da tvojata komparacija e izlisna i ne drzi voda..

Zoofilija, Nekrofilija, spagjaat vo domenot fetishi i moze da se najdat i vo heteroseksualnata populacija, t.e ne pretstavuaat zasebna grupa.

Homoseksualcite ne baraat kvoti da vlezat vo parlament po avtomatizam, tuku da ne bidat diskriminirani vrz baza na nivnata seksualnost, dokolku se odlucat sami so svoj trud da konkuriraat za pratenik, komandant vo policija, policaec,vojnik, sudija i slicno.

Ne gi izvrtuvaj rabotite za da izvleces argumenti vo svoja polza. Demek ti znaes sto jas kako peder baram od drzavata , a jas samiot ne znam??? Patetika...:helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Pedofilite so svoeto dejstvuvanje, i akt, izvrsuvaat kriminalen akt spored Ustavot na Makedonija, pederite ne izvrsuvaat krivicno delo, taka da tvojata komparacija e izlisna i ne drzi voda..

Zoofilija, Nekrofilija, spagjaat vo domenot fetishi i moze da se najdat i vo heteroseksualnata populacija, t.e ne pretstavuaat zasebna grupa.

Homoseksualcite ne baraat kvoti da vlezat vo parlament po avtomatizam, tuku da ne bidat diskriminirani vrz baza na nivnata seksualnost, dokolku se odlucat sami so svoj trud da konkuriraat za pratenik, komandant vo policija, policaec,vojnik, sudija i slicno.

Ne gi izvrtuvaj rabotite za da izvleces argumenti vo svoja polza. Demek ti znaes sto jas kako peder baram od drzavata , a jas samiot ne znam??? Patetika...:helou:
Дај ми список на дискриминирани педери во Македонија кои на основ на сексуална орјентација биле одбиени на место пратеник, командант на полиција, полицаец, војник, судија и слично

Да видиме до колкава мерка е таа дикриминација.
Јас колку што знам при вработување мене (а работев во доста фирми и државни и приватни се на се 6 фирми) никој никогаш при вработување не ме прашал дал сум педер.

ПС
И педери можат да се најдат во хетеросексуална популација па пак се преставуваат како засебна група. Значи за педсерите може а за нивните колеги зоофили и некрофили не можело оти ете покрај шо пушеле курои на кучиња и клецкале лешеви понекогаш и сексале жени (биле нормални)
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
Дај ми список на дискриминирани педери во Македонија кои на основ на сексуална орјентација биле одбиени на место пратеник, командант на полиција, полицаец, војник, судија и слично

Да видиме до колкава мерка е таа дикриминација.
Јас колку што знам при вработување мене (а работев во доста фирми и државни и приватни се на се 6 фирми) никој никогаш при вработување не ме прашал дал сум педер.

ПС
И педери можат да се најдат во хетеросексуална популација па пак се преставуваат како засебна група. Значи за педсерите може а за нивните колеги зоофили и некрофили не можело оти ете покрај шо пушеле курои на кучиња и клецкале лешеви понекогаш и сексале жени (биле нормални)
Ne mora lista, tuku samo edno prasanje do tebe i do site vie koi lovite vesterki na topicov.

Dali bi glasale za nekoj covek koj se kandidira za pratenik, ili pretsedatel na Makedonija, dokolku toj javno se proiznese za negovata seksualna orientacija, deka e peder, i deka doma zivee so maz namesto so zena???
Dali bi poddrzal Pretsedatel ili Gradonacalnik, koj ne se plasi javno da izjavi deka e peder??

Samo iskreno....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ne mora lista, tuku samo edno prasanje do tebe i do site vie koi lovite vesterki na topicov.

Dali bi glasale za nekoj covek koj se kandidira za pratenik, ili pretsedatel na Makedonija, dokolku toj javno se proiznese za negovata seksualna orientacija, deka e peder, i deka doma zivee so maz namesto so zena???

Samo iskreno....
То е детско прашање, јас не би гласал ни за човек со мустаќи пошто ми изгледа одбивно па ни еден мустаклија во македонија не побара да биди заштитен законски.
Дали мислиш дека треба со закон да се донесе пропис дека МОРА да се гласа за педер?? јас не би гласал (лично) ни за претседател од друга нација, не би гласал ни за претседател чија програма не ме бендисува, не би гласал ни за претседател педер а ни за претседател свештено лице....
Ете јас по твои стандарди сум дискриминирал нација, вера, сексуална орјентација, политичка идеја и физички изглед.
Тоа ти што велиш нема врска со дискриминација (дали некој ќе гласа за некого) тоа е слободна воља, а со прашањето твое само потврди дека педерите се стремат кон функции и државни служби на основ педерство, па демек во законот покрај ОБАВЕЗНО вработување и пратенички места за националностите сакате да вметните и ставка за педери. Демек 2 пратенички места и 10% од државните работни места да се за педери.
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
239
Поени од реакции
16
То е детско прашање, јас не би гласал ни за човек со мустаќи пошто ми изгледа одбивно па ни еден мустаклија во македонија не побара да биди заштитен законски.
Дали мислиш дека треба со закон да се донесе пропис дека МОРА да се гласа за педер?? јас не би гласал (лично) ни за претседател од друга нација, не би гласал ни за претседател чија програма не ме бендисува, не би гласал ни за претседател педер а ни за претседател свештено лице....
Ете јас по твои стандарди сум дискриминирал нација, вера, сексуална орјентација, политичка идеја и физички изглед.
Тоа ти што велиш нема врска со дискриминација (дали некој ќе гласа за некого) тоа е слободна воља, а со прашањето твое само потврди дека педерите се стремат кон функции и државни служби на основ педерство, па демек во законот покрај ОБАВЕЗНО вработување и пратенички места за националностите сакате да вметните и ставка за педери. Демек 2 пратенички места и 10% од државните работни места да се за педери.
Ti ne bi glasal za Pretsedatel koj sto e peder
Ti ne bi glasal za Pretsedatel koj sto e od druga etnicka zaednica
Ti ne bi glasal za Pretsedatel koj sto e musliman, evrein,katolik ili hindu
a toe e ednakvo na DISKRIMINACIJA,vo opstestvoto.
Za da se iskoreni taa opstestvena diskriminacija, treba da se sozdade zakonska podloga za iskorenuvanje na istata.

Za tie kvoti i stavki si mnogu smesen. Nikoj ne saka na pederska osnova da bide pratenik pa ni da si najde rabota samo zatoa sto e peder.

Pederite sakaat samo da im se ovozmozi ednakov tretman i pristap od sredinata , koga bi aplicirale za tie pozicii, vrz osnova na svojot intelekt, edukacija, iskustvo, bez pritoa da se doveduva vo prasanje nivnata seksualnost, i istata da bide koristena kako precka.

Ako imas eden doktor na nauki , so iskustvo, cesen , human, pretstavitelen, ama baska e peder.... site tie negovi pozitivni doblesti i uspesi ke padnat vo voda, poradi toj posledniot koj go napisav, deka spie so maz.....I voedno toa i ke bide precka za negovo licno napreduvanje vo opstestvoto, na pozicija na koja treba da ja ima poddrskata od mnozinstvoto i od drzavnite institucii.

Toa e diskriminacija, i protiv toa se borat lugjeto za covekovi prava...
 
Член од
29 април 2005
Мислења
383
Поени од реакции
35
Дури ни црквата не може да оди против научните тврдења и покрај тоа што и ден денес се обидува да ја омаловажи теоријата на еволуцијата. Знам дека не се работи за истиот пример, а ако за тоа што го кажуваш е вистина можеш да дадеш некој линк, кој и каде ја изработил студијата.
Религиите веќе не можат ама затоа лоби групи чинат чуда!!!
Не сум настроен целно да барам аргументи против хомосексуалците. Налетав на таа студија случајно при разгледување на теми кои мене ме интересираат, социопсихолошки и социополитички. Ја прочитав само колку да видам дали е таа старата и што ново врска има со неа. Се јавив на едни мои пријатели да потврдам дали е точно и дали има дискусија за можните последици и ми потврдија дека има нешто. Од тогаш поминаа сигурно два-три месеци. Потоа ја видов темава. Толку!!!
Ако ти се бара, барај. На крајот од се` дали порано или подоцна ќе се појави посилна потврда е небитно бидејки постојат други процеси кои се поголема закана за индивиуалноста и слободата.

Не сите животни ко покажуваат хомосексуално однесување го прават тоа само во одреден период. Документирано е и експлицитно понашање на животните во облик на хомосексуално понашање особено во видовите кои имаат само еден животен партнер.
Жиф ти мене, наброј некои видови. Можеби ќе научам нешто ново. Никогаш не се знае, посебно не се знае се`.


Плашливоста не не изведе од пештерите туку храброста. А што се однесува до она другото дека се уништува се што е различно можеби не се знаел но таа е главната идеологија на фашизмот. Фашистите имаа добро докумнтирано дека пред се евреите и словените се физиолошки различни од другите народи,и дека нивното уништување и убивање не преставува поголем грев од тоа да убиеш обично животно. Ама за среќа не успеаја да го уништат тоа што нив на нив имбеше страв и нелагода.
Светот денес го градат паметните и храбрите.
И јас едно време мислев дека светот го градат паметните и храбрите.:uvo:
Денес, односно од кога видов кој/што го гради... Едноставно избегав од круговите во кои бев бидејки главните карактеристики кои го градат светот не се памет и храброст.
Ти сепак терај си го младешкиот ентузијазам додека ти трае тоа е најдобро бидејки реалноста знае да биде сурова и досадна. Акцентот е на „знае да биде“.

Инаку храброст не е отсуство на страв.
Инаку страв од глад не натера да излеземе од пештерите. Страв да не бидеме ручек на некое животно не натера да му се приближиме и да го скротиме оганот. Стравот од конкуренцијата не натера да го изумриме неандерталецот. Сите добра или зла кои се направени, како главна мотивација е стравот.
Немој ни за една секунда да помислиш дека не требаше храброст да се излезе од пештерите или да се соочат со неколку пати посилен непријател ама тоа го направиле од страв. Патем, сепак излегува дека ти можеби не си знаел дека не се само фашистите кои унишувале од страв од различното.

Инаку, народски речено:
Хомосапиенс сапиенс е коркач!!!
Тој со својот коркачлук извршил дела за зачудување и восхит ама исто така извршил дела кои предизвикуваат згрозеност и понатамошен страв.


Поздрав:helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ti ne bi glasal za Pretsedatel koj sto e peder
Ti ne bi glasal za Pretsedatel koj sto e od druga etnicka zaednica
Ti ne bi glasal za Pretsedatel koj sto e musliman, evrein,katolik ili hindu
a toe e ednakvo na DISKRIMINACIJA,vo opstestvoto.
Za da se iskoreni taa opstestvena diskriminacija, treba da se sozdade zakonska podloga za iskorenuvanje na istata.

Za tie kvoti i stavki si mnogu smesen. Nikoj ne saka na pederska osnova da bide pratenik pa ni da si najde rabota samo zatoa sto e peder.

Pederite sakaat samo da im se ovozmozi ednakov tretman i pristap od sredinata , koga bi aplicirale za tie pozicii, vrz osnova na svojot intelekt, edukacija, iskustvo, bez pritoa da se doveduva vo prasanje nivnata seksualnost, i istata da bide koristena kako precka.

Ako imas eden doktor na nauki , so iskustvo, cesen , human, pretstavitelen, ama baska e peder.... site tie negovi pozitivni doblesti i uspesi ke padnat vo voda, poradi toj posledniot koj go napisav, deka spie so maz.....I voedno toa i ke bide precka za negovo licno napreduvanje vo opstestvoto, na pozicija na koja treba da ja ima poddrskata od mnozinstvoto i od drzavnite institucii.

Toa e diskriminacija, i protiv toa se borat lugjeto za covekovi prava...
Имаш ли бе ти пример за ова што го кажуваш или немаш??
сите муабети ти се АКО... Ако имал таков професор па бил откриен дека е педер би му пропаднала работата....
Ами шо прајме ако не му пропадни ??
Ете ти Боки 13 педерана невидена па полни сали кои и Цеца не може да ги наполни и држи гледани емисии на ТВ. И сега шо праиме. Оти не му се дозволи на еден некрофил или зоофил да има шоу кариера и гледаност на ТВ?
како тоа Боки13 не го исфрлиле од ТВ и шоу бизнисот??
А за гласањето за кандидат-педер, баш ме интересира како био го решил ти тоа законски. Што да стои во закон за гласање а педерите да не бидат дискриминирани??
Што член му фали на сегашниот закон за гласање за да бидете задоволни ?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Se soglasuvam so DiesIrae deka sme homofobno opstestvo i deka vo nekoja dadena situacija nekoj od start ako e gay e hendikepiran vo golem del ama DiesIrae kazi mi kako da go smenime toa zakonski vo Makedonija.

Ajde bidi doblesen i postiraj go zakonot ili predlog-zakonot sto treba da gi zastiti pravata na homoseksualcite vo Makedonija.
Bas bi sakal da go vidam kako bi izgledal toj zakon?
Primer:

-Ako nekoj na nekogo mu se obrati so zborot pesko mu se odreduva merka pritvor od 30 dena (ova samo kako primer go zedov:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom