Шагринскa кожа

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Сигурно ја имате прочитано : Шагринска кожа од Оноре де Балзак.

Еве на кратко што е штосот во книгата за оние кои ја немаат прочитано : еден млад човек, кој е на раб да направи самоубиство, наидува на трговец кој продава Шагринска кожа или во превод би значела кожа на тигар. Оваа Шагринска кожа, ги исполнува сите можни желби, но по цена на животот, што значи со секоја нова исполнета желба се скратува животот.

Е сега прашањево ми е, дали вие ако се најдите во таква ситуација би ја зеле оваа Шагринска кожа?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Мислам дека шагринска кожа е магарешка кожа.....

И не. Ми се допаѓа животов мој, скоро за ништо не се каам, кога би се вратил во времето се исто пак би направил. Сега не е совршено, ама се трудам!
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Би ја зел. Со секоја моја желба ќе се смалува кожата, и на крајот ќе си умрам млад. Да, ама барем ќе си го изживеам животот царски.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Хихи, пред да падне форумов јас имав ваква тема отворено...
Не, не би ја земала. Од секогаш сум била скромна и не гледам зашто би ми требала ваква кожа кога ќе изгубам се` останато.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Магарешка кожа... :)

Иначе на времето, апла ја исхејтав книгата, и увек ќе се прашувам кој машки полов орган бара литература од Балзак у прва година средно образование, кај шо се учи античка лит.:nenene:

Бек ту да сабџект..

Не знам дали би ја земала... ваљда не.. океј ми е вака.. освен ако со неа не можам да им помагам на други луѓе.. :/
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
Би ја зел. Со секоја моја желба ќе се смалува кожата, и на крајот ќе си умрам млад. Да, ама барем ќе си го изживеам животот царски.
исто мислење...но нема многу да претерувам со желбите :angel1:
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Шагринска кожа е магарешка кожа. :smir:

Сега кога сум задоволна од се, и го поседувам она што го сакам не би ни помислила на прифаќање на таа луда помисла на шагринска кожа. Скромна, нескромна јас одговарам за мојот живот, свесна сум дека може да добијам многу материјално но не и душевно.. Таквво нешто не посакувам.

За разлика од мене, во книгата е обработен поинаков момент. Човек кој се изгубил и е на работ да изврши самоубиство. Во тој миг тоа му изгледа далеку попривлечно, може да поживее уште некое време за кое ќе бидат задоволени неговите желби. Шагринската кожа ја гледа како еден вид надеж. И во двата случаја за мене тој завршува исто, се разбира посреќен е со прифаќањето на лудата понуда. Барем умира задоволен од се што ќе посака, наместо кукавички да се фрли од мост и да изврши самоубиство.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.964
Да, мислам дека би ја зела. Можеби би имала краток живот ама барем брз, исполнет и динамичен, авантуристичен, а тоа е она по кое отсекогаш копнеам.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ќе ја земам, ама прашање е колку ќе ја користам...
 

jass

Aut viam inveniam aut faciam!
Член од
25 август 2007
Мислења
328
Поени од реакции
4
Ne ja zemam, za se vo zivotot ima reshenie a se vodam po edno nesto, ako ne postoi pat sama ke go napravam! Vakva koza ne bi mi trebala si go sakam zivotot!
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Шагринска кожа е најШИТ лектира шо сум ја читал досега, Балзак место да кажел накратко шо како е, тој јајт л**на 400 страни. Јас читај читај скокни на опис праев. Не ја читајте! :)

Иначе не би ја зел та кожата, за инат заради БАЛЗАК!
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Види вака, па сега ако не ја земите кога?
Спитфаерот излезе од мода, сите почнаа да носат класични долги палта(фејќери) или јакна со крзно(фејќери2), плус фебруари сме, попусти има сега -50%, тотална распродажба, ова-она...

Ок, прашањето беше ако ми се понуди решение за сите мои проблеми, дали би го зел? Епа да, би го зел ама не по цена на животот. Така да останува уште математички да го решиме проблемот. Да + Не(ако е по цена на живот) тоа ти е еднакво на Не.
да + не = не

Благодарам, пријатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom