Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
а може да се бањам со тетоважата
Можеш да се бањаш само што препорачливо е првите 2 недели да ја миеш со антибактериски сапун.

Инаку пред 3 недели си ја ставив и втората тетоважа, осеќам дека ќе има и трета. :pipi:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Можеш да се бањаш само што препорачливо е првите 2 недели да ја миеш со антибактериски сапун.

Инаку пред 3 недели си ја ставив и втората тетоважа, осеќам дека ќе има и трета. :pipi:
Боле ли додека ти ја стават?И дека си ја стави?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Боле ли додека ти ја стават?И дека си ја стави?
Епа боли али не е неиздржлива болка :) Ја ставив до колкот, доле, од десна страна, не знам како подобро би ти објаснила :)
 
Член од
24 септември 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Пирсингот на тело е доста популарен во последните неколку години. Еден вид на пирсинг е пирсингот на јазикот, кој претставува вметнување на цилиндрично цевче со метално топче на врвот низ јазикот. Општата академија на стоматолози (AGD) предупредува дека носењето на ваков пирс го зголемува ризикот од ронење на забите, повлекување на непцата и оштетување на нервите. И покрај тоа, повеќето луѓе не разбираат дека оралниот пирсинг исто така претставува и ризик од развивање на фатални инфекции, па дури во некои случаеви и појава на мини-јазик (извештај на AGD).

Во извештајот, пирсираниот јазик на една млада жена развил огромен, округол израсток околу пирсот. Израстокот, кој таа го нарекувала втор јазик, не болел ниту бил инфициран, туку едноставно растел. Масата на овој израсток всушност била ткиво формирано после повреда. По зголемување на нивото на оралната хигиена (почесто миење на устата и користење на хидроген пероксид) се приметиле подобрувања.
Експертите советуваат раната да се чува чиста, цилиндричното цевче да биде пократко за храната и бактериите да не можат да навлегуваат внатре и препорачуваат замена на металните топчиња со пластични.

Нечистата опрема за пирсинг може да предизвика хепатит Б и хепатит Ц, а исто така и ХИВ инфекција. Исто така ако пациентот не е советуван да не го допира пирсот, самиот може да се инфицира со внесување на бактерии од прстите.

“Гледам доста проблеми од пирсингот - скршени заби, ронење на забите. Пациентите не ја согледуваат поврзаноста помеѓу овие проблеми и пирсингот, кој го ослабнува забот. Најдобриот начин да ги заштитите вашите заби е да не ставате пирс на јазикот“ - вели Д-р. Пирсон. Исто така, тој нагласува дека не го оправдува пирсингот поради ризикот поврзан со неконтролираната процедура и вели дека ако некој сака орален пирсинг, треба да се консултира со медицинско лице или стоматолог.

Неколку опасности од пирсинг на јазикот:

-Инфекција поради нестерилни инструменти
-Перфорација на крвен сад (пробушување)
-Појава на сврзно ткиво кое се формира после повредата
-Скршеници на забите и ронење на забите
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.373
Поени од реакции
7.584
Ако слушаме американски доктори, тогаш не треба да правиме ништо, или поточно воопшто и да не живееме.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
пирс на страна на долна усна-искуство некој? и каде најдобро? :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
пирс на страна на долна усна-искуство некој? и каде најдобро? :)
Добро е за изглед. Биди сигурен дека го сакаш. Од лично искуство можам да зборам само за себе ( и секој што има/л пирс мора само за себе да збори) искрено не ми напрае мерак. Секој има различна физиономија така да и непцата на сите ни се различни со тоа значи и усните, имав проблеми при бакнување т.е од толку многу што металот ми се триеше од непцата ми се појавување белило на непцата, плус немав баш пари тогаш да си купам од силиконските цевки а и немирен бев:) па морав да си го извадам. Размисли за усната :)

Инаку се бушев еднаш го извадив од јазикот па пред година повторно ставив и ден денес го носам. За хигиената... значи редовно миење заби, еднаш дневно ставам Јод ради реда и 2-3 пати неделно зависи од тоа колку имам слободно време го ваѓам пирсот и го мијам со алкохол и го ставам да си врие во вода( во врела вода само ако заглавам преку викенд со алкохол :) ).
Мислам дека хигиената сега во устата ми е на завидно ниво дури повеќе одколку кога немав пирс.

--- надополнето ---

пирс на страна на долна усна-искуство некој? и каде најдобро? :)
Добро е за изглед. Биди сигурен дека го сакаш. Од лично искуство можам да зборам само за себе ( и секој што има/л пирс мора само за себе да збори) искрено не ми напрае мерак. Секој има различна физиономија така да и непцата на сите ни се различни со тоа значи и усните, имав проблеми при бакнување т.е од толку многу што металот ми се триеше од непцата ми се појавување белило на непцата, плус немав баш пари тогаш да си купам од силиконските цевки а и немирен бев:) па морав да си го извадам. Размисли за усната :)

Инаку се бушев еднаш го извадив од јазикот па пред година повторно ставив и ден денес го носам. За хигиената... значи редовно миење заби, еднаш дневно ставам Јод ради реда и 2-3 пати неделно зависи од тоа колку имам слободно време го ваѓам пирсот и го мијам со алкохол и го ставам да си врие во вода( во врела вода само ако заглавам преку викенд со алкохол :) ).
Мислам дека хигиената сега во устата ми е на завидно ниво дури повеќе одколку кога немав пирс.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Добро е за изглед. Биди сигурен дека го сакаш. Од лично искуство можам да зборам само за себе ( и секој што има/л пирс мора само за себе да збори) искрено не ми напрае мерак. Секој има различна физиономија така да и непцата на сите ни се различни со тоа значи и усните, имав проблеми при бакнување т.е од толку многу што металот ми се триеше од непцата ми се појавување белило на непцата, плус немав баш пари тогаш да си купам од силиконските цевки а и немирен бев:) па морав да си го извадам. Размисли за усната :)

Инаку се бушев еднаш го извадив од јазикот па пред година повторно ставив и ден денес го носам. За хигиената... значи редовно миење заби, еднаш дневно ставам Јод ради реда и 2-3 пати неделно зависи од тоа колку имам слободно време го ваѓам пирсот и го мијам со алкохол и го ставам да си врие во вода( во врела вода само ако заглавам преку викенд со алкохол :) ).
Мислам дека хигиената сега во устата ми е на завидно ниво дури повеќе одколку кога немав пирс.

--- надополнето ---



Добро е за изглед. Биди сигурен дека го сакаш. Од лично искуство можам да зборам само за себе ( и секој што има/л пирс мора само за себе да збори) искрено не ми напрае мерак. Секој има различна физиономија така да и непцата на сите ни се различни со тоа значи и усните, имав проблеми при бакнување т.е од толку многу што металот ми се триеше од непцата ми се појавување белило на непцата, плус немав баш пари тогаш да си купам од силиконските цевки а и немирен бев:) па морав да си го извадам. Размисли за усната :)

Инаку се бушев еднаш го извадив од јазикот па пред година повторно ставив и ден денес го носам. За хигиената... значи редовно миење заби, еднаш дневно ставам Јод ради реда и 2-3 пати неделно зависи од тоа колку имам слободно време го ваѓам пирсот и го мијам со алкохол и го ставам да си врие во вода( во врела вода само ако заглавам преку викенд со алкохол :) ).
Мислам дека хигиената сега во устата ми е на завидно ниво дури повеќе одколку кога немав пирс.
а колку коштаат силиконските цевки?
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
јас одлучив ќе се тетовирам кај хаџи.. се има ли некој тетовирано таму ? поздрав
Јас се тетоворав кај Хаџи пред 10-тина дена, пошто ми беше прва тетоважа незнаев каде, добив сугестија од повеќе за кај хаџи и не зажалив, го оправда епитетот најдобар тату-мајстор у МК..:vozbud:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.373
Поени од реакции
7.584
Па пиши некој детал повеќе, кај му е студиото и сл. И кога ќе можеш обеси фотка од твојата тетоважа :)
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Па пиши некој детал повеќе, кај му е студиото и сл. И кога ќе можеш обеси фотка од твојата тетоважа :)
Па студиото му е во склоп на куќата каде и што си живее, се наоѓа населбата Козле... А фотка од тетоважата неам уште напраено, али истата тетоважа е како оваа на аватар што ми е само неколку сантиметри подолу :salut:
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Jа сакам на веѓа да се испирсам. Може да ми препорачате некое добро место каj што добро пирсаат?
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
јас планирам деновиве да се истетовирам. Сакам да ставам некој крст или нешто слично на десниот лист на ногата од надворешната страна. Само дека ќе ми биди прва тетоважа, имам малку страв од страна на болка и инфекции(како што кажуваат дека било опасно). Планирам да одам во професионално студио и мислам дека ќе нема проблем. Ај некој што има тетоважа на листот ако сака нека ми кажи дали боли (бидејќи тука има влакна :) ) и да ми дај некој совет со кој би ми го победил стравот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom