Каков фотоапарат имате?

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Олимпус со 8 мегапиксели
А сега планирам да си земам Самсунг со 13 МП

хаха ова ко некој битолчанец да слушам, врска шо нема од фотографија и се фали само со мегапикселите.

Арно ти споредија .

Цела финта е оптиката , сензорот и софтверот. А не глупата големина на сликата.
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Пред две години го купив Fuji F31fd кој има само 6 мегапиксели.... (let3 i Flix би требало да знаат за кој апарат се работи). самсунгот со 13 неможе ни приближно да извади таква слика .... последна цена која беше за тој апарат е 290 евра, а сега половен не е проблем да го продадеш за 250-300 евра на ebay. Зошто е тоа така ако апаратот е само со 6 мегапиксели ?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Пред две години го купив Fuji F31fd кој има само 6 мегапиксели.... (let3 i Flix би требало да знаат за кој апарат се работи). самсунгот со 13 неможе ни приближно да извади таква слика .... последна цена која беше за тој апарат е 290 евра, а сега половен не е проблем да го продадеш за 250-300 евра на ebay. Зошто е тоа така ако апаратот е само со 6 мегапиксели ?
To e брат неможиш да му објасниш на ретардираната маса :) инаку како ќе ги лажат од самсунг дека нивните апарати се најаки :)
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Пред две години го купив Fuji F31fd кој има само 6 мегапиксели.... (let3 i Flix би требало да знаат за кој апарат се работи). самсунгот со 13 неможе ни приближно да извади таква слика .... последна цена која беше за тој апарат е 290 евра, а сега половен не е проблем да го продадеш за 250-300 евра на ebay. Зошто е тоа така ако апаратот е само со 6 мегапиксели ?
Не зборувам за професионален апарат или за некој поскап.
Олимпусот го зедов од Америка, FE-250, за 200 $
А самсунгот пред недела дена од Англија L313, за 100 фунти, и двата ги фатив на попуст.
Сепак 300 евра никогаш нема да дадам за апарат, освен ако не е некој ептен супер

А не може технологијата од пред две години да се мери со денешната
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Гледам некои цени на интернет баш сега ..... Canon A590IS го има за 100-120 евра, а според мене тој е многу подобар од било кој Самсунг па макар имал и 30мп. Крај.

А тоа дека сеа после две години има некое подобрување кај апаратите ... многу се лажеш. Само им набиваат се повеке и повеќе мегапиксели што несомнено води кој губење на квалитет и голем шум. Не се лажете многу на мегапикселите... 6-8 мп се повеќе од доволно.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
сакам да прашам нешто во врска со апаратот што го иам...

значи иам Canon PowerShot A720 IS
детали

  • 8.0 Megapixels and 6x zoom
  • Optical Image Stabilizer
  • DIGIC III processor with Face Detection AF/AE
  • ISO 1600
  • 17 shooting modes including VGA movies (30 fps) with sound
  • Optional accessories available, including Underwater Case
и сега знам дека можеби замарам но многу сакам да почнам посериозно да се занимавам со фотографиранје!
дали е добар апаратов?сто мислите за него?за што го бива а за што не?!

однапред фала!!!!!:smir:
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Да, добар е. Од едноставна причина што истиот поседува тотално мануелни подесувања на блендата, шатерот и има мануелен фокус. По некое време кога ќе посакаш квалитетот да твоите фотографии да го подигнеш на повисоко ниво единствениот пат ќе ти биде ДСЛР.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
сакам да прашам нешто во врска со апаратот што го иам...

значи иам Canon PowerShot A720 IS
детали

  • 8.0 Megapixels and 6x zoom
  • Optical Image Stabilizer
  • DIGIC III processor with Face Detection AF/AE
  • ISO 1600
  • 17 shooting modes including VGA movies (30 fps) with sound
  • Optional accessories available, including Underwater Case
и сега знам дека можеби замарам но многу сакам да почнам посериозно да се занимавам со фотографиранје!
дали е добар апаратов?сто мислите за него?за што го бива а за што не?!

однапред фала!!!!!:smir:
за позериозно занимавање со фотографија - посериозен апарат.
Овој е добар поинт енд шот и со него можеш да направиш добри слики но на отворено со добра светлина. Во затворен простор или каде треба блиц - не.
Ако го купи сега (нов) знај дека тој модел повеќе не се произведува (што е чест случај овде да се нудат и продаваат дисконтинуирани модели)
Се зависи што подразбираш “поозбилна фотографија“. поозбилната фотографија бара различни објективи, осветлувања, можности кој овој модел ги нема.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
за позериозно занимавање со фотографија - посериозен апарат.
Овој е добар поинт енд шот и со него можеш да направиш добри слики но на отворено со добра светлина. Во затворен простор или каде треба блиц - не.
Ако го купи сега (нов) знај дека тој модел повеќе не се произведува (што е чест случај овде да се нудат и продаваат дисконтинуирани модели)
Се зависи што подразбираш “поозбилна фотографија“. поозбилната фотографија бара различни објективи, осветлувања, можности кој овој модел ги нема.
апаратот го купив пред една година но сеа решив да почнам да факам некои фотки и да ги праам у фотошоп(сеа ке го учам посериозно)

сакам да кажам дека смачено ми е да глеам други како праат добри слики од флора и фауна ! тоест сакам највеке да сликам природа во денски услови и да нејкам да го користам блицот бидејки не го бива..

фала за постот!:helou:
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
Јас се извинувам но умот ми отиде на тоа дали можеш да научиш да фотографираш со твојот апарат ..... да можеш.
Да се занимаваш озбилно со фотографија .... неможеш. Како што рече Лет3 ака Чарлс Менсон :) за обилно фотографирање треба и озбилен апарат.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Јас се извинувам но умот ми отиде на тоа дали можеш да научиш да фотографираш со твојот апарат ..... да можеш.
Да се занимаваш озбилно со фотографија .... неможеш. Како што рече Лет3 ака Чарлс Менсон :) за обилно фотографирање треба и озбилен апарат.
усвари неам ни време да се занимавам посериозно значи ке ми де само мало хоби кое ке го испробам летово !:D
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Nikon L16 денеска го купив да го пробам па ќе пишам.
Со среќа да го користиш... го проба, дај те молам слики, го гледам сакам да го купам... тој или Kodak C913, дај да видам, а може и поискусните да дадат мислење :smir:
 
Член од
7 март 2007
Мислења
197
Поени од реакции
12
Добив на користење Minolta maxxum 600si SLR апарат со прилично високи оценки и критики како што гледав по интернет, еве слика од апаратот - http://www.flickr.com/photos/captkodak/271906451/

Дали некој користел ваков апарат, па да ми каже некој совет, или нешто околку апаратот.
Првпат ми е со филм слр апарат, па во фаза на тестирање на мануелните опции.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.354
Поени од реакции
7.500
хух, аналог... Има во Мала Станица мислам курс за фотографија во кој се користи стриктно аналог камера. И не е скап мислам само 2000 денари.
Друго не знам што би ти кажал. Во последно време најголем дел од фотографите се на дигитални камери.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
хух, аналог... Има во Мала Станица мислам курс за фотографија во кој се користи стриктно аналог камера. И не е скап мислам само 2000 денари.
Друго не знам што би ти кажал. Во последно време најголем дел од фотографите се на дигитални камери.
od koga ti e informacijava i kako da najdam kontakt
 

Kajgana Shop

На врв Bottom