Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.881
Поени од реакции
39.344
Аланија, стотина метри од море (со поглед), уреден со нов мебел, 150 м2, 150.000 евра.

Истанбул нов стан, 50 м2, 49.000 евра, базен, паркинг, обезбедување

Скопје, поглед на ѓубре...
квалитетот на градба на турците се виде по еден земјотрес. Таму најбезбедно ти е да живееш у лимена барака, само така нема да погинеш ако здрма.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
520
Поени од реакции
787
Аланија, стотина метри од море (со поглед), уреден со нов мебел, 150 м2, 150.000 евра.
патем, домати 40-70 денари

Истанбул нов стан, 50 м2, 49.000 евра, базен, паркинг, обезбедување

Скопје, поглед на ѓубре...
Istanbul se dvizat cenite od 2-3000 eur kvadrat, a platite okulu 600 eur, maltene isto kako Skopje.
Otidi vo Istanbul vo zima da.vidis kako smrdi, beter od Skopje.
Si cherry pickiral nekoj stanovi bogznae vo koja naselba.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Istanbul se dvizat cenite od 2-3000 eur kvadrat, a platite okulu 600 eur, maltene isto kako Skopje.
Otidi vo Istanbul vo zima da.vidis kako smrdi, beter od Skopje.
Si cherry pickiral nekoj stanovi bogznae vo koja naselba.
Па не е тешко да го провериш дистриктот Esenyurt
A favorite place for families, especially on the weekends and during summer is the Recep Tayyip Erdogan Park, named after Turkey’s current president. The park is home to sports clubs, restaurants, a Turkish bath, and a swimming pool.

The reason that so many young people live in Esenyurt is that there are so many well-known universities in there. So many people immigrate to Esenyurt for higher education.

45807.jpg

Ако за тебе ова е богзнае каква населба со обезбедувања, базени и сите салтанати, шта речи...Чаир можеби, Ченто.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2024
Мислења
275
Поени од реакции
564
Па не е тешко да го провериш дистриктот Esenyurt
A favorite place for families, especially on the weekends and during summer is the Recep Tayyip Erdogan Park, named after Turkey’s current president. The park is home to sports clubs, restaurants, a Turkish bath, and a swimming pool.

The reason that so many young people live in Esenyurt is that there are so many well-known universities in there. So many people immigrate to Esenyurt for higher education.

Прегледај го приврзокот 413436

Ако за тебе ова е богзнае каква населба со обезбедувања, базени и сите салтанати, шта речи...Чаир можеби, Ченто.
Абе друже што се бламираш убаво ти пишаа правиш chery picking.

Таа населба што ја спомнуваш е 1 саат возење без коли до центарот. 35км раздалеченост. Јас само ја преминував едната страна преку мостот на друга и саат ипол ми требаше во гужва не па до таму. Секој што има возено низ Истанбул знае каков хаос е.

Ако споредувате цени споредувајте исто. Скопје центар со Истанбул центар, а не населба одалечена у три лепе од центарот.
Убаво ти пишаа цените во центар се 3,000 таму.
1713440309895.png


Имаш тогаш петровец кај нас становите идат 900евра квадрат. За пократко време ке стигнеш до центар СК наместо Истанбул. Ете ти многу ефтино во Скопје + нов стан.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Абе друже што се бламираш убаво ти пишаа правиш chery picking.

Таа населба што ја спомнуваш е 1 саат возење без коли до центарот. 35км раздалеченост. Јас само ја преминував едната страна преку мостот на друга и саат ипол ми требаше во гужва не па до таму. Секој што има возено низ Истанбул знае каков хаос е.

Ако споредувате цени споредувајте исто. Скопје центар со Истанбул центар, а не населба одалечена у три лепе од центарот.
Убаво ти пишаа цените во центар се 3,000 таму.
Прегледај го приврзокот 413441


Имаш тогаш петровец кај нас становите идат 900евра квадрат. За пократко време ке стигнеш до центар СК наместо Истанбул. Ете ти многу ефтино во Скопје + нов стан.
Не знам што ајлак ти е тоа чери пикинг ама еден саат е ништо за толкав град, не тропај сега и ти будалаштини. Или во твој стил-кизнај кај си се затурил по улицине истанбулски .
Факт е дека е во Истанбул, близу до море. Петровец не е во Скопје, чисто информативно, посебна општина е. Да кажеш Ѓорче-дексион... не е еден саат туку по информациите околу пола саат. Мислам дека ти си тој што се бламира пласирајќи невистини. Ко божем ја го продавам станот па ќе ми рушиш пазарот. Инаку Дексион со поглед на ниви и депонии ти е околу 1200-1300 евра. Без паркинзи, базени и обезбедувања.
Па спореди сега некоја населба што ти ги наброја со оваа


Depon.jpg

со оваа

Tk83R2NDTjJPWUpURGplOE4wWTlvMTFmZWFBQTZIYnhYb3BuTDlqUExLSWd1VVduQzVRRWRreEFtdE5Fc0JYUmZhY1NrUk...jpg
https://www.rome2rio.com/s/Esenyurt/Istanbul

епа не може да си ги штедиме опинците, сите да живееме во центар. Во другите држави има одлични населби и вон центарот.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2024
Мислења
275
Поени од реакции
564
Не знам што ајлак ти е тоа чери пикинг ама еден саат е ништо за толкав град, не тропај сега и ти будалаштини. Факт е дека е во Истанбул, близу до море. Петровец не е во Скопје, чисто информативно, посебна општина е. Да кажеш Ѓорче-дексион... не е еден саат туку по информациите околу пола саат. Мислам дека ти си тој што се бламира пласирајќи невистини. Ко божем ја го продавам станот па ќе ми рушиш пазарот. Инаку Дексион со поглед на ниви и депонии ти е околу 1200-1300 евра. Без паркинзи, базени и обезбедувања.
Па спореди сега некоја населба што ти ги наброја со оваа

Прегледај го приврзокот 413448

со оваа

Прегледај го приврзокот 413449
https://www.rome2rio.com/s/Esenyurt/Istanbul

епа не може да си ги штедиме опинците, сите да живееме во центар. Во другите држави има одлични населби и вон центарот.
Па се глеа дека немаш возено низ Истанбул, од таа твојата населба до центар нема 1 саат. 2 саати и више ке те фати со гужва во работен ден.

35 километри е одалечено од центарот затоа и е поефтино.
Неможеш периферие да споредуваш со цените во центарот на Скопје.

Ти си ист ко спамериве од Дијаспорава. Не бе не се скапи имотите во странство, бараш на мапа батето 50км е далеку од центар. Разлика Скопје - Велес. Епа нема таму да биде скапо фала богу пошто не е центар.

Еве ти станови во центарот, не се 1,000 евра квадрат.

1713443127959.png
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Па се глеа дека немаш возено низ Истанбул, од таа твојата населба до центар нема 1 саат. 2 саати и више ке те фати со гужва во работен ден.

35 километри е одалечено од центарот затоа и е поефтино.
Неможеш периферие да споредуваш со цените во центарот на Скопје.

Ти си ист ко спамериве од Дијаспорава. Не бе не се скапи имотите во странство, бараш на мапа батето 50км е далеку од центар. Разлика Скопје - Велес. Епа нема таму да биде скапо фала богу пошто не е центар.

Еве ти станови во центарот, не се 1,000 евра квадрат.

Прегледај го приврзокот 413451
Па се што тебе не ти одговара (а не знам зашто, ако немаш бизнис со станови), е спамерство, црешарство и слично. Не знам како не моеш да прифатиш дека не се сегде односите стан/примања како кај нас, надуени.
Инаку кај нас двособен стан е 60тина квадрати. И просторниот стандард ни е нула према наведените држави. Пред да кажеш дека сандардот ни е исти, Чикаго има 5500 долари просечно нето.

За еден трособен стан во Дебар Маало може да се купат три двособни во Чикаго, открива балканска Тиктокерка.
Просечната цена на двособен стан во Чикаго е 1.500 долари, а тоа е приближно 100 квадратни метри.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.303
Поени од реакции
1.916
Па се што тебе не ти одговара (а не знам зашто, ако немаш бизнис со станови), е спамерство, црешарство и слично. Не знам како не моеш да прифатиш дека не се сегде односите стан/примања како кај нас, надуени.
Инаку кај нас двособен стан е 60тина квадрати. И просторниот стандард ни е нула према наведените држави.

За еден трособен стан во Дебар Маало може да се купат три двособни во Чикаго, открива балканска Тиктокерка.
Просечната цена на двособен стан во Чикаго е 1.500 долари, а тоа е приближно 100 квадратни метри.
Такви ниски цени во Чикаго можни се само за станови во foreclosure.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Такви ниски цени во Чикаго можни се само за станови во foreclosure.
прашај ги овие што постираат на фб. Ете тиктокерката работела и као агент за недвижнини. И за тој станот во Аланија близу море од 1000 евра.

Не заебавајте, една зграда направија асално Џевахир со обезбедување и слични раати, ене ѓубре депонија покрај нив. Тоа што сме дупка и сереме и хаотизираме кај стигнеме, не значи дека и други држави така живеат, па и со релативно поефтини недвижнини споредено со услови на живот и стандард.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
275
Поени од реакции
564
Па се што тебе не ти одговара (а не знам зашто, ако немаш бизнис со станови), е спамерство, црешарство и слично. Не знам како не моеш да прифатиш дека не се сегде односите стан/примања како кај нас, надуени.
Инаку кај нас двособен стан е 60тина квадрати. И просторниот стандард ни е нула према наведените држави. Пред да кажеш дека сандардот ни е исти, Чикаго има 5500 долари просечно нето.

друже гледаш дека не ги кажуваш работите какви што се, немора да цитираш и извртуваш теза само за да пробуваш да се докажеш дека си во право кога не си.

Ке најдеш и поефтини места од турција во светот оди во Африка или Арапските земји има уште поефтини од Скопје во ред е, верувам дека има.

Ама не споредувај најскапите станови во центар со некое село или населба уџум од град во развиена земја. Спореди центар со центар, периферие со периферие.

за странците сме една од најефтините земји во европа за инвестирање на имоти сакал ти или не, јас не ги правам овие статии и анализи.

 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2017
Мислења
520
Поени од реакции
787
Тирана, Приштина и Ниш имаат поскапи станови од Скопје, што никогаш порано не се случило и само потврдува дека сме тешка мизерија
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.246
Абе друже што се бламираш убаво ти пишаа правиш chery picking.

Таа населба што ја спомнуваш е 1 саат возење без коли до центарот. 35км раздалеченост. Јас само ја преминував едната страна преку мостот на друга и саат ипол ми требаше во гужва не па до таму. Секој што има возено низ Истанбул знае каков хаос е.

Ако споредувате цени споредувајте исто. Скопје центар со Истанбул центар, а не населба одалечена у три лепе од центарот.
Убаво ти пишаа цените во центар се 3,000 таму.
Прегледај го приврзокот 413441


Имаш тогаш петровец кај нас становите идат 900евра квадрат. За пократко време ке стигнеш до центар СК наместо Истанбул. Ете ти многу ефтино во Скопје + нов стан.
Се читаш што пишуваш, или само лупаш колку да тепаш време?

Дали озбилно споредуваш 16 милионски град кој е еден од најбитните трговски и транспортни центри, со селото Скопје? На дневна основа низ Истанбул имаш повеќе туристи, отколку народ во цела Македонија. Озбилно те прашувам, и кога последно ја имаш земено терапијата?

Не знам само дали си свесен дека општината што ти ја ставил @Lurtz, по популација е поголема од Скопје, Тетово и Куманово заедно, да не правиме муабет што излегува на море, и е на неполн саат од 2 огромни аеродроми, од кои новиот е во топ 5 најголеми во светот и имаш летови кон буквално секоја земја од светот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Ама му требало еден саат да вози, наместо да земе јавен транспорт па за пола саат ќе бил во центар.
Инаку и кај нас т.н. елитни населби (Верина, Злокуќани, Бардовци) се на периферија. Ова е губење време на нешто бесполезно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.246
Ама му требало еден саат да вози, наместо да земе јавен транспорт па за пола саат ќе бил во центар.
Инаку и кај нас т.н. елитни населби (Верина, Злокуќани, Бардовци) се на периферија. Ова е губење време на нешто бесполезно.
Реалноста е дека нема ни да му треба да оди во центар. Центарот во големи градови генерално е занимација за туристи. Од аспект на бизниси таму ги имаш дел од ИТ фирмите, дирекции на банките и осигурителните, и тек тук по некоја државна институција, сите овие не вработуваат ни 5% од работоспособната популација. Се друго ти е надвор од градот, дури и трговски неколку пати поголеми од Ист Гејт се поставени на периферија. Плус скоро од сите населби имаш возови кои за 30-50 минути се во центарот, возилата ти се бескорисни со тоа што нема доволно паркинг места и истите се ѓаол на трета (кај мене одат од 5 до 50 долари на саат низ центарските населби).

Еве јас не живеам во центар, напротив имам 35 мин од центарот на 2.5 милионски град и таму одам едвај 2 пати месечно. На 5 минути од дома имам цел комплекс каде има од игла до комплексна механизација, се од електроника, 3 маркети секој неколку пати поголем од Веро, бутици на се можно од брендови, продавници за мебел, работи за по дома, ресторани од сите можни кујни, државни институии за најголем дел од работите, банки и тн. На 10-15 минути од дома имам цели комплекси каде се изнајмуваат канцеларии, и тоа секакви можни комбинации, амбуланти на 500 метри, основно училиште на 2км, средно на 7км, факултети на 30км, болница на 10 минути поголема од 8ми Септември, еден куп приватни клиники, стоматолошки и тн.
Она што немам е стрес да се пикам во 50м2 и да возам 2км по 20минути, напротив може да си дозволам да изнајмувам куќа од 150м2 со двор и 2 паркинг места за помалку пари од еднособен стан во центарот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom