Бојлер

Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
мислам дека нема некоја слична тема па сакам да ве прашам дали има шанса да се поврзе некако сончев колектор со проточен бојлер?
може глупости тропам и прашувам али подобро да си прашам нели :D

и ме интересира какво мислење имате дали е подобро класичен бојлер или проточен бојлер? би требало проточниот повеќе да троши но попрактичен е и помалце место фаќа.... така?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.956
Оти да не можи посебно ако тој сончев колектор има резервоар а не е само колекторот и нормално да биди под притисок за да можи проточниот да уклучи. Е сега колку е практично и паметно е друга работа ама битно не гледам причина зошто не би можел.
За другиот дел од постот токму така посебно ако се работи за проточен бојлер на плин.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
мислам дека нема некоја слична тема па сакам да ве прашам дали има шанса да се поврзе некако сончев колектор со проточен бојлер?
може глупости тропам и прашувам али подобро да си прашам нели :D

и ме интересира какво мислење имате дали е подобро класичен бојлер или проточен бојлер? би требало проточниот повеќе да троши но попрактичен е и помалце место фаќа.... така?
секако дека е подобро протечен, пушташ вода и тече, за економично не знам, ама земи во предвид дека повеќето од нас обичниот болјер го греат повеќе отколку што им треба вода па потоа остинува истата и е џабе фрлена енергија, за проточен ти треба стабилна струја и добар притисок на водата
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Ако е темава БОЈЛЕР,дали бојлерите што се продаваат во Скопје од Раде Кончар се навистина оригинални Раде Кончар од Загреб?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ако е темава БОЈЛЕР,дали бојлерите што се продаваат во Скопје од Раде Кончар се навистина оригинални Раде Кончар од Загреб?


АД Раде Кончар, Апаратна техника - Скопје се одвојува од Холдингот Раде Кончар – Загреб и станува самостојно друштво во Република Македонија (1992 год) за да по четири години според законот за трансформација на општествениот капитал акционерското друштво и друштвата со ограничена одговорност во рамките на холдингот комплетно ја завршија трансформацијата на капиталот и се трансформира во Акционерско друштво за проектирање и производство на електрични производи и опрема Раде Кончар Апаратна Техника - Скопје, според законот за трговски друштва,



така да штом проектираат и произведуваат значи истите се изработуваат во тие акционерски друштва, а не се донесени од Загреб ! :toe:



ама пак ако има „заштитна маркица“ каде се чита производителот, можеби земаат делови од „Раде Кончар“ Загреб, а ги склопуваат само во Скопје и тие се тие на пазарот...
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Фала Бијонс,покрај се и бојлерот најде сеа да цркне.Имавме оригинал кончар,од пред 400 години :)[DOUBLEPOST=1522355139][/DOUBLEPOST]


АД Раде Кончар, Апаратна техника - Скопје се одвојува од Холдингот Раде Кончар – Загреб и станува самостојно друштво во Република Македонија (1992 год) за да по четири години според законот за трансформација на општествениот капитал акционерското друштво и друштвата со ограничена одговорност во рамките на холдингот комплетно ја завршија трансформацијата на капиталот и се трансформира во Акционерско друштво за проектирање и производство на електрични производи и опрема Раде Кончар Апаратна Техника - Скопје, според законот за трговски друштва,



така да штом проектираат и произведуваат значи истите се изработуваат во тие акционерски друштва, а не се донесени од Загреб ! :toe:



ама пак ако има „заштитна маркица“ каде се чита производителот, можеби земаат делови од „Раде Кончар“ Загреб, а ги склопуваат само во Скопје и тие се тие на пазарот...
Добро е ако се барем деловите од Загреб..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Фала Бијонс,покрај се и бојлерот најде сеа да цркне.Имавме оригинал кончар,од пред 400 години :)[DOUBLEPOST=1522355139][/DOUBLEPOST]

Добро е ако се барем деловите од Загреб..
за тој од пред 30-40 години има тука делови, само тешко оригинален греач од 3кв ама долг. Им текнало да ги прават пократки и тие цркаваат за 4-5 години максимум. Нешто гледав на зелен пазар Злетово 3кв долг, инокс ама сив, не е никлуван, ама без фланша , треба да се намонтира на оригиналната фланшна .
оваков треба да биде без фланша ако е со бакарни цевки

овакви има секаде ама се пократки, околу 240мм

еве оригинален од инокс, стар 30-тина години
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
Овој бог да го прости,казанот е дупнат.Него реков овие сега што се произведуваат, кешки деловите да им се оригинални, а за склопување која фирма остана верна на оригиналот,сите изгледа мејд ин чајна[DOUBLEPOST=1522536408][/DOUBLEPOST]
за тој од пред 30-40 години има тука делови, само тешко оригинален греач од 3кв ама долг. Им текнало да ги прават пократки и тие цркаваат за 4-5 години максимум. Нешто гледав на зелен пазар Злетово 3кв долг, инокс ама сив, не е никлуван, ама без фланша , треба да се намонтира на оригиналната фланшна .
оваков треба да биде без фланша ако е со бакарни цевки

овакви има секаде ама се пократки, околу 240мм

еве оригинален од инокс, стар 30-тина години
Смеам да се нашалам или ќе ме банираат.
Овие на претходните слики,труби се? :) PRANA3STC.jpg Не ми замерајте,труба сум јас :)
Сепак е ден на шегата :)[DOUBLEPOST=1522537911][/DOUBLEPOST]
за тој од пред 30-40 години има тука делови, само тешко оригинален греач од 3кв ама долг. Им текнало да ги прават пократки и тие цркаваат за 4-5 години максимум. Нешто гледав на зелен пазар Злетово 3кв долг, инокс ама сив, не е никлуван, ама без фланша , треба да се намонтира на оригиналната фланшна .
оваков треба да биде без фланша ако е со бакарни цевки

овакви има секаде ама се пократки, околу 240мм

еве оригинален од инокс, стар 30-тина години
Секоја чест на поткованоста во овој домен.
За жал,се се прави сега пофушерски, покрај тоа што е поевтино, а побрза заработка,и од причина да се купува почесто ново. Се знае.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Овој бог да го прости,казанот е дупнат.Него реков овие сега што се произведуваат, кешки деловите да им се оригинални, а за склопување која фирма остана верна на оригиналот,сите изгледа мејд ин чајна[DOUBLEPOST=1522536408][/DOUBLEPOST]

Смеам да се нашалам или ќе ме банираат.
Овие на претходните слики,труби се? :)Прегледај го приврзокот 188315Не ми замерајте,труба сум јас :)
Сепак е ден на шегата :)[DOUBLEPOST=1522537911][/DOUBLEPOST]
Секоја чест на поткованоста во овој домен.
За жал,се се прави сега пофушерски, покрај тоа што е поевтино, а побрза заработка,и од причина да се купува почесто ново. Се знае.
ако е дупнат казанот, најдобро НОВ.
Е сега паметно е да купиш од тие со фланша ( прирабница), полесно се чисти камен, а да бидат со капиларни термостати, не со биметална шипка.
Имаше порано многу убави бојлери од МИК Кавадарци, 80л, 2,5кв, копија на класичен Кончар од пред 30-на години, само место 3кв 2,5, што не е проблем. Беа и ефтини, околу 3400мкд, ги гледав пред 9 години, но фирмата пропаднала.
Бриколаж имаше често интересни блгарски бојлери од 100литри, ама со потенка квалитетна изолација па ист простор зафаќа како тие од 80л, а имаа и попуст 20% на се минтата недела...
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
ако е дупнат казанот, најдобро НОВ.
Е сега паметно е да купиш од тие со фланша ( прирабница), полесно се чисти камен, а да бидат со капиларни термостати, не со биметална шипка.
Имаше порано многу убави бојлери од МИК Кавадарци, 80л, 2,5кв, копија на класичен Кончар од пред 30-на години, само место 3кв 2,5, што не е проблем. Беа и ефтини, околу 3400мкд, ги гледав пред 9 години, но фирмата пропаднала.
Бриколаж имаше често интересни блгарски бојлери од 100литри, ама со потенка квалитетна изолација па ист простор зафаќа како тие од 80л, а имаа и попуст 20% на се минтата недела...
Ич не се разбирам а секој ми препорачува различно.
Мене инстинктивно а и по тоа што сумирав мислења,ме влече Bosh
Не знам. :toe:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ич не се разбирам а секој ми препорачува различно.
Мене инстинктивно а и по тоа што сумирав мислења,ме влече Bosh
Не знам. :toe:
Сигурно е Bosh подобар. Ама, пред се заради водата во Скопје, јас би купил бојлер за кој ќе најдам резервни делови и на пазар
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
зимај од на LEOV , казанот е со емајл заштитен, изолацијата им е пурпена, греачите си ги прават сами имаат нивни погон за греачи, гаранцијата е 5 год. на казан и 2 год. на греач и термостат, плус имаат и сервисна мрежа низ цела држава.

а и кој и да го земеш не очекувај работен век од 30-40 год. тоа никаде нема веќе да го најдеш, за жал просек 5-7 год. е денешниот век на користење на апаратите скоро од секој вид.
 
Член од
26 март 2018
Мислења
45
Поени од реакции
5
веројатно е скап, а ако веќе даваш 100 евра, земи оваков
http://www.graniterm.com.mk/bojleri-za-domakinstvo.html
Ако е квалитетен ќе дадам колку што кошта.Овој чив е?[DOUBLEPOST=1522605412][/DOUBLEPOST]
зимај од на LEOV , казанот е со емајл заштитен, изолацијата им е пурпена, греачите си ги прават сами имаат нивни погон за греачи, гаранцијата е 5 год. на казан и 2 год. на греач и термостат, плус имаат и сервисна мрежа низ цела држава.

а и кој и да го земеш не очекувај работен век од 30-40 год. тоа никаде нема веќе да го најдеш, за жал просек 5-7 год. е денешниот век на користење на апаратите скоро од секој вид.
Ич не ми се прави кеиф да земам Леов,нз зашто:toe:[DOUBLEPOST=1522606361][/DOUBLEPOST]
Сигурно е Bosh подобар. Ама, пред се заради водата во Скопје, јас би купил бојлер за кој ќе најдам резервни делови и на пазар
Па за Bosh нема делови? Мислам во Скопје, не мора баш на пазар.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.713
Поени од реакции
15.584
Ако е квалитетен ќе дадам колку што кошта.Овој чив е?[DOUBLEPOST=1522605412][/DOUBLEPOST]

Ич не ми се прави кеиф да земам Леов,нз зашто
Термор е француски бренд, почнаа пред 15- тина години кај нас, со собни греалки . А 5500мкд за 80л Термор бојлер не е скапо, АКО го ИМА на залиха.... Утре ќе се распрашам за нивните греачи, ако има и пасуваат за Кончар можеби ќе земам, мене ми иде чистење на камен на Кончаров бојлер, ПРВ пат од 1989 !! ( добро, имам 2 купатила, едниот бојлер го сменив 2009 )
А Леов имаше многу глупости, посебно термостатите биметални не чинеа, мислам дека сега и они се вратија на капиларни..
ако сакаш најдобро, тогаш земи иноксен бојлер, Тинг Кочани, има во Агротехна, имаат свои греачи, се продаваат во Фригошоб
 

Kajgana Shop

На врв Bottom