Zosto plakate pari na "agencii" za da vi "najdat" rabota???

Член од
14 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
18
Ne znam sto e so makedoncive,dali sme mrzlivi ili od internet znaeme samo facebook i youtube?? pa plakaat stotici evra na kvazi agencii za posreduvanje so rabota za posle da se vlecat po sudovi.

Eve vi licno iskustvo moe:
-2011- Slusav site odat u Katar,mnogu bogata zemja ova ona,otvoriv zlaten google.com i pisav: 5 star hotels in Doha...Sosema logicno...Site strani na hotelite imaat mal del na krajot kaj so pisuva -careers-. Lepo fino gledas so rabotni pozicii imaat i si popolnuvas ako im e toj princip,ili si prakas CV na mailot naveden tamu. Mi vratija 3-4 od niv,napraviv skype intervju,za mesec dena mi napravija viza, mi pratija karta i zaminav.
-2012-Google tocka kom u akcija i najdov rabota u Abu Dhabi po ist princip.
-2013-Podnesov CV u nekolku firmi licno i personalno u Dubai i se prefrliv tamu.
-2014-Zavrsiv so istokov, dojdov u evropa,zedov nekoj denar i otidov u Malta.Kako turist.Na aerodrom pokazav pasos i cao prijatno. Isprintav CV i niz razdeliv niz nekolku firmi,mi se javija nekoi od niv,napraviv intervju,podnesov za rabotna dozvola i rabotev najnormalno.
-2015-Isto kako za vo Malta otidov u Cirih i eve momentalno rabotam tuka,SO MAK pasos.

Stvarno ne gi razbiram lugevo sednale doma pred kompjuter i baraat nekoj da im najde rabota dodeka oni lezat.
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Sekade u svet kompaniata koja vrabotuva i plaka na agencijata za naoganje na kandidati, samo vo mk i indija kandidatite sami si platat...
 
Член од
1 ноември 2014
Мислења
72
Поени од реакции
120
Што работиш во Цирих? Колку време си таму?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.275
A ti ne moze da ne mi se fatis...
Абе не се заебавам, стварно само у Македонија и Индија е вака. Земји средени како Косово и Албанија одамна го имаат ова напраено како у Бенелукс што е, или у Шведска.
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Абе не се заебавам, стварно само у Македонија и Индија е вака. Земји средени како Косово и Албанија одамна го имаат ова напраено како у Бенелукс што е, или у Шведска.
Ako be fati se... Imas merak
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
1.099
Поени од реакции
1.078
Абе јас би платил на агенција и за жена да ми најдат камо ли пак за работа
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Ne znam sto e so makedoncive,dali sme mrzlivi ili od internet znaeme samo facebook i youtube?? pa plakaat stotici evra na kvazi agencii za posreduvanje so rabota za posle da se vlecat po sudovi.

Eve vi licno iskustvo moe:
-2011- Slusav site odat u Katar,mnogu bogata zemja ova ona,otvoriv zlaten google.com i pisav: 5 star hotels in Doha...Sosema logicno...Site strani na hotelite imaat mal del na krajot kaj so pisuva -careers-. Lepo fino gledas so rabotni pozicii imaat i si popolnuvas ako im e toj princip,ili si prakas CV na mailot naveden tamu. Mi vratija 3-4 od niv,napraviv skype intervju,za mesec dena mi napravija viza, mi pratija karta i zaminav.
-2012-Google tocka kom u akcija i najdov rabota u Abu Dhabi po ist princip.
-2013-Podnesov CV u nekolku firmi licno i personalno u Dubai i se prefrliv tamu.
-2014-Zavrsiv so istokov, dojdov u evropa,zedov nekoj denar i otidov u Malta.Kako turist.Na aerodrom pokazav pasos i cao prijatno. Isprintav CV i niz razdeliv niz nekolku firmi,mi se javija nekoi od niv,napraviv intervju,podnesov za rabotna dozvola i rabotev najnormalno.
-2015-Isto kako za vo Malta otidov u Cirih i eve momentalno rabotam tuka,SO MAK pasos.

Stvarno ne gi razbiram lugevo sednale doma pred kompjuter i baraat nekoj da im najde rabota dodeka oni lezat.
Епа тие како тебе отвораат агенции и се пунат пари од барачите на работа :) Разработен бизнис имаш а ти се жалиш :)
 
Член од
14 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
18
Што работиш во Цирих? Колку време си таму?
Menager vo eden butik,veke 8 meseci :)


Епа тие како тебе отвораат агенции и се пунат пари од барачите на работа :) Разработен бизнис имаш а ти се жалиш :)
Ne mozam da se zamaram so takvi "biznisi" si imam dovolno obvrski i bez toa, poentata mi bese lugevo se zaletuvaat na lazgovci bez ni malku da razmislat i rabotat za pola plata od onaa so bi ja zemale,zaso neli "agenciive" si zemaat procent. Vo Malta prosecna rabota e okolu 10 evra na saat, agenciite nudat 4,5 do max 5...I taka...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Preku agenciive odat samo onie sto prv pat se vrabotuvaat vo stranstvo i nikogo ne poznavaat ne znaat jazik itd itd .....potoa se snaodjaat sami
I ti kako so MK pasos rabotis vo Cirih kolku sto znam tesko odi toa
 
Член од
14 декември 2015
Мислења
5
Поени од реакции
18
Preku agenciive odat samo onie sto prv pat se vrabotuvaat vo stranstvo i nikogo ne poznavaat ne znaat jazik itd itd .....potoa se snaodjaat sami
I ti kako so MK pasos rabotis vo Cirih kolku sto znam tesko odi toa
I jas nikogo ne znaev pa rabotev/rabotam. Zosto tesko da rabotis vo Cirih? Toa moze neuspesnite pecalbari vi kazuvaat prikazni niz MK. Mnogu lesno najdov rabota zatoa sto imam iskustvo, si plativ rabotna dozvola i gotovo. Dokolku imas rabota voopsto ne e vazno kakov pasos imas, zatoa sto site mora da imaat rabotna dozvola, samo sto so evropski pasos mozes da ostanes podolgo vreme za da baras rabota....Iako, spored mene, ako ne najdes rabota vo nekoja zemja podolgo od 6-7 meseci nema potreba da ostanuvas podolgo i da gubis vreme, osven ako ne ostanes da usovrsuvas jazik i slicno.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
--случајно улетав овде, реагирам на клучни зборови ко ПЛАЌАТЕ, па гледам се спомнува поим менаџер во бутик.., што би требело да биде тоа, јас од минатиот век па не ми е јасен поимот...некој да објасни???:tapp:
 
Член од
4 октомври 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
I jas nikogo ne znaev pa rabotev/rabotam. Zosto tesko da rabotis vo Cirih? Toa moze neuspesnite pecalbari vi kazuvaat prikazni niz MK. Mnogu lesno najdov rabota zatoa sto imam iskustvo, si plativ rabotna dozvola i gotovo. Dokolku imas rabota voopsto ne e vazno kakov pasos imas, zatoa sto site mora da imaat rabotna dozvola, samo sto so evropski pasos mozes da ostanes podolgo vreme za da baras rabota....Iako, spored mene, ako ne najdes rabota vo nekoja zemja podolgo od 6-7 meseci nema potreba da ostanuvas podolgo i da gubis vreme, osven ako ne ostanes da usovrsuvas jazik i slicno.
Lele znaci sekoja cest..Ne znam kako mi izleze muabetov i go citam sea bas..Sam zamina za Cirih? Jas ne bi mozela, a epten sakam, posebno Svajcarija, zgora na toa imam i EU pasos i nikako da se resam:place:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
--случајно улетав овде, реагирам на клучни зборови ко ПЛАЌАТЕ, па гледам се спомнува поим менаџер во бутик.., што би требело да биде тоа, јас од минатиот век па не ми е јасен поимот...некој да објасни???:tapp:
Во твое време продавница за алишта имаше 2 вида на костуми и кравати, посветли за весели пригоди и потемни за тажни настани и немаше потреба од некој менаџер.
Сега е слобода и демократија во бутик има потреба да има менџер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom