Zakon ljubavi

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245

Официјална веб страница:
http://zakonljubavi.novatv.hr/

Од креаторот на најгледаните теленовели “Вила Марија” и “Љубов во офсајд” на Нова ТВ стигнува уште еден сигурен ТВ хит. “Законот на љубовта” серија во 185 епизоди, во светот на глумата и правосудството, и љубовта и омразата помеѓу две познати фамилии од понеделник до петок од 22 септември само на Нова ТВ.

“Законот на љубовта” е серија за две загребски фамилии, Перковиќ и Нардели, чии позиции во друштвото и финансиската состојба се слични, но моралните ставови и стилот на живот сосема спротивни. Серијата паралелно го прати светот на младите ликови сместени во вилата на Перковиќ, нивните односи со другите ликови, па и караниците со фамилиите, сплетките и расплетите. Постојата и два професионални светови; глумскиот, чиј центар е Акадаемијата, интересниот процес на создавање ѕвезди, настанок на представи, и односи на професори и студенти. Спротивно е правниот свет, во кој преку канцелариите на Перковиќ има увид во интересни случаеви на различни профили, како и политичко – работни игри.

Синопсис:

Двете главни фамилии ги поврзува бракот помеѓу Петар Перковиќ (30), старото дете во фам. Перковиќ, припадник на типичните млади златни години, чик главен проблем е тоа што веќе не е баш толку млад, и Маја Лена Нардели Перковиќ (30), успешна млада адвокатка, која станала партнерка во адвокатските канцеларии на таткото на Петар, Ѕвонимир Перковиќ (55), најпознатиот загребски адвокат.

Накратко, Перковиќ е човек кој знае да се најде на вистинско место, работите ги добива со својата позиција и политичките врски, а правниот дел од работата го обработува адвокатката во канцеларијата, Марија Лена. За разлика од него, но и неговиот син, кој го запознала уште во времето на студиите на Правниот факултет, Марија Лена е способна, талентирана и многу работлива адвокатка која Перковиќ ја следи на сите важни расправи, решава комплицирани случаи за кои тој не може да се реши. Таа во адвокатските канцеларии носи професионализам и знаење.



За разлика од неа, интелеген, но неспособниот разгален син Петар нема никаква потреба да напредува, напротив од работата и од кариерата подраги му се пиењето и забавувањето. Управо на тој начин ја запознал и својата љубовница, Луција (28), една од најголемите акерски ѕвезди во Хрватска. Права иронија на судбината (и еден од првите заплетите во серијата) леже во тоа што Луција е жена на братот на Маја Лена, Матеј Нардели (30). Нивниот брак е последица од голема љубов уште од времето на Академијата, а сето тоа што во меѓувреме работеле заедно постигнал невиден успех и одма станало успех. Додека Луција во касните деведесети заработувала пари и постигнувала име глумејќи во телевизиски серии, Матеј се орентинал на мали, но елитни театарски представи, и станал редовен професор на Академијата за драмски уметности во Загреб.

На почетокот на серијата, тие двајца се припремаат за голема театарска представа на дело од Мирослав Крлежа, во која она глуми како еден од главните улоги, најавена како нејзин бомбастично враќање на театарот. Ѕвонимир и Нева Перковиќ, домаќина, жена и мајка, имаат и млада ќерка Уна, тишично дете кои родителите го добиле “случајно”, односно, под старите денови. Уна е убава и интелегентна, но разгалена и сноб, неколку години работела како модел и манекенка, и се допаднал шоубизнисот, па посакала да стане глумица.



Живее сама во куќата која нејзините родители и ја подарија на Маја Лена и Петар како венчален подарок, а која Маја Лена ја одбила како преголема за нив двајца, пар без деца. Уна великодушно се понудила да живее во куќата која е модерна, со многу соби и базен, и која набргу, на игра случаи, ќе стане дом за сите главин актери на младата генерација. Уна на почетокот на серијата ќе се надева како ќе им помогне во семејните врски т.ј Матеј да ја запише на Академијата. Со обзир на фактот дека неговиот брак многу брзо после почетокот на серијата и јавно ќе почне да се распаѓа, а Уна нема да успее на првиот приемен, она во афера со него ќе виде шанса да се реализира како глумица. Истовремено, амбиција за упис на глума има и Клара (18), девојка која доаѓа од мало место во Хрватска, но премногу убава и едноставна, но талентирана.

Распадот на некогаш двата златни загревски парови, Маја Лена и Петар Перковиќ, и Луција и Матеј Нардели, ќе откопа и една порано закопана воена секира помеѓу Игњат Нардели и Ѕвонко Перковиќ.



 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Со нетрпение ја чекам оваа серија, ќе ја гледам на Нова, а може и на Канал 5, сигурно до крајот на октомври ќе дојде и кај нас. Сериите на АВА редовно се прикажуваат :vozbud:
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
се истите глумци, приказнава на почеток ми звучеше као Ромео и Јулија(фамилиите).шознам, смачено ми е од сите некомични серии, плус глумат исто како во шпанските(читај појма немаат од глумење), а и немам нешо слободно време, така да не верувам дека малкуто слободно време што го имам ќе го потрошам залудно на гледање серии:toe:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Овој човек ми е ѕвер дефинитивно!:pipi:

Шо му се фрливте бе сите на човекот, што ако ги гледа хрватските серии. Според мене хрватските серии се 10 пати поквалитетни од шпанско- мекиканско- аргентиските.

Ако ја даваат кај нас, ќе ја гледам.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Овој човек ми е ѕвер дефинитивно!:pipi:

Шо му се фрливте бе сите на човекот,што ако ги гледа хрватските серии.Според мене хрватските серии се 10 пати поквалитетни од шпанско- мекиканско-аргентиските.

Ако ја даваат кај нас,ќе ја гледам.
Крејзи, секоја хрватско/мексиканско/венецуелска серија е свртена на ист концепт.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Хрватите полека развиваат ТВ индустрија како Латино-американците.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Па барем се трудаат да направат популарност и успех на ТВ екраните без разлика со какви проекти. Си имаат еден концепт и стандарност, огромна сума на буџет за тие серии се користи, а што сме направиле ние Македонците? Кажете ми само еден успех од тв серија на нашите екрани?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Па барем се трудаат да направат популарност и успех на ТВ екраните без разлика со какви проекти. Си имаат еден концепт и стандарност, огромна сума на буџет за тие серии се користи, а што сме направиле ние Македонците? Кажете ми само еден успех од тв серија на нашите екрани?
Македонски народни приказни.Гајле ми е дали некој од странство ги гледа, ама мене ми се стопати поубави.Или нешто како Наше Маало, Големи и Мали.
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Македонски народни приказни.Гајле ми е дали некој од странство ги гледа, ама мене ми се стопати поубави.Или нешто како Наше Маало, Големи и Мали.
Па и тоа престана...

Македонската телевизиска продукција речиси и не постои.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Па и тоа престана...

Македонската телевизиска продукција речиси и не постои.
Ама сепак многу поинтересно ми е да ги гледам репризите од сите тие, иако на памет ги знам, отколку некои Хрвати да се преправаат и да ги гледам нив.

Тебе Игор, помило ти е да го гледаш Колозов како дели правда во царштината или Борна да цмиздли по некоја женска?:)
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Ама сепак многу поинтересно ми е да ги гледам репризите од сите тие, иако на памет ги знам, отколку некои Хрвати да се преправаат и да ги гледам нив.

Тебе Игор, помило ти е да го гледаш Колозов како дели правда во царштината или Борна да цмиздли по некоја женска?:)
Сé си има своја мера. :wink: Убаво е и тие да се репризираат, важен дел од нашата продукција се, но треба да се оди и малку напред, нови работи да се снимаат; колку и да се лоши на почеток, со време ќе се подобрат. Хрватите почнаа со Вила Марија чија глума беше на најдолно можно ниво, ама продолжија да снимаат и денес се далеку подобри. Не до задоволително ниво, но до доволно да можам да ги истрпам понекогаш. :pos2:
А немам гледано многу хрватски, овие од АВА ниедна. Чат-пат Забранета љубов.
 
Ј

јовица11

Гостин
Немам гледано ниедна хр. новела до сеа и се гордеам со тоа,мада им дадов шанса на Раткаеви ама се откажав по првите 12 минути од првата епизода:pos2:
 
Член од
12 април 2008
Мислења
240
Поени од реакции
7
Немам гледано ниедна хр. новела до сеа и се гордеам со тоа,мада им дадов шанса на Раткаеви ама се откажав по првите 12 минути од првата епизода:pos2:
Isto i jas nemozam 1sek.da gi gledam kako neznaat da glumat kutrite.:tapp::kesa:
Ne tesete gluposti vo rodnoto mesto na telenovelite Mexico daleku podobro glumat.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Воведната шпица која е предобра, како и музиката. АВА Рулз :pipi: Инаку од денеска почна серијава на Нова, јас утре реприза ќе гледам... сепак да им е алал.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom