YouTube Macedonia

Член од
1 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Незнам колку од вас го следат YouTube-от во Македонија , па ако има некој што го следи , кажете мислење за тоа како се развива , какво е community-то и слично .
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Не следам никој али посакувам им успех на дечките кои се бават со јутуб у нивнио секојдневен живот. О, и да не се откажуват. Тоа највеќе. Така да им кажеш.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Има стварно добри дечки што прават квалитетна содржина и задржуваат внимание ама згаснуваат после кратко време. (барем за влогерите) Зашто е тоа така? Затоа што примарната цел е правење многу пари со monetization. Тие останатите кои пробуваат да се докажат во YouTube заедницата не се оригинални, користат излитени финти, ја користат истата музика од Casey Neistat и пробуваат да реплицираат сцени од истиот и често наидуваат на позитивни коментари од типот "топ си баце продолжи така" иако е видеото тотално сра*е само заради тоа што другиов во минатото му оставил позитивен коментар не некое негово видео. :D

Мене број еден од нашиве јутубери ми е Марјан: Често става видеа кои задржуваат внимание. Причината за неговиот успех меѓу другото е "новиот" алгоритам на јутуб за препорачување видеа. Башка тоа што пронашол интересна ниша која привлекува луѓе од цел свет.
https://www.youtube.com/user/macobt
 
S

staycalm

Гостин
Мислам дека нема Јутјуб комјунити кај нас. Половина од „јутјуберите“ се 13 годишњаци шо се снимаат со компир како скокаат од кревет и сл и тоа го аплоадираат. Чест на исклучоци.
Сметам дека не се развива баш, затоа што поголемиот дел од македонците не сакаат да гледаат такви видеа. За заработка ич да не праиме муабет. Не постои такво нешто.
Единствени македонски јутјубери кои што ги гледам и ми се свиѓаат се Изабела Пан и Иван Ајнштајн.
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
250
Поени од реакции
159
Мое мислење е дека YouTube заедницата во Македонија има се поголем замав. Има се повеќе и повеќе канали што се развиваат и стануваат се по гледани и популарни. Дефинитивно омилените македонски YT канали ми се GP, BobiBeatbox, Андреј прави влогови, Steffonator итн. Во главно тие се и најпопуларните македонски YT канали. Што се однесува до мене, и ја имам канал со неколку видеа.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.058
Поени од реакции
7.129
Благадуша и Зик морам да ги пофалам, интересни видеа прават. Инаку, не ја следам многу заедницата.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Има стварно добри дечки што прават квалитетна содржина и задржуваат внимание ама згаснуваат после кратко време. (барем за влогерите) Зашто е тоа така? Затоа што примарната цел е правење многу пари со monetization. Тие останатите кои пробуваат да се докажат во YouTube заедницата не се оригинални, користат излитени финти, ја користат истата музика од Casey Neistat и пробуваат да реплицираат сцени од истиот и често наидуваат на позитивни коментари од типот "топ си баце продолжи така" иако е видеото тотално сра*е само заради тоа што другиов во минатото му оставил позитивен коментар не некое негово видео. :D

Мене број еден од нашиве јутубери ми е Марјан: Често става видеа кои задржуваат внимание. Причината за неговиот успех меѓу другото е "новиот" алгоритам на јутуб за препорачување видеа. Башка тоа што пронашол интересна ниша која привлекува луѓе од цел свет.
https://www.youtube.com/user/macobt
За тоа што го кажа , незнам обично нема некои сеа што се откажуваат , ама знаеш нашите снимаат " од љубов " . Иначрбарем праат нивни песни или од NCS и не копираат.
За Марјан не велам не супер е , само не го сметам за YouTube Macedonia Бидеќи снима Англиски/Амерички и е "American" Hacker .
Мислам дека нема Јутјуб комјунити кај нас. Половина од „јутјуберите“ се 13 годишњаци шо се снимаат со компир како скокаат од кревет и сл и тоа го аплоадираат. Чест на исклучоци.
Сметам дека не се развива баш, затоа што поголемиот дел од македонците не сакаат да гледаат такви видеа. За заработка ич да не праиме муабет. Не постои такво нешто.
Единствени македонски јутјубери кои што ги гледам и ми се свиѓаат се Изабела Пан и Иван Ајнштајн.
Мислам дека немаат врска годините туку карактерот(према фановите) и содржината(во видеото) . Не оправдувам да снимаш на 8 години (Како Јован Витагер) ама 13 се барем по нормални малце (со исклучок а де меѓу познатите)[DOUBLEPOST=1498960658][/DOUBLEPOST]
Има стварно добри дечки што прават квалитетна содржина и задржуваат внимание ама згаснуваат после кратко време. (барем за влогерите) Зашто е тоа така? Затоа што примарната цел е правење многу пари со monetization. Тие останатите кои пробуваат да се докажат во YouTube заедницата не се оригинални, користат излитени финти, ја користат истата музика од Casey Neistat и пробуваат да реплицираат сцени од истиот и често наидуваат на позитивни коментари од типот "топ си баце продолжи така" иако е видеото тотално сра*е само заради тоа што другиов во минатото му оставил позитивен коментар не некое негово видео. :D

Мене број еден од нашиве јутубери ми е Марјан: Често става видеа кои задржуваат внимание. Причината за неговиот успех меѓу другото е "новиот" алгоритам на јутуб за препорачување видеа. Башка тоа што пронашол интересна ниша која привлекува луѓе од цел свет.
https://www.youtube.com/user/macobt
За тоа што го кажа , незнам обично нема некои сеа што се откажуваат , ама знаеш нашите снимаат " од љубов " . Иначрбарем праат нивни песни или од NCS и не копираат.
За Марјан не велам не супер е , само не го сметам за YouTube Macedonia Бидеќи снима Англиски/Амерички и е "American" Hacker .
Мислам дека нема Јутјуб комјунити кај нас. Половина од „јутјуберите“ се 13 годишњаци шо се снимаат со компир како скокаат од кревет и сл и тоа го аплоадираат. Чест на исклучоци.
Сметам дека не се развива баш, затоа што поголемиот дел од македонците не сакаат да гледаат такви видеа. За заработка ич да не праиме муабет. Не постои такво нешто.
Единствени македонски јутјубери кои што ги гледам и ми се свиѓаат се Изабела Пан и Иван Ајнштајн.
Мислам дека немаат врска годините туку карактерот(према фановите) и содржината(во видеото) . Не оправдувам да снимаш на 8 години (Како Јован Витагер) ама 13 се барем по нормални малце (со исклучок а де меѓу познатите)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Јас следам често Јутјубери од Македонија и интересен тренд стана ова со јутјубов.

Малку ме нервира што има многу мали деца и наместо нивниот детски живот да го живеат со деца да си играат топка, криенка и други такви игри они се замараат со снимање видеа. Колку што е добро толку е и лошо користењето компјутери, снимање на јутјуб на 8, 5 или 6 годинки. Добро е ќе научи некој работи поврзани за технологијата, ќе учат како се монтира видео во програма но лошо е што не се дружат. Тоа до некаде сум го осетил и кај мене бидејќи и јас сум од доста помал со компјутерите. Сепак најдобро е умерено користење.[DOUBLEPOST=1498992432][/DOUBLEPOST]Но ајде да гледаме и позитивни страни од јутјубот. Јас покрај македонската јутјуб сцена ја гледам и онаа од балканот. Во Србија се одржува и балкански фестивал за јутјубери и на тој фестивал имате јутјубери од Хрватска, Босна, Србија па и од годинава од Македонија. Џипи беше еден од учесниците. Така да балканците повторно (после распадот на југославија) се обединувааат и дружат благодарение на новите технологии поточно јутјубот.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Има стварно добри дечки што прават квалитетна содржина и задржуваат внимание ама згаснуваат после кратко време. (барем за влогерите) Зашто е тоа така? Затоа што примарната цел е правење многу пари со monetization. Тие останатите кои пробуваат да се докажат во YouTube заедницата не се оригинални, користат излитени финти, ја користат истата музика од Casey Neistat и пробуваат да реплицираат сцени од истиот и често наидуваат на позитивни коментари од типот "топ си баце продолжи така" иако е видеото тотално сра*е само заради тоа што другиов во минатото му оставил позитивен коментар не некое негово видео. :D

Мене број еден од нашиве јутубери ми е Марјан: Често става видеа кои задржуваат внимание. Причината за неговиот успех меѓу другото е "новиот" алгоритам на јутуб за препорачување видеа. Башка тоа што пронашол интересна ниша која привлекува луѓе од цел свет.
https://www.youtube.com/user/macobt
Има и деца јутјубери,добри се
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Има не дека нема ама не би требало толку да се замараат со за нив комплицирани работи. Еве како ова детенце.
https://www.youtube.com/channel/UCgRrtLmBx2L_KRiWnXP1Y2A

Нека почека има време за вакви работи.
Мајка му и татко му му ги ставаат видеата он сигурно не и сигурно не е негова идеата,како што гледаш има поголем брат[DOUBLEPOST=1499035855][/DOUBLEPOST]Малите деца сигурно видеата не ги ставаат сами,туку родителите им ги ставаат и ги учат
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.225
Поени од реакции
7.745
Мајка му и татко му му ги ставаат видеата он сигурно не и сигурно не е негова идеата,како што гледаш има поголем брат[DOUBLEPOST=1499035855][/DOUBLEPOST]Малите деца сигурно видеата не ги ставаат сами,туку родителите им ги ставаат и ги учат
Сигурно не им ги ставаат родителите видеата. Ако има постар брат или сестра ќе му помага околу сето ова. Нормално на повеќето деца родителите им одобруваат вакво нешто.

Сепак мислам тоцкав мал кој сеуште нема усовршено добро говорот не би требало со ова да се занимава нека потпорасне нека почне малку да мисли позрело кога ќе биде 4, 5, 6то одделение нека се испроба со ова хоби да се занимава.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom