DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

D-r-ot

од поликлиника
Член од
8 јануари 2009
Мислења
3.360
Поени од реакции
941
Ех, колку фама се дигна за филмов, сите го очекуваа ептен, у Синеплекс редици имаше до Венето, за да гледаме добра приказна со многу дупки у нејзе. Претпоставувам дека разочарувањата кај поголемиот дел од публиката се поради тоа што повеќе се очекуваше.

Филмов, сценариски и не е така лош. Добра приказна, можеби веќе видена, но поминува. Трае пола саат - 40 минути повеќе, ама ај и тоа. Законите на физиката не ги знам, за да можам да се фатам околу таа тематика.

Ама никако не можам да разберам зошто ја праќаше пораката "STAY" со книгите, кога он претходно си ги испрати координатите за НОРАД?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Го гледав вчера во Битола. Одличен филм со препорака 8/10 (y) Иако не е нешто супер, екстра wow како што слушав и читав муабети, барем јас така не го дожиевав али нема врска, филмот навистина вреди да се гледа, посебно во кино. Голем екран и озвучување си го прават своето.
Е сега моето гледиште за филмот...
Одлична sci-fi драма во повеќе аспекти, од глумци, режија, кадри, ефекти, до саундтрак итн. Приказната е она што го прави интересен за пратење и тешко дека ќе ти здодее тие 3 сати. А во сржта му е загадочноста, мистеријата што те држи напнат и концентриран додека чекаш да се случи завршното, финалето...:vozbud: Иако сум голем фан на ваквите филмови и имам добри познавања од научните дисциплини кои се тука застапени сепак во од, онака додека го гледаш не е воопшто лесно да сфатиш “од прва“ се во филмот. Затоа препорачувам да си прочитате обајснувања на интернет за толкувањата на тие моменти, ефектите од црната дупка, дилатацијата на времето и тн.
Еве тоа што јас најдов на интернет:

1 објаснување:
ovhksy5qlesslilfebpv.png
First Timeline:

Wormhole opens. Mann and Brand and Cooper work on the Lazarus Project. Cooper flies on the final mission (the mission he'd been training for without knowing it) with Amelia, going through the same trials and sacrificing himself in Gargantua to let her escape to Edmund's world. Amelia institutes Plan B on Edmund's world. Those people go on to evolve into Humanity's future, with a stable Black Hole to guide their sciences. They evolve to work in the 5th dimension, and decide they want to save their ancestors. THEY find Cooper in Gargantua and create the tesseract for him. They initiate their original gravity burst to down Cooper's training flight for the original Lazarus mission. This leads Cooper to leave the program, marry someone, and have children. This change creates a second timeline, and creates Murph, key to their plan.

2. објаснување:
interstellar2.jpg

Second Timeline

This is what we see in the movie. THEY cannot interact with Murph, because she did not exist in their original timeline, so they use Cooper in the Tesseract to communicate with her, via love and gravity. His purpose here is two-fold: to guide himself back to Lazarus after THEY diverted him and to bring Murph into Lazarus, to fulfill the promise of Brand's Plan A. Cooper rejoins Lazarus just as before and re-aligns his second timeline with his first. Once in the tesseract again (or the same original time due to 5th dimension mechanics) he relays the TARS data to Murph and she makes Plan A a reality. Cooper Station lifts off, and begins it's slow trek towards the Wormhole.

Cooper is released from the tesseract, and recovered on Cooper Station just outside Saturn for a final reunion with Murph before she dies. He then leaves in a ship to rejoin Brand on Edmund's planet, knowing that she he there alone due to the time dilation involved in the final voyage across Gargantua causing Edmunds to be long dead of old age. Cooper and Brand create the second age of Humanity, those that will become THEY as they wait for the survivors of Earth to reach them in their slow gravity ship.

Вториов инфографик ми личи како подобар. Значи мора да постојат во сценариото 2 временски линии. Првата е онаа со која почнува филмот, а втората се прикажува подоцна преку “Тие“ (и тесерактот во кој беше Купер) што всушност сме ние од иднината, кои се обидуваме со помош на технологијата (манипулација со простор-времето) од иднината да им помогнеме на предците, just because we can :cool:

Крајниот резултат е: и во двете временски линии човештвото опстанува. Во првата, преку планот А, односно евакуација со вселенската станица Купер и во втората со планот В преку Амелија која воспоставува колонија на планетата Едмундс.

Ова е моето гледиште за филмот, можда ако го гледам пак би пронашол нешто плус или минус, како и да е мнгоу добар филм кој ќе се памети подолго...додека не дојде некој уште подобар ;) кој ќе оди барем и некој мал чекор понапред.

Гледајте ги графиците а во позадина со ова:

:vozbud:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Вториов инфографик ми личи како подобар. Значи мора да постојат во сценариото 2 временски линии. Првата е онаа со која почнува филмот, а втората се прикажува подоцна преку “Тие“ (и тесерактот во кој беше Купер) што всушност сме ние од иднината, кои се обидуваме со помош на технологијата (манипулација со простор-времето) од иднината да им помогнеме на предците, just because we can :cool:
Кога веќе човештвото успеало да го направи тој Тесерактот и воопшто кога се изборило за опстанок, зошто би бил потребниот ризик со шалтање низ времето, кога резултатот повторно би бил истиот? Едина логика, да се спасат повеќе човечки животи со порано дејствување и градење на тој тесерактот. Но, дали ова го оправдува ризикот и нарушувањата што можат да настанат со играње на физичките закони познати за нас, дури и во понапредна форма?
Bottom line, според погорново објаснување, зошто би имало потреба од вториот временски момент и комуницирање со луѓето од минатото, кога веќе целта е постигната?
Just because we can звучи кул, али не е практично баш.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Кога веќе човештвото успеало да го направи тој Тесерактот и воопшто кога се изборило за опстанок, зошто би бил потребниот ризик со шалтање низ времето, кога резултатот повторно би бил истиот? Едина логика, да се спасат повеќе човечки животи со порано дејствување и градење на тој тесерактот. Но, дали ова го оправдува ризикот и нарушувањата што можат да настанат со играње на физичките закони познати за нас, дури и во понапредна форма?
Bottom line, според погорново објаснување, зошто би имало потреба од вториот временски момент и комуницирање со луѓето од минатото, кога веќе целта е постигната?
Just because we can звучи кул, али не е практично баш.
Можда не е од денешна гледна точка, кога цело општество се базира на профит, економија на интереси, ако ми носи пари го правам нештото ако не, не го правам. Замисли свет каде сме стигнати до тоа ниво, да имаме технологија како “Тие“ и едноставно до тој степен да е истражено СЕ И СЕШТО во вселената и да не ти зависи ништо од хартивчињата наречени ПАРИ и да си истржауваш, правиш што ќе ти текне. Не би се прошетал до минатото да видиш како те правеле мајка ти и татко ти? Да се видиш себеси на година возраст... just saying ;)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Можда не е од денешна гледна точка, кога цело општество се базира на профит, економија на интереси, ако ми носи пари го правам нештото ако не, не го правам. Замисли свет каде сме стигнати до тоа ниво, да имаме технологија како “Тие“ и едноставно до тој степен да е истражено СЕ И СЕШТО во вселената и да не ти зависи ништо од хартивчињата наречени ПАРИ и да си истржауваш, правиш што ќе ти текне. Не би се прошетал до минатото да видиш како те правеле мајка ти и татко ти? Да се видиш себеси на година возраст... just saying ;)
Па баш да гледам како ме правеле моите не би прошетал за назад.
Не ми беше за парите и за профитот поентата, туку кога нешто успеало на еден начин, која би била поентата да се пробува на друг, која би била целта да се игра со непознатото, не може се' и сешто да е истражено никад, која би била поентата да се дешаваат парадокси...
Рачунај, Купер не отиде од свој ќеиф таму каде што отиде, туку да го спасува човештвото, што некој пред него уствари го спасил.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Да, од некоја причина не ми ги покажуваше цените, се беше бело во тој дел. Фала.

Ти ќе идеш? Мене ми се иде.
Веројатно со уште 2-3 ќе идам натака да. Пред Машински се чекаме ако иде некој?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Веројатно со уште 2-3 ќе идам натака да. Пред Машински се чекаме ако иде некој?
Пред влезот може, ако одговара. На крај краева имаме и телефони, не е проблем ќе се најдеме :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Режијата, глумата и музиката во филмот беа феноменални. Приказната беше исто така одлична иако на моменти тешка за пратење дури и за некој како мене што има гледано доста документарни емисии на темата за црните дупки и вселената воопшто. Она што не ми е допадна е што јас а има и веројатно многу други како мене крајот не го разбраа од прво гледање. Ќе си прочитам сега на нет што е дефинитивно објаснувањето за случувањата во последните 5-10мин.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Знаеш зошто не можете да уживате во добар филм? Зашто барате дупки и нелогичности во Science FICTION филм.

Некои работи намерно се изоставаат и симплифицираат во интерес на приказната. Тоа е storytelling, личен осврт на сценаристот/режисерот за одредена идеа која може но немора да е научно поткрепена.

Нормално ќе нема сонце кога е во студио снимано, ебаве чудните. :D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.964
Знаеш зошто не можете да уживате во добар филм? Зашто барате дупки и нелогичности во Science FICTION филм.

Некои работи намерно се изоставаат и симплифицираат во интерес на приказната. Тоа е storytelling, личен осврт на сценаристот/режисерот за одредена идеа која може но немора да е научно поткрепена.

Нормално ќе нема сонце кога е во студио снимано, ебаве чудните. :D
Не е интересно ако не се кења и за тие работи, не зезај. Муабетот е битен :D
Кажи тебе што ти сметаше ајде, олесни си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom