YOU WON'T BE ALONE (2022) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
220
Ама Крис бега од нешто, избега од хипиците без поздрав, за малку ќе избегаше и од дедото кој го посвои. Аман, не сугерира тоа дека има нешто шизофско во него?

1. Он умре бидејќи не беше доволно обучен, не е исто од книга да читаш, и да гледаш во пракса (на Дискавери пример:pos:). Има случај на човек кој преживеал 30 години во планините, како човек, не оставен како бебе, па поживотинен.:D
2. Додека неразумниот го променува општеството, разумниот се променува себеси кон потребите на општеството. Од професорот по фискултура (ама филинг е да кажеш фискултура:pos2:): Држава - најлесниот начин да ги контролираш малоумните. Фразата вришти, и сосема е во право. Сме создале цивилизација пред неколку илјади години, касно е сега да избегаме од неа.
3. До тогаш го немал правото да избега, иако можел, дека нему не му требаше нити колеџ, нити работа, а ако избегаше, пак немаше да зависи од нив.

Има уште некој друг освен мене и Рокенрола што се за Фајт Клаб дискусија?
Ја ја ја !!! За фајт клуб :vozbud:
Абе остајте го тој Крис веќе.Iosono,ако така гледаме,во секој филм ќе најдеме големи дупки во сценариото или општо во филмот.Тој така сакал и нема филозофија.На никој човек не можеш да му бидеш во главата да знеш шо му се дешава
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.311
Поени од реакции
5.980
Ама Крис бега од нешто, избега од хипиците без поздрав, за малку ќе избегаше и од дедото кој го посвои. Аман, не сугерира тоа дека има нешто шизофско во него?

1. Он умре бидејќи не беше доволно обучен, не е исто од книга да читаш, и да гледаш во пракса (на Дискавери пример:pos:). Има случај на човек кој преживеал 30 години во планините, како човек, не оставен како бебе, па поживотинен.:D
2. Додека неразумниот го променува општеството, разумниот се променува себеси кон потребите на општеството. Од професорот по фискултура (ама филинг е да кажеш фискултура:pos2:): Држава - најлесниот начин да ги контролираш малоумните. Фразата вришти, и сосема е во право. Сме создале цивилизација пред неколку илјади години, касно е сега да избегаме од неа.
3. До тогаш го немал правото да избега, иако можел, дека нему не му требаше нити колеџ, нити работа, а ако избегаше, пак немаше да зависи од нив.

Има уште некој друг освен мене и Рокенрола што се за Фајт Клаб дискусија?
Има и случај на јапанци кои после WW2 ,после поразот на Јапан, избегале во планините и сеуште ја штителе империјата :pos: (е ова ти се вика не помирување со реалноста).

Иначе братчево стварно во некој степен испаѓа морон,прво тоа напишав за во приколицата, второ, старчето го измачува да се искачи на ридчето за да го гледа Salton sea( не филмот :P )наместо херојски да му помогне во искачувањето овај го боцка да добие срчани удар.И трето ,успева да го повреди и старчето на кое му беше како син ,барем да прифатеше дека ќе го посвои ,па старчево ќе беше среќно до некој степен .

И добро бе дури и мечката не сакаше да го изеде :pos:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.572
Поени од реакции
18.173
Значи подфорумов е убедлив најдобар од цел форум, нека ми простат другите модератори - посетители на други теми, ама најдобрите дебати и најиновативните идеи за дискусија потекнуваат токму од тука, згора на тоа најпосетуван е, секоја чест момци и девојки! :eek:jea:

Се изинувам за офтопик :pipi:
 
I

Intex

Гостин
Знаеш ли што е шизофренија? :)

Ќе почекате за Fight Club, после овој на ред е 127 hours, чекаме да го изгледаат доволно луѓе. Стари филмови ќе уфрламе кога нема да има ништо актуелно.
Ми кажуваа старите, знам.:)
Започнува со параноја, која е ирационален страв од нешто/некој, за да после прерасне во крајна фаза наречена параноидна шизофренија. Е сега, таа параноидна шизофренија може да се интерпретира на повеќе начини, халуцинации, или пак далеку поголемо ниво на рационален страв од некој/нешто, отколку во паранојата. Момчето бегаше од општеството, а бидејќи не се приврзуваше со никој, бегаше и од припадниците на тоа општество. Значи, бега и од некој и од нешто. Сите сме во ова општество, па не се плашиме од него. Нешто мириса, или смрди.:)
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.311
Поени од реакции
5.980
Ми кажуваа старите, знам.:)
Започнува со параноја, која е ирационален страв од нешто/некој, за да после прерасне во крајна фаза наречена параноидна шизофренија. Е сега, таа параноидна шизофренија може да се интерпретира на повеќе начини, халуцинации, или пак далеку поголемо ниво на рационален страв од некој/нешто, отколку во паранојата. Момчето бегаше од општеството, а бидејќи не се приврзуваше со никој, бегаше и од припадниците на тоа општество. Значи, бега и од некој и од нешто. Сите сме во ова општество, па не се плашиме од него. Нешто мириса, или смрди.:)
павиљон бр 6 од Чехов прочитај го ,најпросто ти е објаснето :),без медицински да навлегуваш.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.736
Ај сеа едно спојлериште за филмов кое овде барем е дозволено.
Коа веќе инсистираме на тоа што навистина се случило.
Ова е вистинската порака која Крис ја закачил на автобусот. Ви текнува на онаа порака на крајот, среќен сум што живеев ваков живот итн? Е таа порака ја извадиле од неговиот дневник. Додека пак пораката која ја закачил на автобусот е следнава:

"S.O.S. I need your help. I am injured, near death, and too weak to hike out of here. I am all alone, this is no joke. In the name of God, please remain to save me. I am out collecting berries close by and shall return this evening. Thank you, Chris McCandless. August?"

Ова колку и да нејќам иде у корист на ставот на Иосоно.
Само пак ќе кажам, биографските филмови затоа и се контроверзни, се филуваат некои работи. Да тргнев по тоа, Social Network, немаше да ме бендиса, зашто многу дупки најдов во приказот на Зукерберг.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Ми кажуваа старите, знам.:)
Започнува со параноја, која е ирационален страв од нешто/некој, за да после прерасне во крајна фаза наречена параноидна шизофренија. Е сега, таа параноидна шизофренија може да се интерпретира на повеќе начини, халуцинации, или пак далеку поголемо ниво на рационален страв од некој/нешто, отколку во паранојата. Момчето бегаше од општеството, а бидејќи не се приврзуваше со никој, бегаше и од припадниците на тоа општество. Значи, бега и од некој и од нешто. Сите сме во ова општество, па не се плашиме од него. Нешто мириса, или смрди.:)
Кажано по дефиницја како оваа нема никаква врска со постапките на Крис.Мање битно мене повеке Крис ми личеше на некој што не знае шо со себе значи наместо да се соочи со сето тоа тој презема некој необјасниви чекори кој нема да сменат ништо а тоа се помалку ми лич на шизофренија.Крис според мене не избега од никого туку бегаше самиот од себе што повторно води повеке кон фрустрации и комплекси отколку кон шизофренија.На крајот сепак умре со помислата на неговите значи толку години бегаше од сето тоа за да на крај умре со тоа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.107
Поени од реакции
51.309
Ја ја ја !!! За фајт клуб :vozbud:
Абе остајте го тој Крис веќе.Iosono,ако така гледаме,во секој филм ќе најдеме големи дупки во сценариото или општо во филмот.Тој така сакал и нема филозофија.На никој човек не можеш да му бидеш во главата да знеш шо му се дешава
Со тоа апсолутно се согласувам пишав неколку пати а и на други теми сум пишал. За филмов мислам дека не е портретирано она што навистина се случувало, не е истражено доволно длабоко. Дека зборуваме за биографија иначе немаше проблем :)

Значи подфорумов е убедлив најдобар од цел форум, нека ми простат другите модератори - посетители на други теми, ама најдобрите дебати и најиновативните идеи за дискусија потекнуваат токму од тука, згора на тоа најпосетуван е, секоја чест момци и девојки! :eek:jea:

Се изинувам за офтопик :pipi:
Секој оф-топик во кој се величаат модераторите на подфорумов е добредојден и го поздравуваме
За останатите следат картони. :pos:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.551
Поени од реакции
1.496
Немам појма за што дискутирате, ама ите го сакаме филмов затоа што малдиќот имал муда да направи нешто за кое барем 80% од нас многу пати се токмеле да го прават.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.107
Поени од реакции
51.309
Ај сеа едно спојлериште за филмов кое овде барем е дозволено.
Коа веќе инсистираме на тоа што навистина се случило.
Ова е вистинската порака која Крис ја закачил на автобусот. Ви текнува на онаа порака на крајот, среќен сум што живеев ваков живот итн? Е таа порака ја извадиле од неговиот дневник. Додека пак пораката која ја закачил на автобусот е следнава:

"S.O.S. I need your help. I am injured, near death, and too weak to hike out of here. I am all alone, this is no joke. In the name of God, please remain to save me. I am out collecting berries close by and shall return this evening. Thank you, Chris McCandless. August?"

Ова колку и да нејќам иде у корист на ставот на Иосоно.
Е ќе заборавев, и што мислите за завршната порака на Крис, која одеше во стилот: ... живеев убав живот, Господ да ве благослови сите...?

Јас сум малку збунет тука, ако си живеел убав живот, ондак...
 
I

Intex

Гостин
павиљон бр 6 од Чехов прочитај го ,најпросто ти е објаснето :),без медицински да навлегуваш.
У време на матура, ти Павиљон ми препорачуваш, што е многу-многу е.
Иначе, гледај го 'Seducing my stepson', убав филм.:pos:
Кажано по дефиницја како оваа нема никаква врска со постапките на Крис.Мање битно мене повеке Крис ми личеше на некој што не знае шо со себе значи наместо да се соочи со сето тоа тој презема некој необјасниви чекори кој нема да сменат ништо а тоа се помалку ми лич на шизофренија.Крис според мене не избега од никого туку бегаше самиот од себе што повторно води повеке кон фрустрации и комплекси отколку кон шизофренија.На крајот сепак умре со помислата на неговите значи толку години бегаше од сето тоа за да на крај умре со тоа.
Лузер сум, бегам од мене, Нортон во Фајт Клаб.
Не можам да се соочам оти ми умреа жената и синот. - Прот во Кеј Пекс.
Жена ми ги уби децата, сега сум ренџер. - батката од Шатер Ајланд.
Луѓето не ме гледаат како што јас сакам, па работам на тајни проекти. - Џон Неш во Бјутифл Мајнд.

Бегам од самиот себе, создавам алтернативна реалност. - рандом болен од шизофренија.
Со тоа апсолутно се согласувам пишав неколку пати а и на други теми сум пишал. За филмов мислам дека не е портретирано она што навистина се случувало, не е истражено доволно длабоко. Дека зборуваме за биографија иначе немаше проблем :)


Секој оф-топик во кој се величаат модераторите на подфорумов е добредојден и го поздравуваме
За останатите следат картони. :pos:
За тоа се согласуваме дека не е истражено како што треба, ама дека Крис како лик е губитник, е грев да се каже.

Не се дозволени спојлери овде, бан за ИоСоно.:pos:
 

Вондерфул

Chemical love
Член од
2 јуни 2008
Мислења
251
Поени од реакции
157
На крајот она шо го пиши во дневникот Happiness only real when shared за мене беше најбитниот момент во филмот, кога сфаќа дека мислејќи дека среќата е во природата и дека human relationships не се најважни во животот како шо вели всушност не било така. Природата и бегањето од се сепак на крајот не му ја дава среќата шо тој ја бараше туку всушност она од шо бегаше беше таа среќа.
А она What if I were smiling and running into your arms?...и тоа напишаното ми беа крајно несфатливи...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.341
Поени од реакции
15.190
Ми кажуваа старите, знам.:)
Започнува со параноја, која е ирационален страв од нешто/некој, за да после прерасне во крајна фаза наречена параноидна шизофренија. Е сега, таа параноидна шизофренија може да се интерпретира на повеќе начини, халуцинации, или пак далеку поголемо ниво на рационален страв од некој/нешто, отколку во паранојата. Момчето бегаше од општеството, а бидејќи не се приврзуваше со никој, бегаше и од припадниците на тоа општество. Значи, бега и од некој и од нешто. Сите сме во ова општество, па не се плашиме од него. Нешто мириса, или смрди.:)
Да ама човеков не бегаше поради внатрешни стравови или халуцинации, ниту пак смислуваше заговори дека некој сака нешто да му направи, тоа нема никаква врска со шизофренија. Повеќе би го опишал како соединување на душата и природата, тоа преку филм не може да се разбере, треба да се доживее, тоа е некој внатрешен мир кој те исполнува и после тешко ти е да се привикнеш на нормален и рутиниран живот. Ја имам еден пријател кој е член на едно палеонтолошко друштво (оние што влегуваат по пештери, Пеони се вика мислам), човеков секое лето си оди сам на кампување по едно 10 - 15 дена и тоа сосема сам, и викам јас ај да видам што има толку добро во планинарење. И отидовме до едно село Осој, Дебарско на Стогово планината одкаде продолживме пешки, тоа е некоја неверојатна убавина што буквално ти ја облагородува душата, се осеќаш ко тежок камен да ти паднал од душата. Тоа особено се осеќа кога се враќаш дома, кога влегуваш во некоја урбана средина ко Скопје милиш самиот град зрачи негативна енергија, до толку што главоболка може да ти створи. Од тој аспект сосема го разбирам Крис, па макар и самиот што си креираше некоја антиопштествена идеологија сепак мислам суштината не е тоа, односно не треба да се дава идеолошка конотација на филмов.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.107
Поени од реакции
51.309
Лузер сум, бегам од мене, Нортон во Фајт Клаб.
Не можам да се соочам оти ми умреа жената и синот. - Прот во Кеј Пекс.
Жена ми ги уби децата, сега сум ренџер. - батката од Шатер Ајланд.
Луѓето не ме гледаат како што јас сакам, па работам на тајни проекти. - Џон Неш во Бјутифл Мајнд.
И мама и тато повремено се караа - Александар Супертрамп :)
 
I

Intex

Гостин
^ Смени тема, не си интересен веќе.:pos:

Сериозно, ај Фајт Клаб, да се маваме на здраво, тука не се разбираме, нема ни да се разбереме некогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom