XXIII Зимски олимписки игри - Пјонгчанг 2018

Член од
14 март 2010
Мислења
16.332
Поени од реакции
14.592

dpjs4cbvoaie3vp.jpg

Своевремено се отвараше и пдф за игрите, денес на три дена до официјален почеток нема никаква заинтересираност.

Така да, нека биде оваа официјална тема за игрите, па ако мислите дека треба да се отвори и посебен потфорум, отворете, ќе пополниме нешто од нешто.

Игрите по трет пат се одржуваат во Азија, по Сеул и Нагано, Пјонгчанг е третиот домаќин на зимски олимписки игри. Потоа се продолжува пак во Азија, така да во нормално време да гледаме ќе си почекаме после три олимпијади.

Овие игри ќе бидат и рекордни во бројот на спортисти и број на доделени медали и поделени кондоми по спортисти.

На програмата ќе бидат и три нови дисциплини.

Ние ќе настапиме со тројца спортисти, двајца со А норма. Еден во алпско скијање и двајца во нордиско скијање.
Знаменосец ќе е нордиецот Ставре Јада.

Официјален сајт на игрите
www.pyeongchang2018.com/en/index

Преноси ќе вршат овие телевизии кои ни се туку речи достапни на нас.
МРТ
EUROSPORT
ZDF/ARD
HRT2
RTS
RTVSLO
Преносите почнуваат од 02 часот, па се до 15.30 часот.
Свеченото отварање на игрите е во петок, неофицијално игрите ќе започнат веќе во среда со карлинг и уметничко лизгање.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
2.509
Поени од реакции
16.518
На зимски олимписки игри не сме освоиле медал до сега, па ајде оваа година да “скршиме нога“

Антонио Ристевски – Алпско скијање / дисциплини: слалом и велеслалом (освоена А норма)
Ставре Јада – Крос кантри / дисциплини: спринт и 15 км. (освоена А норма)
Викторија Тодоровска – Крос кантри / дисциплина 10 км/.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.035
Поени од реакции
3.235
Мислам прв пат од кога следам олимпијади Бјордален нема да настапува :(
Остана да навиваме само за Норијаки Касаи :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.258
Поени од реакции
190.546
На зимски олимписки игри не сме освоиле медал до сега, па ајде оваа година да “скршиме нога“
се заебаваш или :icon_lol: :icon_lol:[DOUBLEPOST=1517935734][/DOUBLEPOST]барем имаме со А норма луѓе, респект за тоа, сеа комшииве што си ставаат цел минимум по 10 медали а ние ова е сплет на околности :D
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.619
Мислам прв пат од кога следам олимпијади Бјордален нема да настапува :(
Остана да навиваме само за Норијаки Касаи :)
Касаи , тука е и Ахонен, но и двајцата се во катастрофална форма, посебно овој вториот, речиси невозможно е да би оствариле добар резултат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.258
Поени од реакции
190.546
Двете Кореи ќе излезат заедно на отворањето (y)
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.332
Поени од реакции
14.592
ОЛИМПИСКА ПРОГРАМА НА МТВ-1 ПЕТОК 09.02 - НЕДЕЛА 11.02.2018

ПЕТОК, 09.02.2018
12.00 СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ – (ком: Д.НИКОЛОВСКИ / Т.СТОЈАНОВСКИ)
20.00 реприза СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ


САБОТА, 10.02.2018
08.15 КРОС-КАНТРИ, СКИЈАТЛОН 7,5+7,5 КМ (Ж) – (ком: Г.МИЛКОВСКИ)
09.20 ВЕСТИ
09.30 реприза СВЕЧЕНО ОТВОРАЊЕ
12.00 ВЕСТИ
12.10 БИЈАТЛОН, 7,5 КМ СПРИНТ (Ж) – (ком: З.ВИДЕВСКИ)
13.35 СКИ-СКОКОВИ, 100 М. (М) 1.СЕРИЈА – (ком: Д.НИКОЛОВСКИ)
14.30 МАГАЗИН ФУДБАЛ ЛШ
14.55 РАКОМЕТ ЛШ (Ж): ВАРДАР-БУДУЌНОСТ – (ком: Ј.КОСТОВСКИ)
16.30 снимка СКИ-СКОКОВИ, 100 М 2.СЕРИЈА
17.00 ДНЕВНИК 1
17.55 РАКОМЕТ ЛШ (М): БАРСЕЛОНА-ВАРДАР – (ком: З.ВИДЕВСКИ)
19.30 ДНЕВНИК 2
20.15 БРЗО ЛИЗГАЊЕ, 3.000 М (Ж) – (ком: Г.СТЕРЈОВ)
21.30 репризи КРОС-КАНТРИ + БИЈАТЛОН
23.00 ДНЕВНИК 3
23.30 реприза КОШАРКА ЕП-КВАЛ (Ж): МАКЕДОНИЈА-ХРВАТСКА

СОБРАНИСКИ
20.45 КОШАРКА (Ж): МАКЕДОНИЈА-ХРВАТСКА – (ком: Т.СТОЈАНОВСКИ)

НЕДЕЛА, 11.02.2018
03.00 АЛПСКО СКИЈАЊЕ, СПУСТ (М) – (ком: Д.НИКОЛОВСКИ)
07.15 КРОС-КАНТРИ, СКИЈАТЛОН 15+15 КМ (М) – (ком: Д.НИКОЛОВСКИ)
09.00 ВЕСТИ
09.10 СНОУБОРД, СЛОУПСТАЈЛ (М) – (ком: З.ВИДЕВСКИ)
10.50 реприза АЛПСКО СКИЈАЊЕ СПУСТ (М)
12.00 ВЕСТИ
12.10 БИЈАТЛОН, 10 КМ СПРИНТ(М) – (ком: Г.МИЛКОВСКИ)
13.50 САНКАЊЕ (М), 4.ТРКА – (ком: Т.СТОЈАНОВСКИ)
14.40 БРЗО ЛИЗГАЊЕ 5.000 М. (М) – (ком: Г.СТЕРЈОВ)
16.00 АКРОБАТСКО СКИЈАЊЕ, МОГУЛС (Ж) – (ком: Ј.КОСТОВСКИ)
17.00 ДНЕВНИК 1
17.45 УМЕТНИЧКО ЛИЗГАЊЕ, ТИМСКИ – (ком: И.АНДРЕЕВСКА)
19.30 ДНЕВНИК 2
20.15 репризи АЛПСКО СКИЈАЊЕ + КРОС-КАНТРИ + СНОУБОРД
23.00 ДНЕВНИК 3
23.30 реприза КОШАРКА АБА: БУДУЌНОСТ-МЗТ СКОПЈЕ

СОБРАНИСКИ
19.00 КОШАРКА АБА: БУДУЌНОСТ–МЗТ СКОПЈЕ - (ком: Г.МИЛКОВСКИ)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.509
За 10 минути ќе видиме што спремиле Корејциве. Потрошиле многу пари ама некако слабо карти се продале.
 
S

silmarillion

Гостин
Коментирање на отварање на олимпијада...нема полошо нешто иако е тоа напишано сценарио од претходно.

Него ако нема нешто Starcraft theme ќе се разочарам.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.509
Инаку од NHL напраиле педерски потег и не им дозволиле на нивните играчи да настапуваат за нивните држави, така да слободно може Американците и Канаѓаните да не се замараат многу бидејќи секако ќе изгубат. Типувам на Финска или Русија да дојдат до златото.
За мене ко и секогаш, ски скоковите, слалом спуст велеслалом, тие ќе ми се најинтересни.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.258
Поени од реакции
190.546
Да бевме уште Југославија ќе им се накалемевме четири глорихантер држави на Словенциве на зимска олимпијада :oleee:
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
5.787
Поени од реакции
5.967
Очекував повеќе од отворањево , ама сепак добро беше.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.509
Поети ли се коментатори ли се, нека пробаат книга да напишат. Нека гори огнот нека се радува светот, ау ау ау. :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom