XP и LINUX заедно, ама како?

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
bez vojna pretpocitavam se sto re dobro momentalno sum na suse i mozam da kazam deka e dosta lesen za toa go preporacuvam ne za drugo
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Veke site lunix distribucii se lesni, i za instalacija i za konfiguracija. Raotata e votoa da ne t mrzi da prochitash nekoj red, ne mora knigi :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Еве прашање од потенцијален Linux јузер:

Имам инсталиран XP кој сакам да ми остане како boot можност и после инсталацијата на Linux Ubuntu. Значи, не сакам да бришам ништо, место на хардовите има доволно(3hdd, 1со 40gb, 2 со 120gb), нормално, "C:" е оној од 40:). Прашањево го упатувам до поискусните Linux јузери кои верувам ќе можат да ми помогнат. Благодарам!
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
najubavo simni si vmware i teraj bez problemi :)
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Мандрак, напиши дали сакаш искористиш цел диск за Ubuntu или планираш да му доделиш простор од еден од хардисковите за да го инсталираш.
Алатката за партицирање на Ubuntu e прилично интуитивна за корстење иако е во текстуален мод. Напиши конкретно на кој начин сакаш да го инсталираш и ќе ти направам конкретен HowTo.
Во меѓувреме еве ти неколку линкови да го разгледаш процесот на инсталација:

Дуал боот за апсолутни почетници. Детално опишани постапки за инсталирање на Ubuntu i NTFS, Ubuntu i FAT32:
http://users.bigpond.net.au/hermanzone/

Убунту официјален инсталациски HowTo:
https://wiki.ubuntu.com/Installation

Уште еден HowTo за инсталација+плус интересни туторијали за други работи:
http://www.mrbass.org/linux/ubuntu/

Што се однесува за dual boot(двојно бутирање на системот), Ubuntu автоматски препознава дека имаш инсталирано Windows и подесува програма наречена GRUB.



При секое вклучување на компјутерот GRUB ти дава да избираш кој оперативен систем сакаш да го подигнеш. Иако менито е целосно конфигуратибилно дифолтот изгледа вака:



Постојат уште многу конфигурирања на GRUB-от, како дали да вклучува default оперативен систем, колку секунди да чека пред тој да продолжи со вклучување на системот и.т.н Сепак после толку време јас не сум имал потреба да го подесувам.
 

Sasence

V.I.P-very important princess
Член од
21 ноември 2005
Мислења
154
Поени од реакции
1
Имам едно прашање...не знаев каде да го поставам па решив тука...
има ли начин игрите кои не дозволува xp да ги играме(постари или сл) на некој начин да се уклучат...постои ли можност за тоа?
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Го упикав, ама Windowsot XP кој го дава како опција во GNU GRUB не сака да подигне, јавува дека фали одреден системски фајл кој изгледа настрадал при инсталација на Ubuntu.-Чаре?
И друг проблем имам.-Користам ADSL со D-Link модем преку мрежна карта на кој не знам од каде да му пристапам за да сетирам интернет конекција. За прв пат во животов се среќавам со Linux и некако ептен ми е чудно, неможам да најдам опции кои сум навикнал кај Windows-ите да ми се како на тацна:)

E pa dragi prijateli, moze da mi kazete veke "wellcome to the club":). -Eve me so Linux Ubuntu 5.10 na Kajgana, uste nekoj da mi kaze kako da se switchnam na kirilica, dobro ke bide:je:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Да можев да ти кажам како да се свичнеше на кирилица - ќе го сторев тоа одамна и јас. Патем - далеку подобро и посигурно е да користиш друг систем (Мandrake/Мandariva или Debian) којшто нема да ти чепка по Windows-от при инсталацијата.

Неколку квалитетни совети : при партицијата на таблицата на партиции, дај му малце помалку од пола простор на Linux-от. (ако имаш диск од 10 Мб : 6 нека бидат за Windows и 4 за Linux).
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Мандрак, единствена причина на која можам да се сетам е доколку не си го фрагментирал дискот на кој ти е Windows-от пред да инсталираш Ubuntu па при фрагментирање пребришал некоја датотека. Пробај да му направиш Repair на Windows-от со помош на Windows CD-то.

Да се надевам дека не си разочаран од она што го гледаш. Конкретно со конфигурирањето: ќе се привикнеш прилично брзо. Ако имаш одбивност кон command prompt откачи ја оти брзо ќе утврдиш дека е далекy побрз начин за конфигурирање од кликањето.

За кирилицата и останатите работи се читаме овде
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Да ви кажам од лично искуство најдобро си поминав со инсталацијата на SuSE Linux, а сеуште си користам и XP. LILO Bootloader - ot си го запишан на floppy така да masterboot-t не го ни пипнав, така да кога сакам под XP не го користам флопито, а кога сакам линукс си ставам флопи и си старта автоматски линукс.WIN не ни знае дека постои линукс и мастер бут исто така нема информации дека посоти линукс, со што добивам на перформанси на машината.

Инсталацијата е едноставна, и сето тоа е преку YAST.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
1.044
Поени од реакции
2
еј а може некој да ми каже како да го подигнам Windows преку Linux како виртуелна машина?
 
Член од
23 јуни 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
Инсталатер на Ubuntu Linux на вашиот Windows
Еве ви лесна и едноставна програма која ке ви овозмжи да го инсталирате Ubuntu Linux на вашиот Windows.Оваа е за почетници кои неможат тоа да го направаат тоа преку дос.Линкот е тука



 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Сите постови од темава ги прочитав, но разбрав многу малку работи затоа што сега дури влевам во овие води. Дома имам убунту дистрибуција и сакав да ја инсталирам, но да не се брише windows, почнав да следам инструкциите и некаде на половина стигнав требаше од повеќе опции да изберам нешто и малку ми беше страв случајно да не погрешам па се што ми е во ком. да ми се избрише и се откажав. Е сега треба да инсталирам Suse Linux, го има на интернет вкупно е околу 3 гига и сега сакам некој ако може, со малку зборови или пак поопѓирно да ми објасни да го инсталирам Suse, а притоа Windows да ми стои.
 

OffLine

Worminkle UniversitY
Член од
27 септември 2007
Мислења
161
Поени од реакции
0
abe i ednoto i drugoto go imam ali nikogas ne sum imal problemi pri instalacijata
 

Kajgana Shop

На врв Bottom