XP и LINUX заедно, ама како?

Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Neznam kolku ste slusnale za VM-Ware Workstation ?? ama podobra rabota od toa za istovremeno koristenje an Windows i Linux nema. Ima i windows verzija za Virtuelna masina na Linux i obratno. Nema poveke restart za da vklucis linux. e dobro jebi ga zima poveke memorija no maki ke nemas a za cista emulacija na Macromedia ima CROSSOVER OFFICE taka da koj e zapalen za MACROMEDIA a koristi LINUX sigurno ima :))
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
RICK....

Според моето скромно искуство за Dualbooting Linux и XP, можам да го кажам следново.

Единствени дистрибуции кои што од ПРВА немале проблем со дуал боот биле MANDRAKE i UBUNTU.

За сите други е потребна интервенција. Односно јас тоа го решавав така што правев boot.sec фајл од Linux боот партицијата и го додавав во XP. Значи дуал боот опциите ги бирав од XP Loaderot.

Новите кернели без проблеми подржуваат RAID, така што не би требало да имаш проблем. Инаку ако сакаш да запишуваш од линксот на NTFS партициите тоа нема да биде возможно. Па затоа, доколку сакаш да ги користиш и од XP и од Linux најдобро е да ги направиш FAT32.

Linux сега за сега, само може да прочита NTFS а не да запише на неа.


П.С Не ми текнува сега како беше точно (2-3 команди беа со неколку свичеви), но ако ги побараш на гоогле сигурно ќе ги најдеш.
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Битно е да се напомене, дека кога ќе го инсталираш linux-ot да не го запишував boot лоадерот на FIRST BOOT SECTOR. Него на First SuperBlock. Така ќе можеш да го користиш XP лоадерот со направената модификација за DualBoot.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Mandrake 10.1 - Imas izbor pomegju booter Lilo ili Grub. Baska lesno se particioniraat diskovite za vreme na instalacijata.

Odi na Google i napisi Mandrake ISO - ke si gi simnis CD-ata i ke si gi sledis upatstvata - lesno e :wink:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Иако јас лично би ти го препорачал G-din Debian!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Da ama jas probav i ne mi dade da instaliram Lilo na Debian tuku
me prasuvase dali sakam da go izbrisam disk : edinstvena opcija bese brisenje :(
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
dd if=/dev/hdaX bs=512 count=1 of=/linux.bin

еве го кодот за да направите имиџ од боотсекторот на линукс откако ќе го инсталирате на FIRST SUPERBLOCK a ne ne FIRST BOOTSECTOR.

Каде што (X) е партицијата каде што е инсталиран линуксот. Потоа во XP во boot.ini ќе го додадете како опција следново

C:\linux.bin=”My Linux Partition”

Нормално тоа во наводниците ќе го крстите според тоа која дистрибуција сте ја инсталирале, и нормално фајлот linux.bin ќе го ископирате во root на C:\

Проверено, работи 100%.
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Може некој да ми даде линк да го симнам WMWare Workstation.....:se_ molam

За крак ке се снајдам....
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Mesaja напиша:
Може некој да ми даде линк да го симнам WMWare Workstation.....:se_ molam

За крак ке се снајдам....
Чим ќе се снајдеш за крак, ќе се снајдеш и за Апликацијата, нели ?:)
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Moze da prasam zosto zapnuvate da go bootirate Linux od Windows boot-loader? Da, izvodlivo e (so mala intervencija, kako sto opisa moTaro) ama mnogu pocisto resenie e da go ostavite Linux boot loader-ot (bilo LILO ili GRUB) da si ja zavrsat rabotata. Taka ke gi imate i XP i Linux na ista masina. Jas ne sum imal problemi ni so Mandrake, ni so Suse, ni so RedHat ni so Slackware (iako posledniov sazmerno retko sum go koristel).
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
е слегни си SuSe i ne mu ja misli live cd suck! unbuntu e za amateri ne e los plus ne tesko da instaliras linux i win na ista masina
(navremeto i jas ne znajah ,ko pitah kak da instaliram mi kazaa imas readme file zamisli se pise vo readme :D) ama ko ke stavas linux i wine ke se otkazes od windows veruvi mi jas se odviknah :D od win neznam za so ama vo makedonija linux go lagat kako hackerski operativen sistem oste ne mozam da si odgovoram na tava prasanje . ( na suse daj mu full install ne se plasi i od pile mleko ima :Dmi se spie ojdeh da spijam
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Кога се бира дистрибуција се земаат во предвид подршките кои што доаѓаат со неа и нормално нејзината стабилност. Убунту е во страшен подем и ги исполнува и двата услова. Со пакет менаџерот apt-get може да се најде буквално се што ќе посакаш без да компајлираш и без главоболки!

Ако ти е тоа "лесно" како што викаш ти Dr_Virus тогаш стави FreeBSD ако според тоа ги цениш дистрибуциите (ти гарантирам дека тука највеќе ќе се "изработиш").

А кога веќе го спомна SuSe, тој е демек посебно "тежок"?? Таму го имаш yast и уште многу олеснителни алатки што може да се најдат само во Windows боксовите. Што мислиш која дистрибуција е најблиску до Widnows look & feel alike, и со самото тоа "најпаразитска?"

Да, баш SuSe.

SuSe vs Debian ?
Debian All the way!!! Без око да ми трепне!
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Во контекст на темата како Windows и Linux истовремено...
Оној кој има пари да си приушти нова машина со скап процесор, за пола година ќе може истовремено да работи на неколку Windows-и и Linux-и едновремено. Значи како што стискаш сега Alt+Tab за да се префрлиш на наредната апликација од таскбарот, така едноставно ќе можеш да се префрлиш на наредниот оперативен систем.
И AMD, и Intel имаат изработена технологија и инструкции на своите нови multicore процесори кои овозможуваат буквално делење на ресурсите од вашиот компјутер(CPU, RAM, VGA и цел останат хардвер).
Дури ќе може на еден компјутер да се закачат повеќе конзоли(тастатури, мауси и монитори) кои истовремено и независно ќе работат.
Значи без емултаори од еден оперативен систем за друг, туку хардверски timeshare.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom