Xiaomi или Asus бренд ? Кој е поквалитетен ?

Член од
19 јули 2014
Мислења
98
Поени од реакции
3
Здраво,сакав да земам ново телефонче се разбира не од оператор и наидов на неколку супер телефони до 13 000 денари.Сега прашањето е дали да земам Xiaomi телефон бидејќи има многу помоќен процесор,рам,повеќе меморија и е понов (2016) за разлика од Asus што има FHD 1080p 5.5 поголем екран и интел атом 4 јадрен процесор ?
Ова се само дел од нивните спецификации (според моделите во анхоч):

Asus Zenfone 2 ZE551ML Dual SIM 4G------ 12 480 денари
OS: Android v6.0 (Marshmallow)
Screen: 1080 x 1920/5.5 inch/16M/IPS +Gorila Glass 3
CPU: Intel Atom Z3560 Quad-Core 1.8GHz
GPU: PowerVR G6430
RAM: 2GB
ROM: 16GB
Camera: 13MP/1080p

Xiaomi Redmi 3 Pro Dual SIM 4G ------ 12 480 денари
OS: Android v5.1 (Lollipop)
Screen: 1280x720/5.0 inch/16M/IPS/LCD
CPU: Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 Octa-Core
(Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.2 GHz Cortex-A53)
GPU: Adreno 405
RAM: 3GB
ROM: 32GB
Camera: 13MP/1080p 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
527
Поени од реакции
220
Xiaomi all the way. Имам Редми 2 Про/Прајм телефонот е лудило го работам со официјална верзија на Cyanogenmod 13. Никогаш не закочил никогаш не ми се рестартирал од ништо се си е во ред. Имам уште 4 другари шо имат Шаоми сите со пофални зборови за нив :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.550
Поени од реакции
21.154
Шаоми се подобри во се споредени со своите „конкуренти“ освен камера.
Ако камерата не ти е највисок приоритет, земи Шаоми.
Мада очекувај мали багчиња ваму и онаму со MIUI-то.
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
527
Поени од реакции
220
Шаоми се подобри во се споредени со своите „конкуренти“ освен камера.
Ако камерата не ти е највисок приоритет, земи Шаоми.
Мада очекувај мали багчиња ваму и онаму со MIUI-то.
Зошто постој Cyanongenmod ?
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
98
Поени од реакции
3
Xiaomi all the way. Имам Редми 2 Про/Прајм телефонот е лудило го работам со официјална верзија на Cyanogenmod 13. Никогаш не закочил никогаш не ми се рестартирал од ништо се си е во ред. Имам уште 4 другари шо имат Шаоми сите со пофални зборови за нив :)
Ок ама само ме загрижува. на ГСМ арена не пишува дека постои апдејт за андроидот од 5 на 6.0 а би сакал да го имам последниот андроид мислам 6.0.Побарав на други страни и пишуваче дека е пуштен апдејт за редми 3 про.
 
Последно уредено:

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.529
Поени од реакции
2.750
Zenfoneot e tesko dno! ic ne razmisluvaj Xiaomi e 4 klasi nad
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
527
Поени од реакции
220
Ок ама само ме загрижува. на ГСМ арена не пишува дека постои апдејт за андроидот од 5 на 6.0 а би сакал да го имам последниот андроид мислам 6.0.Побарав на други страни и пишуваче дека е пуштен апдејт за редми 3 про само тоа ме загрижува.
Батали ти GSMarena. Зачленисе (ако не си член) на it.com.mk има цела тема и добра подршка за Xiaomi. За MIUI не знам. Првите 3 дена го сменав во CM.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
570
Поени од реакции
683
Нема дилеми овде. Xiaomi брат. ;)
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.557
Поени од реакции
5.281
Размисли и за Xiaomi Redmi Note 3 pro, за 1000-ка поскапо доста добиваш.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.858
Поени од реакции
7.533
Имам Xiaomi redmi note 3 и сум презадоволен телефонот е ѕверка, само со мој отисок се отклучува :pos::pos::pos::pos::pos::pos:. Камерата е 16 мегапиксели страшни слики вади и то.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
459
Имам искуство и со двата бренда и тоа доста добро.
Сестра ми има Xiaomi Redmi 3 али обичната (2/16 гб верзија). Додека јас имам Asus MEMOPAD таблет, а неколку мои колеги го имаат zenfone-от со 4гб и 3гб рам варијантите.

Од двата бренда, Xiaomi ми е 100 пати подобар. Зенфонот што го имаа колегите неколку пати се жалеа од ресетирање во даден период (2 месеци). Сестра ми во истиот период дали два пати го ресетираше од кои што едниот пат беше поради што зема картичка од ВИП - а потоа дознавме дека немаше потреба од рестарт.

Камерата да, не му е толку добра како на Asus али во секој друг поглед, Intel Atom и Android едноставно не одат заедно. Мене таблетот ми се утепа од сецкање и кочење кога ќе уклучам WiFi за да повлече push нотификации, после тоа е добар, па после некое време пак лошо се однесува и дава едно нелинеарно користење на уредот.

Башка Xiaomi субјкетивно поубави се на изглед.
 
На врв Bottom