Xbox One

Член од
6 декември 2015
Мислења
16
Поени од реакции
0
Дали има шанси за џеилбрејк/хак на Xbox One ? И доколку има шански, кога од прилика би излегол џеилбрејкот/хакот?
 
Член од
27 октомври 2011
Мислења
126
Поени од реакции
33
Дали има шанси за џеилбрејк/хак на Xbox One ? И доколку има шански, кога од прилика би излегол џеилбрејкот/хакот?
Шанси има , скоро да биде тешко , ако се хакне ps сметај одма дека е хакнат и оне пошто мс сам ке си пушти хак. Иначе дамп на нандот има уште пред година направено (тоа значи дека има шанси) ама од тогаш навака ништо. Ја си купувам оригинали на попусти како блек фрајдеј вожик итн директно од сторот и не се толку скапи , така да и да го хакнат незнам дали би го модирал
 
Член од
6 декември 2015
Мислења
16
Поени од реакции
0
Да, ама јас не можам уште да купувам од сторот бидејќи неам своја картичка, имам 16 години. Татко ми не ми ја дава неговата, бидејќи мисли ќе украдат пари ова она... Затоа, друг излез немам, а физичките копии немаат попуст тука у Мк, т.е мн ретко.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.842
Поени од реакции
7.949
Леле леле леле леле (како на Еднооки), што е работава @Џои, твоите КИНЕКТирани миленици Мајкрософт не се познати по ваква дарежливост.

Xbox One S со внатрешен хард диск со капацитет од:

500 GB = 299 долари/евра;
1000 GB = 349 долари/евра;
2000 GB = 399 долари/евра.

Па уште и џојстик со Bluetooth, кој ќе може да се користи и на компјутер ?

Не дека и досегашните џојстици за Xbox 360 и за Xbox One можеа да се користат и на компјутер, но освен ако грешам, ова е првиот џојстик на Мајкрософт за Xbox конзола кој доаѓа и со Bluetooth.

Можеби поради купувањето на ЛинкдИн, Мајкрософт одлучиле да бидат вака дарежливи, или можеби бидејќи 2016 е престапна година.

И поправи ме ако грешам, но не е ова првата конзола на Мајкрософт со внатрешно напојување, односно без надворешен адаптер ?

Како и да е @DonM, како што оригиналниот Xbox One од поодамна престана да биде КИНЕКТиран, така и оваа конзола наследничка на конзолската елита на Мајкрософт, доаѓа без Kinect и не мора да биде поврзана со Kinect за да работи. И се разбира, исто како оригиналниот Xbox One, така и новиот Xbox One S не мора да биде поврзан преку Интернет за да може да се играат видео игри.

Еее, што ти прави слаба продажба на елитни производи, кога клошарите се мнозинство наспроти елитистите, кои остануваат малцинство.

Како и да е, новиот Xbox One S, помал за 40% наспроти оригиналниот Xbox One, веќе е во продажба по цените кои се горе наведени. 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.042
Поени од реакции
1.157
Не видов дека има посебна тема за оваа конзола, па ете решив да ја отворам.
Како што веќе знаете Мајкрософт ја претстави својата конзола на нивната Е3 пресконференција. Заедно со конзолата беа прикажани неколку игри, ништо претерано спектакуларно, реално немаат некои студија од рангот на НотиДог, ГерилаГајмс, СониСантаМоника, СакерПунч, КуантумДрим и еден куп Јапонски студија и девелопери кои работат со нив. Па така и неможат да извадат некоја поквалитетна игра и тоа е тоа. Но да се вратиме на самата конзола, најбитно од се е дека ќе кошта 500€ ($), во официјалните подржани земји, најблиско до нас е секако Грција од тие земји.
Еве го првиот треилер:
Како и гејмплеј од новата Форца во 4К@60fps.
Со оваа цена реално успеваат да бидат конкуренти, бидејќи кој може да направи компјутер за 500€ кој ќе ги врти сите игри во 4К@60fps во наредните неколку години, колку што ќе биде животниот век на Шкорпио. Еве јас само што се подновив со нов 4К телевизор, бидејќи стариот ми беше ѓубре и планирам да ја земам оваа конзола, секако компјутерот е неспособен веќе да се користи за гејминг.
Исто така Мајкрософт најавија официјална подршка за маусе и тестатура, што е многу добра работа за овие ФПС гејмери кои се префрлуваат на конзола.
Еве уште некои игри кои беа прикажани:
Исто така беа прикажани и Мајнкраф и ПлејерУнкноун
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.300
Поени од реакции
56.981
Имаат ли пак, како прошли пут, онакви интересни идеи, у смисол, камерата мора да ти е укључена и ставена у гз, за да можеш да играш неонлајн, игрите у клауд и слично?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.179
Поени од реакции
6.322
Da ne ima nekoj da prodava one s?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.042
Поени од реакции
1.157
Имаат најавено и Иксбокс Гаме Пас кој заедно со ЕА Акцес овозможува играње со претплата, претплатата не е којзнае колку голема добиваш 100+ игри, што вреди за тие пари, посебно во држави како нашата. Исто така и игрите од оригиналниот Иксбокс доаѓаат на беквардс компатибилити, доколку некому му значи.[DOUBLEPOST=1497291070][/DOUBLEPOST]И да прашам доколку го купам во нашиот мил јужен сосед, дали ме следува поврат на ДДВ, за да ми испадне помалку од 500€.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.842
Поени од реакции
7.949
... Исто така и игрите од оригиналниот Иксбокс доаѓаат на беквардс компатибилити, доколку некому му значи.

И да прашам доколку го купам во нашиот мил јужен сосед, дали ме следува поврат на ДДВ, за да ми испадне помалку од 500€.
Од Xbox 360 сакаше да кажеш, оригиналниот Xbox беше пред повеќе од 15 години, тешко дека би имало интерес за играње на видео игрите од таа стара конзола на најнови конзоли како што се Xbox One и Xbox One X.

А кога сме кај враќањето на данокот, сигурно нема да ти биде прв пат и веќе си запознаен со процедурата - ако продавачот издава потврда за враќање на данок, тогаш ќе си добиеш дел од парите назад, во спротивно - 500 евра друже.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
7.179
Поени од реакции
6.322
Од Xbox 360 сакаше да кажеш, оригиналниот Xbox беше пред повеќе од 15 години, тешко дека би имало интерес за играње на видео игрите од таа стара конзола на најнови конзоли како што се Xbox One и Xbox One X.

А кога сме кај враќањето на данокот, сигурно нема да ти биде прв пат и веќе си запознаен со процедурата - ако продавачот издава потврда за враќање на данок, тогаш ќе си добиеш дел од парите назад, во спротивно - 500 евра друже.
Не од 360 него од Хбох првата конзола, и тоа оригинал диск ке го чита на С и Х
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.042
Поени од реакции
1.157
Не од 360 него од Хбох првата конзола, и тоа оригинал диск ке го чита на С и Х
Точно така, не сум запознаен со игри од таа епоха на Иксбокс, па така нз што да очекувам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.842
Поени од реакции
7.949
Не од 360 него од Хбох првата конзола, и тоа оригинал диск ке го чита на С и Х
Ааа да, тазе е веста, од вчера, недела, 11 јуни 2017, доцнам 24 часа со информацијата, прими го моето извинување @dace@mkd. :D

Xbox One Will Get Compatibility With Original Xbox Games [Update]

Инаку веста доаѓа од компанија која отворено и јавно се противеше на воведување поддршка за видео игри од постари конзоли да можат да се играат на нивниот најнов и најсовремен револуционерен систем за домашна забава, а особено за телевизијааааааа, ТВ, ТВ, ТВ, ТВ... :drk:

@Џои, @DonM, чисто да се потсетиме што велеа Мајкрософт пред 4 години на E3 2013.


Од 1:25 до 1:33 :pos:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.042
Поени од реакции
1.157
Se promenija mnogu raboti ottogas vo samata kompanija, imaat drugaciji pristap sega ne samo vi gejming delot tuku i opsto vo rabotenjeto na samata kompanija.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.842
Поени од реакции
7.949
Se promenija mnogu raboti ottogas vo samata kompanija, imaat drugaciji pristap sega ne samo vi gejming delot tuku i opsto vo rabotenjeto na samata kompanija.
Точно, се променија, откако го кркаа стапот од Сони со PlayStation 4.

Но тоа не е трагичната вест.

Трагичната вест е дека Мајкрософт, или па можеби Сони, повторно ќе се обидат да ги воведат истите идиотизми со наредната генерација на конзоли за видео игри, поради што ќе мораат повторно да бидат треснати од земја за да се соземат и за да се опаметат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom