Work and Travel - Германија

Член од
10 септември 2008
Мислења
65
Поени од реакции
23
Како што можам да забележам од информациите кои ги даваат агенциите, интересот за летна работа во Германија е значително зголемен. Најчесто работните позиции се McDonald's и Housekeeping и се поголем број студенти се пријавуваат.
Сигурно има некој меѓу форумџиите што бил, а сигурна сум и дека има многу меѓу нас што ги интересира тоа искуство. Па, споделете :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Го пишав ова на еден друг форум, еве и овде:
Јас бев летово, а ќе одам и наредната година пак.
Од агенции колку што знам само Контекст испраќа студенти за Германија.
Можеш да бираш дали сакаш да работиш во Мекдоналдс или како одржувач на канцеларии (а.к.а чистач). Јас работев во Мекдоналдс и сум презадоволен.
Се прават многу пари пошто стартните трошоци ти се мали, платата е голема за наш стандард, а и таму не е нешто поскапо за разлика од овде (храна, смештај, превоз...). Нормално, зависи и во кој град ќе си.

Единствено што ти е потребно е да знаеш Германски. Али не онака само да мумлаш, туку да знаеш да се разбереш со некој. Ако не знаеш Германски заборави на идење.
На кратко кажано, ако сакаш да се прошеташ - иди во Америка. Ако сакаш да направиш пари - иди во Германија.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Го пишав ова на еден друг форум, еве и овде:


На кратко кажано, ако сакаш да се прошеташ - иди во Америка. Ако сакаш да направиш пари - иди во Германија.
Ако сакаш да видиш како е на Survivor дојди во Македонија.
 
Член од
27 септември 2012
Мислења
19
Поени од реакции
7
Абе топ е ова се, мој другар беше лани работеше на каса во Мекдоналдс, направи некоја пара, али еве треба германски да знаеш добро, тоа е прв услов, е сеа видов во контекст давале и курс некој со тие 12,500 што ги даваш за наоѓање работа и слично, ама кога стапив во контакт со нив ми рекоа дека е исполнета квотата до пред јануари и дека е направена листа за чекање, но не ветуваат дека ќе најдат работа...
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Го пишав ова на еден друг форум, еве и овде:


На кратко кажано, ако сакаш да се прошеташ - иди во Америка. Ако сакаш да направиш пари - иди во Германија.
Yeah right....
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Јас имам слушнато само убави зборови за Контекст, лани еден мој другар беше во Улм работеше во МкДоналдс со некое си средно ниво на познавање на јазикот. Ми кажа дека добро се заработувало, платата му била околу 1300 евра (без прекувремени часови), трошоците за живеење биле малку поскапи во однос на нашиве, сепак станува збор за помал град, киријата што тие ја плаќале била 200 евра по лице, додека во Минхен изнесувала од 350 евра па нагоре.
И јас се пријавива за ова лето за во истиот тој град, па ќе видиме како ќе биде :) .
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
да ,да многу луге се задоволни што одат и се вракаат од Мек
Доналдс. Браво бре оваа Германија
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Ме кочи Германски знам основно ниво.... а Англиски владеам прилично добро. Можам да аплицирам и да одам?
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
1.012
Поени од реакции
2.154
Ме кочи Германски знам основно ниво.... а Англиски владеам прилично добро. Можам да аплицирам и да одам?
Не знам колку ке ти помогнам со одговорот но моја пријателка исто така го познаваше основното ниво на Германскиот јазик а владеањето на Англискиот прилично и помогна и успеа да отиде во Германија да работи во хотел,само да не те излажам плата и беше 1900 евра месечно(ова прво ке ја прашам повторно па ке пишам одново на темата).Мислам дека можеш да аплицираш и да се распрашаш подобро,ништо нема да изгубиш.:)
Ако мислиш дека нема да те примаат заради слабото познавање запиши се на забрзан курс по Германски.
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Не знам колку ке ти помогнам со одговорот но моја пријателка исто така го познаваше основното ниво на Германскиот јазик а владеањето на Англискиот прилично и помогна и успеа да отиде во Германија да работи во хотел,само да не те излажам плата и беше 1900 евра месечно(ова прво ке ја прашам повторно па ке пишам одново на темата).Мислам дека можеш да аплицираш и да се распрашаш подобро,ништо нема да изгубиш.:)
Ако мислиш дека нема да те примаат заради слабото познавање запиши се на забрзан курс по Германски.
Фала многу ако не ти е тешко пиши ми за сигурно инфо. :)
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.569
Поени од реакции
1.085
Јас имам слушнато само убави зборови за Контекст, лани еден мој другар беше во Улм работеше во МкДоналдс со некое си средно ниво на познавање на јазикот. Ми кажа дека добро се заработувало, платата му била околу 1300 евра (без прекувремени часови), трошоците за живеење биле малку поскапи во однос на нашиве, сепак станува збор за помал град, киријата што тие ја плаќале била 200 евра по лице, додека во Минхен изнесувала од 350 евра па нагоре.
И јас се пријавива за ова лето за во истиот тој град, па ќе видиме како ќе биде :) .
Дали ти самиот си избираш во кој град би сакал да работиш? од причина што имам роднини во дизелдорф и келн па би можело да помогне околу сместувањето.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Дали ти самиот си избираш во кој град би сакал да работиш? од причина што имам роднини во дизелдорф и келн па би можело да помогне околу сместувањето.
Да, кога ја потполнуваш апликацијата на македонски (онаа што останува во Контекст) наведуваш во кој град сакаш да работиш, ако се пријавиш навреме (јас се пријавував крајот на октомври) речиси сигурно ќе го добиеш посакуваниот град.
 
Член од
10 септември 2008
Мислења
65
Поени од реакции
23
Абе топ е ова се, мој другар беше лани работеше на каса во Мекдоналдс, направи некоја пара, али еве треба германски да знаеш добро, тоа е прв услов, е сеа видов во контекст давале и курс некој со тие 12,500 што ги даваш за наоѓање работа и слично, ама кога стапив во контакт со нив ми рекоа дека е исполнета квотата до пред јануари и дека е направена листа за чекање, но не ветуваат дека ќе најдат работа...
Да и јас сум на иста мака.. И мене ми го рекоа истото, ама планирам да ги оставам документите.. Да си ја пробам среќата.. А освен Контекст (во случај да нема работа) знае некој друга агенција за Германија што праќаат студенти? Некоја посигурна?
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Да не знаете искуство од некој што пратил апликација директно во Завод за вработување во Бон? Јас испратив таму, сега гледам по други форуми, тие што прашале преку маил пред да пратат им рекле дека оваа година е исполнет бројот од 10000 апликации. Дали тоа значи дека тие што сме испратиле ке не вработат или?
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Да не знаете искуство од некој што пратил апликација директно во Завод за вработување во Бон? Јас испратив таму, сега гледам по други форуми, тие што прашале преку маил пред да пратат им рекле дека оваа година е исполнет бројот од 10000 апликации. Дали тоа значи дека тие што сме испратиле ке не вработат или?
може и така да се испрати? кои услови требаат? ако може појаснување (или во ПП) ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom