Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
Каква заблуда и живеење во розев свет. Имате ли вие некаков допир со реалноста воопшто? Гледате ли што се случува во Македонија и во Европа? Пропаст на белата нација, уништување на Христијанска Европа со населување на пештерски и пустински животињи, козоебачи и клањачи кои убиваат во името на нивниот бог? Не може да даваш човекови права на животињи кои не можеш да ги категоризираш како луѓе, на суштества кои не почитуваат човекови права во дупките од кои искочиле. Зашто би почитувале некакви права во Европа?

Све тоа у кое веруваш доведува кон уништување на човештвото какво што го знаеме.
Никои од тие работи немаат влијание врз животот на луѓето. „Пропаст на белата нација?“ Во Европа? Овој феномен воопшто не постои.

Христијанска Европа треба да се уништи. Целта на речиси секоја модерна земја денес е секуларност. Религијата само го кочела прогресот, никогаш не го забрзувала.

Мене ми изгледа како ти немаш допир кон реалноста. Западна Европа е лидерот кога станува збор за квалитет на живот, големина на плата, образование, итн. Ова останува фактот со години и години по ред. Просто нема никаков доказ за некојси распад на општеството што вие теористи на заговор го зборите.
Автоматски споено мислење:

Секој човек заслужува човечки права. Ако стварно ги прават тие ствари козоебачите, тогаш и најверојатно се соодветно казнети.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.597
Сите земји се држеле до традиционалните вредности во тоа време. Ама единствените што се изградија како најдобри се тие кои посветија значително внимание на човечките права во наредните децении.
Mislis, brutalno krsenje na covekovite prava.
Da vidime kako Britanija, Amerika, Francija, Belgija se zdobija so napredok...
A da, so skoro istrebuvanje na domorodno naselenie, i porobuvanje na drugo naselenie.
Prilicno liberalno bilo i toa na vremeto.
Vprocem, liberalite bile od sekogas na stranata na robstvoto.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
Mislis, brutalno krsenje na covekovite prava.
Da vidime kako Britanija, Amerika, Francija, Belgija se zdobija so napredok...
A da, so skoro istrebuvanje na domorodno naselenie, i porobuvanje na drugo naselenie.
Prilicno liberalno bilo i toa na vremeto.
Vprocem, liberalite bile od sekogas na stranata na robstvoto.
Не, не верувам дека конфедератите биле либерални под никаков поглед. Либералец е тој што поддржува еднакви човечки права за сите.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.597
Христијанска Европа треба да се уништи.
Zosto?
Zatoa sto nemas nikakvi shansi da vlezes vo carstvoto nebesno?
:coffee:
Автоматски споено мислење:

Не, не верувам дека конфедератите биле либерални под никаков поглед. Либералец е тој што поддржува еднакви човечки права за сите.
Demokrati bile, nebitno ti sho mislis.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
Zosto?
Zatoa sto nemas nikakvi shansi da vlezes vo carstvoto nebesno?
:coffee:
Автоматски споено мислење:


Demokrati bile, nebitno ti sho mislis.
Не, бидејќи не верувам во пагански прикаски кои служат за да ги угнетуваат луѓето.
Демократи биле само по име, не ги делат истите вредности како демократите денес.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.247
Поени од реакции
27.597
Не, бидејќи не верувам во пагански прикаски.
Демократи биле само по име, не ги делат истите вредности како демократите денес.
Mi stois mnogu nasilen protiv tie prikaski, ko za nekoj sho ne veruva vo niv.
Sekako, imas druga religija sho ja teras.
I Robespjer taka, pa na kraj mu letnala glavata.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
брат, на вас педерите сепак ви требаат луѓе што праат деца да опстанете. Така да стварно ме буни вашиот став за абортуси, расклинкување на фамилијарниот начин на живот и разнебитувањето некои научни факти како полот.
Toa е така затоа што педерааната и општо т.н. љгбт - се алатки, организирани преку невладини организации да исполнуваат интереси на други. Дел од тие интереси се поделби во општеството за истото да биде владеено (divide et impera). Самите љгбт се tools и нивните сопствени интереси се непостоечки, а индивидуите се ухлебуваат во во спомнатите НВО-а и си гледаат личен интерес. Алатките како овој тука се или ухлебени или едноставно се корисни идиоти.


брат, ти имаш проблем со главата. Бараш факти, човек факти ти дава. Што сакаш повеќе не знам. А тие што го проповедаат тоа моментално, самите ќе ги осетат последиците за неколку децении во своите земји, на економски, демографски и секаков друг план.
Дел е од оние што ги нарекувам отпорни на факти. Алгоритамот му е таков да неповолните факти ги филтрира, не му влегуваат во тиквата. Од друга страна поволните лаги (за реафирмација на заблудите) ги преименува во „факти“ и ги повторува на форуми и социјални мрежи. Бот/алатка, тури му курот (метафорички де).



Vprocem, liberalite bile od sekogas na stranata na robstvoto.
Freedoms for me but not for thee.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743




The "Real Time" host began by noting that before 1946, just 0.08% of the population identified as LGBTQ, which shot up to 2.6% among Baby Boomers, 4.2% with Gen X, 10.5% among Millennials, and 20.8% among Gen Z.

"It wasn't that long ago that when adults asked children what they wanted to be when they grew up, 'They meant what profession,'" Maher joked, after asking why it's off-limits to even ask if it's strange that the number of Americans identifying as LGBTQ has doubled with each passing generation.

"If we follow this trajectory, we will all be gay in 2054," Maher continued.

The HBO host also noted a recent claim by the ACLU that the Roe v. Wade controversy is affecting LGBTQ people more than heterosexual couples - saying that while we should always be respectful of people's lifestyle choices, "Someone needs to say it – not everything’s about you. It’s okay to ask questions about something very new."

Maher then brought up hormone therapy for children.

"We’re literally experimenting on children," he said, adding that we have no idea what the long-term effects will be. "but logic tells you there’s going to be problems" including bone density and fertility.

"It’s not a lifestyle decision."

"Never forget children are impressionable and very, very stupid," Maher continued. "A boy who thinks he’s a girl maybe is just gay – or whatever ‘Frazier’ was," adding "being a girl doesn’t mean you have to act like a Kardashian."

"There are other solutions than 'hand me the dick saw.'"

"I understand that being trans is different, it’s innate," the host said. "But kids do have phases. Kids are fluid about everything. If they know at age 8 what they wanted to be, the world would be filled with cowboys and princesses ... I wanted to be a pirate. Thank God no one scheduled me for eye removal and peg leg surgery."




 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
"There are other solutions than 'hand me the dick saw.'"
Аха, значи нема да ви смета ако транзицијата е комплетно нехормонална?
Мислам дека оваа цела дискусија е над ваше ниво. Во САД се збори за спречување хормонална терапија за деца, ама вас газот ве боли уште за геј бракови и транс возрасни.
Автоматски споено мислење:

Дали ова ве потсеќа на нешто?
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Дали ти тоа сакаш да наметнеш аргумент дека сексуалната ориентација е работа на културолошки разлики?
Ова би била интересна дискусија (која нема да заврши според твоите очекувања)... Односно би била интересна дискусија кога би ве имало интелегентни претставници на спротивниот табор кои сте спремни за нормална дискусија. Такви ве нема овде, ботови сте и билборди способни само за еднонасочна комуникација. Ова не е кажано како навреда, само ја констатирам реалноста.

Зошто тогаш јас или било кој друг би се мачел со објаснувања дека дури и културолошките разлики меѓу различните држави и општества се резултат од еволуцијата, и дека дури и застранувањата скоро секогаш имаат барем некаква еволутивна (преживувачка) вредност... Од друга страна љгбтП „културата“ ќе се самоубие во неколку генерации ако е оставена сама на себе. Нека легне оваа мисла (ако има каде).


Аха, значи нема да ви смета ако транзицијата е комплетно нехормонална?
Aло, јасно ти е дека го цитираш Бил Махер... Левичарот Либтардот Бил Махер?
Не е тоа мој став, ниту па разбирам зошто ми се обраќаш со вие освен ако не ме персираш.


Мислам дека оваа цела дискусија е над ваше ниво. Во САД се збори за спречување хормонална терапија за деца, ама вас газот ве боли уште за геј бракови и транс возрасни.
Браковите сами по себе не се табу, туку правата кои преку нив се бараат/добиваат. Права за посвојување деца и нивно последователно перење на мозокот. Права за постојана пропаганда и популаризирање на љгбтП забегувањата... Во САД стигнаа до осакатување на деца за исполнување на фантазиите на возрасните (болните возразни). Дали сите треба да дојдат до таму пред да се реагира на лудилото?

Реторичко е прашањето, не очекувам разумен одговор од тебе.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
Дали ти тоа сакаш да наметнеш аргумент дека сексуалната ориентација е работа на културолошки разлики?
Ова би била интересна дискусија (која нема да заврши според твоите очекувања)... Односно би била интересна дискусија кога би ве имало интелегентни претставници на спротивниот табор кои сте спремни за нормална дискусија. Такви ве нема овде, ботови сте и билборди способни само за еднонасочна комуникација. Ова не е кажано како навреда, само ја констатирам реалноста.

Зошто тогаш јас или било кој друг би се мачел со објаснувања дека дури и културолошките разлики меѓу различните држави и општества се резултат од еволуцијата, и дека дури и застранувањата скоро секогаш имаат барем некаква еволутивна (преживувачка) вредност... Од друга страна љгбтП „културата“ ќе се самоубие во неколку генерации ако е оставена сама на себе. Нека легне оваа мисла (ако има каде).



Aло, јасно ти е дека го цитираш Бил Махер... Левичарот Либтардот Бил Махер?
Не е тоа мој став, ниту па разбирам зошто ми се обраќаш со вие освен ако не ме персираш.



Браковите сами по себе не се табу, туку правата кои преку нив се бараат/добиваат. Права за посвојување деца и нивно последователно перење на мозокот. Права за постојана пропаганда и популаризирање на љгбтП забегувањата... Во САД стигнаа до осакатување на деца за исполнување на фантазиите на возрасните (болните возразни). Дали сите треба да дојдат до таму пред да се реагира на лудилото?

Реторичко е прашањето, не очекувам разумен одговор од тебе.
Не, туку изјаснувањето на вистинската сексуална ориентација е работа на културолошки разлики.
Ти се обраќам со „вие“ бидејќи сите алт-рајтери тука ја имаат истата идеологија до точка.
Нема никакво перење на мозоци. Геј семејствата ги охрабруваат децата да се изразуваат на начин што самите деца го сакаат. Хомофобичните/трансфобични стрејт семејства се тие кои ги перат мозоците на нивните деца.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.743
Нема никакво перење на мозоци. Геј семејствата ги охрабруваат децата да се изразуваат на начин што самите деца го сакаат. Хомофобичните/трансфобични стрејт семејства се тие кои ги перат мозоците на нивните деца.
Реков јас дека не си кадарен да го дискутираш аголот што го начна. Културните разлики меѓу постоечкото/докажаното и новото/наметнатото, тие форсирани и забрзани промени наместо спонтана еволуција на вредсностите - тоа е перењето мозок. И тоа е целосно друга дискусија, не е дискутирање на самите разлики.

Аголот што го начна со примерот за повеќе леваци (во однос на деснаци) во некои средини - тоа е дискусија за самите разлики.
Ти извесно тексото само си го копирал од некаде без да ја разбереш суштината (типично за тебе). Ако ги дискутираме самите разлики, љгбтП пропагира сексуални застранувања и никаков наталитет, што води кон изумирање на самата љгбтП идеологија - ако немаат врбувани регрути од класичните семејства кои всушност се размножуваат и се компатибилни со потребата за преживување на видот. Сето ова се толку базични работи што и интелектуално џуџе како тебе, би требало лесно да ги разбере.
Автоматски споено мислење:

Не, туку изјаснувањето на вистинската сексуална ориентација е работа на културолошки разлики.
Ти се обраќам со „вие“ бидејќи сите алт-рајтери тука ја имаат истата идеологија до точка.
Гледаш како лесно лепиш етикети - иако постојано се жалиш дека те навредуваат (со етикети).

Реалноста е дека не ја разбираш дискусијата за идеологија, за тебе сѐ што не е исто со либтардската догма е „една иста идеологија“. Дури ни разликите не ги разбираш, освен дека не се исти со догмата. Еден класичен левичар како Бил Махер, за тебе веднаш „екстремен десничар“ само заради тоа што не се согласува со сакатење деца заради сексуални фантазии на возрасните. И еден reality check: Децата немаат сексуалност (ниту наметнати глупости како сексуална ориентација) пред пубертет. Ова се наметнати вредности од возрасните - болните возразни поточно, такви кои сакаат да наметнат сопствена сексуална дисфорија на невини деца.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.295
Поени од реакции
1.911
Реков јас дека не си кадарен да го дискутираш аголот што го начна. Културните разлики меѓу постоечкото/докажаното и новото/наметнатото, тие форсирани и забрзани промени наместо спонтана еволуција на вредсностите - тоа е перењето мозок. И тоа е целосно друга дискусија, не е дискутирање на самите разлики.

Аголот што го начна со примерот за повеќе леваци (во однос на деснаци) во некои средини - тоа е дискусија за самите разлики.
Ти извесно тексото само си го копирал од некаде без да ја разбереш суштината (типично за тебе). Ако ги дискутираме самите разлики, љгбтП пропагира сексуални застранувања и никаков наталитет, што води кон изумирање на самата љгбтП идеологија - ако немаат врбувани регрути од класичните семејства кои всушност се размножуваат и се компатибилни со потребата за преживување на видот. Сето ова се толку базични работи што и интелектуално џуџе како тебе, би требало лесно да ги разбере.
Автоматски споено мислење:


Гледаш како лесно лепиш етикети - иако постојано се жалиш дека те навредуваат (со етикети).

Реалноста е дека не ја разбираш дискусијата за идеологија, за тебе сѐ што не е исто со либтардската догма е „една иста идеологија“. Дури ни разликите не ги разбираш, освен дека не се исти со догмата. Еден класичен левичар како Бил Махер, за тебе веднаш „екстремен десничар“ само заради тоа што не се согласува со сакатење деца заради сексуални фантазии на возрасните. И еден reality check: Децата немаат сексуалност (ниту наметнати глупости како сексуална ориентација) пред пубертет. Ова се наметнати вредности од возрасните - болните возразни поточно, такви кои сакаат да наметнат сопствена сексуална дисфорија на невини деца.
Ти не ја разбра поентата. Не може да се пропагираат сексуални застранувања, овие се случуваат самостојно и најверојатно се биолошки одредени. Тоа што се пропагира е прифаќање и толеранција кон различните сексуалности, што доведува до поголемо изјаснување на ваквите луѓе на општествено ниво.

Не мислам дека Бил Махер е десничар.
Децата немаат сексуални чувства, ама не значи дека немаат романтични чувства. Ти како дете кога почнаа да ти се свиѓаат женски? Кога почна пубертет? Немаше ниедна симпатија пред тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom