Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.910
Поени од реакции
33.778
Кога ќе ги отфрлиш природните закони и норми, и ќе прифатиш менталното да нема граници, буквално ќе нема граници. Во моментов ништо не ги спречува да си ја извртуваат реалноста како нив им одговара.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.552
Поени од реакции
28.641
Ако некој мислеше дека е заебанција муабетот повторуван неколку пати наназад:

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против жител на Демир Капија за кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетиот, преку коментари на социјални мрежи, објавени под вест на еден веб портал во јули 2023 година, поттикнувал омраза спрема ЛГБТИ заедницата како припадници на маргинализирана група врз основа на сексуална ориентација.

Делото било пријавено од здружение кое ги застапува правата на припадниците на ЛГБТИ заедницата.


Автоматски споено мислење:

„Говор/поттикнување на омраза“ под итно треба да се укине како кривично дело, затоа што се коси или поточно го анулира правото на слобода на говор.

Не зборуваме за поттикнување на насилство. Не зборуавме за клевета. Туку стриктно зборуваме за слобода на говор. Секој треба да има право да го критикува секого... Во спротивно идеме во орвеловата дисптопија каде Министерство за Вистина ќе одлучува што смее а што не смее да се зборува, и што не смее да се критикува.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.293
Поени од реакции
9.482
Ако некој мислеше дека е заебанција муабетот повторуван неколку пати наназад:

По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против жител на Демир Капија за кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетиот, преку коментари на социјални мрежи, објавени под вест на еден веб портал во јули 2023 година, поттикнувал омраза спрема ЛГБТИ заедницата како припадници на маргинализирана група врз основа на сексуална ориентација.

Делото било пријавено од здружение кое ги застапува правата на припадниците на ЛГБТИ заедницата.


Автоматски споено мислење:

„Говор/поттикнување на омраза“ под итно треба да се укине како кривично дело, затоа што се коси или поточно го анулира правото на слобода на говор.

Не зборуваме за поттикнување на насилство. Не зборуавме за клевета. Туку стриктно зборуваме за слобода на говор. Секој треба да има право да го критикува секого... Во спротивно идеме во орвеловата дисптопија каде Министерство за Вистина ќе одлучува што смее а што не смее да се зборува, и што не смее да се критикува.
Види.. кај нас обично овие работи паѓаат на суд! Тешко се докажува говор на омраза и повикување на насилство..
Е ама.. има едно ама.. а тоа е нашето “Сваровски” судство!
Некој што вее знамиња на голема шкиперија и скандира “каури на нож”, нема ни да го гонат, јер дуи муи, соживот, коалиција, на тошо..
А некое гревче што напишало нешто на фејсбук, ќе го јаде за сите пари! Оти нема кој да застане зад него.
(Да има пари, тој ни до суд не би стигнал нели..)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.552
Поени од реакции
28.641
Дури и да падне на суд, самото судење е казна... А за што? Затоа што на некој како Шеки си му напишал дека лгбтп идеологијата/култот насекаде во светот е медицински опишано и класифицирано ментално растројство, полова дисфорија и куп други ментални проблеми. Така е секаде освен во неколку западни држави, а и таму до пред некоја деценија беше исто третирано. Веројатно и ќе продолжи да биде третирано како порано, еднаш кога ќе заврши ова лудило од социјален инжинеринг.

Нејсе. Замисли си напишал научни факти, биолошки и медицински факти... И затоа треба да киснеш со месеци по судови, и да доживуваш стресови?
Целта ќе биде брзо постигната. Се разбира дека нема да продолжиш да тоа да го пишуваш. А другите окулу тебе ќе научат дека и они не треба да пишуваат за реалноста и за вистината. Така функционира канцелирањето и целата таа канцел(р) култура.
И тоа ете го гледаме како полека ама сигурно почнува да се случува кај нас. Сега може ваквите обвиненија паѓаат на суд (а можеби и не), но утре нема да паѓаат. Ќе гледаме исто како на „демократскиот и напреден“ запад, како пред наши очи ќе се осудуваат луѓе и како кариерите и животите ќе им бидат уништувани за кажување на вистината.

Свестете се побргу. Додека сеуште има време.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.828
Поени од реакции
77.284
Oна што цело време упорно го верглам тука - не може да се комуницира со нив, односно со Шекспир, затоа што они си имаат сопствени измислени значења на многу зборови и изрази.


Флорида убива трансродови лица

Со тоа што зборот „убива“ се користи според неговата нова модифицирана дефиниција која опфаќа и „не им дозволува да го сменат полот на раѓање во возачките дозволи“.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.293
Поени од реакции
9.482
Oна што цело време упорно го верглам тука - не може да се комуницира со нив, односно со Шекспир, затоа што они си имаат сопствени измислени значења на многу зборови и изрази.


Флорида убива трансродови лица

Со тоа што зборот „убива“ се користи според неговата нова модифицирана дефиниција која опфаќа и „не им дозволува да го сменат полот на раѓање во возачките дозволи“.
Виртуелна реалност!
Знаеш дека не постојат розеви еднорози, знаеш и дека другите го знаат истото…
И гледаш при очи и мртов озбилен викаш:
Лееее


Ако ова не е дефиниција за некој нов шизоиден синдром.. ја не знам што е :toe:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.910
Поени од реакции
33.778
Прегледај го приврзокот 406772
Прегледај го приврзокот 406773
Прегледај го приврзокот 406774
Прегледај го приврзокот 406775

Им пуштаат на децата порнографија и тоа не било каква туку геј порнографија. Сакаат уште од мали нозе децата пе*ери да ги направат. Ова ти е плуканица кон традиционалните вредности и перење на мозоците на малите дечиња. Хелсиншки, Меѓаши и останатите ,,заштитници" на правата на децата и општо на човекот каде сте?
Ако мислевте дека нема да дојде дегенеризмот и кај нас, еве ви чист пример.

Од музеј, до кустос, до директор и наставнички па све до родителите што ги пуштиле да идат децава да гледаат вакви болештии. Све на шамари и на боксови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom