Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.410
Поени од реакции
37.600
Како може со цензура да ја зачуваш слободата на говор? Со самото тоа што ќе цензурираш некого, автоматски ја нарушуваш слободата на говор. Затоа и се вика слобода на говор, да слободно можеш да се изразиш. Бог да чува...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.415
Поени од реакции
31.302
Автоматски споено мислење:

РИП "невин додека не се докаже спротивното".

Живееме во еден тежок тоталитарен режим, каде што ние си мислиме дека имаме слобода и избор, а уствари немаме ништо од ова. Буквално можат да ти го заебат животот преку ноќ ако така им текне водејќи се според емоции наместо факти и докази. Медиумите ќе си го истераат наративот, а ти ќе бидеш оцрнет за цел живот. После тоа можеш само да се сликаш.
Еве уште еден пример. Ви текнува на документарецот што го коментиравме поназад „Звукот на слободата“? 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.318
Поени од реакции
3.300
Не знам дали знаете, ама рамбл е на македонец. :D
Иначе дури и да е навистина силувач, убиец, гнаса, не е ок да биде демонетизиран или баниран од било каде доколку содржината му е ок. Има милиони канали, кој ги знае што луѓе се.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.415
Поени од реакции
31.302
Според законите, човек е невин сѐ додека не се докаже дека е виновен. Тука е најважниот момент во овие т.н. trial by press случаи. Луѓето ги прогласуваат за виновни без процес со користење на некои „анонимни“ обвинувања (што практично е клевета во законите, ама настрана тоа).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.428
Автоматски споено мислење:

По не знам којпат го пцујам Орвел, толку ли не му текнало дека можат книгите да му ги употребуваат како упатство! :unsure:

на Камала се метнала со паметот оваа
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.415
Поени од реакции
31.302
И пак Орвел - ММЕ, дневно менување на историјата... И сите глумат лудило, демек да - навистина така било. Црнци отсекогаш имале таму во Англија! :unsure: 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.415
Поени од реакции
31.302
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 391511
Нели самава дилема е расистичка??
Мислам еј, имплицираат дека обоениве носат оружје. :unsure:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.938
Поени од реакции
8.917
Нели самава дилема е расистичка??
Мислам еј, имплицираат дека обоениве носат оружје. :unsure:
Генерално разбудените левичари се расисти само не можат да го приметат тоа.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
453
Поени од реакции
1.583
И порано имало глупости ама имало осет донекаде. Ни ги “продавале“ работиве исфилувано, се обидувале да ја докажат нивната објективност, сега без филтер ти вика „да, ти вреѓам интелигенција, баш е забавно“.
И што е најжално, има луѓе што и ваква попара јадат без побуна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom