Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
само бојкот е решение на све ова забегано. Бад лајт изгуби 15 милијарди, овие таргет 8 милијарди.

Факт е дека WOKE е корпоративна идеологија лажно прикажана како левичарска. Во спротивно ниедна корпорација немаше да ги прифати, исто како што не го прифаќаат правото на синдикално здружување, платен годишен одмор или платено породилно отсуство.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.944
Поени од реакции
39.485
Факт е дека WOKE е корпоративна идеологија лажно прикажана како левичарска. Во спротивно ниедна корпорација немаше да ги прифати, исто како што не го прифаќаат правото на синдикално здружување, платен годишен одмор или платено породилно отсуство.
не е корпоративна, него корпорациите се присилени да ја следат. Мора да исполнуваат некои воук норми за да не губат инвеститори. Сеа има и забегани меѓу нив, но големата слика е дека некој ги тера да ги праат тие работи.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
не е корпоративна, него корпорациите се присилени да ја следат. Мора да исполнуваат некои воук норми за да не губат инвеститори. Сеа има и забегани меѓу нив, но големата слика е дека некој ги тера да ги праат тие работи.
Левичарска дефинитивно не е. Затоа што тој истиот не ги тера да ги спроведат основните работнички права во САд.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.270
Поени од реакции
3.205
не е корпоративна, него корпорациите се присилени да ја следат. Мора да исполнуваат некои воук норми за да не губат инвеститори. Сеа има и забегани меѓу нив, но големата слика е дека некој ги тера да ги праат тие работи.
Што ќе им се инвеститори на корпорации, си имаат они профити.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Што ќе им се инвеститори на корпорации, си имаат они профити.
Ако не знаеш што е инвеститор(акционер), што е корпорација и сл.
Те молам не треси вакви глупости…
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.270
Поени од реакции
3.205
Ако не знаеш што е инвеститор(акционер), што е корпорација и сл.
Те молам не треси вакви глупости…
Ако знаеш повеќе еве објасни, просветли ме, затоа е форумот, не мора одма гомна да се јаде. Корпорациите имаат билионски профити, не зависат од инвеститори. Дури им одговара да немаат воук акционери и да им се мешаат во бизнисот.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.296
Ако знаеш повеќе еве објасни, просветли ме, затоа е форумот, не мора одма гомна да се јаде. Корпорациите имаат билионски профити, не зависат од инвеститори. Дури им одговара да немаат воук акционери и да им се мешаат во бизнисот.
Не мора одма “гомна јадење”! Тропна невидена глупост, deal with it! Или баш оти е форум можеш вака да се однесуваш?!

Да ти одговорам учтиво сега…
Секоја компанија што е АД, вклучувајќи ги и “инкорпораните” стигнала доттаму со капитал на некој. Е тој некој е акционер, и истиот тој има право на глас при бирање управни и извршни одбори, директори итн.
Овие се бираат така што презентираат програма и план за работа, проекции за раст, унапредување на производство, финансии итн итн.
Не ретко може да биде и веќе успешен и докажан директор од друга компанија/бранша кој ужива голема доверба и респект, па ако компанијата “малку заглави” по итна постапка и без посебни програми се бираат и така!
Ова е теоретскиот дел.

Во пракса, малите акционери се небитни, и се таму или за дивиденда, или шорт-терм тргување со акции(купи-продај!)
Главниот збор т.е. главнината од акции ја држат банки, инвестициски фондови и поединци(милијардери).

Овие реално ги интересираат парите и профитот! Ништо друго!
Ќе дигнат рака дури и ако ЦЕО-то им рече и им претстави со графикони дека пакувањето лај*а е добра бизнис прилика на која никој не се сетил до сега!

Е тука настанува куршлусот! Кога мид-менаџментот ќе помислат дека воук/лџбтфдг луѓето/пазарот се сосем нови и нечепнати ентитети!
Тоа ќе им го претстават на топ-менаџментот како колач од 100 миЉони нови луѓе во Америка, кои ете некако биле заборавени до сега!
Нормално тие на врвот нит знаат, нит па се замараат со вакви детали, туку веруваат на извештаи и анализи од подоле..

А тие подоле, за разлика од горните ќе направат се за да се докажат и да напредуваат! Ама им фали искуство или почесто и два грама мозок.
Маркетинг директорката на Анхајзер-Буш нема ден регуларна работа, туку прво вработување и е на место директор!
Посебна тема има, каде @kano објаснува како самата диплома и конекции од Харвард(или било кој Ivy league) ти гарантира директен влез на јака позиција! (Читни и таму)

Битно, сегашниве мид се растени во тешка ехо-комора и меинстрим медиуми, за разлика од “малце постарите” сениори…
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.944
Поени од реакции
39.485
Ако знаеш повеќе еве објасни, просветли ме, затоа е форумот, не мора одма гомна да се јаде. Корпорациите имаат билионски профити, не зависат од инвеститори. Дури им одговара да немаат воук акционери и да им се мешаат во бизнисот.
све е тоа по директива, сигурно не им дошло на фирмите да глумат лудило за 1-2% луѓе со страни сексуални фантазии да праат такви ствари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom