Wizz Air летови од/до Македонија

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Опцијата за рандом седишта треба да е под овој избор, ама е рано за сега да ја имаш. Убаво си пишуваше порано дека чекин е 48 или 72 часа пред летот. Ако сакаш порано да го решиш тоа мораш да селектираш седишта и мораш да платиш
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Опцијата за рандом седишта треба да е под овој избор, ама е рано за сега да ја имаш. Убаво си пишуваше порано дека чекин е 48 или 72 часа пред летот. Ако сакаш порано да го решиш тоа мораш да селектираш седишта и мораш да платиш
Фала ти, претпоставував дека е до тоа.
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
115
Поени од реакции
207
Денешниот лет Скопје-Болоња беше откажан буквално на 40 мин пред полетување, во моментот кога требаше да се влегува во авион. Покрај тие опции за рефунд и ребукинг од wizz air, дали постои опција за некакво обештетување од нив за веќе букираниот хотел во Болоња и слично?
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Бидејќи ќе треба да тргнеме од дома во 03:00 за да стигнеме на автобус во 03:30, за на аеродром околу 04:00, а летот е во 06:00.
Да ги будиме сред ноќ и да ги преместиме во такси па потоа во автобус, за пола саат возење до аеродром. Дури и само со кола да е, пак е гњаважа.
Вака ќе спијат цела вечер без будење.
Ама друже вака и да спиеш на аеродром, пак ќе мораш да ги будиш пред 5 часот за да се чекирате, нели?
Да, може на аеродром ќе спијат екстра еден час ама па подобро еден час помалку на убав кревет дома отколку на тоа железата на аеродром. Рече до Турку леташ што претпоставувам е 2.5-3 часа лет и што значи дека ќе можат да се одморат и во авион. А и да одиш на аеродром за да не ги будиш рано, треба тоа да го направиш накај 9-10 вечерта претходниот ден, што значи ти ќе поминеш 8-9 саати на аеродром.
Плус веце, пиење, јадење, се тоа ти е предност дома.
Мој совет ти е у 4 такси и директ на аеродром.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Денешниот лет Скопје-Болоња беше откажан буквално на 40 мин пред полетување, во моментот кога требаше да се влегува во авион. Покрај тие опции за рефунд и ребукинг од wizz air, дали постои опција за некакво обештетување од нив за веќе букираниот хотел во Болоња и слично?
Барај мој постови назад ќе најдеш линк од IATA со повеќе инфо, онака набрзина кажано имаш можност да добиеш 250€ ради откажаниот лет и тоа е се
 
Ф

Флеш

Гостин
На 21 септември идам за Дортмунд од Скопје со ВизЕр,ме интересира за преку тежина на куфери,колку се наплаќа дополнително од дозволеното?Второ прашање,треба да понесам апчиња со мене , само од мој лекар е доволно писмо? .... Благодарам
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
На 21 септември идам за Дортмунд од Скопје со ВизЕр,ме интересира за преку тежина на куфери,колку се наплаќа дополнително од дозволеното?Второ прашање,треба да понесам апчиња со мене , само од мој лекар е доволно писмо? .... Благодарам
25€
da
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
На 21 септември идам за Дортмунд од Скопје со ВизЕр,ме интересира за преку тежина на куфери,колку се наплаќа дополнително од дозволеното?Второ прашање,треба да понесам апчиња со мене , само од мој лекар е доволно писмо? .... Благодарам
На страната на ВизАир вика 12€/кг
Да можеш да носиш лекови со потврда.

Иначе побрзо е да пишеш на Гугл wizzair baggage rules или wizzair medication rules и да прочиташ одколку да чекаш некој на форум да провери за тебе и на крај можеби да завршиш со грешна информација
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
@SK-92 @Емкаа
Големи кенкала сте :P
Засега одлучивме да спиеме на аеродром, ќе пишам како ќе поминеме ;)
Само друже не заборавај да пишеш и колку патници те колнеа до 5388252827 колено зашто убаво наспани ги донесе мартијан и леон мамичка така малку хиперактивни па го забавуваа цел авион за време на летот
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
Само друже не заборавај да пишеш и колку патници те колнеа до 5388252827 колено зашто убаво наспани ги донесе мартијан и леон мамичка така малку хиперактивни па го забавуваа цел авион за време на летот
И тоа ќе пишам, уживај.

(Имам обзир и јас, не секирај се. Не очекувам да ги замараат другите патници, мислам дека добро се воспитани за да не галамат)
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
355
Поени од реакции
236
Денес на шалтер на виззаир за лет од скопје до лондон листа со 50 ина патници на листа на чекање ради преполн лет. И плус летот одложен некои си 3 часа , преку адвокат да судам или да одам преку овие онлајн што се и што да очекувам и прифатам ако има некој со искуство да каже позз.
Автоматски споено мислење:

Денес на шалтер на виззаир за лет од скопје до лондон листа со 50 ина патници на листа на чекање ради преполн лет. И плус летот одложен некои си 3 часа , преку адвокат да судам или да одам преку овие онлајн што се и што да очекувам и прифатам ако има некој со искуство да каже позз.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Денес на шалтер на виззаир за лет од скопје до лондон листа со 50 ина патници на листа на чекање ради преполн лет. И плус летот одложен некои си 3 часа , преку адвокат да судам или да одам преку овие онлајн што се и што да очекувам и прифатам ако има некој со искуство да каже позз.
Како е можно да пребукираат со 50 луѓе над капацитетот на авионот? Да не е некоја системска грешка? Обично прават overbooking на летови, ама 5-10 места/карти повеќе, па се надеваат дека некој нема да се појави. Чудна работа ова со 50-те места.

Исто, дали знае некој кога би се средила ситуацијата со аеродромите и летовите? Не можеш ништо да не испланираш, може да не ти тргне авионот ако така им текне. А и 250-300 евра да ти дадат компензација, нема да ти ја надомести штетата од платен смештај, карта за некој настан, па слободни денови/одмор од работа и самото искуство и дополнителни нервози. Каде лежи проблемот? Недостаток на кадар? Демек немаат пари? Како не...
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Не сакав да пишувам овде пошто не бев во состојба да се изразам на нормален, мирен, човечки начин, ама втор пат по ред на букиран лет укинаа линија од никаде, без ниту можност да букирам лет од друг аеродром пошто линијата беше од единствениот аеродром во радиус од 1000-2000км. Дополнителен проблем, за повратниот лет нема рефундирање, сакав да патувам од држава 1 до Скопје, од Скопје до држава 2. Уште по-дополнителен проблем што за 2ца букирав + багажи, седишта, курци палци. Што значи ем нема Македонија да дојдам, ем 200 евра у неповрат.

Првиот пат пишав овде, ми укинаа линија, сменија датум и време, за на крај да се прибирам дома 400км подалеку од првичниот аеродром во 4 саат сабајле пред работа, наместо претходниот ден. Сега ова...има некој да ја контролира циганскава унгарска компанија или си играат кур нон-стоп без престан? Зошто нудат летови за после месец да укинат цела ебена линија? Од ден за ден планираат календар и дестинации? Ако треба пешки ќе доаѓам или до Солун, Софија, Истанбул ќе летам ама пак да ме ебат циганиве мало морген. Некој вработен ако чита, се по список на сите до еден, од чистач до пилот. И мачки и кучиња ако носите по канцеларии, и ним се по список.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom