Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
PNR го најдов во фактурата што ми ја пратија Визер. А валутата што сум ја платил е денари, па вероватно на тоа се мисли. Ништо, ќе одам утре до Охридска банка и ќе прашам. Фала ти.
Nemorash da odish. #sedidoma :)
Swift code toa mozes i na net da najdesh.
Iban ti e vo dogovorot shto go dobivash koga otvarash transakciska.
 
A

Avenger99

Гостин
Nemorash da odish. #sedidoma :)
Swift code toa mozes i na net da najdesh.
Iban ti e vo dogovorot shto go dobivash koga otvarash transakciska.
А договорот кој знае кај е.. Ќе морам да одам, или ќе пробам прво по телефон да видам што ќе ми кажат, ако не, ќе морам.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Добив мејл од Визер за поврат на пари, т.е има линк каде те носи да пополниш некои податоци во врска со повратот. Меѓутоа слабо се снаоѓам, знае ли некој да каже што е тоа: PNR, Ibun number, Swift code ? Вероватно се работи за некои податоци од картицата.. Дали Ibun e тој 12 digit number?
IBAN е бројот на твојата девизна сметка, а свифт кодот на охридска банка е OHRDMK22.
 
Член од
18 јуни 2013
Мислења
21
Поени од реакции
9
Дечки имам карта Хамбург Скопје за 04 Април и летот сеуште не е откажан, а другарка требаше да лета после 20 Април истата рута и нејзниот лет е откажан и ја има опцијата за поврат на парите. Дали има некој што не му е сеуште откажан летот и што да се прави за поврат на парите?
 
Член од
5 април 2015
Мислења
163
Поени од реакции
46
Zdravo
Imav dve karti kupeno sk- bazel - sk
Za bazel-sk mi pratie email za da gi refundiram parite, ama za sk - bazel ne mi pratia nisto i na stranata koga vlegav za da e otkazam kartata ne mi davasw moznost dan znae nekoj kako da gi vratam parite
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Јасно ми е веќе. Работата е што јас немам девизна сметка.
Не ти треба Iban или Swift доколку си платил од македонска картица.
Внеси ги другите податоци и во валута ќе пишеш мкд и ќе видиш дека може да ја пополниш апликацијата и без нив.
Само спреми се за чекање до 60+ денови за рефундација бидејќи и кај нив е хаос (ќе ти го пишува истото на конфирмацијата).
 
A

Avenger99

Гостин
Не ти треба Iban или Swift доколку си платил од македонска картица.
Внеси ги другите податоци и во валута ќе пишеш мкд и ќе видиш дека може да ја пополниш апликацијата и без нив.
Само спреми се за чекање до 60+ денови за рефундација бидејќи и кај нив е хаос (ќе ти го пишува истото на конфирмацијата).
Од македонска картица сум платил ама кои податоци да ги внесам и на кои места? Зошто формуларов е за девизна картица.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Од македонска картица сум платил ама кои податоци да ги внесам и на кои места? Зошто формуларов е за девизна картица.
Значи друже само пополнуваш формулар (не знам што ви е толку комплицирано).

Pnr број го имаш и на ф-рата и на апликацијата.
Holder name е името на сопственикот на акаунтот.
Iban number - внеси ја македонската сметка од банка.
Swift code остави го празно.
Bank name - името на банката.
Currency - MKD
Submit

*(5% провизија за туторијалов :) )
 
A

Avenger99

Гостин
Значи друже само пополнуваш формулар (не знам што ви е толку комплицирано).

Pnr број го имаш и на ф-рата и на апликацијата.
Holder name е името на сопственикот на акаунтот.
Iban number - внеси ја македонската сметка од банка.
Swift code остави го празно.
Bank name - името на банката.
Currency - MKD
Submit

*(5% провизија за туторијалов :) )
Сигурен си дека може ова? Си го пробал? Или некој пријател твој го пробал? Уште поубаво и полесно ако е вака, да не одам на банка да вадам сметка.
Iban Number треба да го внесам бројот што ми е на картичката од каде е платена фактурата или мојата трансакциона сметка?
 
Последно уредено од модератор:
A

Avenger99

Гостин
Edit: Разговарав со банкар и ми рече да ја пишам само бројот на картичка, има и измени во пополнување на формуларот, подобрено е сега.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
20200413_143442.jpg

Некој да ми објасни што значи ова? Дали летот ќе се реализира или на своја одговорност ќе се чекирам?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Прегледај го приврзокот 244547

Некој да ми објасни што значи ова? Дали летот ќе се реализира или на своја одговорност ќе се чекирам?
според ова што е објавено има шанси летот да се реализира. ама дали ќе те примат да влезеш во државата на дестинацијата на која одиш не ти гарантираат. треба да си се консултираш со амбасадата на таа држава. Последниот дел ти вика дека потврдуваш дека си се консултирал и ако има лет веројатно они ќе те однесат до таму, само да ти испадне да чекаш на терминал до повратниот лет (кој не се знае дали ќе се одржи)
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Има некој информација официјална за до кога е затворен скопскиот аеродром? За комерцијални летови , за визер правам муабет... бидејќи имам другар кој вчера резервирал Скопје-Милано за 3ти Мај, не му дало никакво соопштение при резервација..... значи тоа дека сигурно ќе се обават летовите од 3ти Мај натака? До скоро имаше летови дури од Јуни ако не се лажам сега се ставени од почеток на Мај....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom