Wizz Air летови од/до Македонија

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Доста време немав порачувано авионска карта од виз ер. Денеска седнавме со еден братучед да купиме карта за него за во понеделник до Дортмунд во еден правец. Се фино лепо, ама при крајот каде што треба да се наведат податоците за патникот забележав дека има полиња во кои треба да се внесат податоци за виза. Нормално не ни треба виза за до Германија со Македонски пасош ама апликацијата не ми дозволуваше да продолжам понатаму без да ги пополнам тие полиња. На тие полиња ги наведов бројот на пасошот и неговата дата на истекување бидејќи тоа единствено ми падна на памет. Дали некој досега имал ваква препрека и дали би можело да има некои проблеми? Ја испечатив картата и никаде не ги пишува тие податоци за визата.
 

jonovski

Хералд
Член од
24 јуни 2009
Мислења
127
Поени од реакции
150
Поздрав до сите,

ме интересира вашето искуство со големиот кабински багаж. Имам доплатено за голем кабински багаж и за приорити бординг. Дали е проблем еден-два сантиметри повеќе од 56 см? Колку што разбрав тежината не е битна се додека можеш сам да ја кренеш горе. Од 50+ летови никогаш не ми ја мереле торбата (ниту ставале во рамка). За вагање само еднаш побараа да ја ставам на вагата за чек ин, и последниот пат, летоска со Туркиш до Лондон каде на гејтот дојде една госпоѓа од туркиш и на сите патници им ги измери торбите со рачна вага. Колку што успеав да видам, не направи проблем на никого.

Е сега првпат решив да летам за Лондон со визер, па собирам искуства. Знаме дека нема правило и дека луѓе различно поминуваат, но се надевам да видам што е поверојатно.

Какво е искуството на пасошка конторла на Лутон, кога идеш по втор пат, по друга причина, а не според барањето за што ти е визата, за што и те прашуваат.

Однапред ви благодарам.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
Мислам дека смеам, но сепак да си прашам во случај ако грешно мислам. Дозволено е во рачен багаж во авион да се носат 2 мобилни телефона?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Мислам дека смеам, но сепак да си прашам во случај ако грешно мислам. Дозволено е во рачен багаж во авион да се носат 2 мобилни телефона?
Да. Се дури не се од серијата на Самсунг што експлодира :)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Овие говна од компанија пред еден месец на враќање од барселона кон скопје, поради неспретност да се справат со ситуација пошто не се компанија него преварантско предузече, ни го откажаа летот пошто не летале после 12 (после 2 саати дремење во авион) и наводна лоша комуникација со кулата на ел прат, не запишаа во список за хотел (пошто секоја нормална авио компанија те компензира), не исполажаа и си киднаа, а 100 и кусур луѓе со мали бебиња и деца, останавме да спиеме на аеродром кој каде стигне. Им опнав тужба и ќе ги добијам пошто нема заебанции со мене, брат!
Така да од моето досегашно искуство (преку 100 летови и пола свет) можам комотно да изнесам факт дека се што има држава пред ерлајнс е фирма, а се што нема е говно.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
209
Поени од реакции
429
^ Сега фуфка ме фати. Баш за Барса летам утре со Виз...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
^ Сега фуфка ме фати. Баш за Барса летам утре со Виз...
Јас сум летал за Барса и сум немал проблем ;) Познавам уште многу други кои немале проблем.
Кога се случуваат работи како со @Бавча обично им обезбедуваат на патниците сместување и сл. А ако не биде така, ќе си попијат тужба.
 

Jolene

принцеза
Член од
31 март 2014
Мислења
151
Поени од реакции
398
Само да јавам дека средив со чекирањето и не кажувам како за и други да се мачат како мене. Да се јавуваат на Контакт центар и да плаќаат по 40-50ден/мин разговори за да осетите на своја кожа што значи смрдена авио компанија.
Од мобилен звонеше или од фиксен? ОД кој оператор? Негде прочитав дека треба посебно одобрување од оператор пред да звониш, демек не се добивало врска а само паритие ти ги земат. Чисто информативно да си знам ако ми притреба.
 
J

joe.b

Гостин
А ти да ми кажеш кој ги претресува куферите Визз или некој друг?
@Бенто
:vozbud: Се има друже, што се чудиш... полетува Адриа 827 за Љубљана, постигнува барана висина и почнал со маневрирања.. еден од патниците станал, ``леле, готово, паѓаме, да ви ебам матер на сите итн`` на цел глас. Пилотот словенец, нa атц јавува ``jebem ti, kaj je ovo`` бара дозвола за да слета назад. Не знам што се случило понатаму со човеков.. летот касни 3-4 саати ради една особа, затоа во претходните постови пишав, каков е таков е Визер е ок за Македонија, за подобар превозник и не сме заслужиле.
Не сте свесни што се нема на скопскиот аеродром.
Секој можен ден се случува некоја глупост, ваква или слична на оваа што ја споменав погоре.
Аеродромот во Франкфурт кој е еден од најголемите и најпрометните светски аеродроми. Па немаат вакви глупави случки.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
Pozdrav drustvo sakav da ve prasam dali moze da rezerviram karta online so karticka kreditna na ime na soprugata inaku ke patuvam sam,
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
11
Drugari pocnav da rezerviram karta za germanija preku aplikacijata na wiizair,I na krajot posle podatocite za mojot pasos mi bara broj na viza ili rezidense permit so mk pasos sum ,sto da stavam vo viza poleto,pozdrav[DOUBLEPOST=1478118799][/DOUBLEPOST]I ne mi dava cek in preku stranata,samo kod na mail mi pratia cekiranje na aerodrom so kodot,pred poletuvanje?
 
Последно уредено:

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Може некој да провери дали овој период лани имало некои попусти од Wizzair, избришани ми се тие mail-ови :(

Sent from my P6-U06 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom